Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
μαλλον είσαι τελειως εκτος,προσεχω πολυ καλά τι γράφω,ξαναδιάβασε
μιλησα για τα άρθρα τη θεματολογία του περιοδικου για την οποια μιλησε ο turms !οτι δεν ήξερα μη χειροτεΡΑ
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ
 
Last edited:

Anna82

Member
Μηνύματα
41
Likes
124
Άσε που αν τα φοράνε όλη μέρα τα γάντια, θα γεμίσουν τα νύχια τους μύκητες. Γενικώς βλακεία μου φαίνεται όλο αυτό με τα γάντια. Τι νόημα έχει να φοράς γάντια πχ, αλλά να πιάνεις με αυτά το πρόσωπό σου (όπως έχω δει πολύ κόσμο να κάνει). Και μπορεί να γλιτώσαμε την ατμοσφαιρική ρύπανση αυτές τις μέρες, αλλά με τόσο γάντι στα σκουπίδια, είναι δώρον άδωρον.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
μαλλον είσαι τελειως εκτος,προσεχω πολυ καλά τι γράφω,ξαναδιάβασε
μιλησα για τα άρθρα τη θεματολογία του περιοδικου για την οποια μιλησε ο turms !οτι δεν ήξερα μη χειροτεΡΑ
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ
Με ενοχλεί λίγο που κάθε φορά διαλέγεις κάτι διαφορετικό να απαντήσεις από αυτά που σε ρωτάω ανοιχτά.

Ποια είναι η κρίση σου πάνω σε αυτό το άρθρο λοιπόν;

Και αν έχεις την όρεξη να απαντήσεις περαιτέρω, θεωρείς ότι με την γνώση που έχεις τώρα από την υπόλοιπη στάση του με θέματα που έχει καταπιαστεί είναι άξιο αναφοράς;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και πολύ καλά κάνουν. Ο προσωπικός του λογαριασμός είναι ανοικτός και δημόσιος οπότε αποτελεί δημόσια δήλωση. Αν το είχε πει στο τηλέφωνο σε ένα φίλο του ή μεταξύ στενού, ιδιωτικού κύκλου, ώστε να μην μπορεί να μαθευτεί δημόσια δε θα μιλάγαμε για αυτό. Ξέρει πολύ καλά την ευθύνη που έχει από την θέση του και ως μέλος του συλλόγου.

Και αν δεν γίνεται κατανοητό, αν πω από τον προσωπικό μου λογαριασμό μου στο facebook ότι ο συγκεκριμένος καρδιολόγος είναι παιδεραστής και βιάζει αγοράκια θα έχει δικαίωμα να μου κάνει μήνυση ή επειδή είναι δημοσιευμένο στον προσωπικό μου λογαριασμό στο facebook δε μετράει;
άρες μάρες κουκουνάρες κι άλλα ντάλλων,
εδω μιλάμε για έκφραση διαφορετικής άποψης απο έναν γιατρό (έχει κάθε δικαίωμα να εκφράσει άποψη)και συ μου μιλας για παιδεραστές

οχι λυπάμαι δεν θα συνεχισω την οποιαδήποτε κουβέντα μαζί σου

Που σημαίνει πως η άποψή του για τον ιό έχει την ίδια αξία όπως ενός οδοντίατρου, κτηνίατρου ή και κάθε άλλου άσχετου με το θέμα. Αλλά αυτά που λέει για τα εμβόλια δείχνουν άποψη ανίδεου. Κρίμα.

ΥΓ. Νόμιζα ότι οι μόνοι που διαιρούν το έτος με 360 ημέρες για να βρουν ακριβές νούμερο από ένα ετήσιο είναι οι τράπεζες και αυτό τους το κόψανε ως απατεωνιά :)
και κατι τελευταιο
προσβλητικό(όχι μόνο για τους γιατρούς αλλά και για τους ασθενείς ) να εξισώνεις και να δίνεις την ίδια βαρύτητα στις απόψεις ενός κτηνιάτρου(πανδύσκολη όντως η σχολή!!)με ενός γιατρού με ειδικότητα την οποιαδήποτε ειδικότητα για θέμα που αφορά τους ανθρώπους και όχι τα ζώα,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.002
άρες μάρες κουκουνάρες κι άλλα ντάλλων,
εδω μιλάμε για έκφραση διαφορετικής άποψης απο έναν γιατρό (έχει κάθε δικαίωμα να εκφράσει άποψη)και συ μου μιλας για παιδεραστές

οχι λυπάμαι δεν θα συνεχισω την οποιαδήποτε κουβέντα μαζί σου
Παρολα αυτα, ολοι εχουμε την απορια αν συμφωνεις η διαφωνεις με το αρθρο που ανεβασες. Συμφωνεις;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
https://olazoi.blogspot.com/2020/03...OtXRJhM1Mqe9-VxSNZk58bGeiaRtNYBMr2oZS40CsiXYQ
οι φωνές πληθαίνουν εκτός αν "τους σωπάσει "κι αυτούς κάποιος...οπως στον καρδιολόγο (το είχα ποστάρει και χθες..
https://www.parakritika.gr/katevike...ogoy-kathigiti-epeidi-diafonoyse-me-ta-metra/
https://www.aftodioikisi.gr/ygeia/i...tro-eipe-oti-quot-koroideyoyn-ton-kosmo-quot/
Η Κα Κοσμοπουλου, η λοιμωξιολόγος, αυτοαναιρείται όταν λέει από τη μια ότι έχουμε έλλειψη νοσηλευτικού προσωπικού και υλικού (την εξόφληση δεδουλευμένων την αφήνω ασχολίαστη τώρα) και απο την άλλη ότι η τυφλή καραντίνα είναι λάθος αλλά να γίνει πιο στοχευμένη (επαφιέμεθα δηλαδή στην υπευθυνότητα του πολίτη και αν υπάρξει μεγάλη μεταδοτικότητα τι ακριβώς θα κάνουμε και πως θα την αντιμετωπίσουμε; )και να γίνονται περισσότεροι έλεγχοι ( με ποιους και με τι υλικό αφου λες ότι υπάρχει πρόβλημα; ). Τι είναι εφικτό και τι ανέφικτο αυτό να μας πει και ευτυχώς που δεν λαμβάνει αποφάσεις λέω εγώ..


Τον καρδιολόγο ποιος του ζήτησε να πάρει πισω την ανάρτηση;; μήπως το έκανε μόνος του μετά απο την γενική κατακραυγή;; γιατί δεν είχε το θάρρος της γνώμης;; και αυτό βαφτίζεται ως φίμωτρο;;;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
φυσικά και όποιος γράφει κάτι υπόκειται σε κριτική και έχεις οπως και ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να τον κρίνει η και να τον κατακρίνει..
αλλά το να του προσάπτεις( και να γενικεύεις)βγάζοντας ευκολα συμπεράσματα ότι έχει Χ απόψεις για,χημειοθεραπείες ,μαστογραφίες,εναλλακτικές θεραπείες κλπ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΡΟΣΕΞΑ το τι γραφεται(εννοω την υπολοιπη θεματολογια),τυχαια έπεσσε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ άρθρο στην αντίληψη μου)πραγματικά με ξεπερνά!!δηλ να υποθέσω βγάζεις επομένως το συμπέρασμα οτι κι εγώ ασπαζομαι τα ίδια ,
μάλιστα....ό,τι ΄πεις...
ουτε της παρούσης είναι αλλά και αν ακόμα ίσχυαν αυτά δηλ όντως τα ασπάζεται (δεν το ξέρεις δεν το ξε΄ρω) τι σχέση έχουν με το συγκεκριμένο θεμα και τα μπλεκεις...,

για την κτηνιατρική ξέρω ότι είναι πανδύσκολη σχολή!!δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις;;αν θεωρείτε κι εσυ και ο poised οτι έχουν ίδια βαρύτητα οι απόψεις ενός κτηνιάτρου με ενός νευρολόγου ψυχιάτρου στο συγκεκριμένο θέμα μιάς ίωσης σε ανθρώπους(και όχι σε ζώα)οκ σεβαστό

όσο για τον καρδιολόγο διάβασες το δεύτερο ποστ;;λογω της ανάρτησης στον ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ του λογαριασμό απειλείται από τον ιατρικό σύλλογο με πειθαρχικές και ποινικές κυρώσεις...
οχι...δεν προσαπτω τιποτα απολυτως σε σενα...ζητω συγνωμη αν φανηκε ετσι
αλλα οταν εσυ (οχι ΕΣΥ...ο καθενας) γραφεις αρθρα σε ενα website πιστευω οτι υπαρχει λογος που επιθυμεις να ανεβουν σε αυτο
δεν νομιζω οτι πχ ο Χ πολιτικος της ΝΔ θα ανεβασει αρθρο στην Αυγη, ουτε το αναποδο
συνεπως οταν ανεβαζεις η συγραφεις για μια σελιδα, εφημεριδα η αλλο μεσο ενημερωσης ως ενα σημειο ακολουθεις την γενικοτερη ιδεολογια του
για τον καρδιολογο δεν διαβασα ποιο ποστ αναφερεις αλλα εμαθα οτι απειλειται απο τον ΙΣ.
οι αποψεις του κου Γριβα εχουν πιθανως (δεν ειμαι γιατρος δυστυχως κ δεν το αναλυω παραπανω) μεγαλυτερη σημσια απο εναν κτηνιατρο.
αρκει να γραφει ως ψυχιατρος νευρολογος κ οχι ως αριστερος, δεξιος, σοσιαλιστης κλπ
το αρθρο εχει πιο πολλα να κανεις με κοινωνικο οικονομικη επεκταση του ζητηματος παρα με ιατρικη , νευρολογικη, ψυχιατρικη πλευρα του
κ οπως προσθεσα οταν το αρθρο φιλοξενειται σε μια τετοια σελιδα, χανει...ακομα κ απολυτα σωστο να ειναι
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.002
αρκει να γραφει ως ψυχιατρος νευρολογος
O Γριβας εχει δωσει το "επιστημονικο" του στιγμα σε σειρα εκπομπων Zougla του Μακη Τριανταφυλλλοπουλου. Απο εκει τον μαθαμε. Πλουσιο υλικο στο youtube, Λεσχη Bildenberg κλπ γραφικα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
1585165297979.png


προφανως παντως ο κος Γριβας ειναι κατα των εμβολιων....οπως κ η συζυγος του

τελος παντων...πολυ ασχοληθηκαμε με αυτον...εχει μια αποψη δεκτη...
το θεμα μας ειναι ο ιος
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
άρες μάρες κουκουνάρες κι άλλα ντάλλων,
Περίμενα μήπως, αλλά τελικά δεν εκπλήσσομαι που πήρες την εύκολη έξοδο κλοτσώντας την μπάλα στην κερκίδα για να μην απαντήσεις σε τίποτα επί της ουσίας. Πια δε πιστεύω ότι τελικά έκανα κάτι λάθος στην αρχική μου εκτίμηση. Σε ευχαριστώ λοιπόν για την "κουβέντα" και τα "παράσημα" και πάμε παρακάτω.

Μόνο δύο πράγματα απλά για το posteriority γιατί ίσως έχω παρεξηγηθεί: Η άποψη ενός μη ειδικού σε ειδικά θέματα δεν έχει αξία. Σε γενικά θέματα ή λιγότερο ειδικά, ναι παίζει ρόλο. Ένας κτηνίατρος μάλλον έχει καλύτερη άποψη από έναν μαραγκό όταν μιλάμε για κάποια ασθένεια γενικά και ένας ψυχίατρος καλύτερη από ένα κτηνίατρο, όταν μιλάμε για ανθρώπινη ασθένεια. Όμως στο θέμα αυτό, είναι εντελώς άσχετος επιστημονικά για να μιλήσει ειδικά. Και η αλήθεια είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό δε το κάνει. Το άρθρο του δεν είναι ιατρικό ούτε το υποστηρίζει με την ιατρική του ιδιότητα. Κοινωνικοπολιτική γνώμη εκφέρει μέσα από μία στρατευμένη και με συγκεκριμένες ιδεολογικές απόψεις θέση από την οποία κρίνει τα πάντα (κατά το όταν κρατάς ένα σφυρί όλα σου φαίνονται σαν πρόκες). Αυτό εξηγεί τις αστήρικτες θέσεις του σε μεγάλο ποσοστό και δεν μπορεί να μη ληφθεί υπόψη. Συνεπώς η ιδιότητά του σε αυτή τη περίπτωση δε παίζει κανένα ρόλο και αυτό στηλίτευσα από την αρχή.

Τέλος - για τον καρδιολόγο - όταν έχεις μία ιδιότητα και γράφεις κάτι δημόσια - πολύ περισσότερο όταν δεν μπαίνεις καν στο κόπο για ξεκάρφωμα να πεις ότι μιλάς με μη ιατρική ιδιότητα (και άρα δεν θα έπρεπε να έχει καμία αξία η άποψή σου) εκ των πραγμάτων (και νομικά) μιλάς δημόσια και είσαι υπόλογος για αυτό που λες. Δε μπορεί πχ ο Τσιόρδας να βγει στο facebook και να πει "τον ιό τον φτιάξανε οι ιλουμινάτι για να μη γυρίσουμε στον σείριο αλλά σα γιατρός δε μπορώ να το πω" και να πούμε - α εντάξει, το είπε στο facebook δε μετράει. Κάθε άποψη που λέγεται δημόσια και επώνυμα ελέγχεται και έχει επιπτώσεις.

ΥΓ. Που να με πάρει ο διάβολος μου βγήκε πάλι σεντόνι, ζητώ συγνώμη από τους υπόλοιπους και μπαίνω από μόνος μου σε απαντητική καραντίνα γιατί με έπιασε φεισμπουκήτιδα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.380
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom