Ταξίδια στην Ελλάδα και περιορισμοί covid.

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
ναι ηλθαν εμβολιασμενοι ο ενας 4 μερες μετα τη 2 δοση και κυκλοφορουσε χωρις μασκα, οι αλλοι εμβολιασμενοι κανονικα... μπηκαν στην ελλαδα με αρνητικο μοριακο???για τη επιστροφη η χωρα τους ζητα μοριακο οπου βγηκα θετικοι. ο ρωσος μαλιστα ειχε νοσησει κιολας ηλθε σε εμας με πυρετο και κακουχια καναμε μοριακο και βγηκε θετικος...και ακομη βγαινει....
απο σημερα εχουμε και τους ισραηλινους που βγαινουν θετικοι και αυτοι......................
Κουράγιο και σε εσάς και σε αυτούς που ενώ ήταν εμβολιασμένοι και μάλλον δεν το περίμεναν και θετικοί είναι και κάποιοι και με συμπτώματα από ότι λες.
Οπότε οι χώρες τους, τους ζητούν τεστ για να επιστρέψουν από το εξωτερικό ακόμα κι αν είναι εμβολιασμένοι;
Ειδικά για το Ισραήλ δεν μου κάνει εντύπωση, διότι τώρα πια μπαίνουν και οι εμβολιασμένοι σε καραντίνα μόλις επιστρέφουν από το εξωτερικό και μάλιστα οι μέρες καραντίνας εξαρτώνται από το που ταξίδεψαν.

All travelers entering Israel to be forced to self-isolate for up to 24 hours

Αλλά για άλλα κράτη δεν ήξερα πως απαιτείται τεστ και για εμβολιασμένους που επιστρέφουν στη χώρα τους.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Ενώ είχαμε όλα τα έγγραφα, πιστοποιητικό εμβολιασμού(Εγώ) και καταχωρημένο αρνητικό σελφ τεστ (της συζύγου) από ΗΡΑΚΛΕΙΟ για ΠΕΙΡΑΙΑ δεν μας ζήτησαν ΤΙΠΟΤΑ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γελάω γιατί ενώ στο λιμάνι της Ναξου το λιμενικό κοίταξε τη δήλωση υγείας και το πιστοποιητικό εμβολιασμού, δεν μας έλεγξε κανεις από την εταιρεία τα εισιτήρια μας, μπήκαμε χύμα με το αυτοκίνητο στο καράβι…
Τώρα αυτοί θα έλεγχαν και τα υπόλοιπα, καταλάβατε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχουν αρχισει να το σχολιαζουν πλεον με πολλα "επιβεβαιωνω".
View attachment 359682

Πότε θα γίνει αντιληπτό ότι τα rapid test δεν τα κάνουμε για να περάσουμε τον έλεγχο, αλλά για να τσεκάρουμε την κατάσταση της υγείας μας πριν ταξιδέψουμε με βάση τα πρωτόκολα;;

Δανείζομαι φράση σου προ ημερών..
Βασικο εργαλειο το cherry picking της πληροφοριας.
Τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου, κουρασε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Πότε θα γίνει αντιληπτό ότι τα rapid test δεν τα κάνουμε για να περάσουμε τον έλεγχο, αλλά για να τσεκάρουμε την κατάσταση της υγείας μας πριν ταξιδέψουμε με βάση τα πρωτόκολα;;

Δανείζομαι φράση σου προ ημερών..
Βασικο εργαλειο το cherry picking της πληροφοριας.
Τα ιδια Παντελακη μου, τα ιδια Παντελη μου, κουρασε.
Τα ραπιντ τεστ τα κανουμε για να τσεκαρουμε την κατασταση της υγειας μας 48 ωρες πριν πεταξουμε/ταξιδεψουμε, οχι την ωρα που πεταμε. Εχουμε 2 μερες καιρο μετα το τεστ να κολλησουμε τον ιο και να τον διασπειρουμε σε ολο το αεροπλανο/πλοιο.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να ρωτήσω: Αυτό το πιστοποιητικό εμβολιασμού που λένε ότι χρειαζόμαστε για τα πλοία, είναι αυτή η Βεβαίωση Εμβολιασμού που εκδίδουμε όταν κάνουμε και τη δεύτερη δόση?

Δε φαντάζομαι να εννοούν το Ψηφιακό πιστοποιητικό που παίρνουμε και στα ταξίδια εκτός?
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Να ρωτήσω: Αυτό το πιστοποιητικό εμβολιασμού που λένε ότι χρειαζόμαστε για τα πλοία, είναι αυτή η Βεβαίωση Εμβολιασμού που εκδίδουμε όταν κάνουμε και τη δεύτερη δόση?

Δε φαντάζομαι να εννοούν το Ψηφιακό πιστοποιητικό που παίρνουμε και στα ταξίδια εκτός?
Το ίδιο είναι και ισχύει για Ελλάδα και εξωτερικό.
Πιό αναλυτικά διάβασε
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@Thalassaki Δηλαδή το εθνικό πιστοποιητικό εμβολιασμού που εκδίδουμε όταν ολοκληρώσουμε και τη δεύτερη δόση του εμβολίου εκτός από την Ελλάδα ισχύει και για το εξωτερικό ;;;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
@Thalassaki Δηλαδή το εθνικό πιστοποιητικό εμβολιασμού που εκδίδουμε όταν ολοκληρώσουμε και τη δεύτερη δόση του εμβολίου εκτός από την Ελλάδα ισχύει και για το εξωτερικό ;;;
Το ίδιο έντυπο είναι που εκδίδεις με τους κωδικούς taxis και το ΑΜΚΑ σου μέσω gov.gr και το οποίο ισχύει 14 μέρες μετά τον εμβολιασμό ακόμα και αν μπορείς να το κατεβάσεις την επόμενη της δεύτερης δόσης.
Διάβασε και το άρθρο που παρέθεσα παραπάνω για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom