Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Επειδή βγαίνω για την σχεδόν καθημερινή μου βόλτα αργά το βράδυ, τις τελευταίες 10 μέρες όλα τα 15-18χρονα πιτσιρίκια από είναι έξω μέχρι μετά τις 12 και βλέπω και ότι οι επισκέψεις σε σπίτια έχουν αυξηθεί. Βλέπω μαγαζιά εστίασης που ήταν κλειστά μέχρι τώρα να ανοίγουν (για take away αλλά όχι και πολύ away για μερικούς πελάτες). Γι αυτό λέω ότι τα μέτρα προσαρμόζονται στην κάθε χώρα και με τις τοπικές συνθήκες. Αν δεν έχουμε έξαρση τις επόμενες ημέρες (μετρώντας από Πάσχα που σιγά σιγά άτυπα "χαλαρώσαμε") σημαίνει ότι ήδη η τοπική μετάδοση είναι μικρή. Οι "πάνω" που βλέπουν τα τοπικά νούμερα και έχουν πληροφορίες απ' όλη τη χώρα μπορούν να αποφασίσουν τι παραπάνω μπορούν να χαλαρώσουν.

Τα σχολεία νομίζω ανοίγουν για ψυχολογικούς λόγους. Ένα τμήμα του πληθυσμού λύσσαξε ποιο είναι το σχέδιο για την επόμενη μέρα και βγάλανε κάτι που θα έχει μικρή επίδραση στην διαμορφωμένη κατάσταση στη πράξη, μερικά απαραίτητα και μερικά ακόμα εύκολα μέτρα να λέμε ότι κάτι έγινε και τα υπόλοιπα θα γίνουν βλέποντας και κάνοντας. Όπως συμβαίνει εξ' αρχής γιατί κανείς δε μπορεί να προβλέψει περισσότερο από ένα γενικό μπούσουλα το τι θα γίνει πραγματικά.

Για τις μάσκες, είχα ποστάρει εδώ από τον Φλεβάρη ποιο ήταν το recommendation του ΠΟΥ και το μόνο έχει αλλάξει από Φλεβάρη σε Μάη είναι ότι έχουμε λιγότερο κόσμο που θα πάει σα βόδι να αδειάσει ράφια (εδώ και αρκετές μέρες μέχρι και απολυμαντικά βρίσκεις) και επιπλέον ξέρουμε ότι οι ασυμπτωματικοί που μεταδίδουν τον ιό είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο πιστεύαμε τότε. Οπότε η παλάτζα σήμερα (για την ακρίβεια εδώ και περίπου ένα μήνα αλλά δεν υπήρχαν μάσκες για το υγειονομικό προσωπικό οπότε δε το λέγανε) γέρνει στο υπέρ της χρήσης γιατί μάλλον τα οφέλη είναι περισσότερα απ' ότι η πιθανότητα να κολλήσεις μόνο από λάθος χρήση μάσκας. Δε το λέω για αυτούς που ψάχνουν να βρει παντού λάθη, άχρηστους και συνωμοσίες αλλά για αυτούς που δεν έχουν διαβάσει την σύσταση ή δεν θυμούνται.

Και όπως λέω κάθε φορά, οι αποφάσεις είναι πολιτικές και προσαρμοσμένες στις τοπικές συνθήκες.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
σημερα βγηκα για τον καθημερινο μου προαυλισμο..στη τσεπη του αντιανεμικου που φορεσα,ενα εισητηριο παρισινου λεωφορειου.Τελευταια φορα το φορεσα για να δω μεσα στο ψιλοβροχο τη μαγευτικη Promenade Plantee στη Βαστιλλη.Αυτο το εισητηριο ανοιξε τις πορτες στη δυσκολη πραγματικοτητα..Δεν υπαρχει ταξιδι φετος..Το μονο που καταφερα ηταν να υποσχεθω στον αευτο μου πως οπως και να χει εγω το Παρισι θα το ξαναδω..Ειπα να το μοιραστω,γιατι εδω υπαρχει περιπτωση να καταλαβει καποιος τη θεση μου..συνηθως μου βαζουν ολοι χερι αν πω ποσο μου λειπει η διαδικασια που εμπαινα καθε χρονο αυτη την εποχη,τωρα μεταφορικα και διαμονη θα ηταν ηδη κλεισμενα κι εγω θα εβγαζα προγραμμα....
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ωπ η Γερμανια αναβαλλει το ανοιγμα των σχολειων γιατι δεν πηγε πολυ καλα.

https://www.ft.com/content/fdf893d5-40a0-4645-87fb-471b0f5e7ad0
Οπως εχω πει θελει ακομα 17 μερες για τα σχολεία. Ακομα ειναι πολυ νωρις για να πει καποιος οτι ανοίγουν. Λιγο να αυξηθούν τα κρουσματα απο 10-20 τη μερα σε 50-60 λογω λήξης της καραντινας ή θα παμε σε ανοιχτα σχολεία με 5-10 μαθητες ανα σχολειο οποτε η αντιπολίτευση θα το εκμεταλλευτεί ως έλλειψη εμπιστοσύνης του κόσμου προς τη κυβέρνηση ή θα αποφασίσει η κυβέρνηση να αλλάξει απόφαση "για τη προστασία των παιδιών μας".
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπως ειχα προβλεψει, απλως τα σχολεια θα ειναι ανοιχτα. Με μια απλη υπευθυνη δηλωση, οι γονεις δεν θα στελνουν τα παιδια αν δεν το επιθυμουν. Οι λογοι ειναι προφανεις: το κρατος δεν αναλαμβανει την ευθυνη για καμια στραβη. Εχει ενδιαφερον αν με την παροδο των ημερων η προσελευση θα αυξανεται η θα μειωνεται και παμε σε φιασκο.
https://www.newsit.gr/politikh/kera...ai-i-pio-asfalis-koinoniki-omada/3021694/amp/
Αρα ειναι φανερο πως τα σχολεια δεν ανοιγουν για να μην μεινουν τα παιδια πισω στα μαθηματα αλλα ως ενα πειραμα για την επανεκκινηση της καθημερινοτητας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Αρα ειναι φανερο πως τα σχολεια δεν ανοιγουν για να μην μεινουν τα παιδια πισω στα μαθηματα αλλα ως ενα πειραμα για την επανεκκινηση της καθημερινοτητας.
Εχω τελειως αλλη αποψη. Η οποια ειναι προσωπικη και την ασπαζεται μερος της εκπαιδευτικης κοινοτητας. Εχει σχεση με το ποιος ωφελειται οικονομικα απο αυτο. Αν θες επανεκκινηση της καθημερινοτητας, ανοιγεις αλλα πραγματα, οπως καφετεριες η εστιατορια πρωτα. Τελος παντων ειναι πολιτικη αποφαση, εχουν ζυγιστει τα οφελη και τα κοστη και μορφωτικα ειναι φιασκο 10 μερες μαθημα σε αδειες ταξεις.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή βγαίνω για την σχεδόν καθημερινή μου βόλτα αργά το βράδυ, τις τελευταίες 10 μέρες όλα τα 15-18χρονα πιτσιρίκια από είναι έξω μέχρι μετά τις 12 και βλέπω και ότι οι επισκέψεις σε σπίτια έχουν αυξηθεί. Βλέπω μαγαζιά εστίασης που ήταν κλειστά μέχρι τώρα να ανοίγουν (για take away αλλά όχι και πολύ away για μερικούς πελάτες). Γι αυτό λέω ότι τα μέτρα προσαρμόζονται στην κάθε χώρα και με τις τοπικές συνθήκες. Αν δεν έχουμε έξαρση τις επόμενες ημέρες (μετρώντας από Πάσχα που σιγά σιγά άτυπα "χαλαρώσαμε") σημαίνει ότι ήδη η τοπική μετάδοση είναι μικρή. Οι "πάνω" που βλέπουν τα τοπικά νούμερα και έχουν πληροφορίες απ' όλη τη χώρα μπορούν να αποφασίσουν τι παραπάνω μπορούν να χαλαρώσουν.

Τα σχολεία νομίζω ανοίγουν για ψυχολογικούς λόγους. Ένα τμήμα του πληθυσμού λύσσαξε ποιο είναι το σχέδιο για την επόμενη μέρα και βγάλανε κάτι που θα έχει μικρή επίδραση στην διαμορφωμένη κατάσταση στη πράξη, μερικά απαραίτητα και μερικά ακόμα εύκολα μέτρα να λέμε ότι κάτι έγινε και τα υπόλοιπα θα γίνουν βλέποντας και κάνοντας. Όπως συμβαίνει εξ' αρχής γιατί κανείς δε μπορεί να προβλέψει περισσότερο από ένα γενικό μπούσουλα το τι θα γίνει πραγματικά.

Για τις μάσκες, είχα ποστάρει εδώ από τον Φλεβάρη ποιο ήταν το recommendation του ΠΟΥ και το μόνο έχει αλλάξει από Φλεβάρη σε Μάη είναι ότι έχουμε λιγότερο κόσμο που θα πάει σα βόδι να αδειάσει ράφια (εδώ και αρκετές μέρες μέχρι και απολυμαντικά βρίσκεις) και επιπλέον ξέρουμε ότι οι ασυμπτωματικοί που μεταδίδουν τον ιό είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο πιστεύαμε τότε. Οπότε η παλάτζα σήμερα (για την ακρίβεια εδώ και περίπου ένα μήνα αλλά δεν υπήρχαν μάσκες για το υγειονομικό προσωπικό οπότε δε το λέγανε) γέρνει στο υπέρ της χρήσης γιατί μάλλον τα οφέλη είναι περισσότερα απ' ότι η πιθανότητα να κολλήσεις μόνο από λάθος χρήση μάσκας. Δε το λέω για αυτούς που ψάχνουν να βρει παντού λάθη, άχρηστους και συνωμοσίες αλλά για αυτούς που δεν έχουν διαβάσει την σύσταση ή δεν θυμούνται.

Και όπως λέω κάθε φορά, οι αποφάσεις είναι πολιτικές και προσαρμοσμένες στις τοπικές συνθήκες.
Δεν ξερω τι συσταση εκανε για μασκες ο ΠΟΥ το Φλεβαρη αλλα στις 6 Απριλιου εξεδωσε οδηγια οπου δεν συστηνει τη χρηση μασκας εκτος απο ορισμενες κατηγοριες. Η αποφαση της ελληνικης επιτροπης και της κυβερνησης καλως ή κακως ειναι αντιθετη με τον ΠΟΥ. Μαλλον εχεις μεινει πισω.

https://www.who.int/emergencies/dis...9/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
https://www.who.int/docs/default-source/epi-win/when-to-use-a-mask-v0-1-print.pdf?sfvrsn=447aa72d_2
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω τελειως αλλη αποψη. Η οποια ειναι προσωπικη και την ασπαζεται μερος της εκπαιδευτικης κοινοτητας. Εχει σχεση με το ποιος ωφελειται οικονομικα απο αυτο. Αν θες επανεκκινηση της καθημερινοτητας, ανοιγεις αλλα πραγματα, οπως καφετεριες η εστιατορια πρωτα. Τελος παντων ειναι πολιτικη αποφαση, εχουν ζυγιστει τα οφελη και τα κοστη και μορφωτικα ειναι φιασκο 10 μερες μαθημα σε αδειες ταξεις.
Μα εχω ακριβως την ιδια αποψη. Η ολη υποθεση θα καταληξει σε φιασκο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Μα εχω ακριβως την ιδια αποψη. Η ολη υποθεση θα καταληξει σε φιασκο.
Ας εξετασουμε λοιπον, οταν προκυψει το φιασκο, πως θα το διαχειριστουν πολιτικα.
Αν δουμε εμμονη να λειτουργουν αδειες αιθουσες, τοτε δεν ειναι το θεμα η επιστροφη στην καθημερινοτητα, αλλα αλλοι λογοι. Αν λειτουργησει εστω με το 50% των μαθητων, τοτε ο στοχος ισως εχει επιτευχθει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Ανοίγουν τα σχολεία για να μη μπορούν να ζητήσουν οι γονείς των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων χρήματα πίσω για υπηρεσίες που δε προσφέρθηκαν
Δεν εβγαλαν voucher 18μηνο σαν τις αεροπορικες κι αυτοι και τωρα πιεζονται.
Αν ηταν πτηση, θα πετουσε τα αερπλανα αδεια, αφου οι υπαλληλοι πληρωνονται, και θα εχεις ευθυνη εσυ που φοβασαι να πεταξεις, με τις ευλογιες της κυβερνησης με απλη υπευθυνη δηλωση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας εξετασουμε λοιπον, οταν προκυψει το φιασκο, πως θα το διαχειριστουν πολιτικα.
Αν δουμε εμμονη να λειτουργουν αδειες αιθουσες, τοτε δεν ειναι το θεμα η επιστροφη στην καθημερινοτητα, αλλα αλλοι λογοι. Αν λειτουργησει εστω με το 50% των μαθητων, τοτε ο στοχος ισως εχει επιτευχθει.
Δεν ξερω αν υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα θα περιμενε κανεις πως θα ανοιγαν πρωτα τα δημοτικα και τα νηπιαγωγεια που και ειναι απαραιτητο να μαθουν καποια πραγματα για να προαχθουν στην επομενη ταξη και θα βοηθουσε στην επανεκκινηση της οικονομιας αφου ειναι τα παιδια που δεν μπορουν να αφησουν οι γονεις μονα στο σπιτι για να πανε στις δουλειες τους και ειναι η λιγοτερο επικινδυνη ομαδα για τη διαδοση του ιου συμφωνα με τις ερευνες που επικαλουνται.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom