Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
156
@fantina άρα αν κατάλαβα σωστά για όσους έχουμε κάνει εμβόλιο και πάμε Κατάνια δεν χρειάζεται κάτι πέραν του ευρωπαϊκού πιστοποιητικού και του passenger location form της Ιταλίας (και αντίστοιχα της Ελλάδας στην επιστροφή), σωστά;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σήμερα πέταξα για Ρώμη, μια γρήγορη ματιά στο plf στο Μακεδονία, ενώ στο Ciampino δεν πρόλαβα καν να δείξω τα έγγραφα και μου έκαναν νόημα να περάσω. Το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό δε μου ζητήθηκε, μου έκανε εντύπωση.
Στη Ρώμη ήσυχα σχετικά τα πράγματα, Σάββατο καλοκαιριού, με λίγους τουρίστες.
Αρκετοί χωρίς μάσκα, βέβαια από την ερχόμενη Δευτέρα δε θα υπάρχει υποχρέωση για τους εξωτερικούς χώρους
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Σήμερα πέταξα για Ρώμη, μια γρήγορη ματιά στο plf στο Μακεδονία, ενώ στο Ciampino δεν πρόλαβα καν να δείξω τα έγγραφα και μου έκαναν νόημα να περάσω. Το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό δε μου ζητήθηκε, μου έκανε εντύπωση.
Στη Ρώμη ήσυχα σχετικά τα πράγματα, Σάββατο καλοκαιριού, με λίγους τουρίστες.
Αρκετοί χωρίς μάσκα, βέβαια από την ερχόμενη Δευτέρα δε θα υπάρχει υποχρέωση για τους εξωτερικούς χώρους
:xalara: :xalara: :xalara:
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
@ZoiT γύρισες από Ρώμη;Τελικά το χαρτί από το φαρμακείο με τα αποτελέσματα του rapid test το δέχθηκαν στο αεροδρόμιο; Εφόσον ισχύει είναι τρομερή διευκόλυνση.Κατι άλλο με τα μέτρα εκεί/ εδώ;Αν έχεις γυρίσει κι εσύ @mourohavlos ?
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
@ZoiT γύρισες από Ρώμη;Τελικά το χαρτί από το φαρμακείο με τα αποτελέσματα του rapid test το δέχθηκαν στο αεροδρόμιο; Εφόσον ισχύει είναι τρομερή διευκόλυνση.Κατι άλλο με τα μέτρα εκεί/ εδώ;Αν έχεις γυρίσει κι εσύ @mourohavlos ?
Καλημέρα, επέστρεψα την Παρασκευή. Τα αποτελέσματα του τεστ τα στείλανε στο e-mail μου μετά από μισή ώρα. Το ότι ήταν αρνητικό μας το είπανε την ίδια στιγμή. Στο αεροδρόμιο δέχθηκαν απευθείας το τεστ χωρίς κάποιο πρόβλημα. Έλεγξε τα πιστοποιητικά εμβολιασμού (το δικό μου και του συζύγου) και ζήτησε και το plf το οποίο είδε λεπτομερώς. Με λίγα λόγια, έγινε καλός έλεγχος.
Το ίδιο είχε γίνει και στην Ελλάδα. Μας ελέγξανε και στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα, ενώ στην Ιταλία στην άφιξη (Fiumicino) δεν ζητήθηκε πουθενά.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καλημερα σας! μιλησα με ιατρική πρόληψη για rapid test, και μου ανεφεραν πως στα Αγγλικα θα είναι μόνο το ονοματεπώνυμο και το αποτέλεσμα του τεστ.. ειμαι καλυμμενος???
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Αυτό είναι το χαρτί που μου στείλανε. Έγραφε το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες, την ημερομηνία γέννησης και τη χώρα. Το διαβατήριο το βγάλανε φωτοτυπία αλλά δεν αναγράφεται ο αριθμός.
1624948420377.jpg
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.928
Likes
40.764
Χρειαστηκε να το τυπωσεις η εδειξες το κινητο?
Εψω προβληματιστει που πρεπει να κανουμε ραπιντ Σαββατο. Στη χειροτερη περιπτωση ειδα οτι εχει στο αεροδρομιο και ο Ερυθρος Σταυρος στους σιδηροδρομικους σταθμους αλλα θα προτιμουσα φαρμακειο η κλινικη στην πολη για ευκολια.
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Έδειξα μόνο το κινητό. Το ίδιο και για τα plf (και στην Ελλάδα και στην Ιταλία).
To rapid test που κανατε στην Ελλαδα, ήταν όλο στα αγγλικα ή μονο τα στοιχεία και το αποτέλεσμα?
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
To rapid test που κανατε στην Ελλαδα, ήταν όλο στα αγγλικα ή μονο τα στοιχεία και το αποτέλεσμα?
Τα στοιχεία του μικροβιολογικού ήταν στα ελληνικά. Τα στοιχεία και το αποτέλεσμα ήταν στα αγγλικά. Μόνο στην Ελλάδα ελέγχθηκαν τα τεστ. Στην Ιταλία δεν ζητήθηκαν πουθενά.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
@ZoiT γύρισες από Ρώμη;Τελικά το χαρτί από το φαρμακείο με τα αποτελέσματα του rapid test το δέχθηκαν στο αεροδρόμιο; Εφόσον ισχύει είναι τρομερή διευκόλυνση.Κατι άλλο με τα μέτρα εκεί/ εδώ;Αν έχεις γυρίσει κι εσύ @mourohavlos ?
Επέστρεψα... σήμερα...
Ανανεώθηκα, δε μπορώ να πω, αν και η Ρώμη στην covid εποχή έχει χάσει λίγη από την αίγλη της...
Anyway, για τη μετάβαση στην Ιταλία έγραψα παραπάνω, στην επιστροφή στο Μακεδονία έγινε κανονικός έλεγχος plf και test, πιστοποιητικών ή ότι άλλος είχε ο καθένας, στα κλασικά γκισέ όπου προ covid γίνονταν οι έλεγχοι διαβατηρίων στις αφίξεις εκτός Σένγκεν.
Ήμουν με (Ευρωπαϊκό) πιστοποιητικό νόσησης, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω για τα rapid.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom