Μάλτα Ταξίδι Μάλτα και περιορισμοί covid

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εδω τοπικ Μαλτας-μην ξεχνιόμαστε!
Επειδή λίγο μπερδεύτηκα,θέλει ραπίντ για να γυρίσουν από Μάλτα οι κάτω των 12 ετών?Είχα μείνει στο ότι μπαίνουν στη χώρα μας χωρίς υποχρέωση τεστ.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Για να ξεμπερδευτείς:

Οι ταξιδιώτες που φθάνουν στην Ελλάδα πρέπει να διαθέτουν:

  • Αρνητικό αποτέλεσμα τεστ COVID-19 από εργαστήριο· η εξέταση πρέπει να γίνει 72 ώρες πριν από την είσοδο στην Ελλάδα.
  • Αρνητικό αποτέλεσμα δοκιμής αντιγόνου (ταχείας) από εργαστήριο· η δοκιμή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 48 ώρες πριν από την είσοδο.
  • Η δοκιμή αυτή είναι υποχρεωτική για όλους τους κατόχους DCC εκτός ΕΕ (συμπεριλαμβανομένων των παιδιών ηλικίας άνω των 12 ετών), ανεξάρτητα από την επιδημιολογική κατάσταση στη χώρα αναχώρησης.
Όπως εχω ξαναναφερει στο φόρουμ η κάθε χώρα εχει τα δικά της για τα παιδιά!

(τα παραπάνω από το: Re-open EU)
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Για να ξεμπερδευτείς:

Οι ταξιδιώτες που φθάνουν στην Ελλάδα πρέπει να διαθέτουν:

  • Αρνητικό αποτέλεσμα τεστ COVID-19 από εργαστήριο· η εξέταση πρέπει να γίνει 72 ώρες πριν από την είσοδο στην Ελλάδα.
  • Αρνητικό αποτέλεσμα δοκιμής αντιγόνου (ταχείας) από εργαστήριο· η δοκιμή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 48 ώρες πριν από την είσοδο.
  • Η δοκιμή αυτή είναι υποχρεωτική για όλους τους κατόχους DCC εκτός ΕΕ (συμπεριλαμβανομένων των παιδιών ηλικίας άνω των 12 ετών), ανεξάρτητα από την επιδημιολογική κατάσταση στη χώρα αναχώρησης.
Όπως εχω ξαναναφερει στο φόρουμ η κάθε χώρα εχει τα δικά της για τα παιδιά!

(τα παραπάνω από το: Re-open EU)
Κ πιστοποιητικό εμβολιασμου 14 ημερών....
 
Μηνύματα
26
Likes
8
Για να ξεμπερδευτείς:

Οι ταξιδιώτες που φθάνουν στην Ελλάδα πρέπει να διαθέτουν:

  • Αρνητικό αποτέλεσμα τεστ COVID-19 από εργαστήριο· η εξέταση πρέπει να γίνει 72 ώρες πριν από την είσοδο στην Ελλάδα.
  • Αρνητικό αποτέλεσμα δοκιμής αντιγόνου (ταχείας) από εργαστήριο· η δοκιμή πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 48 ώρες πριν από την είσοδο.
  • Η δοκιμή αυτή είναι υποχρεωτική για όλους τους κατόχους DCC εκτός ΕΕ (συμπεριλαμβανομένων των παιδιών ηλικίας άνω των 12 ετών), ανεξάρτητα από την επιδημιολογική κατάσταση στη χώρα αναχώρησης.
Όπως εχω ξαναναφερει στο φόρουμ η κάθε χώρα εχει τα δικά της για τα παιδιά!

(τα παραπάνω από το: Re-open EU)
Καλησπέρα εάν κάποιος έχει κάνει το εμβόλιο θά χρειαστεί κάποιο τέστ για την είσοδο στην Μάλτα καί γυρισμό πίσω Ελλάδα?
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Παιδιά με το phf έχω μπερδευτεί.... τουλάχιστον 24ωρες πριν δεν πρέπει να το συμπληρώσω????!και όταν επιστρέψω το ίδιο????!
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Τι ειναι το phf;
Εαν εννοεις το PLF (passenger locator form) τοτε:

Της Μαλτας ειναι: EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)
Εγω υποθετω οτι καλως ειναι να γινει το λιγοτερο 24ωρες πριν. Εμεις την Ελληνικη plf την κανουμε πολυ πριν! Την τελευταια φορα πριν αρχισει το ταξιδι. Η συζυγος το κανει παντα ετσι. Δλδ πετας στις 1130 πχ αυριο, εγω θα το κανα σημερα και εαν λειτουργει σαν την Ελληνικη, και θα την παρεις τις πρωινες ωρες πριν την αναχωρηση. Δλδ απο 0001 και μετα.

Εγω προσωπικά σου προτείνω, το νωρίτερο> το καλύτερο (the sooner the better) ακομη και λαθη μετα θα μπορεις ισως να διορθωσεις.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΗ ΜΑΛΤΕΖΙΚΗ, ενώ η Ελληνική ή του WHO προσθέτεις τα άλλα μέλη.
Λεπτομερείς οδηγίες από εδώ:
Travel To Malta

Άλλο τώρα η Ελληνική: Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
που θα δείξεις το QR κωδικο σαν γυριζεις και ΑΛΛΟ η Μαλτεζικη.

Η Ryan air πριν φύγω για Πολωνία μου ζήτησε να ανεβάζω τη χαρτουρα, η Wizz δεν μου ζητηξε τπτ, μόνο στο αεροδρόμιο πριν την επιβίβαση. Βέβαια η πτήση καθυστέρησε να φύγει 45' γιατί Πολωνοι είχαν ΕΛΛΕΙΠΗ χαρτουρα! Χωρίς plf δεν μπαίνεις στο αεροπλάνο, δλδ QR κωδικό η οτιδήποτε άλλο. Χώρες που χρησιμοποιούν την γεννοσημη plf του WHO, μπορείς ακόμα να την συμπληρώσεις εν πτησει. Πχ: Πολωνία η εαν εχουν δικιά τους pdf fillable ακόμα και στο αεροδρόμιο την τελευταία στιγμή (Ολλανδία).

Σα θέλεις πιο πολλά για τη Μάλτα με ΑΚΡΙΒΕΙΑ & ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ θα σου πω μετά τις 14/09.
 
Last edited:

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Παιδιά με το phf έχω μπερδευτεί.... τουλάχιστον 24ωρες πριν δεν πρέπει να το συμπληρώσω????!και όταν επιστρέψω το ίδιο????!
Σόρρυ plf εννοώ!!!!!!

Τι ειναι το phf;
Εαν εννοεις το PLF (passenger locator form) τοτε:

Της Μαλτας ειναι: EU Digital Passenger Locator Form (dPLF)
Εγω υποθετω οτι καλως ειναι να γινει το λιγοτερο 24ωρες πριν. Εμεις την Ελληνικη plf την κανουμε πολυ πριν! Την τελευταια φορα πριν αρχισει το ταξιδι. Η συζυγος το κανει παντα ετσι. Δλδ πετας στις 1130 πχ αυριο, εγω θα το κανα σημερα και εαν λειτουργει σαν την Ελληνικη, και θα την παρεις τις πρωινες ωρες πριν την αναχωρηση. Δλδ απο 0001 και μετα.

Εγω προσωπικά σου προτείνω, το νωρίτερο> το καλύτερο (the sooner the better) ακομη και λαθη μετα θα μπορεις ισως να διορθωσεις.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΗ ΜΑΛΤΕΖΙΚΗ, ενώ η Ελληνική ή του WHO προσθέτεις τα άλλα μέλη.
Λεπτομερείς οδηγίες από εδώ:
Travel To Malta

Άλλο τώρα η Ελληνική: Protocol for Arrivals in Greece - travel.gov.gr
που θα δείξεις το QR κωδικο σαν γυριζεις και ΑΛΛΟ η Μαλτεζικη.

Η Ryan air πριν φύγω για Πολωνία μου ζήτησε να ανεβάζω τη χαρτουρα, η Wizz δεν μου ζητηξε τπτ, μόνο στο αεροδρόμιο πριν την επιβίβαση. Βέβαια η πτήση καθυστέρησε να φύγει 45' γιατί Πολωνοι είχαν ΕΛΛΕΙΠΗ χαρτουρα! Χωρίς plf δεν μπαίνεις στο αεροπλάνο, δλδ QR κωδικό η οτιδήποτε άλλο. Χώρες που χρησιμοποιούν την γεννοσημη plf του WHO, μπορείς ακόμα να την συμπληρώσεις εν πτησει. Πχ: Πολωνία η εαν εχουν δικιά τους pdf fillable ακόμα και στο αεροδρόμιο την τελευταία στιγμή (Ολλανδία).

Σα θέλεις πιο πολλά για τη Μάλτα με ΑΚΡΙΒΕΙΑ & ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ θα σου πω μετά τις 14/09.
Ωραία τρέχω να τα κάνω κ τα 2...γτβπεταμε Σάββατο πρωί.... Όταν λες ανεβάσω τι εννοείς?????? Μου έχει στείλει η ραυαν μαιλ..αλλά δεν λέει. Κάπου ότι πρέπει να τα ανεβάσω ....
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Εμενα στο checkin για Wroclaw η Ryan μου τα ζητησε και τα ανεβασα. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως: Αλλη χωρα η μια, αλλη χωρα η αλλη!
 

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Εμενα στο checkin για Wroclaw η Ryan μου τα ζητησε και τα ανεβασα. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως: Αλλη χωρα η μια, αλλη χωρα η αλλη!
εγω εκανα check in πρωτα... κ στο τελος σου ζηταει να ανεβασεις τα αρχεια... αν δεν το κανεις πανω στο εισιτήριο σου γραφει .. no covid documentation uploaded... τα εκανα.. τα ανεβασα... κ μετα ξαναεβγαλα εισιτηριο!!!! Τωρα μολις εκανα κ για ελλαδα.... εβαλα εμενα κ προσθεσα κ τον συζυγο...σε αυτον ομως δεν ζητησε αν εχει κανει το εμβολιο... να μπω να το κανω ξεχωριστα κ για αυτον??
 
Last edited:

dimistr

Member
Μηνύματα
170
Likes
60
Λοιπόν...για τούς επόμενους ταξιδιώτες...
Σήμερα επιστρέψαμε... Ελενχοσ ενδελεχείς...σου κοιτούν όλα τα χαρτιά...εμβόλιο.. dplf... Ουρά πάει μπάλα...τελειώσαμε σε 10 λεπτά ούτε... Επιστροφή...μας ρώτησαν τι έχουμε κάνει..κ απλά γρήγορη ματιά στο εμβόλιο..κ μας ρώτησε μόνο αν έχουμε συμπλήρωση το plf...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom