ΗΠΑ Ταξίδι ΗΠΑ και περιορισμοί covid

ariadni494949

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Μόλις προσγειωθείς εκεί όλα εύκολα είναι. Το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να περάσεις τον καθιερωμένο έλεγχο για είσοδο στην Αμερική και μετα παραλαμβάνεις βαλίτσες.Στην ουσία όλοι οι δρόμοι οδηγούν εκεί, εχει σημάνσεις για το που πρέπει να κατευθυνθεις, και να θες δεν μπορείς να κανεις κατι αλλο.Στον ελεγχο συνήθως σου ζητανε μόνο διαβατήριο και σου παίρνουν αποτύπωμά φωτογραφία. Το θεμα ειναι να είσαι καλά προετοιμασμενη από πριν με την ESTA και το covid certificate που θα στο ζητήσει η αεροπορικη οταν κάνεις check in..
Να ρωτήσω έχω κάνει δύο δόσεις, ητελευταια πριν ένα χρόνο περίπου...μπήκα στο gov και κατέβασα το πιστοποιητικό...θέλει κάτι αλλο;;;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Να ρωτήσω έχω κάνει δύο δόσεις, ητελευταια πριν ένα χρόνο περίπου...μπήκα στο gov και κατέβασα το πιστοποιητικό...θέλει κάτι αλλο;;;
Αρκουν δυο δόσεις ναι(eu covid certificate το πρασινοκιτρινο να εχεις κατεβάσει) δεν εχει αλλαξει κάτι.. Δε χρειάζεσαι κατι αλλο οσον αφορα τον covid.. .απλα λίγες μέρες πριν πας να ξανατσεκαρεις μήπως υπάρχουν αλλαγές..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επιπρόσθετα σε αυτό που λέει και ο Hayate, η τελευταία εικόνα που έχω από τις ΗΠΑ (εδώ και καιρό) κυκλοφορούν κανονικά. Τη μάσκα την έχουν αφήσει εδώ και μήνες.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Θεωρητικά σε ΜΜΜ είναι υποχρεωτική η μάσκα ακόμα αλλά η κατάσταση είναι περίπου όπως εδώ. Τα 2/3 δε φοράνε.
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Κρίμα όχι γιατί δεν μπαίνες στις ΗΠΑ αλλά γιατί σε περιορίζει και για άλλα ταξίδια... Παιδιά εμείς προσπαθούμε να πάμε Νικαράγουα, έχουμε κλείσει τα εισητήρια δηλαδή, και επειδή έχουμε ανταπόκριση από Χιούστον δεν μπορούμε να πάμε λόγο του ότι είμαστε ανεμβολίαστοι... Και το χειρότερο όλων είναι ότι χάνουμε τα λεφτά μας.... Που να φανταστώ ότι την στιγμή που έχουν χαλαρώσει παντού τα πράγματα η Αμερική δεν σε αφήνει να περάσεις ούτε για λίγες ώρες....:mad:
 
D

Delmem38110

Guest
Κρίμα όχι γιατί δεν μπαίνες στις ΗΠΑ αλλά γιατί σε περιορίζει και για άλλα ταξίδια... Παιδιά εμείς προσπαθούμε να πάμε Νικαράγουα, έχουμε κλείσει τα εισητήρια δηλαδή, και επειδή έχουμε ανταπόκριση από Χιούστον δεν μπορούμε να πάμε λόγο του ότι είμαστε ανεμβολίαστοι... Και το χειρότερο όλων είναι ότι χάνουμε τα λεφτά μας.... Που να φανταστώ ότι την στιγμή που έχουν χαλαρώσει παντού τα πράγματα η Αμερική δεν σε αφήνει να περάσεις ούτε για λίγες ώρες....:mad:
αυτό έπρεπε να το ξέρεις. μπορείς όμως να εμβολιαστείς. αν έχεις χρόνο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Κρίμα όχι γιατί δεν μπαίνες στις ΗΠΑ αλλά γιατί σε περιορίζει και για άλλα ταξίδια... Παιδιά εμείς προσπαθούμε να πάμε Νικαράγουα, έχουμε κλείσει τα εισητήρια δηλαδή, και επειδή έχουμε ανταπόκριση από Χιούστον δεν μπορούμε να πάμε λόγο του ότι είμαστε ανεμβολίαστοι... Και το χειρότερο όλων είναι ότι χάνουμε τα λεφτά μας.... Που να φανταστώ ότι την στιγμή που έχουν χαλαρώσει παντού τα πράγματα η Αμερική δεν σε αφήνει να περάσεις ούτε για λίγες ώρες....:mad:
Αυτές τις λεπτομέρειες όμως δεν τις αφήνουμε στην τύχη..Δεν μπορείτε να αλλάξετε τα εισιτήρια;Ποιά εταιρεία είναι;
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
αυτό έπρεπε να το ξέρεις. μπορείς όμως να εμβολιαστείς. αν έχεις χρόνο.
Δεν το σκέφτηκα καθόλου γιατί πια έχουμε χαλαρώσει τελείως... Κοίταξα κάποια στιγμή για την Νικαράγουα και είδα ότι θέλει τεστ και λέω οκ! Εντάξει δεν θα εμβολιαστώ για να μπω λίγες ώρες στην Αμερική.. Τόσο καιρό δεν το έκανα... Θα κάνω τον σταυρό μου μήπως και αλλάξει κάτι μέχρι τον Ιανουάριο 🙏 Αν γνωρίζετε κάτι παιδιά ενημερώστε πλιιιιιζζζζ.....
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Αυτές τις λεπτομέρειες όμως δεν τις αφήνουμε στην τύχη..Δεν μπορείτε να αλλάξετε τα εισιτήρια;Ποιά εταιρεία είναι;
Είναι με United μέσο Φρανκφούρτης και μου είπαν από το γραφείο ότι αν βρω πτήση που να πηγαίνει από αλλού θα μου το αλλάξουν... Αλλά πως γιίνεται να μην μπει καθόλου Αμερικη η αμερικάνικη εταιρεία;;;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Είναι με United μέσο Φρανκφούρτης και μου είπαν από το γραφείο ότι αν βρω πτήση που να πηγαίνει από αλλού θα μου το αλλάξουν... Αλλά πως γιίνεται να μην μπει καθόλου Αμερικη η αμερικάνικη εταιρεία;;;
Μαλλον εννοουν να ψαχτείς με αλλες εταιρίες της Star Alliance.. Ισως αν σε βαζανε σε πτήση της Lufthansa, που ειναι της συμμαχιας, απο Φρανκφούρτη για καποια χώρα της Κεντρικής Αμερικης η Μεξικό καλύτερα και μετα με Copa για Νικαράγουα μεσω Παναμα ξανά ίσως .. . Δεν ειναι υποχρεωμένοι αλλα πολλες φορες εξυπηρετούν..Να προσθέσω οτι η Copa εχει αμεση συνεργασια με United...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι με United μέσο Φρανκφούρτης και μου είπαν από το γραφείο ότι αν βρω πτήση που να πηγαίνει από αλλού θα μου το αλλάξουν... Αλλά πως γιίνεται να μην μπει καθόλου Αμερικη η αμερικάνικη εταιρεία;;;
Για Star Alliance, η μόνη πρακτικά επιλογή σου είναι με Τurkish μέχρι Παναμά κι από κει για Managua με Copa. Αλλά δε θα είναι φτηνό.
(η μόνη άλλη εταιρία της Star Alliance που πετάει στο αεροδρόμιο της Managua, εξαιρουμένων των ΗΠΑ, είναι η πτήση της Avianca από το San Salvador, το οποίο όμως δεν έχει καθόλου πτήσεις Star Alliance από Ευρώπη).
Η πιο νορμάλ επιλογή όμως είναι να πετάξεις για San Jose ή Liberia (στην Costa Rica) και να περάσεις από κει στη Νικαράγουα οδικώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom