Ταξίδια = επένδυση ζωής!

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Αχχ...μεγαλη κουβεντα θεσατε! Εγω παντως θα ευχομουν
1. Να βρει εναν άνθρωπο που να τον/την καλυπτει συναισθηματικα και να εχουν μια ομορφη καθημερινοτητα.
2. Αν σε αυτο τον ανθρωπο αρεσουν και τα ταξιδια ακομα καλυτερα
3. Σε καθε περιπτωση, και αφου εχει ηδη το "μικροβιο" να μη σταματησει να ταξιδευει (ακομα και μονος του/της ενδεχομενως)
Ναι σε όλα!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτό που θα μείνει θα είναι πόσα θα έχουν δει τα μάτια μας. Τα ρούχα θα παλιωσουν, τα ακριβά εστιατόρια και τα κλαμπ θα ξεχαστούν. Αυτά που θα έχουμε δει όμως θα είναι πάντα στο μυαλό μας. Για αυτό ταξιδέψτε όσο μπορείτε, ας ανοίξουμε τα μάτια μας!
Φάε τη γλωσσα σου που θα παλιωσουν τα cavalli, τα dior, τα armani, τα versache και τα d&g μου; Να παλιωσουν τα δικά σου, τα φθηνιαρικα. Ο Χριστός και ο Jean Paul, τι είναι αυτά που λέτε;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δεν ξέρω οι κληρονόμοι τι άποψη θα έχουν για αυτά που θα αφήσουμε πίσω..... Είμαι σίγουρος ότι θα θέλουν και υλικά .
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Μεταξυ μας, πιο πιθανό είναι από εδώ και μπρος το παιδι να "τσιναει" και να μην έρχεται. Και ακόμα περισσοτερο όταν θα ενηλικιωθεί. Μη σας κανει εντύπωση εαν απο εδω και μπρος διαφορροποιηθουν καπως τα δεδομενα. Στα 17 μου προσωπικα ουτε να ακούσω δεν ήθελα για οικογενειακα ταξιδια κ οικογενειακες διακοπες. Ακομα κι αν μου εταζαν Μπαχαμες, που λεει ο λογος!
Αυτό εινα θεμα παιδιου αλλα θεωρώ οτι σε μεγάλο βαθμο εχει να κάνει με τις ταξιδιωτικες αναμνησεις που εχει χτίσει το παιδι με τους γονεις του από μικρό. Αν δεν το εχει μαθει αυτό από παιδι, δύσκολα ως εφηβος-η θα ακολουθησει τους γονεις του. Από προσωπική εμπειρία επειδη τα παίρνω μαζι μου σχεδον πάντα απο μωρά, ετσι και πουμε να κανουμε κανένα ταξιδι χωρις αυτά στραβώνουν.... Τα δικα μου βεβαια ειναι μικρα ακομη 12 και 14 ,αλλα και στο συγγενικό μου περιβαλλον βλεπω παιδια 18 και 20 χρονων να ακολουθούν τους γονεις τους σε ενα ωραίο ταξιδι.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Μακάρι να βρει έναν άνθρωπο σύντροφο στη ζωή να συνεχίσουν τα ταξίδια.
Έλληνες γονείς, αφήστε τα παιδιά σας να μεγαλώσουν όμορφα χωρίς τα δικά σας θέλω.
θα βρουν τον δρόμο τους.
οι πρόωρες σχέσεις και τα δεσίματα δεν είναι το καλύτερο.
μια χαρά θα σας ακολουθήσει για καιρό ακόμα πιστεύω, βλέπει μαζί σας πράγματα που δύσκολα θα δει διαφορετικά. και σίγουρα περηφανεύεται στους φίλους του για το που έχει ταξιδέψει μαζι σας και λέει τις ιστορίες σας. είστε μια όμορφη οικογένεια.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Έλληνες γονείς, αφήστε τα παιδιά σας να μεγαλώσουν όμορφα χωρίς τα δικά σας θέλω.
θα βρουν τον δρόμο τους.
οι πρόωρες σχέσεις και τα δεσίματα δεν είναι το καλύτερο.
μια χαρά θα σας ακολουθήσει για καιρό ακόμα πιστεύω, βλέπει μαζί σας πράγματα που δύσκολα θα δει διαφορετικά. και σίγουρα περηφανεύεται στους φίλους του για το που έχει ταξιδέψει μαζι σας και λέει τις ιστορίες σας. είστε μια όμορφη οικογένεια.
Φυσικά και θα ζήσει όπως νομίζει καλύτερα. Τα δικά μας "θέλω" θα είναι και μόνο η ευτυχία του, όπως την ορίζει εκείνο. Αν θέλει να μας ακολουθεί στα ταξίδια μας είναι χαρά μας, δεν θέλει? Δεν πειράζει προφανώς και επιλέγει το καλύτερο.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Αυτό εινα θεμα παιδιου αλλα θεωρώ οτι σε μαγαλο βαθμο εχει να κάνει με τις ταξιδιωτικες αναμνησεις που εχει χτίσει το παιδι με τους γονεις του από μικρό. Αν δεν το εχει μαθει αυτό από παιδι, δύσκολα ως εφηβος-η θα ακολουθησει τους γονεις του. Από προσωπική εμπειρία επειδη τα παίρνω μαζι μου σχεδον πάντα απο μωρά, ετσι και πουμε να κανουμε κανένα ταξιδι χωρις αυτά στραβώνουν.... Τα δικα μου βεβαια ειναι μικρα ακομη 12 και 14 ,αλλα και στο συγγενικό μου περιβαλλον βλεπω παιδια 18 και 20 χρονων να ακολουθούν τους γονεις τους σε ενα ωραίο ταξιδι.
Ακριβώς έτσι είναι, τα βιώματά τους είναι αυτά που καθορίζουν τον μετέπειτα τρόπο ζωής. Επιμένω ότι τα ταξίδια είναι επένδυση ζωής..όταν είχαμε πει στη δασκάλα στην ΣΤ Δημοτικού ότι θα λείψει 3 μέρες, μας είπε "τι καλύτερο σχολείο από τα ταξίδια?". Το δικό μου το παιδί τώρα που μεγάλωσε σε βλέπει την ώρα να οργανώσουμε το επόμενο ταξίδι!!! Μακάρι να είχα τα λεφτά για τόσα πολλά ταξίδια. Πάντως τώρα είναι πιο εύκολο που μεγάλωσε να κάνουμε πιο μακρινά και πιο δύσκολα ταξίδια. Ευτυχώς πρόλαβαμε και πήγαμε Κίνα πριν τον κορονοϊο!. Ήταν τότε 14 χρονών. Τώρα τελειώνοντας τις πανελλαδικές του χρόνου, θα ετοιμάσουμε κάτι καλό, ελπίζω!!!
Αυτό εινα θεμα παιδιου αλλα θεωρώ οτι σε μαγαλο βαθμο εχει να κάνει με τις ταξιδιωτικες αναμνησεις που εχει χτίσει το παιδι με τους γονεις του από μικρό. Αν δεν το εχει μαθει αυτό από παιδι, δύσκολα ως εφηβος-η θα ακολουθησει τους γονεις του. Από προσωπική εμπειρία επειδη τα παίρνω μαζι μου σχεδον πάντα απο μωρά, ετσι και πουμε να κανουμε κανένα ταξιδι χωρις αυτά στραβώνουν.... Τα δικα μου βεβαια ειναι μικρα ακομη 12 και 14 ,αλλα και στο συγγενικό μου περιβαλλον βλεπω παιδια 18 και 20 χρονων να ακολουθούν τους γονεις τους σε ενα ωραίο ταξιδι.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα οι μεγάλωσε δεν βλέπει την ώρα να οργανώσουμε ένα ταξίδι. Ψάχνεται μαζί μας για διαφορετικούς προορισμούς. Και σίγουρα τωρα είναι πιο εύκολο να κάνουμε ταξίδια σε πιο μακρινούς και ίσως πιο δύσκολους προορισμούς. Ευτυχώς πρόλαβαμε και πήγαμε Κίνα! Τότε ήταν 14.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Ακριβώς έτσι είναι, τα βιώματά τους είναι αυτά που καθορίζουν τον μετέπειτα τρόπο ζωής. Επιμένω ότι τα ταξίδια είναι επένδυση ζωής..όταν είχαμε πει στη δασκάλα στην ΣΤ Δημοτικού ότι θα λείψει 3 μέρες, μας είπε "τι καλύτερο σχολείο από τα ταξίδια?". Το δικό μου το παιδί τώρα που μεγάλωσε σε βλέπει την ώρα να οργανώσουμε το επόμενο ταξίδι!!! Μακάρι να είχα τα λεφτά για τόσα πολλά ταξίδια. Πάντως τώρα είναι πιο εύκολο που μεγάλωσε να κάνουμε πιο μακρινά και πιο δύσκολα ταξίδια. Ευτυχώς πρόλαβαμε και πήγαμε Κίνα πριν τον κορονοϊο!. Ήταν τότε 14 χρονών. Τώρα τελειώνοντας τις πανελλαδικές του χρόνου, θα ετοιμάσουμε κάτι καλό, ελπίζω!!!

Η αλήθεια είναι ότι τώρα οι μεγάλωσε δεν βλέπει την ώρα να οργανώσουμε ένα ταξίδι. Ψάχνεται μαζί μας για διαφορετικούς προορισμούς. Και σίγουρα τωρα είναι πιο εύκολο να κάνουμε ταξίδια σε πιο μακρινούς και ίσως πιο δύσκολους προορισμούς. Ευτυχώς πρόλαβαμε και πήγαμε Κίνα! Τότε ήταν 14.
Συγγνώμη για το διπλό και παρόμοιο μήνυμα, έσβησε το κινητό και νόμιζα δεν το ποσταρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Μην ανησυχειτε για την ανεξαρτησια των εφηβων. Δεν αποδεικνυεται (μονο) στα ταξιδια, αλλα καθημερινα.
Λες και τα παιδια που δεν πανε ποτε διακοπες πουθενα γιατι δεν υπαρχει σαλιο η γιατι στις διακοπες βοηθανε σε εποχιακες δουλειες των γονιων θα μεινουν νομοτελειακα ανωριμοι. Αστεια πραγματα. Δεν εχουν υπερφυσικες ιδιοτητες οι ταξιδιωτες εναντι των αλλων θνητων.

Επισης ενα ταξιδι με γονεις και παιδια δεν εμποδιζει τα ταξιδια ανεξαρτητα του καθε μελους της οικογενειας με αλλες παρεες. Εννοειται οτι μπορει να μοιραστει ο χρονος αναμεσα στα οικογενειακα και μη οικογενειακα ταξιδια. Αρκει να υπαρχουν λεφτα να φαν κι οι κοτες.
 

Alkisti

Member
Μηνύματα
22
Likes
93
Λες και τα παιδια που δεν πανε ποτε διακοπες πουθενα γιατι δεν υπαρχει σαλιο η γιατι στις διακοπες βοηθανε σε εποχιακες δουλειες των γονιων θα μεινουν νομοτελειακα ανωριμοι. Αστεια πραγματα. Δεν εχουν υπερφυσικες ιδιοτητες οι ταξιδιωτες εναντι των αλλων θνητων
Από πού βγάλατε το συμπέρασμα ότι υπονοήθηκε κάτι τέτοιο? Απλως εδώ είναι ένα φόρουμ περί ταξιδιών και οι συζητήσεις είναι σχετικές με αυτά . Δεν κάνουμε ανάλυση ζωής, απλώς παραθέτουμε τις απόψεις και τις εμπειρίες σχετικά με τα ταξίδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Από πού βγάλατε το συμπέρασμα ότι υπονοήθηκε κάτι τέτοιο? Απλως εδώ είναι ένα φόρουμ περί ταξιδιών και οι συζητήσεις είναι σχετικές με αυτά . Δεν κάνουμε ανάλυση ζωής, απλώς παραθέτουμε τις απόψεις και τις εμπειρίες σχετικά με τα ταξίδια.
Οκ, ας παραβλεφθει τοτε, δεν ειχα καποια προθεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom