Ινδονησία Σιγκαπούρη Ταξίδι Σιγκαπούρη/ Μπαλί... τα φώτα σας

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ε πες μας και πιο ξενοδοχείο έκλεισες τελικά στη Σιγκαπούρη
Κλείσαμε τελικά στο grand mercure roxy. Ελπίζω να βολέψει...

Στο Μπαλί έχω κολλήσει.... :throw:

Έχασα ένα δωμάτιο που κανονιζα με ενα πρακτορείο στο Jannata resort και η εναλλακτική που μου κάνουν πλέον είναι 300 euro πάνω. Συνεπώς είμαστε πάλι στην αρχή.

Καμία άλλη πρόταση?
 
Last edited by a moderator:

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Στο Μπαλί έχω κολλήσει.... :throw:

Έχασα ένα δωμάτιο που κανονιζα με ενα πρακτορείο στο Jannata resort και η εναλλακτική που μου κάνουν πλέον είναι 300 euro πάνω. Συνεπώς είμαστε πάλι στην αρχή.

Καμία άλλη πρόταση?
Ladera Villa Ubud
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Όμορφα σπιτάκια με ιδιωτικές πισίνες,υπέροχους κήπους,πεντακάθαρο,σε πολύ βολικό σημείο στο κέντρο.Δεν έχει όμως θέα και έχει μέτριο πρωινό.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ladera Villa Ubud
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Όμορφα σπιτάκια με ιδιωτικές πισίνες,υπέροχους κήπους,πεντακάθαρο,σε πολύ βολικό σημείο στο κέντρο.Δεν έχει όμως θέα και έχει μέτριο πρωινό.
Ευχαριστώ αλλά είναι πολύ ακριβό για εμένα. Για 9 βράδια μου το βγάζει στα 1700€. Εγώ θέλω περίπου στο 1000-1200€.
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για το Ubud προτείνω ανεπιφύλακτα το Ayung Resort Ubud http://www.ayungresortubud.com/ Καταπληκτικό ξενοδοχείο, να μείνετε όμως σε κάποια από τις βίλες αξίζει πραγματικά. Θέα, άνεση, πρωινό, εξυπηρέτηση όλα άριστα. Θα έχετε και γείτονες τις μαϊμουδες! Εγώ έμεινα εκεί τον Ιούλιο 2015 σε γαμήλιο ταξίδι και το έκλεισα απ’ ευθείας με το ξενοδοχείο με email και τηλ. επικοινωνία (λίγο δύσκολη η συνεννόηση, αλλά άξιζε). Πληρώσαμε για γαμήλιο πακέτο την μισή τιμή απ’ ότι στο Booking. Αν αποφασίσεις να μείνεις και στη Nusa Dua (προτείνεται για παιδιά για τους λόγους που προαναφέρθηκαν), προτείνω κι εγώ το Ayodya Resort http://www.ayodyaresortbali.com Αξιοθέατο από μόνο του, πολύ καλή και καθαρή παραλία, value for money για 5άστερο, αξίζει όμως η διαμονή στην πτέρυγα Ayodya Palace (τα καλύτερα δωμάτια, ανακαινισμένα και με θέα στον ωκεανό).
 

madim

Member
Μηνύματα
32
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Ευχαριστώ αλλά είναι πολύ ακριβό για εμένα. Για 9 βράδια μου το βγάζει στα 1700€. Εγώ θέλω περίπου στο 1000-1200€.
Εντύπωση μου κάνει, τον Απρίλιο του 2016 ήταν στα 90€ τη βραδιά,γι'αυτό το πρότεινα.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Εντύπωση μου κάνει, τον Απρίλιο του 2016 ήταν στα 90€ τη βραδιά,γι'αυτό το πρότεινα.
Μπορεί να κάνω λάθος γιατί βάζω στο booking 2 ενήλικές και΄1 παιδί (το άλλο το κρύβω επιμελώς για να μου βγάλει μόνο τρίκλινα) και μου βγάζει δύο δωμάτια.

Θα το τσεκάρω ξανά, ευχαριστώ πολύ :agnes happy:

Για το Ubud προτείνω ανεπιφύλακτα το Ayung Resort Ubud http://www.ayungresortubud.com/ Καταπληκτικό ξενοδοχείο, να μείνετε όμως σε κάποια από τις βίλες αξίζει πραγματικά. Θέα, άνεση, πρωινό, εξυπηρέτηση όλα άριστα. Θα έχετε και γείτονες τις μαϊμουδες! Εγώ έμεινα εκεί τον Ιούλιο 2015 σε γαμήλιο ταξίδι και το έκλεισα απ’ ευθείας με το ξενοδοχείο με email και τηλ. επικοινωνία (λίγο δύσκολη η συνεννόηση, αλλά άξιζε). Πληρώσαμε για γαμήλιο πακέτο την μισή τιμή απ’ ότι στο Booking. Αν αποφασίσεις να μείνεις και στη Nusa Dua (προτείνεται για παιδιά για τους λόγους που προαναφέρθηκαν), προτείνω κι εγώ το Ayodya Resort http://www.ayodyaresortbali.com Αξιοθέατο από μόνο του, πολύ καλή και καθαρή παραλία, value for money για 5άστερο, αξίζει όμως η διαμονή στην πτέρυγα Ayodya Palace (τα καλύτερα δωμάτια, ανακαινισμένα και με θέα στον ωκεανό).

Από το πρακτορείο μου δίνουν το Agung Raka Resort & Villas. Είναι το ίδιο με αυτό που λες?
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Για Ubud έχω μαζέψει τις ακόλουθες τιμές για 9 νύκτες:



Να βάλω στην λίστα και το Jannata που το ξαναβρήκα σε τιμή 1050 ευρώ για deluxe suite 65 sqm

Ποιο λέτε ότι είναι η πιο καλή επιλογή?
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Επίσης πέρα από το ποιο κεραμίδι να βάλω πάνω από το κεφάλι μου στο Μπαλί (βασικό όπως και να το δεις), χρειάζομαι κατεπειγόντως τις ακόλουθες πληροφορίες:
  1. Συνάλλαγμα που πρέπει να έχω μαζί μου για Σιγκαπούρη και για Μπαλί.
  2. Αντικουνουπική προστασία- χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο? Μη ξεχνάτε ότι θα είναι και οι μικροί μου φίλοι μαζί.
  3. Οδηγό για να μας υιοθετήσει στο Μπαλί να μην σερνόμαστε στη ζούγκλα σαν τις άδικες κατάρες
  4. Που τρώμε στο Μπαλί- εστιατόρια, καφέ κλπ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία

Να βάλω στην λίστα και το Jannata που το ξαναβρήκα σε τιμή 1050 ευρώ για deluxe suite 65 sqm

Ποιο λέτε ότι είναι η πιο καλή επιλογή?
Αν μπορείς να διαθέσεις 1050€, jannata με κλειστά τα μάτια! Η θέα και η πισίνα του, κοβουν την ανάσα! Και επιπλέον είναι ένα ξενοδοχείο που χτίστηκε μόλις πέρυσι, όποτε όλα είναι ολοκαίνουργια! Για τα άλλα δεν έχω αποψη..
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Επίσης πέρα από το ποιο κεραμίδι να βάλω πάνω από το κεφάλι μου στο Μπαλί (βασικό όπως και να το δεις), χρειάζομαι κατεπειγόντως τις ακόλουθες πληροφορίες:
  1. Συνάλλαγμα που πρέπει να έχω μαζί μου για Σιγκαπούρη και για Μπαλί.
  2. Αντικουνουπική προστασία- χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο? Μη ξεχνάτε ότι θα είναι και οι μικροί μου φίλοι μαζί.
  3. Οδηγό για να μας υιοθετήσει στο Μπαλί να μην σερνόμαστε στη ζούγκλα σαν τις άδικες κατάρες
  4. Που τρώμε στο Μπαλί- εστιατόρια, καφέ κλπ
1. Για Σιγκαπούρη: Δολλάριο Σιγκαπούρης, μπορείς να αλλάξεις εκεί ή να πάρεις από εδώ. Να ξέρεις ότι η Σιγκαπούρη είναι αρκετά ακριβή σε αντίθεση με το Μπαλί. Για Μπαλί θα αλλάξεις εκεί απο Ευρώ ή Δολλάρια ΗΠΑ σε Ινδονησιακή Ρουπία. Δέχονται και Δολλάριο για πληρωμές, αλλά διαπιστώσαμε ότι πληρώνεις λιγότερα αν πληρώνεις σε Ρουπίες. Δέχονται και κάρτες στα μαγαζιά κ ξενοδοχεία αλλά στα μαγαζιά συνήθως υπάρχουν επιπλέον προμήθειες. Έχε υπόψη ότι τα χαρτονομίσματα είναι πολύ χαμηλής αξίας (το μεγαλύτερο είναι ισότιμο των 7€ περίπου), οπότε θα γεμίσεις με χαρτονομίσματα... Εμείς πετύχαμε στην αρχή των capital controls και δεν είμασταν σίγουροι αν δουλεύουν οι κάρτες (δούλευαν τελικά) και κουβαλήσαμε πολλά μετρητά (θα πληρώναμε επί τόπου και τα ξενοδοχεία), αλλάξαμε για αρχή περίπου 2.000€ στο αεροδρόμιο και γεμίσαμε μια σακούλα λεφτά πολυεκατομμυριούχοι!

2. Ποια εποχή θα πας; Το καλοκαίρι που πήγα εγώ δεν έχει πολλά κουνούπια, ενώ τον χειμώνα που είναι η υγρή περίοδος γίνεται χαμός. Στο ξενοδοχείο στο Ubud, Ayung Resort, που ήταν και μέσα στο τροπικό δάσος, μας έδιναν πάντα στο εστιατόριο και αντικουνουπικό σπρέι, το οποίο ωστόσο δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε. Καλό είναι να έχετε πάντως ένα αντικουνουπικό σπρέι αφού θα είναι και παιδιά μαζί, καθώς και κάτι για το δωμάτιο για να είστε καλυμμένοι.

3. Σε όλα τα ξενοδοχεία οι υπάλληλοι μας πρότειναν κάποιον φίλο τους οδηγό, άλλοι αποδείχθηκαν πολλοί καλοί, άλλοι λιγότερο. Χρέωναν περίπου 40€ για ατομική περιήγηση την ημέρα (γύρω στο 8ωρο, αναλόγως τον προορισμό). Αν βρω το τηλ. αυτού που είχαμε τις περισσότερες μέρες στο Ubud θα στο στείλω, ήταν πολύ καλός, έκανε και ξενάγηση, δίνοντας αρκετές πληροφορίες, όχι μόνο οδήγηση και ίσως ο μόνος Μπαλινέζος που μίλαγε αγγλικά με καθαρή προφορά... Απλά τις 2 τελευταίες μέρες, δεν μπορούσε ο ίδιος και μας «πάσαρε» σε κάποιον άλλο, ο οποίος ήταν μεν καλός αλλά όχι τόσο έμπειρος και γνώστης. Τον είχαμε και σαν ταξί, απο την πόλη στο ξενοδοχείο και αντίστροφα. Μπορείτε να απευθυνθείτε και σε οργανωμένα tours, υπάρχουν πολλές επιλογές στο Ubud, δεν έχουν την ευελιξία και την άνεση όμως ενός ιδιωτικού οδηγού.

4. Γενικά στα ξενοδοχεία τα εστιατόρια είναι πιο ακριβά απ’ ότι εκτός. Το φαγητό, ιδίως τα ψάρια, είναι αρκετά φθηνό για τόσο τουριστικό μέρος. Προσοχή σε κάποια ντόπια φαγητά, τα οποία είναι πολύ καυτερά Ρωτήστε πριν δοκιμάσετε! Έχουν ωραία κουζίνα πάντως. Έχουν και ωραία μπύρα (Bintang λέγεται νομίζω), το κρασί εξωφρενικά ακριβό, ένα ποτήρι μπορεί να κόστιζε περισσότερο από το φαγητό. Καφέ και τσάι θα δοκιμάσετε και στις φυτείες που θα σας πάνε σίγουρα οι οδηγοί. Δεν θυμάμαι όνομα από κάποιο συγκεκριμένο εστιατόριο στο Ubud, είχαμε φάει καλά σε ένα πολύ κοντά στο παλάτι, ρωτήστε και τους οδηγούς και τσεκάρετε και το tripadvisor.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.558
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom