Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Ειναι γιατρός,δικαιούται να έχει άποψη,εδώ έχει ο κάθε ενας που δεν έχει καμία σχέση με το χώρο της υγείας,
και άμα εξισώνεις τους κτηνιάτρους με τους γιατρούς τι να πω,,ασε δε θα πω τιποτε μην καθομαι και αναλώνομαι στην ανάλυση χρόνων σπουδών ...αγροτικού,...καθηκόντων και παροχών υγείας στο στρατό.. εργασίας ώς γενικός γιατρός στην αναμονή για ειδικότητα και ειδικότητας ...θα χαθώ στο μέτρημα
η κτηνιατρικη θεωρειται παρα πολυ δυσκολη σχολη...ετσι λενε τουλαχιστον
την αποψη του ο κος Γριβας εχει δικαιωμα να την πει...ως Γιατρος ομως η ως αριστερος σοσιαλιστης?
στο συγκεκριμενο αρθρο του που ξεκινησα να διαβαζω κανει εισαγωγη κ συγκρινει την σημερινη εικονα με το 1938 που πηρε ο Χιτλερ την εξουσια ... οκ...αποψη του...
κ μετα αρχιζει εναν προλογο κατα του Νεοφιλελευθερισμού, των αγορων κλπ κλπ
μπηκα να διαβασω μια αλλη αποψη για τον ιο, κ ειναι σαν να διαβαζω την ανακοινωση απο το συνεδριο του ΚΚΕ η μλ-ΚΚΕ, ΚΚΕ μ-λ
μπλα μπλα μπλα μπλα
κανεις κ μια βολτα στο site που φιλοξενει αυτο το αρθρο κ βλεπεις πχ
ενα αρθρο κατα της μαστογραφιας, κ μετα εχει κ ενα αλλο αρθρο που προτρεπει τους καρκινοπαθεις να μην κανουν χημειοθερπαειες κ να προτιμανε εναλλακτικες μορφες θεραπειας απο μια γιατρο που εχει παραπεμφθει στο πειθαρχικο για τις δηλωσεις αυτες
κ φυσικα μπορει να πει ο καθεις, ειναι επειδη τα εβαλε με το συστημα μπλα μπλα μπλα



παραπερα βρισκεις κ αρθρα κατα του εμβολιασμου στα παιδια....οκ...παω πασο
προφανως ο κος Γριβας κ οποιος γραφει εκει μεσα ειναι κατα εμβολιων, κατα χημειοθεραπειας, κατα μαστογραφιας, κλπ κλπ
οκ......η καθενας εχει δικαιωμα να εχει μια αποψη

ο καρδιολογος ειχε μια αποψη την ειπε στο προσωπικο του facebook...ο κος Γριβας προφανως μιλαει σαν αριστερος κατα του ιου...οχι σαν νευρολογος ψυχιατρος....για αυτο προσωπικα απο μενα παιρνει ΧΧΧ
η αποψη του εχει ιδια αξια με την αποψη του Πολακη
κ το οτι φιλοξενειται στην σελιδα αυτη, ενας λογος παραπανω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.340
Likes
14.201
Ο κ.Γρίβας μια ροπή προς την συνωμοσιολογία την έχει.Υπερβολικός είμαι;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
με προλαβες....συνωμοσιολογία που προερχεται ομως απο τα σχεδια απο τον κακο νεοφιλελευθερισμο, τις αγορες μπλα μπλα μπλα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Χθεσινο tweet του Κυβερνητη της Νεας Υορκης. Σε μεγαλη κοντρα με τον Τραμπ που θελει να αρει τους περιορισμους για το Πασχα για να δουλεψει η αγορα. Aντιδραστικο στοιχειο ξεκαθαρα ο Andrew/

1585158996952.png
 
Last edited:

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.001
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Στο αρθρο που ποσταρες αυτο που μου εκανε τεραστια εντυπωση ειναι οτι υπολογιζεται στο Μπεργκαμο αντιστοιχουν τα 3/4 των 3700 κατι αν θυμαμαι καλα θανατων της Λομβαρδιας! Δηλαδη πανω απο 2700 θανατοι σε μια πολη 117.000, δηλαδη ηδη εχει πεθανει πανω απο 2,3% του πληθυσμου, (οχι οσων νοσησαν αλλα του πληθυσμου) ! Δεν ξερω αν τα μετρα ειναι στην σωστη κατευθυνση αλλα το ποσοστο ειναι πολυ μεγαλο για να το αφηναμε να μεταδοθει ετσι σε ολη την υφηλιο! Και απεχει πολυ απο το 0,125 του κρουαζιεροπλοιου και της αποψης του Ιωαννιδη που εμμεσως υποστηριζει την ανοσια της αγελης! Βεβαια ως αισιοδοξος πιστευω να μην φτασει αυτα τα ποσοστα καμμια αλλη πολη αλλα να υποστηριζουμε οτι ειναι σαν την εποχιακη γριπη ειναι νομιζω φανερο πια πως ειναι λαθος!

Edit: Εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα ή αν εχει κανει καποιο λαθος ο δημοσιογραφος γιατι το νουμερο μου φαινεται υπερβολικα μεγαλο!
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
η κτηνιατρικη θεωρειται παρα πολυ δυσκολη σχολη...ετσι λενε τουλαχιστον
την αποψη του ο κος Γριβας εχει δικαιωμα να την πει...ως Γιατρος ομως η ως αριστερος σοσιαλιστης?
στο συγκεκριμενο αρθρο του που ξεκινησα να διαβαζω κανει εισαγωγη κ συγκρινει την σημερινη εικονα με το 1938 που πηρε ο Χιτλερ την εξουσια ... οκ...αποψη του...
κ μετα αρχιζει εναν προλογο κατα του Νεοφιλελευθερισμού, των αγορων κλπ κλπ
μπηκα να διαβασω μια αλλη αποψη για τον ιο, κ ειναι σαν να διαβαζω την ανακοινωση απο το συνεδριο του ΚΚΕ η μλ-ΚΚΕ, ΚΚΕ μ-λ
μπλα μπλα μπλα μπλα
κανεις κ μια βολτα στο site που φιλοξενει αυτο το αρθρο κ βλεπεις πχ
ενα αρθρο κατα της μαστογραφιας, κ μετα εχει κ ενα αλλο αρθρο που προτρεπει τους καρκινοπαθεις να μην κανουν χημειοθερπαειες κ να προτιμανε εναλλακτικες μορφες θεραπειας απο μια γιατρο που εχει παραπεμφθει στο πειθαρχικο για τις δηλωσεις αυτες
κ φυσικα μπορει να πει ο καθεις, ειναι επειδη τα εβαλε με το συστημα μπλα μπλα μπλα



παραπερα βρισκεις κ αρθρα κατα του εμβολιασμου στα παιδια....οκ...παω πασο
προφανως ο κος Γριβας κ οποιος γραφει εκει μεσα ειναι κατα εμβολιων, κατα χημειοθεραπειας, κατα μαστογραφιας, κλπ κλπ
οκ......η καθενας εχει δικαιωμα να εχει μια αποψη

ο καρδιολογος ειχε μια αποψη την ειπε στο προσωπικο του facebook...ο κος Γριβας προφανως μιλαει σαν αριστερος κατα του ιου...οχι σαν νευρολογος ψυχιατρος....για αυτο προσωπικα απο μενα παιρνει ΧΧΧ
η αποψη του εχει ιδια αξια με την αποψη του Πολακη
κ το οτι φιλοξενειται στην σελιδα αυτη, ενας λογος παραπανω

φυσικά και όποιος γράφει κάτι υπόκειται σε κριτική και έχεις οπως και ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να τον κρίνει η και να τον κατακρίνει..
αλλά το να του προσάπτεις( και να γενικεύεις)βγάζοντας ευκολα συμπεράσματα ότι έχει Χ απόψεις για,χημειοθεραπείες ,μαστογραφίες,εναλλακτικές θεραπείες κλπ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΡΟΣΕΞΑ το τι γραφεται(εννοω την υπολοιπη θεματολογια),τυχαια έπεσσε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ άρθρο στην αντίληψη μου)πραγματικά με ξεπερνά!!δηλ να υποθέσω βγάζεις επομένως το συμπέρασμα οτι κι εγώ ασπαζομαι τα ίδια ,
μάλιστα....ό,τι ΄πεις...
ουτε της παρούσης είναι αλλά και αν ακόμα ίσχυαν αυτά δηλ όντως τα ασπάζεται (δεν το ξέρεις δεν το ξε΄ρω) τι σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θεμα και τα μπλεκεις...,

για την κτηνιατρική ξέρω ότι είναι πανδύσκολη σχολή!!δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις;;αν θεωρείτε κι εσυ και ο poised οτι έχουν ίδια βαρύτητα οι απόψεις ενός κτηνιάτρου με ενός νευρολόγου ψυχιάτρου στο συγκεκριμένο θέμα μιάς ίωσης σε ανθρώπους(και όχι σε ζώα)οκ σεβαστό

όσο για τον καρδιολόγο διάβασες το δεύτερο ποστ;;λογω της ανάρτησης στον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του λογαριασμό απειλείται από τον ιατρικό σύλλογο με πειθαρχικές και ποινικές κυρώσεις...
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.599
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
το κάθε ένα κάνει ό,τι του κατέβει...γι αυτο το ανέφερα στο μήνυμα μου..προφανώς τους τελειωσαν στο συγκεκριμένο(μεγάλης ¨..ξακουστής "αλυσίδας..),αλλά αν ήταν τόσο αναγκαίο και επιβεβλημένο κανονικά βάσει των αυστηρότατων οδηγιών δεν θάπρεπε να λειτουργεί μέχρι να ανεφοδιαστεί...
Για να κυκλοφορήσεις έξω χρειάζεσαι χαρτιά γίνεται έλεγχος ,αυστηρότατες οδηγίεςκλπ κπ, για τη σωστή λειτουργία των (από τα ελάχιστα)) λειτουργούντων καταστημάτων( στα πλαίσια της προφύλαξης μας )γιατί δεν γίνεται το ανάλογο;;η εκεί δεν μας βγαίνει(τελειώνουν τα γάντια τα απολυμαντικά)και δε βαριέσατι;;;
Γι αυτό το είπα στο προηγούμενο μηνυμα ..η καταλαβαίνεις ότι είναι μιά χαζομάρα και τα σταματάς,η εφ όσον τα θεωρείς αναγκαία για τον φονικό ιο ε τοτε πάρε τα σωστά μέτρα και κανε αναστολή της λειτουργίας μέχρι να τα εχεις,μη με κοροιδεύεις όμως με μετρα κατά πως σε βολευοουν
Ποιος είπε ότι είναι υποχρεωμένα τα σούπερ μάρκετ να παρέχουν γάντια στους πελάτες τους;
Το μόνο που διάβασα ότι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν είναι να δίνουν καρτελάκι με αριθμό για να ξέρουν πόσοι πελάτες είναι μέσα στο μαγαζί και να μην ξεπερνούν τον επιτρεπόμενο αριθμό.
Άντε, και ένα αντισηπτικό στην είσοδο για όσους θέλουν να βάλουν...
Επίσης, έχω μια απορία σχετικά με τη χρήση των γαντιών στα σούπερ μάρκετ...
Τα τρόφιμα που θα πιάσουμε με τα γάντια μας, θα τα βάλουμε στο καρότσι και στον πάγκο του ταμείου, όπου έχει βάλει ο άλλος το βρώμικο καλάθι του (που πριν το είχε ακουμπήσει στο δάπεδο!!), και θα τα πιάσει ΟΛΑ η ταμίας!!
Όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ υπάρχει σωτηρία!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ποιος είπε ότι είναι υποχρεωμένα τα σούπερ μάρκετ να παρέχουν γάντια στους πελάτες τους;
Το μόνο που διάβασα ότι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν είναι να δίνουν καρτελάκι με αριθμό για να ξέρουν πόσοι πελάτες είναι μέσα στο μαγαζί και να μην ξεπερνούν τον επιτρεπόμενο αριθμό.
Άντε, και ένα αντισηπτικό στην είσοδο για όσους θέλουν να βάλουν...
Επίσης, έχω μια απορία σχετικά με τη χρήση των γαντιών στα σούπερ μάρκετ...
Τα τρόφιμα που θα πιάσουμε με τα γάντια μας, θα τα βάλουμε στο καρότσι και στον πάγκο του ταμείου, όπου έχει βάλει ο άλλος το βρώμικο καλάθι του (που πριν το είχε ακουμπήσει στο δάπεδο!!), και θα τα πιάσει ΟΛΑ η ταμίας!!
Όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ υπάρχει σωτηρία!!
ε καλά έχω γράψει πόσα πόστ γι αυτο το θέμα ...έχω εκφράσει τόσα ερωτηματικά που ήσουν ;;χιχι ταχω πει τοσες φορες
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ποιος είπε ότι είναι υποχρεωμένα τα σούπερ μάρκετ να παρέχουν γάντια στους πελάτες τους;
Το μόνο που διάβασα ότι είναι υποχρεωμένοι να κάνουν είναι να δίνουν καρτελάκι με αριθμό για να ξέρουν πόσοι πελάτες είναι μέσα στο μαγαζί και να μην ξεπερνούν τον επιτρεπόμενο αριθμό.
Άντε, και ένα αντισηπτικό στην είσοδο για όσους θέλουν να βάλουν...
Επίσης, έχω μια απορία σχετικά με τη χρήση των γαντιών στα σούπερ μάρκετ...
Τα τρόφιμα που θα πιάσουμε με τα γάντια μας, θα τα βάλουμε στο καρότσι και στον πάγκο του ταμείου, όπου έχει βάλει ο άλλος το βρώμικο καλάθι του (που πριν το είχε ακουμπήσει στο δάπεδο!!), και θα τα πιάσει ΟΛΑ η ταμίας!!
Όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ υπάρχει σωτηρία!!
Λογικά δεν θα πρέπει να μεταδίδεται τόσο εύκολα από τις συσκευασίες των σούπερ μάρκετ γιατί μάλλον θα ήταν πλέον πολλά εκατομμύρια ή δις οι φορείς. Εννοείται ότι, όπως και πριν, αφαιρούμε από τα λαχανικά τα εξωτερικά φύλλα και πλένουμε τα υπόλοιπα καλά, τα φρούτα πλένονται και φεύγει η φλούδα, όπως κάνουμε εδώ και δεκαετίες ασχέτως του νέου ιού.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.599
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Λογικά δεν θα πρέπει να μεταδίδεται τόσο εύκολα από τις συσκευασίες των σούπερ μάρκετ γιατί μάλλον θα ήταν πλέον πολλά εκατομμύρια ή δις οι φορείς. Εννοείται ότι, όπως και πριν, αφαιρούμε από τα λαχανικά τα εξωτερικά φύλλα και πλένουμε τα υπόλοιπα καλά, τα φρούτα πλένονται και φεύγει η φλούδα, όπως κάνουμε εδώ και δεκαετίες ασχέτως του νέου ιού.
Αυτό ακριβώς!
Άντε τα φρούτα και τα λαχανικά θα τα πλύνουμε. Τις υπόλοιπες συσκευασίες με τα μακαρόνια, τα όσπρια, τα τυριά τα γιαούρτια κλπ θα τα σαπουνίσουμε όλα πριν τα βάλουμε στα ντουλάπια μας;
Όχι βέβαια!
Άρα, από τι μας προστατεύουν τα γάντια στα σούπερ μάρκετ;
Όσα πιάνουμε εμείς με τα γάντια μας, τα έχουν πιάσει άλλοι δέκα πριν με ή χωρις γάντια...
Όλα στο μυαλό μας είναι...
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.341
αλλά το να του προσάπτεις( και να γενικεύεις)βγάζοντας ευκολα συμπεράσματα ότι έχει Χ απόψεις για,χημειοθεραπείες ,μαστογραφίες,εναλλακτικές θεραπείες κλπ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΡΟΣΕΞΑ το τι γραφεται,τυχαια έπεσσε το άρθρο στην αντίληψη μου)πραγματικά με ξεπερνά!!δηλ να υποθέσω βγάζεις επομένως το συμπέρασμα οτι κι εγώ ασπαζομαι τα ίδια ,
Μισό λεπτό γιατί αυτό με ξεπερνά. Δηλαδή λες πέταξες εδώ ένα τυχαίο άρθρο που έπεσε στην αντίληψή σου, χωρίς αρνητικό σχολιασμό και επιπλέον έγραψες σαν ΥΓ ότι είναι ψυχίατρος. Οποιοσδήποτε θα καταλάβει όχι μόνο ότι συμφωνείς και ασπάζεσαι ότι λέει το άρθρο αλλά του δίνεις και βαρύτητα λόγω του ότι είναι ψυχίατρος. Στα μηνύματα δε που ακολούθησαν δε μπήκες ποτέ στον κόπο να πεις "ωπ παιδιά εγώ σας το έστειλα γιατί διαφωνώ". Άρα πως πρέπει να υποθέσουμε ότι διαφωνείς;

μάλιστα....ό,τι ΄πεις...
ουτε της παρούσης είναι αλλά και αν ακόμα ίσχυαν αυτά δηλ όντως τα ασπάζεται (δεν το ξέρεις δεν το ξε΄ρω) τι σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θε΄μα και τα μπλεκεις...,
Πόσταρες έναν με περιθωριακές, αντιεπιστημονικές και επικίνδυνες απόψεις και του δίνεις αξία με τις follow up απαντήσεις σου. Φυσικά και έχει σχέση. Οπότε τώρα, ποια είναι η κρίση σου πάνω σε αυτό το άρθρο λοιπόν;

όσο για τον καρδιολόγο διάβασες το δεύτερο ποστ;;λογω της ανάρτησης στον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του λογαριασμό απειλείται από τον ιατρικό σύλλογο με πειθαρχικές και ποινικές κυρώσεις...
Και πολύ καλά κάνουν. Ο προσωπικός του λογαριασμός είναι ανοικτός και δημόσιος οπότε αποτελεί δημόσια δήλωση. Αν το είχε πει στο τηλέφωνο σε ένα φίλο του ή μεταξύ στενού, ιδιωτικού κύκλου, ώστε να μην μπορεί να μαθευτεί δημόσια δε θα μιλάγαμε για αυτό. Ξέρει πολύ καλά την ευθύνη που έχει από την θέση του και ως μέλος του συλλόγου.

Και αν δεν γίνεται κατανοητό, αν πω από τον προσωπικό μου λογαριασμό μου στο facebook ότι ο συγκεκριμένος καρδιολόγος είναι παιδεραστής και βιάζει αγοράκια θα έχει δικαίωμα να μου κάνει μήνυση ή επειδή είναι δημοσιευμένο στον προσωπικό μου λογαριασμό στο facebook δε μετράει;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom