Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Lino22gr

Member
Μηνύματα
39
Likes
27
Καλησπερα, ξερει κανεις που κανουν τα φθηνοτερα pcr test στο Βερολινο?

Ευχαριστω!

Καλησπέρα, μπες κ κλείσε ραντεβού στο Häufige Fragen zu Corona Schnelltests, Bürgertests und PCR Tests. . Αν σε ενδιαφέρει για rapid έχει και δωρεάν. Τσέκαρε το. Εμείς κάναμε σήμερα δωρεάν για να ταξιδέψουμε πίσω αύριο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ έχω βρει αυτό TEST NOW! Schnelltest Zentrum in München! στην Marienplatz στο Δωρεάν ,και αν το θέλεις εγγράφως με υπογραφή + 9,5 ευρώ.

Υ.Γ έχει και σε άλλες περιοχές.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Επεστρεψα σήμερα απο Φρανκφούρτη και το ραπιντ τεστ το τσεκαρε μόνο η aegean στο αεροδρομιο. Ειχα κανει ενα απο τα δωρεάν και το χαρτί ήταν στα γερμανικά. Στην Ελλάδα τσέκαραν μόνο plf.
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Καλησπέρα! Μας έχουν φάει όλοι ότι είναι επικίνδυνα και να ακυρώσουμε το ταξίδι μας στη Γερμανία. Όντως στις ειδήσεις δεν ακουγονται πολυ αισιοδοξα τα πραγματα και η ίδια η πρεσβεία μας είπε ότι αν παμε θέλει προσοχή. Εμενα να πω την αλήθεια πιο πολυ με τρομάζει το ενδεχόμενο να κάνουμε ραπιντ πριν την επιστροφή και να βγει θετικό του ενός από τους δυο. Εκεί να υποθέσω ο ένας μπαίνει καραντίνα και ο άλλος επιστρέφει κανονικά; ο φίλος μου φοβάται και μήπως ξαφνικά γίνει λοκνταουν και κλείσουν όλα. Είναι κάποιος που να έχει μια καλυτερη εικόνα από Γερμανια τώρα για τις γιορτες ώστε να μας πει αν είναι πιθανο να κλείσουν όλα; φευγουμε στις 26 για Φρανκφούρτη και Κολωνια.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Για όποιον μπορεί να γνωρίζει.... Το Γερμανικό plf δεν βγάζει qr ! Πώς γίνεται σκανάρισμα ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι ενοχλείτε τις πρεαβειες για θέματα εκτός αρμοδιότητας τους; Είναι δυνατό να περιμένετε σοβαρή απάντηση σε τετοιες ερωτήσεις από τυχαίους δημόσιους υπάλληλους; Τι τους περάσατε, για επηδιμιολόγους;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Για όποιον μπορεί να γνωρίζει.... Το Γερμανικό plf δεν βγάζει qr ! Πώς γίνεται σκανάρισμα ?
Το συμπληρώνεις,ανεβάζεις στο τέλος το πιστοποιητικό εμβολιασμού,βάζεις έναν κωδικό που σου στέλνουν εκείνη τη στιγμή,το καταχωρείς και το κρατάς και στο κινητό σου.Απο εκεί θα γίνει ο έλεγχος(αν γίνει).
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.827
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Γνωρίζει κανείς αν βγεις θετικός στο τεστ της επιστροφής ,τι κάνεις? Διάβασα ότι θέλει υποχρεωτική 14ημερη καραντίνα ! Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση ? Η λαϊκή απάντηση είναι , Τον πίνεις? Χυμός είναι ....
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα! Μας έχουν φάει όλοι ότι είναι επικίνδυνα και να ακυρώσουμε το ταξίδι μας στη Γερμανία. Όντως στις ειδήσεις δεν ακουγονται πολυ αισιοδοξα τα πραγματα και η ίδια η πρεσβεία μας είπε ότι αν παμε θέλει προσοχή. Εμενα να πω την αλήθεια πιο πολυ με τρομάζει το ενδεχόμενο να κάνουμε ραπιντ πριν την επιστροφή και να βγει θετικό του ενός από τους δυο. Εκεί να υποθέσω ο ένας μπαίνει καραντίνα και ο άλλος επιστρέφει κανονικά; ο φίλος μου φοβάται και μήπως ξαφνικά γίνει λοκνταουν και κλείσουν όλα. Είναι κάποιος που να έχει μια καλυτερη εικόνα από Γερμανια τώρα για τις γιορτες ώστε να μας πει αν είναι πιθανο να κλείσουν όλα; φευγουμε στις 26 για Φρανκφούρτη και Κολωνια.
Δεν φαίνεται να υπάρχει πιθανότητα για λοκνταουν τουλάχιστον μέχρι την Πρωτοχρονιά.Πρεπει να χειροτερέψουν πολύ τα πράγματα για να γίνει κάτι τέτοιο αλλά κανεις πάλι δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα γινει ή ότι θα γινει.Παντου τα πράγματα πηγαίνουν στο βλέποντας και κάνοντας.Στη Ρηνανία-Βεστφαλία (Κολωνια) η μάσκα είναι προαιρετική στο δρόμο,υποχρεωτική στα μαγαζιά (οποιουδηποτε τύπου) και υποχρεωτική FFP2 στα ΜΜΜ.Στην εστίαση ισχύει ο κανόνας 2G.Αν στο ραπιντ τεστ της επιστροφής βγει κάποιος θετικός και επιβεβαιωθεί και με το PCR τότε μπαίνει καραντίνα για 10 μερες (μετάλλαξη Δ) ή για 14 μερες (μετάλλαξη Ο).
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Τι ενοχλείτε τις πρεαβειες για θέματα εκτός αρμοδιότητας τους; Είναι δυνατό να περιμένετε σοβαρή απάντηση σε τετοιες ερωτήσεις από τυχαίους δημόσιους υπάλληλους; Τι τους περάσατε, για επηδιμιολόγους;
Συγγνώμη; διακρίνω μια ειρωνία/επιθετικότητα χωρίς λόγο; δεν πηρα να ρωτήσω αν θα κάνω εμβόλιο ή όχι. Πήρα να ρωτήσω ως Έλληνας τουρίστας για να με κατατοπισουν για τα μέτρα στη Γερμανία. Από τη στιγμή που ως ένα βαθμό έβγαλα άκρη και μου λυθηκαν αποριες, δεν καταλαβαίνω γιατί την θεωρείτε λάθος κίνηση. Και γενικά δεν καταλαβαίνω το υφος ανωτερότητας στα καλά καθουμενα. Γράψατε δηλαδή απλώς μήνυμα για να μου την "πειτε"; Στο μήνυμα σας δεν είδα να έχετε διάθεση να μου δώσετε καποια πληροφορια, απλώς να κρίνετε το τι κάνω ασχέτως ερώτησης.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κατ' αρχή δε διευκρινίζετε αν αναφέρεστε αν αναφέρεστε στη Γερμανική πρεσβεία στην Ελλαδα ή στην Ελληνική πρεσβεία στη Γερμανία. Το πρώτο ίσως και να είχε κάποιο νόημα μιας και ρωτάτε για τα μέτρα του Γερμανικού κράτους.

Υποθέτοντας όμως ότι πηρατε τηλέφωνο στην Ελληνική πρεσβεία και απασχολήσατε υπάλληλο απο το να παρεχει πραγματικες υπηρεσιες πρεσβειας σε πολίτες που τις χρειάζονται, όπως εγώ, θεωρώ σοβαρο υπηρεσιακο παραπτωμα το γεγονός οτι σας απαντησαν ανευθύνως αντι να σας κλεισουν το τηλέφωνο, ως οφειλαν.

Κατα τα αλλα, δεν είμαι ουτε έμμισθος ούτε άμισθος ταξιδιωτικός σας συμβουλος και δεν έχω καμμια υποχρέωση να σας συμβουλεύσω. Αν το κανω, θα είναι επειδή θα το θέλω (και τωρα δε θελω, θέλω απλά να σχολιάσω).
 

C. M

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Κατ' αρχή δε διευκρινίζετε αν αναφέρεστε αν αναφέρεστε στη Γερμανική πρεσβεία στην Ελλαδα ή στην Ελληνική πρεσβεία στη Γερμανία. Το πρώτο ίσως και να είχε κάποιο νόημα μιας και ρωτάτε για τα μέτρα του Γερμανικού κράτους.

Υποθέτοντας όμως ότι πηρατε τηλέφωνο στην Ελληνική πρεσβεία και απασχολήσατε υπάλληλο απο το να παρεχει πραγματικες υπηρεσιες πρεσβειας σε πολίτες που τις χρειάζονται, όπως εγώ, θεωρώ σοβαρο υπηρεσιακο παραπτωμα το γεγονός οτι σας απαντησαν ανευθύνως αντι να σας κλεισουν το τηλέφωνο, ως οφειλαν.

Κατα τα αλλα, δεν είμαι ουτε έμμισθος ούτε άμισθος ταξιδιωτικός σας συμβουλος και δεν έχω καμμια υποχρέωση να σας συμβουλεύσω. Αν το κανω, θα είναι επειδή θα το θέλω (και τωρα δε θελω, θέλω απλά να σχολιάσω).
Θέλετε απλώς να πετάτε κακίες εννοείται. Νόμιζα ότι το site αυτό ήταν ένας ασφαλής χώρος ώστε να κάνουμε ερωτήσεις και να δεχόμαστε απαντήσεις/συμβουλες. Δεν γνώριζα ότι είναι για να ειρωνευόμαστε ή να επιτεθομαστε ανάλογα με τις προβολες που κανουμε (γιατί το ότι παρεξηγηθηκατε με το αν πηρα στην πρεσβεια που κανονικά θα έπρεπε να απαντάει μόνο σε εσάς, είναι ξεκάθαρη προβολη). Περιμένω λοιπόν τον επόμενο που θα σχολιάσει πως τολμάω να πηγαινω ταξίδι με τον συντροφο μου χωρίς να έχουμε παντρευτει, αφου ο καθένας μπορεί να σχολιαζει ο,τι θέλει όποτε έχει όρεξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom