Ταϊλάνδη Ταιλανδη με παιδι....

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Αυτό που μας νοιάζει είναι παραδεισενια παραλία,τυρκουάζ γυαλί νερα και απόλυτη χαλάρωση.Για τον άντρα μου κυρίως που πεθαινει στη δουλειά,οι δραστηριοτητες να περιορίζονται σε καταδύσεις,σνορκελινγκ και εκδρομές του τύπου "τι απίθανος καταρράκτης" "πωπω δάσος,δεν έχω ξαναδει τροπική βλάστηση" "αυτό το ηφαίστειο είναι ενεργό? (και όλα αυτά αν, λεω αν, έχουμε τη διάθεση να κουνήσουμε απο την παραλία)
Και εννοείτε πολλούς φοίνικες για να μην παίζει το παιδί στον ήλιο ιατρικές υπηρεσίες για ώρα αναγκης(για όλους δλδ) και επιλογές φαγητού όπως μοσχάρι κοτόπουλο αυγά και γιαούρτια(ε που θα έχει δεν είναι πίσω απο τον ήλιο).Αλλα και να μην έχει,ε γάλα τουλάχιστον.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Εγώ είμαι υπέρ του Κο Σαμούι. Γιατί εκεί θα βρεις και την παραλία που θες, και τις ανέσεις, και τα διάφορα για το μωρό και σε περίπτωση ανάγκης ( αλλεργία ή τίποτα άλλο) έχει κι ένα νοσοκομείο της προκοπής. Και μπορείτε να πάτε τις ημερήσεις εκδρομές στα άλλα νησάκια, όταν θα έχει καλό καιρό. Ξέρω από φίλους που πήγανε Σχινούσα με μωράκι 8 μηνών, που τους έπαθε κάτι ότι είχανε θέμα με γιατρό και βρεθήκανε σε πολύ δύσκολη κατάσταση. Ίσως μερικές φορές πρέπει να προσαρμοζόμαστε στις περιστάσεις. Όπου και να πάτε ωραία θα περάσετε!!!
 

Sofia.em

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα,
διαβάζω καιρό καιρός για ταξίδι. Προσπαθώ να οργανώσω ένα ταξίδι Ταϊλάνδη, συγκεκριμένα Μπανγκογκ Κο Παγκαν Κο ταο για 12 περίπου ημέρες τελός Ιανουαρίου, δυο ενήλικες και ένα παιδάκι 2 ετών. Σας φαίνεται καλή επιλογή;;; Άλλη επιλογή το Κράμπι αλλά έχω καταμπερδευτεί.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι πραγματικά χαρούμενη που υπάρχει αυτό το forum γιατί έχουμε πάρει πολύτιμες πληροφορίες για διάφορους προορισμούς κατά καιρούς κ μάλιστα πέρσι καταφέραμε να βγάλουμε σε πέρας ένα πολύ όμορφο κ περιπετειώδες ταξίδι στις Φιλιππίνες! Θα υπάρξει μελλοντικά κ σχετική ιστορία με την εμπειρία μας!Πέρσι όμως ήμασταν οι δύο μας, εγώ κ ό άντρας μου. Φέτος γίναμε τρεις, αποκτήσαμε μια κορούλα! Σκεφτόμαστε τον Απρίλιο του 2020 να κάνουμε ένα ταξίδι στην Ταϊλάνδη κ ποιο συγκεκριμενα στο ko Phan Gan, ko Tao κ γενικά σκεφτόμαστε να κινηθούμε προς εκείνη την μεριά. Η μικρή τον Απρίλιο θα είναι ενός χρόνου κ τεσσάρων μηνών. Η ερώτηση είναι η εξής: Κατά την γνώμη σας, είναι ασφαλή αυτά τα μέρη από άποψη ιατρικής περίθαλψης εάν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι κτλ? Πως κατά την γνώμη σας θα πρέπει να κινηθούμε για να είμαστε όσο το δυνατό περισσότερο καλυμμένοι (όσο αφορά την υγεία) ? Όλο το άγχος όπως καταλαβαίνετε έχει να κάνει με την μικρή... Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα! ☺☺
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα!!
Για μένα να το τολμήσετε, από τη στιγμή που έχετε ανάλογες εμπειρίες...
Σίγουρα θα αγοράσετε μια καλη ταξιδιωτική ασφάλιση, το θεωρώ δεδομένο, ειδικά με το μωρό.
Τώρα στα νησιά που θα πάτε δε θυμάμαι αν έχει κατι οργανωμένο (σαν τα δικά μας κέντρα υγείας), αν το ξέρει κάποιος άλλος ας το αναφέρει (αχρείαστο να είναι βέβαια).
Όταν ήμασταν στο Phangan είχε πολλούς Ευρωπαίους με μικρά παιδιά, καλή ώρα όπως εσείς και περνούσαν πολύ καλά...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όταν ήμασταν στο Phangan είχε πολλούς Ευρωπαίους με μικρά παιδιά, καλή ώρα όπως εσείς και περνούσαν πολύ καλά...
Κι εγώ αυτό ήθελα να πω! Πριν δυο χρόνια Kho Pha Ngan είχαμε δει πάρα πολλές οικογένειες με νήπια και μικρά παιδάκια γενικότερα να κάνουν τις διακοπές τους. Το νησί είχε νοσοκομείο κλπ, αλλά όχι αεροδρόμιο.
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα!!!Ταιλάνδη με μωρό όντως είναι να προβληματίζεσαι για κάποια πράγματα σαν αυτά.Παρ'όλα αυτά το μόνο σίγουρο είναι να κλείσετε μια καλή ταξιδιωτική ασφάλιση με όλες τις απαραίτητες παροχές.Σε αυτά τα νησάκια που πάτε δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει κάτι.Πρέπει να το ψάξετε.Σίγουρα όμως θα έχει στο Σαμούι μια πιο οργανωμένη κατάσταση όσον αφορά την υγεία.Ενημερώσου σχετικά και ακολούθησε το ένστικτό σου.Πάτε σε ήρεμα και χαλαρά σε ρυθμούς νησιά κατα τη γνώμη μου οπότε και θα είστε μια χαρά!!!!
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Λέμε να το τολμήσουμε, αν κ έχουμε να ακούσουμε πολλά από συγγενείς κτλ!!Επιλέξαμε την Ταϊλάνδη ως ποιο φιλική προς τον τουρίστα χώρα. (Στις Φιλιππίνες για παράδειγμα είναι ποιο extreme τα πράγματα, ανοργανοσιά κτλ...) Είμαστε τώρα στο ψάξιμο μήπως βρούμε κανένα οικονομικό εισιτήριο! Νομίζω πως πλέον η ταξιδιωτική ασφάλεια είναι όντως απαραίτητη!Θα κάνω μια έρευνα στο Internet να δω για τιμές, παροχές κτλ...(Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια ασφαλιστική καλοδεχουμενη!☺)Μάλλον βλέπω να μένουνε στο pha ngan εφόσον υπάρχει ιατρικό κέντρο κ να πάμε μονοήμερη στο ko Tao. Θέλουμε να αποφύγουμε την διαμονή στο Ko Samui καθώς από ότι έχω καταλάβει, μπορεί να έχει καλύτερες παροχές όμως πρέπει να είναι πολύ ποιο τουριστικό κ εμείς θα θέλαμε ένα ποιο χαλαρό μέρος! Έχετε κάποιο άλλο μέρος να μας προτείνετε είτε για διαμονή είτε για μονοήμερη εκδρομή που θα έπρεπε οπωσδήποτε να πάμε στην ευρύτερη περιοχή ?Θα διαβάσω εννοείται κ τις εμπειρίες άλλων ταξιδιωτών στο forum! Γενικά όπως είπε κ η "Marsim"επιδιώκουμε τα ποιο χαλαρά μέρη! Για να έχετε μια εικόνα θα πάμε για 15 μέρες!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Για ταξιδιωτική ασφάλεια δες εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδιωτική-ασφάλεια.664/
Προσωπικά από τα νησιά του κόλπου θα πρότεινα το Koh Phangan.
Ξεκίνα το διάβασμα από την ιστορία της @go2dbeach, δεν είναι πολύ πρόσφατη, αλλά πολύ κατατοπιστική...
https://www.travelstories.gr/community/threads/go2-koh-phangan.32000/
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Για ταξιδιωτική ασφάλεια δες εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ταξιδιωτική-ασφάλεια.664/
Προσωπικά από τα νησιά του κόλπου θα πρότεινα το Koh Phangan.
Ξεκίνα το διάβασμα από την ιστορία της @go2dbeach, δεν είναι πολύ πρόσφατη, αλλά πολύ κατατοπιστική...
https://www.travelstories.gr/community/threads/go2-koh-phangan.32000/

Σε ευχαριστώ πολύ!Ξεκινάω διάβασμα!! :)
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Αφού έχει νοσοκομείο στο Koh Phangan τότε μην αγχώνεσαι καθόλου.Όντως έχει πιο έντονους ρυθμούς το Κο Σαμούι αλλα όχι και σαν το Πουκέτ που γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ.Να πάτε και να περάσετε τέλεια!!!!
 

Eύη

Member
Μηνύματα
24
Likes
22
Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ, οχι μόνο για τις πληροφορίες αλλά κ για την θετική ενέργεια που μας στελνετε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom