Πολωνία Συμβουλές για Πολωνία

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα, εν τέλει έκλεισα εισιτήρια για Πολωνία 23/12 - 30/12 θα προσγειωθουμε Κατοβίτσε γιατί ήταν πολύ φτηνότερα τα αεροπορικα κ στο γυρισμό θα φύγουμε από Κρακοβία, έχω υπολογίσει να χωρίσουμε τις μέρες ανάμεσα σε Κρακοβία κ βρότσλαβ, η ερώτηση μου είναι από το αεροδρόμιο στο Κατοβίτσε σε παει κάτι απευθείας στο βρότσλαβ; έχω διαβάσει σίγουρα ότι υπάρχουν πούλμαν που σε πάνε Κρακοβία, απλά σκέφτηκα ότι για ν γλιτώσω μια επιπλέον διαδρομή (γιατί θα έχω κ μια μεγάλη βαλίτσα) να πάω πρώτα βρότσλαβ για 2-3 μέρες κ μετά Κρακοβία για τις υπόλοιπες κ στο τέλος φεύγω απευθείας από κει
Συγγνώμη για το κατεβατό, οποία άλλη πρόταση έχετε..ευπρόσδεκτη
Καλησπέρα! Η flixbus κάνει δρομολόγια από το αεροδρόμιο του Κατοβίτσε προς Βρότσλαβ απευθείας (5 ώρες περίπου)... Πολύ σωστά το σκέφτηκες με Κρακοβία, απλά εγώ θα πρότεινα κάτι , το οποίο έκανα πριν δύο χρόνια που πήγα. Να διαθέσεις ημέρες και στην Βαρσοβία η οποία ήταν καταπληκτική και πολύ ωραία στολισμένη.. Εγώ είχα χωρίσει 7 διανυκτερεύσεις σε Κρακοβία 3 Βαρσοβία 3 Βρότσλαβ 1. Το Βρότσλαβ είναι επίσης υπέροχα στολισμένο, απλά θεωρώ πως δεν είναι για παραπάνω από 2 ημέρες...
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Καλησπέρα! Η flixbus κάνει δρομολόγια από το αεροδρόμιο του Κατοβίτσε προς Βρότσλαβ απευθείας (5 ώρες περίπου)... Πολύ σωστά το σκέφτηκες με Κρακοβία, απλά εγώ θα πρότεινα κάτι , το οποίο έκανα πριν δύο χρόνια που πήγα. Να διαθέσεις ημέρες και στην Βαρσοβία η οποία ήταν καταπληκτική και πολύ ωραία στολισμένη.. Εγώ είχα χωρίσει 7 διανυκτερεύσεις σε Κρακοβία 3 Βαρσοβία 3 Βρότσλαβ 1. Το Βρότσλαβ είναι επίσης υπέροχα στολισμένο, απλά θεωρώ πως δεν είναι για παραπάνω από 2 ημέρες...
Αλήθεια; έχει το flixbus απευθείας δρομολόγια για βροτσλαβ; πολύ ωραία, ευχαριστώ! Είχα ψαξει λίγο στα γρήγορα πιο πριν κ μου έβγαζε ότι έπρεπε να πάρω από το κεντρικό σταθμό το τραίνο..
Όσο για τη Βαρσοβία ωραίο σαν σκέψη αλλά μου φαίνεται λίγο ταλαιπωρία ήδη από πόλη σε πόλη είναι μεγάλες κ οι αποστάσεις..
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αλήθεια; έχει το flixbus απευθείας δρομολόγια για βροτσλαβ; πολύ ωραία, ευχαριστώ! Είχα ψαξει λίγο στα γρήγορα πιο πριν κ μου έβγαζε ότι έπρεπε να πάρω από το κεντρικό σταθμό το τραίνο..
Όσο για τη Βαρσοβία ωραίο σαν σκέψη αλλά μου φαίνεται λίγο ταλαιπωρία ήδη από πόλη σε πόλη είναι μεγάλες κ οι αποστάσεις..
Έχει απευθείας! Όσο νωρίτερα τα κλείσεις τόσο φθηνότερα θα τα βρεις... Η Βαρσοβία δεν το περίμενα και με είχε εντυπωσιάσει! Οι αποστάσεις είναι στο 3-4ωρο ανά πόλη .. θα πρότεινα και την λύση τρένου από Βρότσλαβ προς Κρακοβία (και για/προς Βαρσοβία αν πάτε) . Στην Κρακοβία πάντως να διαθέσετε σίγουρα 3 μέρες ( ειδικά αν πάτε Άουσβιτς+αλατωρυχείο)
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Έχει απευθείας! Όσο νωρίτερα τα κλείσεις τόσο φθηνότερα θα τα βρεις... Η Βαρσοβία δεν το περίμενα και με είχε εντυπωσιάσει! Οι αποστάσεις είναι στο 3-4ωρο ανά πόλη .. θα πρότεινα και την λύση τρένου από Βρότσλαβ προς Κρακοβία (και για/προς Βαρσοβία αν πάτε) . Στην Κρακοβία πάντως να διαθέσετε σίγουρα 3 μέρες ( ειδικά αν πάτε Άουσβιτς+αλατωρυχείο)
Έγινε θα το κοιτάξω, ευχαριστώ πολύ!!
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα και απο μενα! Ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα..
1. Απο βαρσοβια για αλατορυχεια εχει απ ευθειας ;; επισης εχουν καπου χωρο για φυλαξη αποσκευων στον σταθμο της κρακοβιας ,;; σκεφτομαστε για να μην χασουμε μερα να παμε απ ευθειας απο βαρσοβια αλατορυχεια και διαμονη 4 βραδια κρακοβια... η μια μερα αουσβιτς η αλλη ζακοπανε ... βγαινει λετε ;;;
2. Για ζακοπανε καμια προταση εκδρομης ;;
Ευχαριστω εκ των προταιρων!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
2. Να πάρεις το τελεφερίκ για Kasprowy Wierch. Εντυπωσιακό ανέβασμα, εντυπωσιακή θέα από τα περίπου 2000μ και ευκαιρία να πατήσεις το έδαφος της Σλοβακίας πάνω στην κορυφογραμμή.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
2. Να πάρεις το τελεφερίκ για Kasprowy Wierch. Εντυπωσιακό ανέβασμα, εντυπωσιακή θέα από τα περίπου 2000μ και ευκαιρία να πατήσεις το έδαφος της Σλοβακίας πάνω στην κορυφογραμμή.
Να ψαξω για οργανωμενο η μονοι μας ;;;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Mόνοι σας. Μινιβάν/ταξί από Ζακοπάνε για Kuznice και από εκεί παίρνεις το τελεφερίκ (το κλείνεις και online, τσέκαρε την πρόγνωση καιρού κάνει ψύχρα και το καλοκαίρι στην κορυφή).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
gubalowka στο ζακοπανε πως πανεεε ;;;
Mε τελεφερίκ απ' το κέντρο του χωριού. Δεν έχει φυσικά και κάτι φοβερό να δεις εκεί, πέρα από κάποιες δραστηριότητες και διάφορα μαγαζάκια/πωλητές με σουβενίρ και φαγητό. Πήγαινε απόγευμα ειδικά αν είναι καλοκαίρι κι έχει καλό καιρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.463
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom