Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.000
Likes
40.900
2 ατομα που πεθαναν στη Β Ελλαδα ηταν γνωστοι συγγενων μου. Μην αρχιζετε τωρα οτι και εδω οι ασθενεις ειναι φανταστικα προσωπα, ελεος.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Ξέρετε κάποιους στο περιβάλλον σας γνωστούς η φίλους που να έχουν τον ιό; Εγώ δε ξέρω. Το ίδιο και όσους ρώτησα.
συμφοιτητης, οκ οχι φιλος μου, ηταν με κορονοιο στο στανλευ, απο ισπανια
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Κι εγώ ξέρω 2, έναν πελάτη και έναν συνάδελφο. Γιατί όμως ξεκίνησε η συζήτηση του να μετράμε αυτούς που ξέρουμε;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Κι εγώ ξέρω 2, έναν πελάτη και έναν συνάδελφο. Γιατί όμως ξεκίνησε η συζήτηση του να μετράμε αυτούς που ξέρουμε;
Βοηθαμε τον Νορθ66 στην στατιστικη του ερευνα κανε λιγη υπομονη και σε λιγο θα εχουμε τα αποτελεσματα! :)
 
Last edited:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
Το ζήτημα δε είναι να κάνουμε στατιστική. Μας ενημερώνουν για κάποια πράγματα και είναι ένας τρόπος για να δούμε κατά πόσο ισχύουν. Οι μισοί σχεδόν είπαν για κρούσματα στο εξωτερικό. Οι ασθενείς που πέθαναν ξέρουμε αν είχαν και κάτι άλλο;
Θα μπορούσε να ανοίξει και ανάλογο τοπικ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
North66 εξαιρετικα αφιερωμενη για σενα η παρακατω συνεντευξη, γατακι μπροστα του ο Ιωαννιδης, τρομερα αιρετικος ο τυπος, δεν ξερω αν εχει δικιο ή αδικο αλλα εσυ θα λατρεψεις, δες την οπωσδηποτε και πες μου σχολιο!

Tην άκουσα, επιτέλους, σήμερα στο τζόκινγκ. Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που θα πρέπει να την δουν όλοι και να την κρίνουν οι ίδιοι. Σημειώνω τα δύο πιο σημαντικά για μένα.

i) For a respiratory disease, the flu ends during spring time and people spend more time outdoors because outdoors the viruses cannot easily spread. That is a form of containment. (Staying indoors) keeps the virus healthy. Going outdoors is what stops every respiratory disease.

ii) Both in China and in South Korea, social distancing started only long after the number of infections had already started to decline and therefore had very little impact on the epidemic. That means they had already reached herd immunity or were about to reach herd immunity, they were very close. But by installing the social distancing, they prevented it to actually getting to the final point and this is where we are still seeing new cases in South Korea several weeks after the peak.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Tην άκουσα, επιτέλους, σήμερα στο τζόκινγκ. Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που θα πρέπει να την δουν όλοι και να την κρίνουν οι ίδιοι. Σημειώνω τα δύο πιο σημαντικά για μένα.

i) For a respiratory disease, the flu ends during spring time and people spend more time outdoors because outdoors the viruses cannot easily spread. That is a form of containment. (Staying indoors) keeps the virus healthy. Going outdoors is what stops every respiratory disease.

ii) Both in China and in South Korea, social distancing started only long after the number of infections had already started to decline and therefore had very little impact on the epidemic. That means they had already reached herd immunity or were about to reach herd immunity, they were very close. But by installing the social distancing, they prevented it to actually getting to the final point and this is where we are still seeing new cases in South Korea several weeks after the peak.
Το δευτερο μου εκανε και εμενα τρομερη εντυπωση, ο τυπος ισχυριζεται ουτε λιγο ουτε πολυ οτι η Κινα και η Νοτια Κορεα αργησαν να παρουν τα μετρα και γι αυτο τα πηγαν καλα και αν αργουσαν λιγο ακομα θα ηταν ακομα καλυτερα! Τι να πεις εγω δεν ξερω αν εχει δικιο, μπερδεμενος ειμαι αλλα εδειξε και πινακες που ενισχυουν την αποψη του!
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Οι ασθενείς που πέθαναν ξέρουμε αν είχαν και κάτι άλλο;
Θα μπορούσε να ανοίξει και ανάλογο τοπικ.
Ναι βέβαια, να ανοίξουμε και τέτοια τοπικ και μετά να αλλάξουμε και το όνομα του φόρουμ και να το πούμε coronovirus stories.
Δεν πάμε καλά....
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πιστεύεις πως αυτός ειναι τρόπος να μιλάς??? Εχεις "τσουβαλίασει" όλους τους ανθρώπους βάση ενός χαρακτηριστικού τους, την ηλικία και απευθύνεσαι σε αυτούς με τόση ασέβεια... Δηλαδή αν δήλωνα εγώ πως όλοι οι φαλακροί είναι ηλίθιοι, θα υπήρχε κανένας λόγος να συνεχίσει κάποιος εδώ μέσα να κάνει διάλογο μαζί μου???? Κατι παρόμοιο κάνεις.... Έλεος είπαμε νέοι, αυθόρμητοι κτλ αλλά όλα έχουν όριο. Μπορείς να εκφράζεις τη γνώμη σου, τη δυσαρέσκειά σου με επιχειρήματα και σεβασμό
Τσουβαλιασα βάση ηλικίας?

Ανέφερα"ηλικία και συμπεριφορά"
Δυστυχώς όταν όλοι μένουμε μέσα οι ηλικιωμένοι πρέπει να έχουν σκληρότερες ποινές γιατί όλοι για αυτούς καθόμαστε μέσα.
Εγώ είπα ότι όποιος είναι ηλικιωμένος και βγαίνει ΧΩΡΙΣ λόγο είναι ηλίθιος και πρέπει να έχει αυστηρότερες ποινές από τους άλλους, διαφωνείς ?


Μάλλον κάτι παρεξηγησες στο αρχικό μου σχόλιο.
Εγώ ΔΕΝ είπα ότι όλοι οι ηλικιωμένοι είναι ηλίθιοι. Ξαναδιάβασε το αρχικό μου σχόλιο σε παρακαλώ.

Πάντως οι ουρές στις τράπεζες προχτές που έδειχνε η τηλεόραση δεν ήταν από νέους για τις συντάξεις.
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Τσουβαλιασα βάση ηλικίας?

Ανέφερα"ηλικία και συμπεριφορά"
Δυστυχώς όταν όλοι μένουμε μέσα οι ηλικιωμένοι πρέπει να έχουν σκληρότερες ποινές γιατί όλοι για αυτούς καθόμαστε μέσα.
Εγώ είπα ότι όποιος είναι ηλικιωμένος και βγαίνει ΧΩΡΙΣ λόγο είναι ηλίθιος και πρέπει να έχει αυστηρότερες ποινές από τους άλλους, διαφωνείς ?


Μάλλον κάτι παρεξηγησες στο αρχικό μου σχόλιο.
Εγώ ΔΕΝ είπα ότι όλοι οι ηλικιωμένοι είναι ηλίθιοι. Ξαναδιάβασε το αρχικό μου σχόλιο σε παρακαλώ.

Πάντως οι ουρές στις τράπεζες προχτές που έδειχνε η τηλεόραση δεν ήταν από νέους για τις συντάξεις.
Eχουμε ξαναναφερει αλλα 3-4 ατομα την ιδεα για καραντινα μονο για ευπαθεις ομαδες (ηλικιωμενους, ασθενεις κλπ) με διαφορες παραλλαγες της (ο yorgos ειχε την πιο πληρης) και ακουμε οτι ειναι ανεφαρμοστο, οτι ειναι ageism και διαφορα τετοια. Τελος παντων, ολο και περισσοτερες χωρες αρχιζουν συζητηση για αρση μετρων, και στην Ελλαδα πλεον παιζουν ημερομηνιες και καθημερινα αρθρα για το πως θα αρθουν τα μετρα σταδιακα, εχει αρχισει να κουραζεται ο κοσμος και να ρωταει για την επομενη μερα. Η επομενη μερα οφειλει να ειναι επιστροφη στην κανονικοτητα για οσους δεν κινδυνευουν απ τον ιο. Το αν το κρατος θα προστατεψει παραλληλα τους ευπαθεις ή θα προτιμησει να μην κανει διακρισεις μεταξυ ευπαθων ομαδων και μη ευπαθων (και αν μπορει να το κανει) μενει να φανει. Να μας μαμησει τη ζωη για μηνες παντως επειδη φοβαται να ειναι σκληρο σε μερικες ομαδες αλλα οχι να ειναι να ειναι σκληρο ταυτοχρονα σε ολους δεν ειναι επιλογη.
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Την στιγμή που η Γερμανία έχει μετατρέψει ένα Airbus σε «εντατική» μεταφέροντας νοσούντες από Ιταλία προς τα γερμανικά νοσοκομεία


8C6D1D27-1DE1-4A58-9D85-DFBA5089311A.jpeg

945D4BF9-E14E-4DFB-B80E-0BEB436E9BE4.jpeg


η ελληνική κυβέρνηση ανακοίνωσε ,ότι όπως κάθε χρόνο έτσι κ φέτος με κυβερνητικό αεροσκάφος θα αφιχθεί το άγιο φως στην ελλαδα κανονικα

8B563E5F-8798-4DA4-B97D-12D2AE5D9A59.jpeg
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom