Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ξερουμε τι SMS στέλνουμε άμα θέλουμε να πάμε για αιμοδοσία; Δεν το βρίσκω σε κάποια από τις 6 κατηγορίες
Παροχή βοήθειας μου είχαν απαντήσει από το κέντρο.αιμοδοσιας, όταν ρώτησα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ο απλός κανόνας "σε εσωτερικό χώρο φοράμε μάσκες όλοι", είτε ΜΜΜ είτε νυχάδικο είτε μπακάλικο.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ο απλός κανόνας "σε εσωτερικό χώρο φοράμε μάσκες όλοι", είτε ΜΜΜ είτε νυχάδικο είτε μπακάλικο.
το πρόσθεσα στο τέλος...όχι στα σούπερ μάρκετ δεν είναι υποχρέωση,το ξαναβάζω
https://www.protagon.gr/epikairotit...rewtiki-mono-se-orismenous-xwrous-44342046502
 
  • Like
Reactions: GTS

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ανοίγουν τα σχολεία για να μη μπορούν να ζητήσουν οι γονείς των ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων χρήματα πίσω για υπηρεσίες που δε προσφέρθηκαν
Δε νομίζω ότι είναι θέμα πίεσης των ιδιωτικών σχολείων για τα δίδακτρα. Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να είχαν ζητήσει να ανοίξουν πρώτα τα μεγάλα εστιατόρια, τα μεγάλα ξενοδοχεία, η Aegean που αυτή την στιγμή έχει πέσει να καλύπτει το 0,05% των εξόδων της από τα έσοδα της κλπ κλπ και για άλλους κλάδους που έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα.

Απλά,όλα τα κράτη συνειδητοποιούν ότι δεν μπορούν να συνεχιστούν τα μέτρα κάθετης καραντίνας και προσπαθούν να κάνουν μια επανεκκίνηση στην καθημερινότητα με σταδιακές φάσεις αποκλιμάτωσης των μέτρων. Σε σχέση με πριν 2 μήνες, έχουν αυξήσει τις ΜΕΘ τους, έχουν πολύ καλύτερα δεδομένα για τον ιό, έχουν βρει καλύτερους τρόπους αντιμετώπισης (βλ. remdesivir) και έχουν και τα παραδείγματα των ασιατικών χωρών με τα σωστά και τα λάθη που έχουν κάνει στην δικιά τους αποκλιμάτωση.

Στα της Ελλάδας, θεωρώ ότι είναι πολύ σωστό το μέτρο που δεν μας αφήνουν να φύγουμε ακόμα εκτός νομού πρώτης κατοικίας (παρ'ότι δεν μπορώ να πάω Κρήτη και με καίει που δεν μπορώ να το κάνω). Για την μάσκα, απλά παίρνουμε την πεπατημένη άλλων χωρών, όπως κάναμε και στα μέτρα καραντίνας.

Επίσης, είναι πολύ άσχημο το ότι ο καλλιτεχνικός χώρος δεν έχει συμπεριληφθεί στους κλάδους που δικαιούνται οικονομική ενίσχυση. Αυτολεξεί ποστ φίλου μου μουσικού που δεν θα έχει εισόδημα μέχρι τον Σεπτέμβριο με βάση τα μέτρα αποκλιμάτωσης και τις φάσεις.

"Μέσα στη καραντίνα, κλεισμένοι στα σπίτια σας, είδατε ταινίες, θεατρικά έργα που ανέβηκαν στο internet, ακούσατε μουσική, και ο καθένας, σε ένα είδος τέχνης, βρήκε το τρόπο να ξεφύγει πνευματικά από τους τέσσερις τοίχους...
Η κυβέρνηση αρνείται να αναγνωρίσει τον κλάδο του Πολιτισμού και κρίνει ότι δεν χρήζει υποστήριξης...

Μαύρο στο μαύρο τους...."
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δε νομίζω ότι είναι θέμα πίεσης των ιδιωτικών σχολείων για τα δίδακτρα. Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να είχαν ζητήσει να ανοίξουν πρώτα τα μεγάλα εστιατόρια, τα μεγάλα ξενοδοχεία, η Aegean που αυτή την στιγμή έχει πέσει να καλύπτει το 0,05% των εξόδων της από τα έσοδα της κλπ κλπ και για άλλους κλάδους που έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα.

Απλά,όλα τα κράτη συνειδητοποιούν ότι δεν μπορούν να συνεχιστούν τα μέτρα κάθετης καραντίνας και προσπαθούν να κάνουν μια επανεκκίνηση στην καθημερινότητα με σταδιακές φάσεις αποκλιμάτωσης των μέτρων. Σε σχέση με πριν 2 μήνες, έχουν αυξήσει τις ΜΕΘ τους, έχουν πολύ καλύτερα δεδομένα για τον ιό, έχουν βρει καλύτερους τρόπους αντιμετώπισης (βλ. remdesivir) και έχουν και τα παραδείγματα των ασιατικών χωρών με τα σωστά και τα λάθη που έχουν κάνει στην δικιά τους αποκλιμάτωση.

Στα της Ελλάδας, θεωρώ ότι είναι πολύ σωστό το μέτρο που δεν μας αφήνουν να φύγουμε ακόμα εκτός νομού πρώτης κατοικίας (παρ'ότι δεν μπορώ να πάω Κρήτη και με καίει που δεν μπορώ να το κάνω). Για την μάσκα, απλά παίρνουμε την πεπατημένη άλλων χωρών, όπως κάναμε και στα μέτρα καραντίνας.

Επίσης, είναι πολύ άσχημο το ότι ο καλλιτεχνικός χώρος δεν έχει συμπεριληφθεί στους κλάδους που δικαιούνται οικονομική ενίσχυση. Αυτολεξεί ποστ φίλου μου μουσικού που δεν θα έχει εισόδημα μέχρι τον Σεπτέμβριο με βάση τα μέτρα αποκλιμάτωσης και τις φάσεις.

"Μέσα στη καραντίνα, κλεισμένοι στα σπίτια σας, είδατε ταινίες, θεατρικά έργα που ανέβηκαν στο internet, ακούσατε μουσική, και ο καθένας, σε ένα είδος τέχνης, βρήκε το τρόπο να ξεφύγει πνευματικά από τους τέσσερις τοίχους...
Η κυβέρνηση αρνείται να αναγνωρίσει τον κλάδο του Πολιτισμού και κρίνει ότι δεν χρήζει υποστήριξης...

Μαύρο στο μαύρο τους...."
https://www.kathimerini.gr/1076299/...aketo-gia-ton-politismo-etoimazei-h-kyvernhsh
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Νεότερα από την επίσημη σελίδα κρουσμάτων..18-24 μήνες θα πρέπει να ζούμε έτσι με αμφίβολο το ποσοστό ανοσίας μετά από καιρό..
Screenshot_20200502-013211.png
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@orestcrete

Αυτό για την Aegean είναι πολύ άσχημο, μόλις το διάβασα και εγώ

https://www.protothema.gr/economy/a...se-ena-mina-pigame-apo-to-retire-sto-upogeio/
Θωρώ σίγουρο ότι θα στηριχθεί άμεσα ή έμμεσα από το κράτος.

Η Lufthansa θα πάρει 10 δις με αντάλλαγμα 25% της εταιρείας στο κράτος.

Πραγματικά δεν έχουμε δει (σε γενικό επίπεδο) τίποτα ακόμη.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Στο χέρι θα τις πλύνεις; Εδώ υπάρχουν γυναίκες που χρησιμοποιούν υφασμάτινες σερβιέτες. Εκεί κόλλησες εσύ;
Μια συμβουλή. Μην πλύνετε με τίποτα τις χρησιμοποιημένες μάσκες στο πλυντήριο με άλλα ρούχα γιατί υπάρχει κίνδυνος επιμόλυνσης τους.
Ο καλύτερος τρόπος είναι σε ένα πολύ μικρό λεκανάκι ή μικρό πλαστικό δοχείο κάντε ένα διάλυμα χλωρίνης με χλιαρό νερό, περίπου 30- 35 βαθμούς C. Όχι βραστό νερό γιατι διασπάται η χλωρίνη πάνω από 40 βαθμούς. Αφήστε τις μασκες στο διάλυμα 1 ώρα και έγινε η απολύμανση. Ξεπλύντε με χλιαρό νερό και απλώστε τις έξω.
Εγώ τις έβαζα και πάνω στο καλοριφέρ στο οποιο ειχα βάλει πρώτα καθαρό χαρτί κουζίνας και στέγνωναν πάνω του. Μετά σίδερο σε υψηλή θερμοκρασία.
Με 3-4 υφασμάτινες μάσκες είσαι καλυμμένη.
Η παραπάνω οδηγία αφορά σε ανοιχτόχρωμες ή λευκές μάσκες.
Εάν είναι σκουρόχρωμες θα ξεθωριάζουν σταδιακά με χλωρίνη.
Το βραστό νερό που προτείνεται για απολύμανση αφορά κυρίως λευκές μάσκες ή χρωματιστές με εξαιρετικά ανεξίτηλη βαφή.
 
Last edited:

Bristol 33

Member
Μηνύματα
5
Likes
50
Ακουω συνέχεια για τον Π. Ο. Υ . Ένα τμήμα του Ο.Η.Ε. Αν κρίνω από το γεγονός ότι ο Ο.Η.Ε εξυπηρέτησε μια χαρά μόνο τις μεγάλες δυνάμεις σε κάθε είδος πολεμο ,εδώ και 30 χρόνια που θυμάμαι ,γιατί να έχω τόση εμπιστοσύνη στον Π.Ο.Υ. ?τι λεει την μια η την άλλη μέρα? Τον ξέραμε και απο χτές?? Απο κάτι φίλτρα νερου σε διαφήμιση για κανένα κολλαγόνο κτλ.😜 Το "παιχνιδι" σοβάρεψε και τον έβαλαν στη μέση.Η Η.Π.Α δηλαδή η οποιες είναι και ο μεγαλύτερος χρηματοδότης ΕΙΝΑΙ????(πλεον δεν θα τον χρηματοδοτεί) Απο που πηγαζει αυτή η ασφάλεια προς τον Π. Ο. Υ? Είμαι σίγουρος ότι οργανισμοί (αντιστιχοι ΕΟΦ ,ΕΦΕΤ) θα λογοδοτήσουν στο Κογκρέσο. Σκοπός της ίδρυσης τους είναι ακριβώς αυτό να διασφαλίσουν και να προστατευσουν τον πληθυσμό απο ασθένειες πανδημίες κτλ. Λέτε λέω εγώ τώρα λέτε η Η.Π.Α να μην ήξεραν ότι ο ιός απλωνεται τάχιστα? Εδώ ξέρουν ο πιλοτος του airbus που εισέρχεται στο fir τους ποσες κουταλιές ζάχαρη έβαλε στον καφέ του το πρωι.Από την μια ο Ο.Η.Ε επιτρέπει πολεμους, εμφυλίους ,δικτάτορες ,και από την άλλη ο μικρός αδερφός του ο Π.Ο.Υ στέλνει φάρμακα ,εμβόλια , υλικά κτλ. Τα οποία φυσικά κάποιες φαρμακευτικές τα παράγουν. Είναι γνωστό νομίζω ότι ουτε το πετρέλαιο , ουτε τα όπλα, ουτε τα ναρκωτικά, ουτε καν ο χρυσός είναι η μεγάλη μπιζνα που φέρνει κέρδη αλλά το νουμερο ένα παγκοσμίος είναι τα φάρμακα νόμιμα και παράνομα (αναβολικά) Ποιος ρε παιδια έκανε δηλώσεις κάθε δυο μερες Ποιος μεγάλος του πλανητη και απο που η σχετικότητα του με πανδημίες, ιους κτλ ??Έχουν τα windows έχουν google έχουν YouTube τις μεγαλυτερες φαρμακευτικές και εμείς παιζουμε κρυφτούλι.Γενικα το συστημα και τα συστηματα είναι οργανωμένα και λειτουργούν περίπλοκα και πολυσύνθετα και αυτός είναι ένας λόγος που η όποιες ατασθαλίες ή διασπάθιση δημοσίου χρήματος (μίζες -σκάνδαλα) είναι δυσκολο να εντοπιστεί.Γενικά η ροή του χρήματος.Ενίοτε χάκερς αποκαλυπτούν στοχεία και οι ίδιοι έπειτα καταλήγουν στην φυλακή . Ο Πλανήτης σωπα και τίποτα δεν τρέχει. Τώρα όμως που πεθαινουν άνθρωποι πρεπει να μάθουμε οκ να μάθουμε και το θέλουμε τώρα. Ε δε γίνονται αυτά. Το πολυ να βρεθείς σε αδιέξοδα λογικής.Καποιοι είναι πιο μπροστα στις κινήσεις. Αν όμως η ιστορία είναι περίπλοκη για να μπορέσεις να βγάλεις μια άκρη πρεπει να ενώσεις πολλα στοιχεία από το παζλ για να δεις την εικόνα. Τι πληροφοριες έχουμε τελικά? Από που έρχονται από ποια κέντρα? Ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες των μέσων? Παίζει κάποιο ρολο? Θέλω να πω κάποιοι καλοί δημοσιογράφοι λίγοι κάνουν πραγματικες έρευνες με κίνδυνο της ζωής τους για να συλλέγουν στοιχεία για να προβαλλουν την αλήθεια. Ηδη κάποιοι κουράστηκαν με αυτά που γράφω. Σήμερα θέλουμε την αλήθεια σε μια προταση αν γίνεται. Και ήρθε το Twitter να το καλύψει. Ποσοι ξέρουμε εδώ που είμαστε όσοι είμαστε ότι ο Ζζούκεμπεργκ κλήθηκε στο Κογκρέσο διότι πολιτικοι και εταιρίες τον είχαν πλισιασει με σκποπο να διαδωσει λάθος ημερομηνία για τις εκλογές σε περιοχες οπου έμεναν φτωχοί μαυροι κτλ για να μην ψηφισουν ποτε οι άνθρωποι !!! Όμως άλλο πραγμα η πληροφορια και άλλο η αλήθεια. Tα fake news επίσης ποιος τα ανακάλυψε, για ποιο λόγο? Επειδή κουράστηκα κ εγώ με μένα αφιερώστε αν θέλετε 30 λεπτά διαβάστε αυτό το άρθρο παρτε μια ιδέα μια εικόνα από το παζλ μήπως στη πορεία ειναι πιο εύκολο να κολλάνε πανω του και αλλά στοιχεία. Το πιο δυσκολο πραγμα στην ιστορία είναι να την ζεις. Όταν θα έχει ήδη γραφτεί θα γραφτεί απο τους νικητές ή θα γίνει καποιο ντοκιμαντέρ με τόσα πολλα δεδομένα και συνδέσεις που συνήθως τα πολυ περιπλοκα μας θυμίζουν συνομωσιολογια ή γιατί απλα δεν μπορουμε να παρακολουθησουμε την όλη εξέλιξη της ιστορίας . Αν όμως τώρα είναι περίπλοκα μπορειτε να φανταστείτε πως θα μοιάζουν σε 2, 5 ή 10 χρόνια
Αλλάζουμε εποχή όπως το 2001 . Αόρατος εχθρός κ παλι. Αν λίγο μα λίγο διαβαζαμε Αριστοτέλη όλα μα όλα θα ήταν πιο ευκολα, πιο κατανοητά. Για πιο λόγο μπήκαν τελευταία στο Ιράκ? Τι είναι τελικά αυτό το όπλο μαζικής καταστροφής?😎
Και δυο στατιστικόα από ΕΛΣΤΑΤ
Α) 20.000 περιπου Έλληνες πεθαινουν κάθε μήνα απ όλες τις αιτίες!!!! 120.000 το χρόνο . Ποιες είναι οι αιτίες να μας πουν αναλυτικά φέτος για να μπορουμε να συγκρίνουμε
Β) UNICEF: Κάθε μέρα πεθαίνουν 15.000 παιδιά κάτω των 5 ετών
εντάξει υποκριτές μου ?με τα κωλοκάναλα και την σαπίλα σας μέσα!

https://www.zougla.gr/apopseis/arti...n-ke-ton-ipopsifion---diktatoron-ke-oligarxon
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μια συμβουλή. Μην πλύνετε με τίποτα τις χρησιμοποιημένες μάσκες στο πλυντήριο με άλλα ρούχα γιατί υπάρχει κίνδυνος επιμόλυνσης τους.
Ο καλύτερος τρόπος είναι σε ένα πολύ μικρό λεκανάκι ή μικρό πλαστικό δοχείο κάντε ένα διάλυμα χλωρίνης με χλιαρό νερό, περίπου 30- 35 βαθμούς C. Όχι βραστό νερό γιατι διασπάται η χλωρίνη πάνω από 40 βαθμούς. Αφήστε τις μασκες στο διάλυμα 1 ώρα και έγινε η απολύμανση. Ξεπλύντε με χλιαρό νερό και απλώστε τις έξω.
Εγώ τις έβαζα και πάνω στο καλοριφέρ στο οποιο ειχα βάλει πρώτα καθαρό χαρτί κουζίνας και στέγνωναν πάνω του. Μετά σίδερο σε υψηλή θερμοκρασία.
Με 3-4 υφασμάτινες μάσκες είσαι καλυμμένη.
Η παραπάνω οδηγία αφορά σε ανοιχτόχρωμες ή λευκές μάσκες.
Εάν είναι σκουρόχρωμες θα ξεθωριάζουν σταδιακά με χλωρίνη.
Το βραστό νερό που προτείνεται για απολύμανση αφορά κυρίως λευκές μάσκες ή χρωματιστές με εξαιρετικά ανεξίτηλη βαφή.
Υπάρχει και ένας ακόμη τρόπος για να πλυθούν. Αρκεί να έχεις ένα με δυο σεντόνια (ανάλογα πόσο μεγάλο πλυντήριο έχεις) που θα τα πλύνεις αρχικά μόνα τους και δεν θα τα χρησιμοποιείς πουθενά αλλού παρα μόνο για πλύσιμο τέτοιων ειδών.
Προσωπικά διαθέτω λίγα λεπτά απο τη ζωή μου, μία φορά το μήνα για να πλένω τέτοιου είδους υφάσματα στο χέρι ή όταν δεν έχω χρόνο ή είμαι κουρασμένη τα πλένω όπως περιέγραψα. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να θες! Σκέψου οτι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καν επιλογή...
Ευχαριστώ για τη συμβουλή :)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.997
Εχω μια απορια: ολοι οι ειδικοι λενε οτι ο ιος λογω λιπωδους περιβληματος διαλυεται με το σαπουνι και τις υψηλες θερμοκρασιες. Γιατι να θελει η μασκα χλωρινη? Δεν μας λενε να πλενουμε τα χερια με χλωρινη. Με σαπουνι συστηνουν.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom