Γενικά Ταξίδι στην Αφρική, χώρα;

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Καλησπέρα,

έχει κάποιος ιδέα που μπορώ να βγάλω βίζα για Ναμίμπια στην Ελλάδα?
Θα πρέπει να απευθυνθείς στο προξενικό τμήμα της Ναμίμπια στο Λονδίνο που είναι διαπιστευμένο για Η.Β., Ιρλανδία, Μάλτα, Ελλάδα και Κύπρο. Δες σχετικά εδώ http://www.namibiahc.org.uk/services-for-foreign-nationals.php
 

aeolosiii

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2

aeolosiii

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Εσείς από εκεί βγάλατε βίζα δηλαδή για να ταξιδέψετε στη Ναμίμπια??
Θα πρέπει να απευθυνθείς στο προξενικό τμήμα της Ναμίμπια στο Λονδίνο που είναι διαπιστευμένο για Η.Β., Ιρλανδία, Μάλτα, Ελλάδα και Κύπρο. Δες σχετικά εδώ http://www.namibiahc.org.uk/services-for-foreign-nationals.php
Εσείς δηλαδή από εκεί βγάλατε βίζα? Γιατί στέλνω μηνύματα και δεν απαντά κανένας για τη διαδικασία.
Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα χαρτιά που πρέπει να στείλω και πως?
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Εσείς από εκεί βγάλατε βίζα δηλαδή για να ταξιδέψετε στη Ναμίμπια??


Εσείς δηλαδή από εκεί βγάλατε βίζα? Γιατί στέλνω μηνύματα και δεν απαντά κανένας για τη διαδικασία.
Έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα χαρτιά που πρέπει να στείλω και πως?
Εμείς πήγαμε το 2002 και ήταν αλλιώς τότε η διαδικασία. Είχαμε πάρει προέγκριση από κάποια αντιπροσωπεία της Ναμίμπια που υπήρχε εδώ και με βάση αυτήν βγάλαμε την βίζα φτάνοντας στο αεροδρόμιο του Windhoek.
 

iasmi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σε ολους θα παμε αφρικη το καλοκαιρι και αναρωτιομαστε ποιο μερος να διαλεξουμε.εχουμε 15 μερες στη διαθεση μας και πολυ ορεξη για σαφαρι ζωα και γενικα χρωματα αφρικης.
διαβασαμε ολα σχεδον τα travel stories αλλα μπερδευτηκαμε λιγο.μποντσουανα και ναμιμπια η κενυα και τανζανια??
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
καλησπερα σε ολους θα παμε αφρικη το καλοκαιρι και αναρωτιομαστε ποιο μερος να διαλεξουμε.εχουμε 15 μερες στη διαθεση μας και πολυ ορεξη για σαφαρι ζωα και γενικα χρωματα αφρικης.
διαβασαμε ολα σχεδον τα travel stories αλλα μπερδευτηκαμε λιγο.μποντσουανα και ναμιμπια η κενυα και τανζανια??
Γεια σου,έχετε αποφασίσει?
Κι αν ναι,πως θα πάτε,μόνοι ή με πρακτορείο?
Ενδιαφερόμαστε για φθινοπωρο
 

stavrosm

Member
Μηνύματα
61
Likes
36
Μερικές πληροφορίες για αυτούς που θέλουν να ταξιδέψουν μόνοι Ανατολική Αφρική. Το κόστος εισιτήριου για Κένυα Τανζανία Ουγκάντα είναι περίπου 650€ από Ελλάδα και το ημερήσιο κόστος ενός ενοικιαζομένου αξιοπρεπούς δωματίου στα παράλια της Κένυα από 15€.
Μια εκδρομή σαφάρι με μια διανυκτέρευση στο Εθνικό Πάρκο tsavo κοστίζει περίπου 150€ το άτομο η 250€ το δίκλινο. Έρχονται σε παίρνουν από το δωμάτιο Στις 6 το πρωί με επιστροφή την επόμενη το βραδι. Προτεινόμενο μέρος διαμονής για μένα η παράλια Diani Νότια της Μομπασα Μια από τις ωραιότερες της Αφρικής. Υπάρχουν καθημερινές πτήσεις για Lamu στα σύνορα με Σομαλία Ένα από τα πιο γραφικά ψαροχώρια της Αφρικής ,για Ζανζιβάρη και για το πιο κυριλέ Malindi.
Όποιος δεν φοβάται να οδήγηση στην Αφρική μπορεί να ενοικίαση αυτοκίνητο με 15-20€ την ημέρα κλάσης yaris.
Συμβουλές ασφαλείας
Την νύχτα μόνο σε δρόμους με φώς και κόσμο και όχι μόνοι μας. Την ημέρα Δεν μπαίνουμε σε στενά έρημα δρομάκια Στις πόλεις. Άμα χαθούμε δεν ρωτάμε κανένα να μας βοηθήσει ,έχουμε στο τηλέφωνό εφαρμογή uber και το καλουμε. Δεν δίνουμε σε κανέναν τσιγάρα η λεφτά στο δρόμο και δεν κρατάμεκινητο στο χέρι.
Επίσης στο Ναϊρόμπι αποφεύγουμε να περπατάμε στο δρόμο πάρα μόνο σε κεντρικά σημεία.
Καλά αφρικανικά ταξίδια
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα.
Βγαίνει συνδυαστικό ταξί στην Αφρική σε 8-9 ημέρες. Τι χώρες προορισμό μου προτείνετε; Σκέφτομαι Β.Αιθιοπία ή να αφήσω τα συνδυαστικά και να πάω Ν.Αφρική.

Γενικά μου αρέσουν τα συνδυαστικά ταξίδια και να έχει καλό φαγητό και αρχετοκτονική και κάποια "εθνικ στοιχεία.
Για Αφρική τα Σαφάρι και τα ζώα δε με ενθουσιάζουν τόσο, αλλά τα μοναδικά φυσικά τοπία ναι.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Γεια σε ολους! Πρόσφατα επιστρέψαμε με την παρέα απο ταξιδι στη Μιανμάρ!Φανταστική χώρα, θα γραψω γι αυτήν!Είμαστε 3 φίλοι που τα τελευταία 3 ταξιδια μας ηταν στην Ασία (Σρι-Λάνκα, Νεπαλ,Μιανμάρ).Η Ασία έχει ακομα πολλές χώρες που θα θέλαμε να παμε οπως το Βιετνάμ, η Καμπότζη,η Ιαπωνία...Ομως προς το παρόν θέλουμε ένα...διάλειμμα σε αλλη ήπειρο.Λατινικη Αμερική εχουμε πάει, αλλά ίσως και για εκεί να κοιτάξουμε. Δεν εχουμε πάει ομως ακόμα στην Αφρική. Εκτός τις...κοντινές μας χώρες (Αιγυπτος,Μαροκο κτλ) ποια χωρα θα ηταν ιδανική για να γνωρίσουμε την Αφρική? Κοιτάμε πρώτα την ασφάλεια σε μια χώρα. Θέλουμε να γνωρίσουμε τους ανθρώπους της και να μετακινουμαστε οδικώς απο μέρος σε μέρος (λεωφορείο ή αυτοκίνητο με οδηγό). Καποια πρωτα κλικ μου εχουν κάνει οι : Κένυα, Τανζανία, Μαδαγασκάρη. Ταξιδεύουμε συνήθως κατά τον Ιανουάριο. Έχετε κάποια πρόταση ???
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.620
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αιθιοπία με τα χέρια κάτω η πιο ενδιαφέρουσα και πολύ ασφαλής. Για κάτι υποσαχαριο, η ψήφος μου στην Τανζανία. Αλλά η Αιθιοπία είναι άλλης κλάσης προορισμός.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Κι εγώ ψηφίζω Αιθιοπία, Κένυα-Τανζανία κτλ είναι για σαφάρι, άγρια ζώα κτλ, η Αιθιοπία είναι άλλου τύπου ταξίδι και ομολογουμένως φανταστικό (μόνο το Ντάνακιλ και το ηφαίστειο φτάνει).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom