Ολλανδία Στο Αμστελόδαμο όταν ανθίζουν οι τουλίπες!

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
@giannismits σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και ακόμη περισσότερο για τις υπέροχες ιστορίες σου που αποτελούν (είμαι σίγουρη για πολλούς από εμάς) το λόγο να επιλέξουμε κάποιον προορισμό έναντι κάποιου άλλου!
Έχεις απόλυτο δίκιο για το Άμστερνταμ , σίγουρα απαιτείται περισσότερος χρόνος , γι'αυτό και ζητάω την πολύτιμη γνώμη τη δική σου και όσων ταξιδέψει πριν από εμάς.

Ίσως είναι καλή ιδέα να αφιερώσουμε και την τελευταία μέρα στο Άμστερνταμ μέχρι το απόγευμα που επιστρέφουμε. Έτσι θα έχουμε τουλάχιστον δύο και μισή μέρες. Ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο όπως προτείνει ο @panlek30 και να πάμε στα περίχωρα (αφήνοντας αναγκαστικά κάποια έξω) μέσα σε μια μέρα, οπότε θα εχουμε τρεις και μισή μέρες στο Άμστερνταμ. Μάλλον αυτή είναι και η πιο ιδανική λύση.
Ξέρω πως είναι καθαρά υποκειμενικό αλλά εσύ τι θα άφηνες έξω και τι θα κρατούσες από το πρόγραμμά μου;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Αν έχεις κάποιο καλό πλάνο στο πως να βγει η μέρα θα με βοηθούσε επίσης πολύ ευχαριστώ!
Δεν ξέρω αν είναι καλό όπως λες αλλά τουλάχιστον το πλάνο που έχω λέει Keukenhof και πέριξ χωράφια Lisse- Zaanse Schans - Edam - Volendam - Marken.
Από parking βάσει αυτών που έχω διαβάσει είναι 6 € στους κήπους, 6€ στους μύλους, free στο Edam αρκεί να πάρεις ένα parking disc από το Tourist Office, στο Voledam είναι Free αν το αφήσεις στο parking του Slobbeland και στο Marken κοστίζει 4.55€ plus 0.55€ για κάθε επιβάτη πλέον του οδηγού.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε μια μέρα μπορείς να επισκεφτείς Keukenhof , Haarlem, Volendam, Edam, Hoorn, Zaanse Schans. Αυτό βέβαια απαιτεί να ξεκινήσετε πολύ πρωί και να κάνετε πολύ καλό προγραμματισμό όσον αφορά τα τρένα και τα λεωφορεία. Θέλει να μελετήσεις καλά το χάρτη του Amsterdam & Region Travel Ticket. Αν βγάλεις από αυτή τη μέρα το Haarlem και το Hoorn τότε είναι πιο πιθανό να βγει πιο εύκολα αυτή η ημερήσια. Το Haarlem άλλωστε είναι πολύ κοντά στο Άμστερνταμ με πολύ συχνά δρομολόγια με το τρένο και μπορείτε να πεταχτείτε όποτε θέλετε. Να παραλήψεις το Marken για να μη χάσεις χρόνο και να πας μόνο Volendam. Τώρα που ξέρω αν ήταν να επιλέξω μάλλον θα προτιμούσα το Hoorn που πρέπει να είναι ενδιαφέρουσα και ανερχόμενη πόλη και όχι τόσο ένα τουριστικό χωριό όπως είναι το Volendam. Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα. Φυσικά όλα θα γίνουν ευκολότερα αν νοικιάσετε αυτοκίνητο. Και όλα θα τα δείτε και άγχος δεν θα έχετε. Επιμένω πάντως να μη ξεπετάξετε το Άμστερνταμ. Βάλε τουλάχιστον 3 μέρες.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
@giannismits σε ευχαριστώ και πάλι!
Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και θα αφιερώσω περισσότερο χρόνο στο Άμστερνταμ τελικά. Υπήρξες κστατοπιστικότατος όσον αφορά τη χρήση των καρτών ΜΜΜ εντός και εκτός πόλης! Το Hoorn θέλω και γω πολύ να το δω , έστω και για μια σύντομη επίσκεψη. Ελπίζω να μας βγει!
@panlek30 ευχαριστώ πολύ! το πρόγραμμα σου φαίνεται σούπερ και εύκολο στην υλοποίηση με το σωστό προγραμματισμό .
Συνεχίζω την έρευνα για το αν θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή θα κινηθούμε με τα ΜΜΜ. Το αυτοκίνητο σίγουρα παρέχει άνεση κινήσεων από την άλλη όμως έχω διαβάσει πως η κίνηση, τουλάχιστον μέσα στην πόλη είναι ταλαιπωρία.
Επίσης, μια απορία που δεν μπόρεσα να λύσω. Επειδή σκέφτομαι να επιλέξουμε την επίσκεψη στα περίχωρα όταν φτασουμε με βάση τον καιρό, ξέρεις αν μπορούμε να κλείσουμε το αυτοκίνητο την μέρα που θα το αποφασίσουμε απευθείας ή χρειάζεται τύπου prebooking ;
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Επίσης, μια απορία που δεν μπόρεσα να λύσω. Επειδή σκέφτομαι να επιλέξουμε την επίσκεψη στα περίχωρα όταν φτασουμε με βάση τον καιρό, ξέρεις αν μπορούμε να κλείσουμε το αυτοκίνητο την μέρα που θα το αποφασίσουμε απευθείας ή χρειάζεται τύπου prebooking ;[/USER]
Φυσικά και θα μπορείς! Το θέμα είναι αν θα υπάρχει διαθεσιμότητα. Αυτό με τον καιρό είναι ένα ρίσκο που πήραμε και εμείς εφόσον κάναμε prebooking... Δυστυχώς όλα δεν μπορείς να τα προβλέψεις στα ταξίδια. Απλά ελπίζεις και για λίγο καλή τύχη...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@kati_pro νομίζω ότι το πρόγραμμα της 1ης και 2ης μέρας δεν μπορεί να βγει αποκλειστικά με χρήση ΜΜΕ.
Τσέκαρες τα δρομολόγια που συνδέουν τα χωριά και τις πόλεις μεταξύ τους. Υπάρχει σύνδεση π.χ. Volendam- Edam -Hoorn; Δεν έχει νόημα να φτάσεις νύχτα στο Εdam ή στο Hoorn γιατί θα έχει την απόλυτη ερημιά τον Μάρτιο.
Να φανταστείς τον Αύγουστο στις 7 μμ που είχε ήλιο ακόμη δεν κυκλοφορούσε ψυχή στo Edam!
Νομίζω ότι θα ανεβοκατεβαίνεις σε λεωφορεία και τρένα και ο διαθέσιμος χρόνος σου στις πόλεις ή στα χωριά που ανέφερες θα είναι γύρω στη μία ώρα...
Οπότε προτείνω να αφιερώσεις 2.5 μέρες στο Αμστερνταμ, να πας ένα απόγευμα με τρένο στο Ηaarlem και τα υπόλοιπα να τα εντάξεις στο πρόγραμμα με βάση τα δρομολόγια των ΜΜΕ και φυσικά τις καιρικές συνθήκες.
Η ενοικίαση αυτοκινήτου για μία μέρα για την εκδρομή στα βόρεια χωριά ίσως είναι η καλύτερη επιλογή για να μην ταλαιπωρηθείς.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
@Elena2508 σε ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σου!
Το να μην έχει κόσμο ο κάθε προορισμός βέβαια ακούγεται ως ιδανικό για μένα . Όχι όμως να φτάνουμε και βράδυ στα χωριά, έχεις δίκιο!
Στα ταξίδια μας ,συνηθίζουμε να ξεκινάμε πολύ νωρίς τη μέρα μας, και αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να φτάνουμε συχνά πριν τα πλήθη και να βγαίνει- τις περισσότερες τουλάχιστον φορές- το πρόγραμμα.
Στην προκειμένη βέβαια περίπτωση καταλαβαίνω πως είναι πολύ δύσκολο γι'αυτό και θα σκεφτούμε σοβαρά το ενδεχόμενο της ενοικίασης αυτοκινήτου που προτείνει πολύ σωστά ο @panlek30
Ευχαριστώ και πάλι !
 
Μηνύματα
31
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Kαλημέρα!!!!!θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο (4 άτομα) στο Άμστερνταμ και θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο κατά τις 9 το βράδυ. Απο όσα διάβασα, στην αρχή της ιστορίας, η μετάβαση στο κέντρο γίνεται είτε με το λεωφορείο το airport express ή με το τρένο. Εμείς θα μείνουμε δίπλα στο σταθμό Amstel station οπότε όπως και να πάμε στο κέντρο μετα θα χρειαστουμε κι αλλο μεταφορικό μέσο για να φτάσουμε στο ξενοδοχείο γιατί θα ναι βράδυ και δε θα μπορούμε να περπατήσουμε τις αποστάσεις που δεν είναι και πολύ μικρές. Η απορία μου είναι η εξής : η κάρτα ημέρας(24h) με τα 7,5 ευρώ συμπεριλαμβανει και το εισιτήριο του λεωφορείου απο το αεροδρόμιο??αν ναι θα συμφέρει γιατι και θα φτασουμε το βράδυ στο κέντρο και την επόμενη μέρα θα έχουμε δωρεάν μεταφορές. Αν όχι συμφέρει αυτή η λύση??https://www.connexxion.nl/amsterdam-airport-express/1241
Single ticket €6,50
You can buy a 'Bus Tram Metro 1,5 hour ticket' for your trip with bus 397 ‘Amsterdam Airport Express’. This ticket grants you 1,5 hour transport by Connexxion, GVB & EBS (Buses, trams and metro’s) including Amsterdam Airport Express. Children under 12 years can buy a 'Kids ticket' for € 1,00. You can buy this ticket at the Info & Ticket bus or directly from the bus driver.

Ελπίζω να μην τα έγραψα πολύ μπερδεμένα, γενικά αν έχετε κάποια συμβουλή με το τι θα βόλευε καλύτερα με τους σταθμούς και τις στάσεις θα με βοηθούσατε πολύ!!!ευχαριστώ!!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Δεν περιλαμβάνεται το εισιτήριο απ το αεροδρόμιο, θες άλλο εισιτήριο.
 
Μηνύματα
31
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστώ!!!Άρα θα βόλευε να πάρω το εισιτήριο των 6,5 ευρώ για 1,5 ώρα και να κάνω την εξής διαδρομή: airport express λεωφορείο μέχρι την museumplein και απο εκεί το τραμ 12 ( απ όσο ειδα στο google maps) για Amstelstation σωστά??
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Εμείς αγοράσαμε εισιτήριο για το τρένο από αεροδρόμιο προς κέντρο και την 24ωρη κάρτα διότι θα τη χρησιμοποιούσαμε πολύ μέχρι τη λήξη της. Πρέπει να δεις τι σε συμφέρει και τι θα χρειαστείς κατά τη διαμονή σου εκεί. Επίσης πόσο σίγουρο είναι ότι ένα μέσο μεταφοράς που δεν είναι σταθερής τροχιάς και έχει να κάνει με κίνηση και αστάθμητους παράγοντες θα φτάσει στον προορισμό του εγκαίρως ώστε να αρκεί συνολικά η 1,5 ώρα για να φτάσεις στον τελικό προορισμό σου.
 
Μηνύματα
31
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω. Εμείς αγοράσαμε εισιτήριο για το τρένο από αεροδρόμιο προς κέντρο και την 24ωρη κάρτα διότι θα τη χρησιμοποιούσαμε πολύ μέχρι τη λήξη της. Πρέπει να δεις τι σε συμφέρει και τι θα χρειαστείς κατά τη διαμονή σου εκεί. Επίσης πόσο σίγουρο είναι ότι ένα μέσο μεταφοράς που δεν είναι σταθερής τροχιάς και έχει να κάνει με κίνηση και αστάθμητους παράγοντες θα φτάσει στον προορισμό του εγκαίρως ώστε να αρκεί συνολικά η 1,5 ώρα για να φτάσεις στον τελικό προορισμό σου.
ναι το σκεφτόμουν κι εγώ αυτα..θα το ψάξω κι άλλο μέχρι τότε !!! σ ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom