Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Μάλλον είναι θέμα προσδοκιών. Αμα πας στη χιπστερούπολη, στην πόλη των bruin cafe, και τη βγάζεις με φαγητό και καφέ από τα σουπερμάρκετ, μάλλον έχεις πάει σε λάθος μέρος. Αμα περιμένεις μόνο φωτογενή κανάλια (που σαφώς και έχει), και δεν κοιτάς π.χ. την ελευθεριότητα στον τρόπο ζωής ή τα απομεινάρια της αυτοκρατορίας, έχεις πάει σε λάθος μέρος. Αμα έχεις πάει στην Ολλανδία και ψάχνεις για Ολλανδική κουζίνα, έχεις πάει σε λάθος μέρος.
Προφανως κ δεν πηγα στην ολλανδια για την κουζινα της γιατι δεν εχει κατι το ιδιαιτερο σαν κουζινα (για να μη πω τιποτα). Κ επισης αν πηγαινα για να δω μονο τα καναλια θα εφευγα σε 2μερες κ οχι σε 10. Οσο αφορα το φαγητο, το μπατζετ μου συνηθως ειναι για να τρωω μια φορα τη μερα καλα (συνηθως απογευμα η βραδακι), οποτε μεσα στη μερα τη βγαζω πιο οικονομικα με σνακ κ τετοια. Δεν ηξερα οτι για να ταξιδευω θα επρεπε να τρωω πρωι μεσημερι βραδυ καπου "καλα".
Κ επισης μ αυτο τον τροπο εξοικονομω το κατι παραπανω για να μπορω να ταξιδευω περισσοτερο.

Αλλα αυτα κανω εγω.. Ο καθενας διαλεγει τον δικο του τροπο με τις δικες του αναγκες.;)
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τσεκάρεις από πριν ώρες και μέρες λειτουργίας. Είναι πολύ χρονοβόρο όταν απαιτούν να εκδόσεις κάρτα εισόδου λες και πρόκειται να πας για δανεισμό, μου έτυχε στη Μαλτα. Γκαντεμω ημουν μόνο στην βιβλιοθήκη του Παλέρμο που η μεγάλη αίθουσα ήταν υπό ανακαίνιση, γιατί είχα δει υπέροχες φωτογραφίες.
Αυτά που λές τα τσεκάρω ! Το πρόβλημα είναι οτι εγώ "ξεχνιέμαι" σε τέτοιους χώρους και οι συνταξιδιώτες μου το ξέρουν και φρικάρουν μόνο στο άκουσμα της λέξης "βιβλιοθήκη" απο το στόμα μου...με αποτέλεσμα είτε να "καυγαδίσουμε" γιατί θεωρούν άλλα αξιοθέατα πιο σημαντικά απο τις βιβλιοθήκες ( πχ στη Μάλτα, όπου εγώ μετά γκρίνιαζα όλη την ημέρα γιατί δεν μπήκα! ). Τις περισσότερες φορές πάω μόνη!
Επίσης μου έχει τύχει να έχω τσεκάρει ωράρια και είτε να βρώ κλειστή την βιβλιοθήκη ( αυτό μου έχει συμβεί στην Ελλάδα πολλές φορές), είτε να μην με αφήνουν να μπώ γιατί σε μία ώρα θα έκλεινε και δεν μου επέτρεψαν να μπώ ( αυτό μου συνέβη στο Εδιμβούργο )
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Φυσικά και πήγα στην Βιβλιοθήκη. Ενδιαφέρουσα και υπερσύγχρονη η βιβλιοθήκη αλλά η θέα μέτρια πράγματα. Καλή λύση όμως για δωρεάν θέα, και ωραίο το καφέ-μπουφές στον τελευταίο όροφο.
Να φανταστώ οτι θα δώ και φωτογραφίες δικές σου....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Πολυ ωραιες οι πληροφοριες που μας δινεις! Καλα για τις φωτο δεν εχω λογια!!!:clap::clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Βιβλιοθήκη είναι νέο "φρούτο", της τελευταίας δεκαετίας. Πιο πριν, εκεί υπήρχε ένας "ουρανοξύστης" (για δεδομένα Amsterdam), όπου στον 11ο και τελευταίο όροφο λειτουργούσε το μπαρ/καφέ/κλάμπ "Eleven", με απεριόριστη θέα από (ακόμα πιο) ψηλά... Έτυχε να το επισκεφτώ το 2005, όταν στο ίδιο κτήριο λειτουργούσε προσωρινά το Stedelijk museum, όσο το κτίριό του ανακαινιζόταν. Η βιβλιοθήκη, όταν την επισκεύτηκα το 2012, είχε απλώς παρόμοια θέα από πιο χαμηλά, δε με ενθουσίασε τόσο. Αποφύγετε πάντως το Vapiano στο ισόγειο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί; Τόσο μάπα το φαγητό;
Ε στα Vapiano γενικώς είναι μάπα, το συγκεκριμένο τη μία φορά που μας οδήγησαν εκεί οι συγκυρίες το βρήκα ακόμη χειρότερο. Τώρα βέβαια, θυμάμαι τον kalspiros να είναι εκεί, άρα μάλλον το 2013 πήγα στη βιβλιοθήκη κι όχι το 2012.

Υ.Γ. Για να μη μπερδευτεί κανείς, άλλο το καφέ της βιβλιοθήκης κι άλλο το Vapiano.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ε στα Vapiano γενικώς είναι μάπα, το συγκεκριμένο τη μία φορά που μας οδήγησαν εκεί οι συγκυρίες το βρήκα ακόμη χειρότερο. Τώρα βέβαια, θυμάμαι τον kalspiros να είναι εκεί, άρα μάλλον το 2013 πήγα στη βιβλιοθήκη κι όχι το 2012.
Αυτές τις αλυσίδες εστιατορίων τις αποφεύγω γενικώς πολύ ! Τήν συγκεκριμένη αλυσίδα τη έχω βρεί πολλές φορές μπροστά μου σε αναζητήσεις που κάνω στο διαδύκτιο, αλλά δεν με συγκινούν τέτοιου είδους εστιατόρια ! Προτιμώ, για πρόχειρο φαγητό, τα συνοικιακά μικρά εστιατόρια, και τα καφέ-μπαρ με φαγητό.
 

kxa4

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα φίλε Γιάννη,πολύ βοηθητικό το άρθρο σου μιας και πριν 4 μέρες έκλεισα και εγώ ταξίδι για Άμστερνταμ με τον κολλητό μου για 26-30 Νοεμβρίου.Φθηνά σχετικά 84€ αεροπορικά και 50€ χόστελ.Πιστεύω με βοήθησες αρκετά πόσο μάλλον για την μεταφορα και της κάρτες επιβίβασης.Ανυπομονούμε πως και πως να φύγουμε.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Προφανώς. Αλλά οι προσδοκίες του να είναι και αντίστοιχες...
Μα δεν ειπα πουθενα οτι οι προσδοκιες μου αφορουσαν την ολλανδικη κουζινα κ δε με ικανοποιησε το αμστερνταμ. Ειπα οτι δεν με κερδισε το αμστερνταμ τοσο σε σχεση με αλλες ευρωπαικες πρωτευουσες επειδη σε ολες τις γειτονιες επαναλαμβανοταν το ιδιο ομορφο σκηνικο χωρις να εχει μια διαφορετικη περιοχη. Τελος παντων. Αυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.359
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom