Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Ετσι ακριβώς ως Γιώργος είπε.
Στοιχείο συγκρότησης κάθε προσωπικότητας μορφωμένης είναι η γενικότερη αντίληψη και γνώση του περιβάλλοντος, όλα συναρτώνται, εκτός εάν χρειαζόμαστε μόνο σκλαβάκια απόλυτης εξειδίκευσης, καθαρά εκτελεστικά.
Η άποψη ότι για όλα υπαρχει το ιντερνετ είναι εσφαλμένη, πρόχειρη, επιφανειακή και επικίνδυνη μια και έχει οπαδούς ακόμη και εκπαιδευτικούς.
Το φαινόμενο έλλειψης βασικών γνώσεων και όχι μόνο, επιδεινώθηκε τις τελευταίες δεκαετίες.
Επί χρόνια συνεργάστηκα με εταιρεία υψηλής τεχνολογίας και μετά το HR τσεκάραμε τους υποψήφιους. Μεγάλη απογοήτευση με τους πατριώτες μεσαίας εκπαίδευσης. Στραβάδια που με το ζόρι μπηκαν και βγήκαν σε ένα τει πχ. και εκαναν καποιο γενικό μεταπτυχιακό στην αγγλία μας έρχονταν για υποψήφιοι διευθυντές.
Επειδή το ανέφερε εύστοχα ο Γιώργος, η εκκωφαντική ανορθογραφία, η ασυνταξία και η γενικότερη ασχετοσύνη έδειχνε την έξοδο. Ιδιωτικός τομέας παντα.
Φίλε μου.Σάββατο βράδυ μου έσπασε σωλήνα και πλημμυρίζει η κουζίνα.Ο λατινος που μου το επισκευασε μέσα σε τρία τέταρτα μου πήρε 150 ευρουλακια.Όταν με ρώτησε από που είμαι γιατί άκουσε να μιλάω Ελληνικά,όταν του είπα από Ελλάδα,δεν είχε ιδέα που είναι.Μπορεί αυτόν να μην τον προσλαβω στο γραφείο,αλλά ακόμα και τώρα τον ευλογαω.Κι εννοείται αν χρειαστεί πάλι αυτόν θα πάρω.Μου είπε ότι είχε πάει σχολείο,αλλα η γεωγραφία του ήταν αδιάφορη.Αυτόν τον ενδιέφερε η τέχνη του.Τίποτα άλλο.Ακραίο; Ναι.Αλλά γούστο του.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Εδω μπορεί να γελάμε κάπως με τους αγεωγράφητους αλλά είναι και ταξιδιωτικό φόρουμ..
Σίγουρα ένας πτυχιούχος καλό είναι να εχει βασικές γνώσεις γεωγραφίας αλλά και ιστορίας, μαθηματικών κλ αλλά αφορά τον ίδιο (είναι επιλογή του) το κατά πόσο θα είναι καταρτισμένος σε πράγματα που δεν αφορούν την δουλειά του.. Και είναι σίγουρο ότι θα νοιώθει κάπως άσχημα όταν έχει ένα μεταπτυχιακό και δεν ξέρει που είναι η Ν. Ζηλανδία..
Αλλά διαπιστώνω και δω μερικές φορές κάποιοι ταξιδεύουν και δεν ανοίγουν έναν χάρτη να δουν βρε αδερφέ που στο καλό θα πάνε...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
.Σάββατο βράδυ μου έσπασε σωλήνα και πλημμυρίζει η κουζίνα.Ο λατινος που μου το επισκευασε μέσα σε τρία τέταρτα μου πήρε 150 ευρουλακια.
Και βασικές γνώσεις υδραυλικών,:haha:.. Αμαν βρε Panpan πως τα πετάς έτσι τα ποσά κόντεψε να μου φύγει ο καφες απο το χέρι.. Μπανιέρα σου άλλαξε;;; Είμαι πολύ πιο φθηνός αλλά είμαστε μακρυά τι να σου κάνω;;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλε μου.Σάββατο βράδυ μου έσπασε σωλήνα και πλημμυρίζει η κουζίνα.Ο λατινος που μου το επισκευασε μέσα σε τρία τέταρτα μου πήρε 150 ευρουλακια.Όταν με ρώτησε από που είμαι γιατί άκουσε να μιλάω Ελληνικά,όταν του είπα από Ελλάδα,δεν είχε ιδέα που είναι.Μπορεί αυτόν να μην τον προσλαβω στο γραφείο,αλλά ακόμα και τώρα τον ευλογαω.Κι εννοείται αν χρειαστεί πάλι αυτόν θα πάρω.Μου είπε ότι είχε πάει σχολείο,αλλα η γεωγραφία του ήταν αδιάφορη.Αυτόν τον ενδιέφερε η τέχνη του.Τίποτα άλλο.Ακραίο; Ναι.Αλλά γούστο του.
Κι εγώ θα τον φώναζα, αλλά στη συνέντευξη θα χτυπούσε καμπανάκι (και δεν είπα ότι θα τον έκοβα, καμπανάκι είναι). Αλλά υδραυλικό από συνέντευξη δεν έχω περάσει και μάλλον δεθα το κάνω, ειδικά όσο πλημμυρίζει η κουζίνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.746
@Ntt πραγματι δεν τους δεχονται ολους. Αλλα δεν τους απορριπτουν εκ των προτερων ως ενδειξη "αμορφωσιας". Ειναι γνωστο σε ολα τα DSM οτι η δυσορθογραφια ειναι ειδικη δυσκολια και οχι "αμορφωσια" που δεν επηρεαζει αλλες ακαδημαικες ικανοτητες. Φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενοι να το γνωριζουν οι συμφορουμιτες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Ntt πραγματι δεν τους δεχονται ολους. Αλλα δεν τους απορριπτουν εκ των προτερων ως ενδειξη "αμορφωσιας". Ειναι γνωστο σε ολα τα DSM οτι η δυσορθογραφια ειναι ειδικη δυσκολια και οχι "αμορφωσια" που δεν επηρεαζει αλλες ακαδημαικες ικανοτητες. Φυσικα δεν ειναι υποχρεωμενοι να το γνωριζουν οι συμφορουμιτες.
Δεν είναι ένδειξη αμορφωσιάς, ένδειξη βασικής αδυναμίας είναι. Το πού οφείλεται η αδυναμία αυτή είναι άλλο θέμα (μπορεί να είναι βαρεμάρα, μπορεί να είναι δυσλεξία, μπορεί να είναι ό,τι θέλει). Δεν αμφιβάλλω ότι παίρνουν και Νόμπελ και παγκόσμιοι πρωταθλητές σκάκι γίνονται, εγώ λέω ότι ανάλογα με τη δουλειά που τον χρειάζομαι, μια έλλειψη βασικών γενικών γνώσεων (και ορθογραφίας) δε θα τον προσλάβω. Πχ πριν από λίγο τσατάριζα με το τμήμα εξυπηρέτησης γνωστής πλατφόρμας. Ε δύο φορές μου έγραψε την "κράτηση" με "υ" τι να σου πω ότι τον θεωρώ ιδανικό για το πόστο που του έδωσαν, δεν τον θεωρώ, εγώ αν έκανα τις προσλήψεις θα τον είχα κόψει. Σε άλλες δουλειές μπορεί να είναι εξαίρετος , γι αυτό δεν κάνει. Δεν αποκλείω ότι μπορεί να γίνει εξαιρετικός Νομπελίστας Φυσικής, ηθοποιός, αστροναύτης, μπασκετμπολίστας ή να φτιάχνει την κουζίνα του @panpan. Αλλά να ενθουσιαστεί ο πελάτης του, χλωμό το κόβω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.918
Likes
40.746
Φυσικα βρε @Yorgos , δεν θα παει για φιλολογος, οπως δεν θα παει για χειρουργος καποιος με αδεξια κινητικοτητα. Απλως δεν ειναι τεμπελια. Ειναι εγγενης αδυναμια και απλα θα κανουν κατι αλλο.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν πειραζει, παιδια, μην τους προσλαβετε τους ανορθογραφους.Καποιοι απο αυτους, δυσλεξικοι, κανουν καριερες σε Πανεπιστημιακες θεσεις που δεν χρειαζονται ορθογραφια η διορθωνει ο οτοκορεκτορας. Στο Cambridge δεχονται και υποψηφιους με Ασπεργκερ στο φασμα του αυτισμου γιατι ξερουν οτι μπορει να φερουν Νομπελ. Θα φανε απο αλλου ψωμακι, αφου δεν θα φανε απο σας.
Επειδή γουστάρουμε την ευημερία μας αλλά και των άλλων, για να μην ασφυκτιούμε ούτε οικονομικά ούτε πνευματικά, θέλουμε να συνεννοούμαστε με τους συνεργάτες μας καθολικά και να έχουμε προπαντός αποτέλεσμα, δεν μας ταΐζει κανένα δημόσιο όπου σε μερικά λαγούμια όλα τα δάκτυλα είναι ίσια και ας μας πάρει και το ποτάμι.

Δεν είναι μόνο παράγοντας αισθητικής η ανορθογραφία και τα άλλα ελλείματα προσωπικότητας.
Εϊναι δείκτης ανημπόριας είτε έκφρασης είτε κατανόησης της λέξης, δηλαδή της φερόμενης έννοιας και κατ'επέκταση ασέβεια προς το συνδιαλεγόμενο, αυτόν από τον οποίο ζητάς να φας ψωμάκι.

Εσείς με τις πιτζάμες πηγαίνετε σε ρομαντικό εστιατόριο για δείπνο θεωρώντας ότι ο συνδαιτημόνας θα γοητευθεί από τα υπόλοιπα προσόντα ή από οποιαδήποτε κοτσάνα πετάξετε?

Αν θεωρείτε ότι οι εξαιρέσεις που αναφέρετε είναι ο κανόνας -και όχι οτι απλώς τον επιβεβαιώνουν- πάρτε στην κορυφαία παγκοσμίως δανέζικη εταιρεία που δούλευα, εργαζόμενους που ούτε με τους ομόγλωσσους τους μπορούν να συνεννοηθούν, βάλτε τους και σε θέσεις κρίσης να διοικήσουν πχ εργοτάξια, με ασύντακτες εντολές, καταργήστε και κάθε επίπεδο μόρφωσης όπως και κάθε είδους softskill και να δούμε πόσο κορυφαία θα μείνει.

Το ίδιο ισχύει σε μεγάλου κύρους ελληνικές εταιρείες. Για παράδειγμα, σε μεγάλη εταιρεία η θέση, (ανώτερη βέβαια), μηχανολόγου μηχανικού περιλάμβανε σταδιακή βαθμολόγηση στον τεχνικό τομέα, δηλ. τεχνικές ερωτήσεις, γραπτό τεστ στην τεχνική ορολογία, αξιολόγηση συγγραφής proposals στα ελληνικά και αγγλικά, σύνταξη "επείγουσας" επιστολής σε καθορισμένο χρόνο και πολλά άλλα φαινομενικά εκτός ύλης αρμοδιότητας.
Το πτυχίο συμμετείχε κατα το 10% και η διαδικασία κράτησε μέρες. Ορθογραφία, συνταξη, αγγλικά, ορθός λόγος (περιγραφή έκτακτου γεγονότος σε τρεις σειρές), λεκτική ευεξία, άμεση απόκριση κ.ά βαθμολογήθηκαν σε κλίμακα του 100.

Στις σοβαρές θέσεις από τις οποίες κρίνεται και το ψωμάκι πολλών ακόμα, φυσικά και λαμβάνονται υπόψιν πολλά και μη διαχέετε τον ωχαδερφισμό τάχα για επουσιώδη ζητήματα, παρασύροντας παιδάκια που νομίζουν οτι με τα χέρια τις τσέπες και ένα μεταπτυχιακό του κ.. θα πείσουν. Το κάνατε ήδη σαν χώρα με το διωγμό της αριστείας αλλά θέλετε να καταργήσετε και τα στοιχειώδη. Εκτός και αν νομίζετε ότι η ακαδημαϊκή κοινότητα, πανεπιστήμια κλπ. είναι το ισχυρότερο και μεγαλύτερο κομμάτι της οικονομίας.

Φυσικά το δικαίωμα στην αμορφωσιά (και την ηλιθιότητα) είναι ανθρώπινο, μόνο που πάει μαζί με τη μιζέρια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ετσι ακριβώς ως Γιώργος είπε.
Επί χρόνια συνεργάστηκα με εταιρεία υψηλής τεχνολογίας και μετά το HR τσεκάραμε τους υποψήφιους. Μεγάλη απογοήτευση με τους πατριώτες μεσαίας εκπαίδευσης. Στραβάδια που με το ζόρι μπηκαν και βγήκαν σε ένα τει πχ. και εκαναν καποιο γενικό μεταπτυχιακό στην αγγλία μας έρχονταν για υποψήφιοι διευθυντές.
Βοήθησέ με να καταλάβω κάτι γιατί είναι απόγευμα και νομίζω ότι με έχει χτυπήσει η ζέστη στο κεφάλι. Τους πατριώτες μέσης εκπαίδευσης σε ποια γλώσσα τους τσέκαρες, στα ελληνικά ή σε κάποια άλλη;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
ελληνικά και αγγλικά. Το έργο στην Ελλάδα. Κακοί σε όλα, τεχνικά αλλά και στη επικοινωνία, ορθογραφία, διατύπωση κλπ διαχείριση
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ε τότε θα πρέπει να τους έβγαζες όλους λάθος γιατί κανείς Έλληνας δε θα έλεγε "Ετσι ακριβώς ως Γιώργος είπε", οι περισσότεροι ή καλύτερα όλοι θα έλεγαν "Ετσι ακριβώς όπως είπε ο Γιώργος".
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ονειρεμένο Ταξίδι
EBC Nepal
Δε ξέρω αν το έχει πει αλλά συμφωνώ 100%

Όταν ρώτησαν τον Αϊνστάιν ποια είναι η ταχύτητα του ήχου, εκείνος απάντησε:
«Δεν κουβαλάω τέτοιες πληροφορίες στο μυαλό μου, γιατί είναι άμεσα διαθέσιμες στα βιβλία.
Η αξία της μόρφωσης δε βρίσκεται στο να μαθαίνεις πολλά δεδομένα, αλλά στην εκπαίδευση του μυαλού να σκέφτεται.»
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom