Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

Thalia!!

Member
Μηνύματα
49
Likes
22
Καλησπερα στην ομαδα!
Το νεο ταξιδι πλησιαζει και προορισμος το Αμστερνταμ!Εχω διαβασει πολλες απο τις ιστοριες αλλα θα ηθελα να με ξεμπερδεψετε οσο γινετε σχετικα με τα εισητηρια μεταφορων!Οι μερες που θα ειμστε εκει ειναι 6 (5διανυυκτερευσεις) ειδα την Iamsterdam λογο του οτι δεν θα παμε σε μουσεια παρα μονο σε 2 που εχουμε επιλεξει κριναμε οτι δεν μας συμφερει!Υπαρχει κατι αλλο μονο για μεταφορες?Επισης μια μερα θα αφιεροσουμε σε μια εκδρομη!Πια θα προτεινατε ως ιδανικοτερη?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπερα στην ομαδα!
Το νεο ταξιδι πλησιαζει και προορισμος το Αμστερνταμ!Εχω διαβασει πολλες απο τις ιστοριες αλλα θα ηθελα να με ξεμπερδεψετε οσο γινετε σχετικα με τα εισητηρια μεταφορων!Οι μερες που θα ειμστε εκει ειναι 6 (5διανυυκτερευσεις) ειδα την Iamsterdam λογο του οτι δεν θα παμε σε μουσεια παρα μονο σε 2 που εχουμε επιλεξει κριναμε οτι δεν μας συμφερει!Υπαρχει κατι αλλο μονο για μεταφορες?Επισης μια μερα θα αφιεροσουμε σε μια εκδρομη!Πια θα προτεινατε ως ιδανικοτερη?
Προφανώς και δεν σε συμφέρει η κάρτα Iamsterdam από τη στιγμή που θέλετε να πάτε σε 2 μετρημένα Μουσεία. Στο πρώτο κεφάλαιο αναφέρω αναλυτικά ποιες είναι οι επιλογές εισιτηρίων για την πόλη. Τα διάβασες? Αν πατήσεις τα link που παραθέτω θα τα δεις. Το 5ημερο εισιτήριο για απεριόριστες διαδρομές μέσα στο Άμστερνταμ κοστίζει 27€, το 4 ημερών 22€, το 3ημερο 17€.

Για ημερήσια οι επιλογές είναι αμέτρητες και πραγματικά δεν μπορώ να σου πω για ένα μέρος. Η Ουτρέχτη είναι μια καλή επιλογή παντως. Φυσικά θα πάτε Χάαρλεμ που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ κοντά στο Άμστερνταμ.
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Προφανώς και δεν σε συμφέρει η κάρτα Iamsterdam από τη στιγμή που θέλετε να πάτε σε 2 μετρημένα Μουσεία. Στο πρώτο κεφάλαιο αναφέρω αναλυτικά ποιες είναι οι επιλογές εισιτηρίων για την πόλη. Τα διάβασες? Αν πατήσεις τα link που παραθέτω θα τα δεις. Το 5ημερο εισιτήριο για απεριόριστες διαδρομές μέσα στο Άμστερνταμ κοστίζει 27€, το 4 ημερών 22€, το 3ημερο 17€.

Για ημερήσια οι επιλογές είναι αμέτρητες και πραγματικά δεν μπορώ να σου πω για ένα μέρος. Η Ουτρέχτη είναι μια καλή επιλογή παντως. Φυσικά θα πάτε Χάαρλεμ που έτσι κι αλλιώς είναι πολύ κοντά στο Άμστερνταμ.
βαλε καλε μου το λινκ με το ημερησιο 2 ημερων κλπ γιατι δεν προλαβαινω να ξαναδιαβασω την ιστορια ειμαι στην εργασια θα την εκτυπωσω φευγοντας ευχαριστω . Η ακολουθος
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Πολύ όμορφα Γιάννη και όλα τα παιδιά με τις πληροφορίες σας...Οι μέρες φτάσανε. Όπως λέω παραπάνω πάμε 10 μέρες Ολλανδία και μόνο 1-2 Αμστερνταμ. Θα μείνω βόρεια στο Groningen στα παιδιά μου κυρίως. Τελικά δεν θα νοικιάσω αυτοκίνητο και θα κινηθώ μα τις συγκοινωνίες. Τι προλαβαίνει κάποιος για Amsterndam σε τόσο λίγο χρόνο και καμμιά εκδρομή μονοήμερη βόρεια;
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Πολύ όμορφα Γιάννη και όλα τα παιδιά με τις πληροφορίες σας...Οι μέρες φτάσανε. Όπως λέω παραπάνω πάμε 10 μέρες Ολλανδία και μόνο 1-2 Αμστερνταμ. Θα μείνω βόρεια στο Groningen στα παιδιά μου κυρίως. Τελικά δεν θα νοικιάσω αυτοκίνητο και θα κινηθώ μα τις συγκοινωνίες. Τι προλαβαίνει κάποιος για Amsterndam σε τόσο λίγο χρόνο και καμμιά εκδρομή μονοήμερη βόρεια;
groni ngen διπλα leeuwarden πολιτιστικη πρωτευουσα πολυ ενδιαφερουσα και επειδη παω και εγω groningenστην κορη μου γραψτε οταν επιστρεψετε γιαυτη γιατι δεν εχω παει ακομηπαω τον αλλο μηνα
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
@oanna..Βεβαίως θα γράψω ότι μπορέσω. Όπως επίσης και φωτογραφικό υλικό.
Τελικά έκλεισα αυτοκίνητο για 10 μέρες 170€. Ετοιμάζω ένα μονοήμερο για Giethoorn και το Vollenhove που είναι εκεί κοντά. Επίσης μια άλλη μέρα θα διαθέσω για Leeuwarden και το φράγμα Αfsluitdijk παρακάτω. Τίποτα άλλες ιδέες για βόρεια;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.725
Likes
14.860
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@oanna..Βεβαίως θα γράψω ότι μπορέσω. Όπως επίσης και φωτογραφικό υλικό.
Τελικά έκλεισα αυτοκίνητο για 10 μέρες 170€. Ετοιμάζω ένα μονοήμερο για Giethoorn και το Vollenhove που είναι εκεί κοντά. Επίσης μια άλλη μέρα θα διαθέσω για Leeuwarden και το φράγμα Αfsluitdijk παρακάτω. Τίποτα άλλες ιδέες για βόρεια;

Περιμένουμε ανταπόκριση από τα μέρη που λες γιατί τον Μάιο θα βρίσκομαι και εγώ Ουτρεχτη και ψάχνω για όμορφα χωριουδάκια για ημερήσιες εκδρομές.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.274
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
@oanna..Βεβαίως θα γράψω ότι μπορέσω. Όπως επίσης και φωτογραφικό υλικό.
Τελικά έκλεισα αυτοκίνητο για 10 μέρες 170€. Ετοιμάζω ένα μονοήμερο για Giethoorn και το Vollenhove που είναι εκεί κοντά. Επίσης μια άλλη μέρα θα διαθέσω για Leeuwarden και το φράγμα Αfsluitdijk παρακάτω. Τίποτα άλλες ιδέες για βόρεια;
Εγώ βρήκα πολύ ενδιαφέρον το νοσοκομείο για φώκιες που είναι κοντά στο Groningen και το λένε Pieterburen Seal Sanctuary. Εκεί πηγαίνουν τραυματισμένες ή άρρωστες φώκιες από όλη την Ευρώπη. Όταν πήγα εγώ μου είπαν ότι τους είχαν στείλει τραυματισμένη φώκια και από την Αλόννησο.

Σου παραθέτω τουριστική ιστοσελίδα γιατί η δικιά τους είναι γραμμένη στα ολλανδικά.

https://www.holland.com/global/tour...ieterburen-seal-sanctuary.htm#/gallery/recent
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φυσικά και πήγα στην Βιβλιοθήκη. Ενδιαφέρουσα και υπερσύγχρονη η βιβλιοθήκη αλλά η θέα μέτρια πράγματα. Καλή λύση όμως για δωρεάν θέα, και ωραίο το καφέ-μπουφές στον τελευταίο όροφο.
Γύρισα χθες απο Ολλανδία. Να ενημερωσω οτι ο τελευταίος όροφος της βιβλιοθήκης και το εστιατόριο ειναι κλειστό για ανακαίνιση. Την θέα ομως μπορείτε να την δειτε και απο τον προτελευταίο όροφο μέσα απο τη τζαμαρία. Ισως να ειναι και καλύτερη η θέα απο εκεί γιατι δεν βγαινει ο εξώστης μεσα στις φωτογραφίες, οπως ειδα σε πολλες λήψεις που εγιναν απο το εστιατόριο. Η θεα ειναι ωραία, χωρις να ειναι και συγκλονιστική!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γύρισα χθες απο Ολλανδία. Να ενημερωσω οτι ο τελευταίος όροφος της βιβλιοθήκης και το εστιατόριο ειναι κλειστό για ανακαίνιση. Την θέα ομως μπορείτε να την δειτε και απο τον προτελευταίο όροφο μέσα απο τη τζαμαρία. Ισως να ειναι και καλύτερη η θέα απο εκεί γιατι δεν βγαινει ο εξώστης μεσα στις φωτογραφίες, οπως ειδα σε πολλες λήψεις που εγιναν απο το εστιατόριο. Η θεα ειναι ωραία, χωρις να ειναι και συγκλονιστική!
Ήταν η πρώτη σου φορά? Πως σου φάνηκε το Άμστερνταμ? Αν δεν βαριέσαι πες :D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom