Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν πρέπει να κλείσουν να κλείσουν.
Βέβαια για τους υπαλλήλους ο μισθός θα εξακολουθεί να καταβάλλεται ενώ επιχειρήσεις (πχ παιδοτοποι, τουρισμός ) ελεύθεροι επαγγελματίες ( πχ δικηγόροι μηχανικοι) θα δουν το εισόδημα τους να συρρικνώνεται.
Βέβαια η δημόσια υγεία προέχει
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατι μπερδευεις εδω. Οι ωρες και οι μερες που δουλευουν ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενες. Το δε προσωπικο των Δημοσιων νοσοκομειων πχ παντα θα μας εκπλησσει με την υπερπροσπαθεια του σε δυσκολες συνθηκες. Τωρα αν εσυ ερχεσαι καπου καπου Ελλαδα και βγαζεις συμπερασματα, καλο ειναι να μη θαβεις κοσμο που προσφερει πολλα και περισσοτερα απο οσα μπορει.
Μπορει να τελειωσει εδω ο κοινωνικος αυτοματισμος στο φορουμ και μαλιστα απο ατομα που ζουν αλλου; ΕΙναι αστειο.
Ζω 6 μηνες το χρονο στην Ελλαδα, δουλευω, πληρωνω φορους, εχω ελληνικο διαβατηριο και ελληνικη υπηκοοτητα (αν και μπορω αμα θελω να παρω τη γαλλικη). Ισως σε δυο, σε παντε, σε δεκα ή εικοσι χρονια (ή ποτε βεβαια) επιστρεψω με την οικογενεια μου στην Ελλαδα. Επισης παρα τους φορους που πληρωνω δεν επιβαρυνω το κρατος ως πολιτης. Η Ελλαδα δεν ξοδευει ουτε ενα ευρω για τα παιδια μου αφου δεν πανε σχολειο εκει, η παρουσα οικογενεια μου δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε το δημοσιο συστημα υγειας, δεν παιρνω καποιο επιδομα και δεν εχω ζητησει καμια παροχη (απο τις νομιμες) ως πολυτεκνος. Τετοιο σχολιο απο Γαλλο δεν εχω ακουσει ποτε.

Στα δεκα σχεδον χρονια που γραφω στο φορουμ ειναι το πρωτο που με ενοχλησε. Και δεν θα με ενοχλουσε αν το εγραφε καποιος που δεν εκτιμω ιδιαιτερα.
Edit: το διευκρινισες και ολα ΟΚ. Ειχα κι αλλα ποσα να γραψω αλλα με προλαβα η προσθηκη των δυο τελευταιων σου λεξεων.

Δεν εχω να πω τιποτα για το φιλοτιμο των Ελληνων στα δυσκολα. Ειναι δεδομενο και αδιαμφισβητητο. Αλλα επειδη εχω περασει πολλα χρονια σε ελληνικα δημοσια και ιδιωτικα νοσηλευτικα ιδρυματα αλλα εχω και εμπειρια απο το εξωτερικο, η εικονα των ελληνικων δημοσιων νοσοκομειων και κεντρων υγειας (και μιλαω για συμπεριφορα προσωπικου, οργανωσης, ορεξης για δουλεια κα που ειναι στην ευθηνη του προσωπικου) ειναι απογοητευτικη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν εχω να πω τιποτα για το φιλοτιμο των Ελληνων στα δυσκολα. Ειναι δεδομενο και αδιαμφισβητητο. Αλλα επειδη εχω περασει πολλα χρονια σε ελληνικα δημοσια και ιδιωτικα νοσηλευτικα ιδρυματα αλλα εχω και εμπειρια απο το εξωτερικο, η εικονα των ελληνικων δημοσιων νοσοκομειων και κεντρων υγειας (και μιλαω για συμπεριφορα προσωπικου, οργανωσης, ορεξης για δουλεια κα που ειναι στην ευθηνη του προσωπικου) ειναι απογοητευτικη.
@tripakias αυτο το συστημα ειναι το μονο που εχουμε. Καποιοι εχουν προσβαση σε ιδιωτικα, αλλα εγινε χαμος εχθες με τη χρεωση των 300 ευρω για το τεστ για τον κορωνοιο. Και ευχομαι να μην το χρειαστουμε. Δεν ειναι καλη στιγμη για τετοια σχολια, δεν ειναι καλη στιγμη για να δημιουργειται ανασφαλεια . Υποθετω οτι αν σου τυχει κατι αυριο, εσυ θα εχεις αλλες επιλογες. Εμεις δεν εχουμε. Και δεν φταινε οι εργαζομενοι στο συστημα αυτο παντα. Καλυτερα να σταματησει εδω. Αρχιζει να μοιαζει βασανιστικο να μας υπενθυμιζεται οτι δεν εχουμε καλυτερη επιλογη.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα σε όλους εχθές επιστρέψαμε από ένα ταξίδι 18 ημερών σε Χονγκ Κονγκ Σιγκαπούρη και Ταϊλάνδη! Και στις τρεις αυτές χώρες τα μέτρα ήταν αυστηρά με τελευταία να έρχεται η Ταϊλάνδη που ακόμα και εκεί στα αεροδρόμια και σε διάφορα σημεία υπήρχε έλεγχος θερμοκρασίας! Δε συζητώ για Χονγκ Κονγκ και Σιγκαπούρη που σε έλεγχαν κατά την είσοδο σε οποιαδήποτε εμπορικό ξενοδοχείο κλπ! Μετά έκπληξης διαπίστωσα κατά την άφιξη μας στο αεροδρόμιο πως από το αεροπλάνο (400 άτομα περίπου) δεν ελέγχθηκε ουδείς! Ούτε μια θερμική κάμερα! Είχαμε γκρουπ Ιταλών Γάλλων κλπ χωρίς μάσκες και απλά βγήκαν από το αεροδρόμιο και μπήκαν απευθείας στο μετρό!
ειναι που εχουμε λαβει ολα τα μετρα...αλλα εχει και αλλη εξηγηση.. ο ιος έχει περασει πια στην κοινοτητα , δεν υπάρχουν τα γκρουπ ταργκετ..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias αυτο το συστημα ειναι το μονο που εχουμε. Καποιοι εχουν προσβαση σε ιδιωτικα, αλλα εγινε χαμος εχθες με τη χρεωση των 300 ευρω για το τεστ για τον κορωνοιο. Και ευχομαι να μην το χρειαστουμε. Δεν ειναι καλη στιγμη για τετοια σχολια, δεν ειναι καλη στιγμη για να δημιουργειται ανασφαλεια . Υποθετω οτι αν σου τυχει κατι αυριο, εσυ θα εχεις αλλες επιλογες. Εμεις δεν εχουμε. Και δεν φταινε οι εργαζομενοι στο συστημα αυτο παντα. Καλυτερα να σταματησει εδω. Αρχιζει να μοιαζει βασανιστικο να μας υπενθυμιζεται οτι δεν εχουμε καλυτερη επιλογη.
Υποθετω πως αν κολλησω τον ιο στην Ελλαδα και χρειαστω νοσηλεια δεν θα εχω κι εγω αλλη επιλογη.
Ξερεις σε καθε επιχειρηση κουμαντο κανει η διοικηση. Καμια ή σχεδον καμια δεν δουλευει σωστα αν οι προεδροι, οι διευθυντες και οι προισταμενοι δεν ειναι ικανοι κι αν η επιλογη προσωπικου δεν γινεται με σωστα κριτηρια. Το ψαρι λοιπον βρωμαει απο το κεφαλι και τα κεφαλια στο Δημοσιο τομεα ειναι κομματικα στελεχη. Με την κυβερνηση και τους κομματικους κηφηνες τα εχω (οχι μονο με την τωρινη, με ολες που εχουν περασει), οχι με τους εργαζομενους. Εργαζομενους εχει και αριστους, εχει και για τα μπαζα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Υποθετω πως αν κολλησω τον ιο στην Ελλαδα και χρειαστω νοσηλεια δεν θα εχω κι εγω αλλοι επιλογη.
Ξερεις σε καθε επιχειρηση κουμαντο κανει η διοικηση. Καμια ή σχεδον καμια δεν δουλευει σωστα αν οι προεδροι, οι διευθυντες και οι προισταμενοι δεν ειναι ικανοι κι αν η επιλογη προσωπικου δεν γινεται με σωστα κριτηρια. Το ψαρι λοιπον βρωμαει απο το κεφαλι και τα κεφαλια στο Δημοσιο τομεα ειναι κομματικα στελεχη. Με την κυβερνηση και τους κομματικους κυφηνες τα εχω (οχι μονο με την τωρινη, με ολες που εχουν περασει), οχι με τους εργαζομενους. Εργαζομενους εχει και αριστους, εχει και για τα μπαζα.
Συμφωνω. Αλλα διαβαζουν δημοσια ανθρωποι που δεν μπορουν να πουλησουν το ενα τους νεφρο για να φροντισουν σε αλλες υποδομες υγειας τους ανθρωπους τους. Απο ολα αυτα που περιγραφεις περιμενουν το καλυτερο δυνατο. Εγω σταματαω εδω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.756
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έκανα μια μικρή επέμβαση σήμερα σε δημόσιο νοσοκομείο (εκτός εφημερίας) . Εικόνα αγνώριστη. Δεν περνούσε ψυχή χωρίς λόγο για μέσα. Ούτε συνοδοί ούτε τίποτα. Κατά τ αλλά ναι περιμένουν αυξηση κρουσμάτων κ ετοιμάζονται...άκουσα πολλές κουβέντες από τους γιατρούς μιλούν για ξεκίνημα της έξαρσης σε κάνα δυο βδομάδες και με τα μέτρα ημίμετρα που παίρνονται βλέπω να κατεβάζουμε ρολά με σύνθημα 'κάντο όπως οι Ιταλοί'! Μπλάκ χιούμορ....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Μητσοτάκης," οτι ισχυει για τις δημοσιες υπηρεσιες ισχυει και για τις εκκλησιες""
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Μόνο εγώ νομίζω ότι τώρα που θα επιστρατευθουν παππούδες και γιαγιάδες για νταντεμα και θα πάνε τα παιδιά στα χωριά να μείνουν μαζί τους θα έχουμε θύματα; Ή τουλάχιστον περισσότερα θύματα από αυτά που θα ειχαμε;
Πελάτης μου γιατρός Αμερικανός ,Ιταλικής καταγωγής,είπε ότι πολλά παιδιά που θα νοσήσουν
αλλά χωρίς συμπτώματα εμφανή ,θα είναι ωρολογιακή βόμβα για ηλικιωμένους παππούδες.
Δυστυχώς θα πρέπει να απομονωθούν το δυνατόν οι ηλικιωμένοι για την προστασία τους
και όχι να τους πάμε παιδιά προς φύλαξη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom