Άνδρος Σύρος Τήνος Σύρος, Άνδρος ή Τήνος?

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εμενα μου φαινεται λιγο εκτος κλιματος η Ικαρια...αλλο στυλ,πιο μακρια απ την τριαδα...εγω εμενα σ αυτο sail inn .... απιστευτη θεα...στον Α.Ρωμανο(τελεια παραλια)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
εχω κοιταξει και στα 3 νησια για διαμονη...απλα για κατι πιο συγκεκριμενο αν εχει καποιος να προτεινει καθαρο οικονομικο και ησυχο...οσο για αμαξι θα νοικιασουμε οπως και να εχει απλα λεγαμε μηπως να μην το νοικιασουμε ολες τις μερες...υπαρχει καλη συγκοινωνια μεσα στα νησια?αληθεια για ικαρια φευφει καραβι απο μυκονο?
Στην Ανδρο έμεινα πέρυσι στις 9 Μούσες κοντά στην χώρα.Πολύ καθαρό και μεγάλα δωμάτια.Καλούτσικο πρωϊνό.Δεν θυμάμαι τιμές δυστυχώς,αλλά μπορείς να τσεκάρεις εύκολα.Η συγκοινωνία καλύπτει την βασική διαδρομή Γαύριο/Μπατσί/Χώρα,άντε και το Κόρθι.Θα χρειασθείς αυτοκίνητο για τις παραλίες(εκτός από την Χρυσή Ακτή) που είναι πάνω στην παραπάνω διαδρομή.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Σε 30' απο Μυκονο είσαι Τήνο .

για διαμονή αφου θα νοικιάσετε αμάξι δες εδώ
πιο καθαρό φθηνό και σε ιδανικό location value for money δίπλα σε φοβερές παραλίες δεν υπάρχει άλλο

Νησιώτικο Σπίτι - Παραδοσιακά Δωμάτια Τήνος Κυκλάδες - HOME

αν θες διάβασε και εδώ για να πάρεις ιδέες

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/21780-%F4%DE%ED%EF%F2-%EA%E1%E9-%F4%E1-52-%F7%F9%F1%E9%DC-%F4%E7%F2.html
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.802
Νομίζω πώς αντί να σε βοηθήσουμε θα σε μπερδέψουμε περισσότερο :)
Προσωπικά προτιμώ την Μύκονο γιατί συνδυάζει τα πάντα, για τα υπόλοιπα 3 που ρωτάς ψηφίζω Άνδρο. Ωραίες παραλίες και σε αντίθεση με τα άλλα κυκλαδονήσια έχει πολύ πράσινο. Από νυχτερινή ζωή, δεν... αλλά όπως λες, δεν σε ενδιαφέρει αυτό....
Για Ικαρία που ανέφερες -δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική- αλλά είναι σούπερ!!! ;)
 
Μηνύματα
47
Likes
5
καλημεραααααα λοιπον παιδια το αποφασισα....η συρος εχει αεροδρομιο οποτε μπορει να παει αλλη φορα, στην τηνο μπορω να παω και αργοτερα οικογενειακως οποτε...ανδρος!!!καπως μου εκατσε φετος..εχω κλεισει και μια μεζονετουλα μπροστα απο την παραλια αγιος πετρος..το αμαξι δεν θα το χρειαστουμε (νομιζω) ολες τις μερες καθως ειναι 200 μετρα και απο χρυση ακτη..ειναι λιγακι τσιμπημενο αλλα μου αρεσε πολυ...βαβαια οποιαδηποτε πληροφορια για το νησι ειναι εντελως ευπροσδεκτη ομως...σας ευχαριστω για την ενημερωση ως τωρα..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Αγιος Πέτρος/Χρυσή Ακτή ειναι μια χαρά για μπάνιο και να περάσεις ηρεμα τις μέρες σου.Εχει κσι κάποιες ταβέρνες μεσημέρι/βράδυ.Για διασκέδαση το βράδυ δεν έχει τίποτα(ούτε να κάτσεις για ένα ποτό).Πρέπει να πάς Μπατσί ή Χώρα.Βλέπεις τα δρομολόγια και ανάλογα αποφασίζεις για αυτοκίνητο.Πάντως οι υπόλοιπες και καλές παραλίες(Πίσω Γυάλια/Χώρα,Πήδημα της Γριάς/Κόρθι,Φελλός/Γαύριο και Βιτάλι) θέλουν οπωσδήποτε αυτοκίνητο.Το Βιτάλι μπορεί να θέλι και 4Χ4!
 

angeldust

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Διαβαζω αρκετες φορες το forum αλλα δεν ειχα σκοπο να γραψω.
Ομως ειδα το ποστ σου και οφειλω να πω οτι στην Ανδρο που ειχα παει πριν 2 χρονια περασα φανταστικα.

1. οι παραλιες. Απιστευτες. Αν εχεις αυτοκινητο και δεν σε πειραζει λιγος χωματοδρομος μην χασεις με τιποτα τις παρακατω

Ζορκος
Αχλα (ενταξει, δεν υπαρχει αυτη η παραλια...!)
Της γριας το πηδημα (οχι κατι το φανταστικο αυτη, αλλα ειναι μικρη και χαριτωμενη, λιγο διαφορετικη απο τις υπολοιπες)

2. φαγητο

θα σου πω 3 μερη με τη σειρα προτιμησης, αν ξαναπαω στην Ανδρο παντως θα παω σιγουρα και στα 3

Ειναι μια ταβερνα που νομιζω λεγεται Κοσσης αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Στη μεση του πουθενα και το μονο που θα βρεις ειναι ΝΤΟΠΙΟ κατσικακι στη λαδοκολλα. Δεν θα φας πουθενα αλλου αυτο το πραγμα. Δεν μπορω να σου ακριβως τοποθεσια γιατι δεν ειναι μεσα σε καποιο χωριο. Αν εχεις ομως το google earth, ειναι αναμεσα στον Κατω Φελλο και το Μακροτανταλο. Θα δεις εχει ενα χαρακτηριστικο σημειο χωματινο, με ενα σπιτι. Εκει! Οπωσδηποτε! Απο τον κεντρικο δρομο παιζει να εχει μια ταμπελα που λεει το ονομα, κανεις μια παρακαμψη (με ελαχιστο χωματοδρομο) στα αριστερα και φτανεις.

Μια ταβερνα στο Μπατσι, στον περιφεριακο δρομο, οχι στην παραλια. Νομιζω λεγοταν Αερηδες. Με θεα το Μπατσι και τη θαλασσα πιατο. Ειναι σε μια στρoφη του περιφεριακου δρομου. Ποιοτικο φαγητο (τιμη δεν θυμαμαι αλλα σιγουρα οχι ακριβο)

Τελος παλι στο Μπατσι καπου χωμενο προς το εσωτερικο, η ταβερνα Βιομηχανος για ντοπιο κρεας.

Αυτα και καλη διαμονη!

Μη χασεις παντως τις παραλιες, α και καλο ειναι να ρωτας τους ντοπιους προς πια μερια του νησιου να πηγαινεις για μπανιο, αναλογα που φυσαει ο ανεμος!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
2. φαγητο

Μια ταβερνα στο Μπατσι, στον περιφεριακο δρομο, οχι στην παραλια. Νομιζω λεγοταν Αερηδες. Με θεα το Μπατσι και τη θαλασσα πιατο. Ειναι σε μια στρoφη του περιφεριακου δρομου. Ποιοτικο φαγητο (τιμη δεν θυμαμαι αλλα σιγουρα οχι ακριβο)
Μπράβο.... (!) Υπάρχουν ακόμα οι Αέρηδες? Το 1994 και 1995 δυο χρονιές συνεχόμενες που είχα πάει διακοπές στην Άνδρο, ήταν η αγαπημένη μας ταβέρνα. Πολύ καλό φαγητό τότε και καλό χύμα κρασί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Μπράβο.... (!) Υπάρχουν ακόμα οι Αέρηδες? Το 1994 και 1995 δυο χρονιές συνεχόμενες που είχα πάει διακοπές στην Άνδρο, ήταν η αγαπημένη μας ταβέρνα. Πολύ καλό φαγητό τότε και καλό χύμα κρασί.
Δεν νομίζω να υπάρχουν(δεν το βρήκα το περασμένο καλοκαίρι)Αυτή δεν ήταν στην αρχή του δρόμου(πρώτη είσοδος) για νά μπείς στο Μπατσί καθώς έρχεσαι απο Γαύριο?Η τα έχω μπερδέψει?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Δεν νομίζω να υπάρχουν(δεν το βρήκα το περασμένο καλοκαίρι)Αυτή δεν ήταν στην αρχή του δρόμου(πρώτη είσοδος) για νά μπείς στο Μπατσί καθώς έρχεσαι απο Γαύριο?Η τα έχω μπερδέψει?

Όπως λέει και ο angeldust ήταν στον πάνω δρόμο. Πράγματι από Γαύριο για Μπατσί στην είσοδο περίπου του χωριού. Θυμάμαι ότι ακριβώς απέναντι πιο ψηλά στο λόφο ήταν και μια ντισκοτέκ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Όπως λέει και ο angeldust ήταν στον πάνω δρόμο. Πράγματι από Γαύριο για Μπατσί στην είσοδο περίπου του χωριού. Θυμάμαι ότι ακριβώς απέναντι πιο ψηλά στο λόφο ήταν και μια ντισκοτέκ.
Το ίδιο λέμε μάλλον.Πέρισυ δεν λειτουργούσε,ειχε γίνει κατάστημα(οικοδομικά νομίζω).
 
Μηνύματα
47
Likes
5
καλησπερα και παλι...καθως εχω μια διαφωνια με τον καλο μου θελω και παλι τα φωτα σας...τελικα καταληξαμε ανδρο...σε ποια πλευρα του νησιου ειναι καλυτερα να μεινεις?εγω βρηκα ενα κουκλιστικο σπιτακι στον αγιο πετρο διπλα στην θαλασσα και 200μ απο την χρυσση αμμο...ειναι καλη επιλογη?η μηπως η πλευρα απο την χωρα προσφερει περισσοτερα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom