Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Σ ευχαριστώ ! ναι ξέρω, έχουμε φάει αρκετό κρύο στη κεντρική βόρεια - Ευρώπη όλοι εμείς που έχουμε κάνει κάποια ταξίδια χειμώνα σ αυτούς τους προορισμούς.. σ ευχαριστώ πάντως, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου περί ... καιρού και θα πράξω καταλλήλως... :lol::lol:;) περιμένω τη συνέχεια ...:bleh:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Άσε εγώ ξεσηκώνω πολλές ιδέες απ' έξω. Μετά την ''παραλία'' με άμμο στη Βιέννη που είδα, ήθελα κι αυτό να το προτείνω για την παραλία Θεσσαλονίκης:D

Γενικότερα είμαι υπέρ καινούριων ορόσημων στις πόλεις. Κάτι που τραβάει τους επισκέπτες. Έχω γνωστό από τη Βαρκελώνη που όταν ήρθε Θεσσαλονίκη, ενθουσιάστηκε με τις ομπρέλες του Ζογγολόπουλου και όχι π.χ. με τον λευκό πύργο. Είτε κάτι έχει εισιτήριο είτε είναι δωρεάν είναι ωραίο να προστίθενται στις πόλεις νέα στοιχεία.
Κάνε μου μια χάρη, όταν στείλεις στον Μπουτάρη την ιδέα γράψε απο κάτω ένα Υ.Γ λέγοντάς του οτι δεν είναι και τόσο έξυπνο να σβήνουν την φωταγώγηση των ομπρελών και του αγάλματος του Μ.Αλεξάνδρου απο τις 24:00....
Κατέβηκα βόλτα στη παραλία το βράδυ της προηγούμενης Παρασκευής και νόμιζα οτι έβγαλαν τις ομπρέλες απο τη παραλία !!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Κάνε μου μια χάρη, όταν στείλεις στον Μπουτάρη την ιδέα γράψε απο κάτω ένα Υ.Γ λέγοντάς του οτι δεν είναι και τόσο έξυπνο να σβήνουν την φωταγώγηση των ομπρελών και του αγάλματος του Μ.Αλεξάνδρου απο τις 24:00....
Κατέβηκα βόλτα στη παραλία το βράδυ της προηγούμενης Παρασκευής και νόμιζα οτι έβγαλαν τις ομπρέλες απο τη παραλία !!!
Κοίτα εγώ με τον Γιάννη έχουμε πολύ καλές σχέσεις, συνέχεια τα λέμε. Φυσικά και θα του το μεταβιβάσω:D
Πλάκα πλάκα βράδυ έχω καιρό να περάσω από κει, δεν ήξερα ότι σβήνουν τα φώτα. Απλά να ξέρεις πως αυτό γίνεται και σε άλλες πόλεις, όπως στο Λονδίνο που η φωταγώγηση πολλών αξιοθεάτων-μνημείων σταματά στις 00:00.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κοίτα εγώ με τον Γιάννη έχουμε πολύ καλές σχέσεις, συνέχεια τα λέμε. Φυσικά και θα του το μεταβιβάσω:D
Πλάκα πλάκα βράδυ έχω καιρό να περάσω από κει, δεν ήξερα ότι σβήνουν τα φώτα. Απλά να ξέρεις πως αυτό γίνεται και σε άλλες πόλεις, όπως στο Λονδίνο που η φωταγώγηση πολλών αξιοθεάτων-μνημείων σταματά στις 00:00.
Τα φώτα στις ομπρέλες δεν έσβηναν μέχρι το ξημέρωμα παλιά. Και εγώ είχα καιρό να περάσω απο εκείνο το σημείο τέτοια ώρα και νόμιζα οτι είχαν ξηλώσει τις ομπρέλες !
Ο Άγγλοι κάνου οικονομία γιατί κάποιος πρέπει να πληρώνει τα γούστα της Ελισάβετ :D:D:D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Chinatown , Amsterdam Centraal, και πέριξ!

Η προέλευση της Chinatown του Άμστερνταμ, πάει πίσω στο έτος 1910, όταν έφτασαν στην Ολλανδία, οι πρώτοι Κινέζοι που εργάστηκαν ως ναυτικοί σε μεγάλα ολλανδικά ατμόπλοια. Γεγονός που καθιστά την Chinatown του Άμστερνταμ την παλαιότερη Chinatown της Ευρώπης. Εδώ υπάρχουν πολλά καλά και φθηνά εστιατόρια, και σούπερ μάρκετ με όλα τα είδη των ξηρών εμπορευμάτων από την Κίνα. Επίσης Ιαπωνικά, Ινδονησιακά, Ταϊλανδικά και Κορεατικά εστιατόρια. Υπάρχουν ασιατικά σούπερ μάρκετ, κομμωτήρια, βιβλιοπωλεία, αίθουσες μασάζ, φαρμακεία, ταξιδιωτικές εταιρείες και ότι ψάχνει ο καθένας τέλος πάντων από την ασιατική κουλτούρα και το καλό φαγητό.


Από την Zeedijk, δίπλα η πλατεία Nieuwmarkt, με το εντυπωσιακό κτίριο γνωστό ως «De Waag». Χτίστηκε το 1488 ως μέρος από τα μεσαιωνικά τείχη που προστάτευαν την πόλη και είχε το ρόλο τελωνείου. Σε καιρό ειρήνης οι πύργοι χρησιμοποιήθηκαν ως φυλακές. Είναι το μέρος όπου ο Ρέμπραντ ζωγράφισε πασίγνωστο έργο του ''Μάθημα Ανατομίας''. Το ιστορικό κτίριο στο κάτω πατώματα φιλοξενεί ένα από τα πιο δημοφιλή εστιατόρια στην πλατεία, Cafe in de Waag. Η πλατεία τα Σαββατοκύριακα ζωντανεύει, με την αγορά βιολογικών φρούτων και λαχανικών κάθε Σάββατο και την αγορά αντικών, κάθε Κυριακή από τον Μάιο έως τον Οκτώβριο.






Στην οδό Zeedijk, βρίσκεται το πιο γνωστό αξιοθέατο της Chinatown, ο Βουδιστικός ναός Fo Guang Shan He Hua Tempel που χτίστηκε το 2000. Αυτό το εντυπωσιακό κτίριο, με έντονα χρώματα στους τοίχους και την χαρακτηριστική κινεζική στέγη, είναι ο μεγαλύτερος Βουδιστικός ναός της Ευρώπης.




Επίσης η γκέι σκηνής της πόλης έχει επεκταθεί στην Chinatown και υπάρχουν όλο και περισσότερα γκέι μπαρ εδώ, στον κεντρικό δρόμο Zeedijk που αποτελεί την καρδιά της Chinatown.


Amsterdam - Netherlands-276.jpg


page19.jpg




Oudezijds Kolk


Φτάνοντας στο τέλος της Zeedijk, βρεθήκαμε στη συμβολή των Prins Hendrikkade και Damrak. Μετά από ώρες περπατήματος σε γραφικά στενάκια, κανάλια και γιοφύρια, επιτέλους ανοιχτωσιά!


Από τα πιο γνωστά και πολυφωτογραφημένα σημεία στα κανάλια του Άμστερνταμ,
ανάμεσα στην Damrak και Prins Hendrikkade.


Έχουμε φτάσει πια στον Amsterdam Centraal, τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και μεγαλύτερο συγκοινωνιακό κόμβο της πόλης με γραμμές τραμ, μετρό, λεωφορείων και πορθμείων.


Απέναντι η Βασιλική Αγίου Νικολάου (Sint-Nicolaaskerk).




Untitled_Panorama3.jpg


Το επιβλητικό κτίριο του σταθμού, ορόσημο για την πόλη του Άμστερνταμ χτίστηκε το 1889. Είναι ο μεγαλύτερος Σιδηροδρομικός Σταθμός του Άμστερνταμ αλλά ο πιο πολυσύχναστος σιδηροδρομικός σταθμός στη χώρα είναι αυτός της Ουτρέχτης.


Εμείς στρίψαμε αριστερά του σταθμού και συνεχίσαμε ευθεία στην Oosterdokskade για να φτάσουμε στην δημόσια βιβλιοθήκη του Άμστερνταμ, Openbare Bibliotheek Amsterdam.








Η δημόσια βιβλιοθήκη του Άμστερνταμ μεταφέρθηκε στο 10όροφο κτίριο το 2007 και είναι μια υπερσύγχρονη βιβλιοθήκη, όπου ο δανεισμός και η επιστροφή βιβλίων είναι πλήρως αυτοματοποιημένη, έχει 600 υπολογιστές συνδεδεμένους στο Internet, αμφιθέατρο, έναν εκθεσιακό χώρο, Μουσείο και 2000 θέσεις στάθμευσης για τα ποδήλατα.




Είδαμε κάποιους ορόφους της βιβλιοθήκης και ανεβήκαμε στον 7ο όροφο στο καφέ La Place με μεγάλη ποικιλία στο self-service εστιατόριο του. Τέλεια η ντοματόσουπα και νοστιμόματο και φρέσκο το γλυκό που φάγαμε! Η θέα από τις μεγάλες τζαμαρίες ήταν συμπαθητική. Έχω δει και καλύτερες. Σε πρώτο πλάνο το Μουσείο επιστημών ΝΕΜΟ.


page20.jpg






Μετά τη χαλάρωση, γέμισαν οι μπαταρίες και ξαναβγήκαμε στον μουντό καιρό. Τα πόδια μου αν και πρώτη ημέρα, ήταν ήδη καταπονημένα. Και έχουμε ακόμα τρελό περπάτημα. Με βλέπω να με σέρνει ο Rose με καροτσάκι στο τέλος! Συνεχίσαμε γύρω από το Oosterdok, στο Επιστημονικό και τεχνολογικό κέντρο NEMO, περάσαμε τις γραμμές και βγήκαμε στην De Ruijterkade, στην πίσω πλευρά του Amsterdam Centraal.














Η επόμενη στάση είχε διαδρομή με πλοίο! Από την αποβάθρα του Amsterdam Centraal πήραμε το φέριμποτ μαζί με πολλούς Ολλανδούς και τα ποδήλατά τους και σε ελάχιστα λεπτά φτάσαμε στην απέναντι μεριά Veer Buiksloterweg στην συνοικία Overhoeks. Οι θαλάσσιες διαδρομές με τα δημόσια ferry είναι εντελώς δωρεάν και δεν χρειάζεται καμιά κάρτα ή εισιτήριο!

Από τον Amsterdam, Centraal Station - LJ, η θέα απέναντι




Σε λίγα λεπτά φτάσαμε στην αποβάθρα Buiksloterweg






Η βόλτα σ’ αυτή την περιοχή δεν είναι κάτι το τρομερό ούτε θα πω να την επισκεφτείτε οπωσδήποτε. Τα κύρια αξιοθέατα είναι το Πολιτιστικό κέντρο Tolhuistuin και τα πιο δημοφιλή EYE Filmmuseum (Κινηματογραφικό Ινστιτούτο Ολλανδίας) και τον πύργο A'DAM Lookout.




Το ΜΑΤΙ είναι ένα εξαιρετικό σύγχρονο κτίριο, ένα καινούριο ορόσημο του Άμστερνταμ που άνοιξε τον Απρίλιο του 2012. Αν είστε φαν του κινηματογράφου να πάτε.


Δίπλα ακριβώς, ο 80 μέτρων πύργος A'DAM, είναι ακόμα μια νέα προσθήκη σύγχρονης αρχιτεκτονικής στο Άμστερνταμ. Βασικά το κτίριο καινούριο δεν το λες. Το 1971 άνοιξε αλλά μετά την ολική ανακαίνιση του 2014 έγινε σαν καινούριο! Το πολυλειτουργικό κτίριο ένα μείγμα από γραφεία, καφετέριες, εστιατόρια, ένα ξενοδοχείο, ένα περιστρεφόμενο εστιατόριο και με εσωτερικό και εξωτερικό καταστρώματα παρατήρησης που προσφέρει θέα 360°. Στο κατάστρωμα μάλιστα στην άκρη έχει τοποθετηθεί μια κούνια ('Over-The-Edge' swing ride), για να νιώσεις την αδρεναλίνη σου καθώς θα ταλαντεύεσαι πάνω από την άκρη του Πύργου σχεδόν 100 μέτρα πάνω από το έδαφος! Κοστίζει 5€ αλλά εμένα και να με πλήρωναν δεν θα το έκανα! Η γενική είσοδος είναι 12,50€ Πάντως από φωτογραφίες που είδα η θέα δεν με ξετρέλανε κι αυτό με αποθάρρυνε στο να ανέβουμε.


Μετά τη σύντομη βόλτα, επιστρέψαμε και πάλι στον κεντρικό σταθμό
page22.jpg


Hotel ibis Amsterdam Centre


Nieuwe Haarlemmersluis


Συνεχίζουμε στην Haarlemmerstraat, έναν από τους κύριους εμπορικούς δρόμους της πόλης. Ιδανικός για περίπατο, και φινετσάτος με πολύ μοδάτα καταστήματα και ωραία κτίρια. Από τις αγαπημένες μου βόλτες στο Άμστερνταμ. Μου φάνηκε πιο αυθεντικό κομμάτι της πόλης και πιο ήσυχο από την φασαρία του κέντρου.
page23.jpg










page24.jpg


Συνεχίζοντας ευθεία είναι η Haarlemmerdijk μέχρι την πλατεία Haarlemmerplein στην πύλη Walker. Στην Haarlemmerplein είχε υπαίθρια αγορά τυριών και τοπικών προϊόντων και καντίνες με διάφορα καλούδια!
page25.jpg


Από την Haarlemmerplein πήραμε το τραμ 3 και κατεβήκαμε λίγες στάσεις μετά στη Marnixplein. Θέλαμε να αλλάξουμε τραμ. Πήραμε το τραμ 10 και αρκετές στάσεις μετά κατεβήκαμε Frederiksplein. Από εδώ ξεκινά μια από τις πιο γραφικές διαδρομές στα κανάλια, η Reguliersgracht.

Συνεχίζεται…
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Σ ευχαριστώ ! ναι ξέρω, έχουμε φάει αρκετό κρύο στη κεντρική βόρεια - Ευρώπη όλοι εμείς που έχουμε κάνει κάποια ταξίδια χειμώνα σ αυτούς τους προορισμούς.. σ ευχαριστώ πάντως, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου περί ... καιρού και θα πράξω καταλλήλως... :lol::lol:;) περιμένω τη συνέχεια ...:bleh:
το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου θα σε ακολουθω κλειστηκε το ταξειδακι στο αμστερνταμ 15΄/18 μαρτιου θα εκτυπωσω την ιστορια οπως και στο βελιγραδι και βουρ θα ξανακανω την επαιουσα . σου ειμαι ευγνωμων

πρεπει να μεινω στο ιδιο ξενοδοχειο για να κανω τις ιδιες διαδρομες αλλα σε αυτο εχω αντιρηση
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
το εχω υποσχεθει στον εαυτο μου θα σε ακολουθω κλειστηκε το ταξειδακι στο αμστερνταμ 15΄/18 μαρτιου θα εκτυπωσω την ιστορια οπως και στο βελιγραδι και βουρ θα ξανακανω την επαιουσα . σου ειμαι ευγνωμων

πρεπει να μεινω στο ιδιο ξενοδοχειο για να κανω τις ιδιες διαδρομες αλλα σε αυτο εχω αντιρηση
Τοσο πιστά θες να ακολουθεις το προγραμμα μου? Λιγος αυθορμητισμος δεν βλαπτει βρε παιδι μου. Να ανακαλυπτεις και μονη σου μερη που σου αρεσουν ασχετα με τους ταξιδιωτικους οδηγους. Οταν λες εχεις αντιρρηση? Με το ξενοδοχειο σαν περιοχη?
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Σου εχω πει μου αρεσουν πολυ τα ταξειδια αλλα δεν το εχω γιαυτο γιαννης σιγουρακι οσο για το ξενοδοχειο τελεια η περιοχη αλλα ψαχνω κατι αλλο εδω θα κανω μαλλον τον αυθορμητισμο δεν ειναι σιγουρο μπορει να με δεις και στο. Σεντραλ
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μόλις επέστρεψα από ΄Αμστερνταμ .Πολύ ωραία ιστορία και έχω ίδια άποψη μαζί σου σχεδόν σε όλα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Ότι είναι τέλειο και σου άρεσε τρελά?:D
Μπορείς να καταθέσεις και τη δική σου άποψη.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Ως τώρα ήταν το ταξίδι που πέρασα καλύτερα από κάθε άλλο για το 2017 και σε ό,τι θετικό έχεις γράψει συμφωνώ .Από την άλλη αν έγραφα κάτι ,θα ήταν για 2-3 μικροπράγματα που μου έκαναν κακή εντύπωση ,αλλά θα έτσι θα δώσω λάθος εικόνα για την πόλη,αλλά και για το πώς πέρασα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ως τώρα ήταν το ταξίδι που πέρασα καλύτερα από κάθε άλλο για το 2017 και σε ό,τι θετικό έχεις γράψει συμφωνώ .Από την άλλη αν έγραφα κάτι ,θα ήταν για 2-3 μικροπράγματα που μου έκαναν κακή εντύπωση ,αλλά θα έτσι θα δώσω λάθος εικόνα για την πόλη,αλλά και για το πώς πέρασα.
Δεν είναι θέμα λάθους ή σωστής άποψης. Άλλωστε ο καθένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και να έχει την δική του εικόνα για κάθε προορισμό. Το ότι περνάμε καλά ή μέτρια σε ένα ταξίδι δεν έχει να κάνει πάντα με το μέρος. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Είσαι φειδωλός οκ :) Πάντως πιστεύω πως και τα θετικά και τα αρνητικά πρέπει να λέγονται όσο υποκειμενικά και να ναι, γιατί έτσι ο μελλοντικός ταξιδιώτης έχει πιο σφαιρική άποψη. Μην τα ωραιοποιούμε όλα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.413
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom