Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα, θα πάω ένα 2μερο στη Σουηδία ,αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω κάρτα revolt, μήπως ξέρετε ποια χρεωστική χρεώνει λιγότερη προμήθεια/καλύτερο rate για να την χρησιμοποιήσω για τις πληρωμές? Έχω εθνική, euro & alpha.
ευχαριστώ πολύ
Κανε εικονικη ρεβολουτ αρκει το κινητο σου να εχει nfc,μετα την περνας στο google pay ή apple pay και ξενοιασες!
 

ZakTheButcher

Member
Μηνύματα
11
Likes
16
Καλημέρα παιδιά έκλεισαν τα δωμάτια και ημερομηνίες 1 βράδυ Νις 12-13. 2 βραδιά Νόβισαντ 13-15. 4 βραδιά Βουδαπέστη 15-19 και 2 βραδιά Βελιγράδι 19-21. Και αν κλείσω λίγο πιο νωρίς το χασάπικο μπορεί να πάμε 11-12 Σκοπιά για ένα βράδυ . Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ήταν τι κάνατε με τις πληρωμές γιατί από την τράπεζα Πειραιώς μου είπαν ότι θα χρεώνομαι 1 ευρώ για κάθε συναλλαγή + ένα μικρό ποσοστό με τι αξίζει να πληρώνω εκεί ; Γιατί και τα ξενοδοχεία είναι αρκετό ποσό και μην μας κρατήσουν κανένα κατσίκι το Πάσχα :) και γενικά στο φαγητό δεν θα κάνω μικρούς λογαριασμούς τρώω 😁
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλημέρα παιδιά έκλεισαν τα δωμάτια και ημερομηνίες 1 βράδυ Νις 12-13. 2 βραδιά Νόβισαντ 13-15. 4 βραδιά Βουδαπέστη 15-19 και 2 βραδιά Βελιγράδι 19-21. Και αν κλείσω λίγο πιο νωρίς το χασάπικο μπορεί να πάμε 11-12 Σκοπιά για ένα βράδυ . Αυτό που ήθελα να ρωτήσω ήταν τι κάνατε με τις πληρωμές γιατί από την τράπεζα Πειραιώς μου είπαν ότι θα χρεώνομαι 1 ευρώ για κάθε συναλλαγή + ένα μικρό ποσοστό με τι αξίζει να πληρώνω εκεί ; Γιατί και τα ξενοδοχεία είναι αρκετό ποσό και μην μας κρατήσουν κανένα κατσίκι το Πάσχα :) και γενικά στο φαγητό δεν θα κάνω μικρούς λογαριασμούς τρώω 😁
Παρήγγειλε μια κάρτα revolut και σύνδεσε την με τον τραπεζικό σου λογαριασμό, βάλε κάποια χρήματα εκεί και θα κάνεις συναλλαγές χωρίς προμήθειες.
 

ZakTheButcher

Member
Μηνύματα
11
Likes
16
Δεν μας χρεώνει τπτ ; Και να πάρω την απλή την στάνταρ ε; Δεν την έχω δουλέψει ποτέ αυτή την κάρτα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Δεν μας χρεώνει τπτ ; Και να πάρω την απλή την στάνταρ ε; Δεν την έχω δουλέψει ποτέ αυτή την κάρτα
Σε χρεώνει 6-7 ευρώ για την αποστολή της κάρτας. Και πρέπει πριν πας να έχεις κάνει συνάλλαγμα από την Πέμπτη, γιατί έχει προμηθεια 1% άμα το κάνεις από Παρασκευή απόγευμα μέχρι Δευτέρα πρωί.

Δηλαδή μόλις φορτώσεις την κάρτα με 200 ευρώ πχ, άλλαξε τα την Πέμπτη σε serbian dinars ή φιορίνια και από εκεί και πέρα δε θα έχεις καθόλου προμήθειες.
 

elli poupou

Member
Μηνύματα
21
Likes
42
Σε χρεώνει 6-7 ευρώ για την αποστολή της κάρτας. Και πρέπει πριν πας να έχεις κάνει συνάλλαγμα από την Πέμπτη, γιατί έχει προμηθεια 1% άμα το κάνεις από Παρασκευή απόγευμα μέχρι Δευτέρα πρωί.

Δηλαδή μόλις φορτώσεις την κάρτα με 200 ευρώ πχ, άλλαξε τα την Πέμπτη σε serbian dinars ή φιορίνια και από εκεί και πέρα δε θα έχεις καθόλου προμήθειες.
Αν περισσέψουν χρήματα μπορώ να τα μετατρέψω πάλι σε ευρώ έτσι?
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
Σερβία γενικά παίζουν πληρωμές με κάρτες στα καταστήματα; Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσω revolut και χρειαστώ οπωσδήποτε μετρητά, καλύτερη λύση να πάω σε ανταλλακτήριο ή ανάληψη από κάποιο ΑΤΜ;

Ευχαριστώ
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σερβία γενικά παίζουν πληρωμές με κάρτες στα καταστήματα; Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιήσω revolut και χρειαστώ οπωσδήποτε μετρητά, καλύτερη λύση να πάω σε ανταλλακτήριο ή ανάληψη από κάποιο ΑΤΜ;

Ευχαριστώ
Αναληψη απο ατμ με ρεβολουτ.εμεις παντου πληρωναμε με καρτα,μονο σ ενα φουρνο και στο ταξι χρειαστηκαμε μετρητα!
 

topmar

Member
Μηνύματα
40
Likes
65
Στα μέσα Ιουλίου (13-21) έμεινα 2 μέρες οικογενειακώς στη Σερβία, μια στο Νόβι Σαντ και μία στο Νις, κατά τη διάρκεια Road Trip στην Πολωνία.

Παντού πλήρωσα με Revolut, κανένα πρόβλημα που δεν είχα μετρητά σε τοπικό νόμισμα.
 

Danae-Coffee

Member
Μηνύματα
33
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Βοστόνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά,
καινούρια στο forum, καινούρια και στα διεθνή ταξίδια.

Λοιπόν, έχω κλείσει Βοστόνη για 18 Νοεμβρίου - 10 Δεκεμβρίου. Θα μείνω σε φίλη μου. Πότε θα ήταν ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να ενημερώσω την τράπεζά μου προκειμένου να μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου στο ταξίδι;

-> Τράπεζα Εθνική, η εν λόγω κάρτα μία mastercard debit χρεωστική, χώρια που δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με τις προμήθειες οπότε είμαι ανοιχτή και στο ενδεχόμενο revolut. (Α, έχω και μια visa prepaid η οποία απλώς κάθεται σε αυτή τη φάση)
 

alexiakat

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Καλημέρα σε όλους!
Έχω κανονίσει ταξίδι στο Μπαλί. Έβγαλα Revolut, επειδή δεν ξέρω και πολλά πράγματα ακόμα. Μπορώ να βγάλω χρήματα από οποιοδήποτε ΑΤΜ στο Μπαλί χωρίς προμήθεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom