Ινδονησία Σιγκαπούρη Ταξίδι Σιγκαπούρη/ Μπαλί... τα φώτα σας

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Για Ubud έχω μαζέψει τις ακόλουθες τιμές για 9 νύκτες:



Να βάλω στην λίστα και το Jannata που το ξαναβρήκα σε τιμή 1050 ευρώ για deluxe suite 65 sqm

Ποιο λέτε ότι είναι η πιο καλή επιλογή?
Για το Ayung Resort που έμεινα εγώ, μπορώ να πω ότι γενικά είναι εξαιρετικό ξενοδοχείο, μέσα στην άγρια φύση του Μπαλί, έμεινα όμως σε private pool villa και πιστεύω ότι το δωμάτιο στο κεντρικό κτίριο δεν προσφέρει την ίδια ξεχωριστή εμπειρία. Επειδή όμως θα μείνεις αρκετές μέρες (εμείς μείναμε 6) και το κόστος ανεβαίνει, θα σου πρότεινα να στείλεις ένα email στο ξενοδοχείο να σου κάνει μια προσφορά, εμάς μας έδωσε τιμή μισή απ’ ότι το booking αλλά και χαμηλότερη απο αυτή που βγάζει το site του ξενοδοχείου. Θα μπορούσες επίσης να μοιράσεις τις μέρες, κάποιες στην βίλα και τις υπόλοιπες σε δωμάτιο. Έχει επίσης εξαιρετικό πρωινό με φοβερή θέα, με λιγότερη ποικιλία ίσως από άλλα 5άστερα (δεν είναι μπουφέ), αλλά ιδίως τα πιάτα με αυγά είναι κορυφαία. Μόνο μειονέκτημα ίσως η απόσταση από την πόλη, 20-25 λεπτά οδικώς, αλλά αυτό είναι το τίμημα για να είσαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην φύση.

Μπορώ να σου προτείνω επίσης και το Jannata, όπου έμεινε φίλη μου το περασμένο καλοκαίρι (σε pool villa) και ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.

Γενικά στο Ubud, όπως ίσως έχεις δει, έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε ξενοδοχεία που βλέπουν σε ορυζώνες, είναι λίγο πιο οικονομικά και πιο κοντά στην πόλη και σε αυτά που είναι στο τροπικό δάσος, ψηλά πάνω από ποτάμι, και είναι πιο ακριβά και σε μεγαλύτερη απόσταση από την πόλη.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Έτοιμη και με το ξενοδοχείο στο Μπαλί!!!

Σειρά τώρα έχει ο τοπικός άνθρωπός μας/ ο οδηγός μας ...
  • Εκτός από familybalitours, είναι κάποιος άλλος που θα προτείνατε?
  • Από και προς το ξενοδοχείο πως κινηθήκατε?

Θα χρειαστεί κάποια επιπλέον διαδικασία πχ VISA για είσοδο στην χώρα?
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Πόσο σε ζηλεύω να ξερες! Εμεις είχαμε 7 βράδια και τα σπάσαμε 5 Ουμπουντ και 2 Nusa Dua (δεν το μετανιώσαμε). Παραλίες φανταστικές, δεν θα δεις. Η παραλία της Nusa Dua, τουλαχιστον στο κομμάτι που ήταν το ξενοδοχείο μας, ήταν η καλύτερη και η πιο ασφαλή που είδαμε, ειδικά για παιδιά. Η πιο όμορφη όμως παραλία του νησιού είναι η Dreamland αλλά είναι πολύ άγρια. Τα κυμματα βουνά! Εμεις το διασκεδάσαμε άλλα για τα παιδια δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση!!!
Στην θέση σου λοιπόν θα έμενα 6 Ουμπουντ και 3 Nusa Dua.
Γιατί Nusa Dua?
Θα ακούσεις απο πολλούς οτι είναι μια χερσόνησος τεχνιτη, καθαρα και μόνο για τουρίστες με 5* ξενοδοχεία! Και έχουν δίκιο. ΄Ομως δεν το μετάνιωσα γιατι :
1. έμεινα σε ένα ξενοδοχείο που ήταν απο μόνο του εμπειρία ζωής. Οι κήποι του εξωπραγματικοί!
2. Είχε ακριβώς μπροστά μια απο τις πιο όμορφες, ήρεμες και καθαρές παραλίες (βασικό αυτο γιατι η θαλασσα στο Μπαλί βγάζει πολύ σκουπίδι).
3. Είναι πολύ καλή βάση για να γυρίσεις το νότιο τμήμα του νησιού γιατι τα χιλιόμετρα είναι πολλά για να γύρίζεις για διανυκτέρευση βόρεια.
4. Οι άλλες πολεις στο νότο (Kuta, Sanur και Denpasar) για εμένα δεν αξίζουν.
5. Χρειάζεσαι και λίγο χαλάρωση. Δεν μπορείς να γυρίζεις συνεχώς. Η κίνηση είναι απιστευτη. Μια διαδρομή 2 ώρες γινεται άνετα 4!

Λοιπόν στο βόρειο κομμάτι που θα έχεις ως βάση σου το Ουμπουντ πρέπει να δεις :
1. Το δάσος των πιθήκων
2. την λίμνη Bratan
3. το Mother Temple (Besakih)
4. το μονοπάτι που περνα μέσα απο τους οριζόνες στο κέντρο του Ουμπουντ Campuhan Ridge Walk
5. να παρακολουθήσεις ενα χορο Barong
6. να επισκεφθεις μια φαρμα καφέ
7. να πάτε σε τουλάχιστον ένα καταρράκτη (εμεις επιλεξαμε τον Tukad Cepung και ήταν φανταστικός)
8. να πάτε στο παλάτι tirta gangga
9. rafting αξίζει πολύ γιατι περνα μέσα απο την ζούγλα αλλά με τα παιδάκια δεν ξέρω...(αυτό που γίνεται στον ποταμό ayung θεωρείται πολύ εύκολο πάντως. Ψαξτο αν θες).
10. να επισκεφθεις το πιο όμορφο χωριο penglipuran village
11. Elephant Cave
12. Ναός Tirta Empul
13. να πας στους οριζόνες Tegalalang

Τις μέρες που θα μείνεις νότια :
1. ναός Pura Uluwatu (προσωπικά δε με ενθουσιασε)
2. παραλία Green Bolw (όμορφη - πολλά σκαλιά όμως)
3. παραλία Pandawa (ετσι κ έτσι)
4. παραλία Padang Padang (καλή αλλά μικρή)
5. παραλία Jimbaran (βραδάκι για αστακό πάνω στην άμμο)
6. Ναός Τanah lot
7. Snorkeling στο νησάκι nusa lembongan (καραβάκι απο λιμάνι Sanur). Απίστευτος βυθός!

Συμβουλές :
1. Μην πας στα χωριά των καλλιτεχνών στο Ουμπουντ (ζωγράφων, γλυπτών, χρυσοχοων) δε λένε τιποτα! Μαγαζάκια που περιμένουυν τον τουρίστα είναι!
2. Μην αγοράζεις τιποτα απο τα τουριστικά μαγαζια με αναμνηστικα που θα δεις. Υπάρχει ένα super market με τέτοια είδη κοντα στο αεροδρόμιο που τα έχει όλα σε εξεφτελιστικες τιμες. Απλα ξεκίνα για την πτήση σου 1-2 ώρες νωριτερα απ ότι υπολόγιζες και πες στον οδηγό σου να κάνετε σταση εκεί.
3. Δοκίμασε όσες περισσότερες γεύσεις μπορείς. Φοβερή κουζίνα και καφέδες!
4. Διαλεξε αν μπορείς ένα ξενοδοχειο μέσα στην ζούγλα με πισίνα. Εμείς διαλέξαμε αυτό :
http://www.jannataresort.com/
5. Όλες οι εκδρομές μας έγιναν με το παρακατω γραφείο. Πολύ καλό (40$ την μέρα)
https://www.familybalitours.com/
6. Διαμονή στη Nusa Dua http://www.ayodyaresortbali.com/
7. Snorkeling http://booking.lembonganwatersport....P-FORM-BALI-TO-NUSA-LEMBONGAN-AND-NUSA-PENIDA
Θα μείνω στο ίδιο ξενοδοχείο με τον φίλο μου στη Nusa Dua, το Ayodya! Κι ενώ είχα σκοπό να σπάσω το ταξίδι σε Seminyak και Ubud, τελικά κατέλειξα να κλείσω αποκλειστικά στη Nusa Dua γιατί πραγματικά μαγεύτηκα και από τις κριτικές και από τις φωτογραφίες του ξενοδοχείου, ξετρελάθηκα! Φυσικά έχουμε σκοπό να κάνουμε εκδρομές για να δούμε το Ubud και άλλα μέρη στο βορρά, αλλά επειδή μετά θα πάμε και Σιγκαπούρη δεν ήθελα να μείνουμε σε 3 διαφορετικά ξενοδοχεία. Πολύ χαίρομαι που σας άρεσε τόσο πολύ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Στην Chinatown θα φάτε είτε στο Hawker Centre που βρίσκεται πίσω από το βουδιστικό ναό Buddha Tooth Relic Temple ή στο φθηνότερο εστιατόριο με αστέρι Michelin στον κόσμο το Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice Noodle στην Smith Street. Στην Little India ή θα φάτε στο Tekka Centre στην αρχή της οδού Serangoon που είναι ο κεντρικός δρόμος της Μικρής Ινδίας ή στο Khansama Tandoori που βρίσκεται επίσης στην ίδια οδό στον αριθμό 166 αν θυμάμαι καλά.
Πήγες στο εστιατόριο αυτό; Θέλω πολύ να πάω κι εγώ τώρα που θα επισκεφτώ τη Σιγκαπούρη, όμως φοβάμαι μην έχει μεγάλες ουρές
 
Last edited:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Θα σου πρότεινα να μην πας από little india ή τουλάχιστον να μην πας βράδυ. Είναι κάτι σαν την Ομόνοια. Δεν κατεβήκαμε καν από το ταξί.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θα σου πρότεινα να μην πας από little india ή τουλάχιστον να μην πας βράδυ. Είναι κάτι σαν την Ομόνοια. Δεν κατεβήκαμε καν από το ταξί.
Εχω πάει στη Little India της Μπανγκόκ και στην ίδια την Ινδία, λες να έχω θέμα :) Πέρα από την πλάκα, επειδή θα έχω το παιδάκι μου μαζί θα είμαι πολύ προσεκτική. Πάντως το ανεπιτυχές quote που έκανα παρά πάνω είναι για ο φθηνότερο εστιατόριο με αστέρι Μισελέν και είναι στην Chinatown.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εχω πάει στη Little India της Μπανγκόκ και στην ίδια την Ινδία, λες να έχω θέμα :) Πέρα από την πλάκα, επειδή θα έχω το παιδάκι μου μαζί θα είμαι πολύ προσεκτική. Πάντως το ανεπιτυχές quote που έκανα παρά πάνω είναι για ο φθηνότερο εστιατόριο με αστέρι Μισελέν και είναι στην Chinatown.
Κανένα θέμα δε θα έχεις ούτε στη Little India ούτε σε κανένα μέρος στη Σιγκαπούρη. Οσον αφορά το εστιατόριο στην Chinatown μπορεί να συναντήσεις και μεγάλη ουρά...δεν πειράζει όμως οι επιλογές για φαγητό στην περιοχή είναι άπειρες και γευστικότατες ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τί έγινε παιδιά; Ολοι travelstories.gr σερφάρουμε και σχεδιαζουμε τις καλοκαιρινές μας αποδράσεις; Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τί έγινε παιδιά; Ολοι travelstories.gr σερφάρουμε και σχεδιαζουμε τις καλοκαιρινές μας αποδράσεις; Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
Εννοείται αυτό! Χονγκ Κονγκ-Βιετνάμ κανείς? :p
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το Μπαλί. Θα πάμε 4 μέρες Σιγκαπούρη και 4 μέρες Μπαλί. Λίγες για Μπαλί το ξέρω αλλά τοσες έχουμε άδεια. Το ερώτημα ειναι? όλες τις μέρες να τις κλείσω στο ubud? σκέφτηκα 2 Ubud και 2 στο νότο! τι λέτε;
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το Μπαλί. Θα πάμε 4 μέρες Σιγκαπούρη και 4 μέρες Μπαλί. Λίγες για Μπαλί το ξέρω αλλά τοσες έχουμε άδεια. Το ερώτημα ειναι? όλες τις μέρες να τις κλείσω στο ubud? σκέφτηκα 2 Ubud και 2 στο νότο! τι λέτε;
Για 4 μέρες δεν το συζητάμε. Καλύτερα όλες στο ubud. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση με τον Νότο. Επιπλέον από το ubud μπορείς να οργανώσεις πιο καλά το πρόγραμμα σου σε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος και να μην περιοριστείς στον νότο που εγώ παραπάνω από μία μέρα δεν θα ξόδευα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παρεμπιπτόντως ξέρει κανεις κάποιον αξιόπιστο και με νόρμαλ τιμές οδηγό γιατί είμαστε εδώ και δε μου πολύ αρέσουν αυτά που ακούω. Κάποιοι οδηγοί που αναφέρθηκαν παλιότερα δεν έχουν πια σελίδα στο trip advisor
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom