Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Γνωρίζει κάποιος αν τα σουπερ μάρκετ είναι ανοιχτά την Κυριακή; ή ισχύει ότι ισχύει και εδώ στην Ελλάδα;
Μερικες Κυριακές όλα τα μαγαζιά είναι κλειστά. Μπορείς να δεις εδώ http://www.krakowpost.com/18822/2018/03/poland-shops-closed-sunday
Αλλά συνηθως ακόμα και τότε θα υπάρχουν μερικά που θα είναι ανοιχτά, απλά πρέπει να το ψάξεις λίγο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Εμεις είδαμε αρκετα 24ωρα σουπεραρκετ,ιδικά στην Κρακοβία.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Σε ευχαριστώ πολύ, διάβασα και εγώ το συγκεκριμένο άρθρο και δυστυχώς πέφτουμε σε Κυριακή που θα είναι κλειστά και ήλπιζα οτι μπορεί κάποιος να γνωρίζει κάτι παραπάνω, ευχαριστώ πολύ πάντως :D
Μερικες Κυριακές όλα τα μαγαζιά είναι κλειστά. Μπορείς να δεις εδώ http://www.krakowpost.com/18822/2018/03/poland-shops-closed-sunday
Αλλά συνηθως ακόμα και τότε θα υπάρχουν μερικά που θα είναι ανοιχτά, απλά πρέπει να το ψάξεις λίγο.
Εμεις είδαμε αρκετα 24ωρα σουπεραρκετ,ιδικά στην Κρακοβία.
Κρακοβία θα πάμε μονοήμερη εκδρομή, ελπίζω να βρω κάτι παρόμοιο και στη Βαρσοβία, ευχαριστώ πολύ πάντως :D
 
Last edited by a moderator:

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Εμείς στην Κρακοβία πετύχαμε Carrefour ανοιχτό Κυριακή (νομίζω ήταν 24ωρο)
 

Lucie☆

Member
Μηνύματα
17
Likes
21
Γνωρίζει κάποιος αν τα σουπερ μάρκετ είναι ανοιχτά την Κυριακή; ή ισχύει ότι ισχύει και εδώ στην Ελλάδα
Ανοιχτά είναι. Θα βρεις σίγουρα μέσα σε όλα τα mall κάποιο σούπερ μάρκετ αλλά και εκτός αρκετά μινι μάρκετ, ειδικά carrefour express.
 

Danai_wanderlust

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Ταξιδεύω με το αγόρι μου για ένα 7ημερο τέλη Φεβρουαρίου στη Βαρσοβία. Θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα πολύ βασικά για την προετοιμασία μας για το ταξίδι αυτό. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον/α μπορέσει να με βοηθήσει!!! :):):):):)
1) Έχω δει προφανώς ότι οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και κοντά στο μηδεν. Έχει ταξιδέψει κάποιος τέτοια περίοδο; Ένα απλό ισοθερμικό αρκεί; (Επειδή διέμενα ένα διάστημα Γερμανία, δεν κρύωνα τόσο πολύ αν και η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 5οC)
2) Υπάρχει κάποια άλλη πηγή ενημέρωσης (αλλά έγκυρης) για τα δρομολόγια των τραίνων εκτός από το intercity? Μου βγάζει ελάχιστα δρομολόγια για το Άουσβιτς από Κρακοβία, ενώ σε προηγούμενα ποστ είχε αναφερθεί ότι είναι πιο τακτικά.
3) Σκεφτόμουν για να μην υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία να μείνουμε ένα βράδυ Κρακοβία και το επόμενο πρωί να πάμε στο Άουσβιτς και από εκεί να γυρίσουμε Βαρσοβία. Θεωρείτε ότι τα βασικά αξιοθέατα της Κρακοβίας θα προλάβουμε να τα δούμε ή απλά θα είναι περιττά έξοδα;
Επίσης για το 2ημερο αυτό μήπως θα ήταν καλύτερο να βγάλουμε το εισιτήριο για το Σαββατοκύριακο
(Weekend Max Ticket);
4) Το google maps σαν εναλλακτική διαδρομή προς Άουσβιτς παρουσιάζει με αλλαγή στο Κατόβιτσε και μετά επιβιβαζόμαστε σε KSL. Τι ακριβώς είναι αυτό;
5) Τέλος, οι εκπτώσεις που υπάρχουν σε μουσεία, εισιτήρια κλπ. ισχύουν με την κάρτα ISIC;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Ταξιδεύω με το αγόρι μου για ένα 7ημερο τέλη Φεβρουαρίου στη Βαρσοβία. Θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα πολύ βασικά για την προετοιμασία μας για το ταξίδι αυτό. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον/α μπορέσει να με βοηθήσει!!! :):):):):)
1) Έχω δει προφανώς ότι οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και κοντά στο μηδεν. Έχει ταξιδέψει κάποιος τέτοια περίοδο; Ένα απλό ισοθερμικό αρκεί; (Επειδή διέμενα ένα διάστημα Γερμανία, δεν κρύωνα τόσο πολύ αν και η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 5οC)
2) Υπάρχει κάποια άλλη πηγή ενημέρωσης (αλλά έγκυρης) για τα δρομολόγια των τραίνων εκτός από το intercity? Μου βγάζει ελάχιστα δρομολόγια για το Άουσβιτς από Κρακοβία, ενώ σε προηγούμενα ποστ είχε αναφερθεί ότι είναι πιο τακτικά.
3) Σκεφτόμουν για να μην υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία να μείνουμε ένα βράδυ Κρακοβία και το επόμενο πρωί να πάμε στο Άουσβιτς και από εκεί να γυρίσουμε Βαρσοβία. Θεωρείτε ότι τα βασικά αξιοθέατα της Κρακοβίας θα προλάβουμε να τα δούμε ή απλά θα είναι περιττά έξοδα;
Επίσης για το 2ημερο αυτό μήπως θα ήταν καλύτερο να βγάλουμε το εισιτήριο για το Σαββατοκύριακο
(Weekend Max Ticket);
4) Το google maps σαν εναλλακτική διαδρομή προς Άουσβιτς παρουσιάζει με αλλαγή στο Κατόβιτσε και μετά επιβιβαζόμαστε σε KSL. Τι ακριβώς είναι αυτό;
5) Τέλος, οι εκπτώσεις που υπάρχουν σε μουσεία, εισιτήρια κλπ. ισχύουν με την κάρτα ISIC;
Για το 2) το σάιτ intercity είναι η επίσημη σελίδα των τρένων και δεν νομίζω να βρεις πιο έγκυρη.Απο Κρακοβία για Άουσβιτς η καλύτερη λύση είναι το λεωφορείο γιατί σ αφήνει ακριβώς έξω από το Μουσείο.Δεν χρειάζεται προκρατηση το αγοράζεις επιτόπου από εκεί.Για το 3 κάναμε ακριβώς το ίδιο με αυτό που σκέφτεσαι απλά εμείς είχαμε 4 γεμάτες μέρες στην διάθεση μας και θέλαμε να δούμε το Άουσβιτς και καταφέραμε να δούμε όλα τα αξιοθέατα της παλιάς πόλης.Εσυ που έχεις 7ημερο μπορείς να χωρίσεις τις διανυκτερεύσεις σε 3 και 4...Αξίζει!
 

Danai_wanderlust

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Για το 2) το σάιτ intercity είναι η επίσημη σελίδα των τρένων και δεν νομίζω να βρεις πιο έγκυρη.Απο Κρακοβία για Άουσβιτς η καλύτερη λύση είναι το λεωφορείο γιατί σ αφήνει ακριβώς έξω από το Μουσείο.Δεν χρειάζεται προκρατηση το αγοράζεις επιτόπου από εκεί.Για το 3 κάναμε ακριβώς το ίδιο με αυτό που σκέφτεσαι απλά εμείς είχαμε 4 γεμάτες μέρες στην διάθεση μας και θέλαμε να δούμε το Άουσβιτς και καταφέραμε να δούμε όλα τα αξιοθέατα της παλιάς πόλης.Εσυ που έχεις 7ημερο μπορείς να χωρίσεις τις διανυκτερεύσεις σε 3 και 4...Αξίζει!
Σε ευχαριστώώώώ!!! :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Σε ευχαριστώώώώ!!! :)
Παρακαλώ:) Επίσης να έχεις υπόψιν σου πως η καλύτερη επιλογή για να πας από Βαρσοβία Κρακοβία είναι το τρένο προτίμησε το γρήγορο που κάνει 2 ώρες,η πώληση των εισιτηρίων ξεκινάει 1 μήνα πριν την ημερομηνία που θέλεις....Μπες αν είναι ακριβώς όταν ανοίξει γιατί βγάζουν κάτι προσφορές 12 ευρώ ανά διαδρομή και εξαντλούνται αμέσως..
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!! Ταξιδεύω με το αγόρι μου για ένα 7ημερο τέλη Φεβρουαρίου στη Βαρσοβία. Θα ήθελα να σας θέσω κάποια ερωτήματα πολύ βασικά για την προετοιμασία μας για το ταξίδι αυτό. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιον/α μπορέσει να με βοηθήσει!!! :):):):):)
1) Έχω δει προφανώς ότι οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές και κοντά στο μηδεν. Έχει ταξιδέψει κάποιος τέτοια περίοδο; Ένα απλό ισοθερμικό αρκεί; (Επειδή διέμενα ένα διάστημα Γερμανία, δεν κρύωνα τόσο πολύ αν και η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 5οC)
2) Υπάρχει κάποια άλλη πηγή ενημέρωσης (αλλά έγκυρης) για τα δρομολόγια των τραίνων εκτός από το intercity? Μου βγάζει ελάχιστα δρομολόγια για το Άουσβιτς από Κρακοβία, ενώ σε προηγούμενα ποστ είχε αναφερθεί ότι είναι πιο τακτικά.
3) Σκεφτόμουν για να μην υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία να μείνουμε ένα βράδυ Κρακοβία και το επόμενο πρωί να πάμε στο Άουσβιτς και από εκεί να γυρίσουμε Βαρσοβία. Θεωρείτε ότι τα βασικά αξιοθέατα της Κρακοβίας θα προλάβουμε να τα δούμε ή απλά θα είναι περιττά έξοδα;
Επίσης για το 2ημερο αυτό μήπως θα ήταν καλύτερο να βγάλουμε το εισιτήριο για το Σαββατοκύριακο
(Weekend Max Ticket);
4) Το google maps σαν εναλλακτική διαδρομή προς Άουσβιτς παρουσιάζει με αλλαγή στο Κατόβιτσε και μετά επιβιβαζόμαστε σε KSL. Τι ακριβώς είναι αυτό;
5) Τέλος, οι εκπτώσεις που υπάρχουν σε μουσεία, εισιτήρια κλπ. ισχύουν με την κάρτα ISIC;
Η αλήθεια είναι ότι θα έχει τσουχτερό κρύο λογικά αλλά αν προετοιμαστείτε κατάλληλα,θα είστε οκ αλλά είναι στον άνθρωπο. Εμεις πέρσι είχαμε πάει αρχές Μαρτίου και ήταν μια περιοδος που είχε κακοκαιρία με χιόνια και βαθμούς κάτω από το 0 και δεν αντεχαμε να περπαταμε πολλή ώρα,ούτε καν το μεσημερι. Αλλά αφού θα πατε που θα πατε, ντυθείτε ζεστά και ο,τι είναι να γίνει θα γίνει :p
Κατά τ’αλλα αλλά για τρενα ναι, μόνο Intercity, και στην Κρακοβια θα σας έλεγα να μείνετε και ας είναι ένα βράδυ. Ακόμα και με μια βόλτα το βράδυ στην παλιά πόλη,θα ενθουσιαστείτε! Είναι πολύ όμορφη πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom