Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

elnik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
η Ελβετια ειναι μικρη, οι μεγαλες πολεις δεν εχουν κατι το πολυ ενδιαφερον... (βεβαια γουστα ειναι αυτα...)
η εξοχη ειναι υπεροχη, με μικρα χωριουδακια με λιμνουλες , με ποταμια.Το καλοκαιρι εκει ειναι οπως ειναι ο καιρος σημερα... και αλλαζει πολυ ευκολα προς το κρυο ... στην επαρχια βρισκεις φθηνα δωματια για να μεινεις σε μικρα εστιατορια -καφε που εχει πανω στον δρομο με δωματια απο πανω (νομιζω Gastoff γραφουν απ'εξω) επισης εχει ωραια οργανωμενα καμπινγκ με μπαγκαλοους φθηνα , που μπορειτε να μεινετε και να κυκλοφοραει ανετα το μωρο μεσα παιζοντας στη φυση, επισης ειναι ολα ακριβα... ειναι σιγουρο οτι θα περασετε πολυ ωραια
Δηλαδη αν παμε ιουλιο θα εχει τετοιο κρυο;;Θα πρεπει μα παρω και μπουφαν μαζι μου;;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Δηλαδη αν παμε ιουλιο θα εχει τετοιο κρυο;;Θα πρεπει μα παρω και μπουφαν μαζι μου;;
μπουφαν , θα παρεις σιγουρα μαζι σου και ομπρελα ... για να σου δωσω να καταλαβεις , ημουν 30 Ιουνιου στο Kreuzlingen, συνορα Ελβετιας-Γερμανιας και εμενα σε ενα καμπινγκ με πισινα, ειχα παθει εγκαυματα απο τον ηλιο και επειδη εβρεχε και ειχε κρυο το βραδυ μεσα στην σκηνη κρυωνα επειδη δεν μπορουσα να φορεσω ζεστο ρουχο στον υπνο...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Εννοείται πως θα έχεις μπουφάν...οκ όχι γάντια κ σκούφο ...αλλά ένα μπουφάν σιγουρα
 

elnik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Εννοείται πως θα έχεις μπουφάν...οκ όχι γάντια κ σκούφο ...αλλά ένα μπουφάν σιγουρα
Τωρα μπορει να φανει χαζη η ερωτηση μου,αλλα.μπουφαν χειμωνιατικο;Η ανοιξιατικο;Επισης και χειμωνιατικα ρουχα;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Τωρα μπορει να φανει χαζη η ερωτηση μου,αλλα.μπουφαν χειμωνιατικο;Η ανοιξιατικο;Επισης και χειμωνιατικα ρουχα;
στα πρωτα μου ταξιδια στην Ελβετια, ειχα ρωτησει εναν Ελβετο στο τηλεφωνο για τον καιρο και τι ρουχα να παρω και μου απαντησε "...εχουμε καλοκαιρι και εδω, τωρα εχουμε ζεστη 23 βαθμους..." , βεβαια και τις "ζεστες" μερες , το βραδυ και μετα απο βροχη, η θερμοκρασια πεφτει σε μονοψηφιο νουμερο...

αφου θα εισαστε με αυτοκινητο, δεν θα εχετε μεγαλο προβλημα, με ανοιξιατικο μπουφανακι και φουτερ βολευεται η κατασταση...
εγω ταξιδευα με μηχανη και εμενα σε σκηνη, οποτυε οτι ρουχα φορουσα εδω τον Φλεβαρη , τα φορουσα εκει το Ιουλιο... για να καταλαβεις εχω φαει χιονοθυελα σε περασμα 30 Ιουνιου...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δυσκολο να σου απαντησω.
πρεπει να δεις τον καιρο πως θα πηγαινει καμια βδομαδα πριν πας.
μπορει να πεσεις και σε 30αρια μπορει και σε κυμα κρυου και τα βραδια να ειναι σε μονοψηφια

χειμωνιατικα ρουχα οχι. Δεν θα παρεις δε και μποτες με επενδυση και ισοθερμικα κλπ
ενα μπουφανακι, κανα μακρυμανικο, παντελονια κλπ

οχι οπως παμε που.χ. στα νησια το καλοκαιρι με οτι πιο ελαφρυ χωραει η τσαντα
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.226
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Παιδιά επανέρχομαι στο ταξίδι μου στην Ελβετία. Έχω πελαγώσει με τις τιμές στα τρένα. Βασιλεία-Ζυρίχη 30 φράγκα για μια διαδρομή 1 ώρα και 15 λεπτά. Κοίταξα και για flixbus έχει 3 την ημέρα από το αεροδρόμιο προς τη Ζυρίχη που δεν με βολεύει κανένα εκτός και αν κάτσω 5 ώρες στο αεροδρόμιο χωρίς λόγο και το περιμένω. (φτάνουμε γύρω στις 12.00 και το λεωφορείο αναχωρεί 17.30 κόστος 7.99) . Υπάρχει άλλος τρόπος να πάω Ζυρίχη από Βασιλεία? Και έχω και για την επιστροφή μετά να κάνω την ίδια διαδικασία.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παιδιά επανέρχομαι στο ταξίδι μου στην Ελβετία. Έχω πελαγώσει με τις τιμές στα τρένα. Βασιλεία-Ζυρίχη 30 φράγκα για μια διαδρομή 1 ώρα και 15 λεπτά. Κοίταξα και για flixbus έχει 3 την ημέρα από το αεροδρόμιο προς τη Ζυρίχη που δεν με βολεύει κανένα εκτός και αν κάτσω 5 ώρες στο αεροδρόμιο χωρίς λόγο και το περιμένω. (φτάνουμε γύρω στις 12.00 και το λεωφορείο αναχωρεί 17.30 κόστος 7.99) . Υπάρχει άλλος τρόπος να πάω Ζυρίχη από Βασιλεία? Και έχω και για την επιστροφή μετά να κάνω την ίδια διαδικασία.
Οι τιμές του τρένου "παίζουν" ανάλογα με τη μέρα και ώρα (μπορείς να βρεις και με 10 φράγκα, για παράδειγμα).
Φαντάζομαι βλέπεις στο σωστό site www.sbb.ch
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.226
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Οι τιμές του τρένου "παίζουν" ανάλογα με τη μέρα και ώρα (μπορείς να βρεις και με 10 φράγκα, για παράδειγμα).
Φαντάζομαι βλέπεις στο σωστό site www.sbb.ch
Ναι εκεί βλέπω. Γενικά παίζουν καλές τιμές αν έχεις την Half fare card , αλλά αν δεν την έχεις είναι τραγικές. Μάλλον θα κλείσω flixbus κι ας μην με βολεύει η ώρα . Φανταστείτε ότι το Super Saver Ticket για όλη την Ελβετία έχει 52 φράγκα για μια ολόκληρη μέρα ενώ ένα μεμονωμένο εισιτήριο έχει 30 ! Μάλλον δεν τους επηρέασε και τόσο το σκάνδαλο της Credit Suisse.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ναι εκεί βλέπω. Γενικά παίζουν καλές τιμές αν έχεις την Half fare card , αλλά αν δεν την έχεις είναι τραγικές. Μάλλον θα κλείσω flixbus κι ας μην με βολεύει η ώρα . Φανταστείτε ότι το Super Saver Ticket για όλη την Ελβετία έχει 52 φράγκα για μια ολόκληρη μέρα ενώ ένα μεμονωμένο εισιτήριο έχει 30 ! Μάλλον δεν τους επηρέασε και τόσο το σκάνδαλο της Credit Suisse.
Υπολόγισε σε όλα τα διπλάσια κόστη από ότι στην Ελλάδα. Μόνο τα μανητάκια τους είχαν νορμάλ τιμές....
Αν θυμάμαι καλά για το τρένο από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης για το κέντρο της πόλης πρεπει να έδωσα 7 ή 8 € για μια διαδρομή των 20 λεπτών. Οπότε βρίσκω πολύ λογική την τιμή των 30 € για μια μονή διαδρομή από Βασιλεία μέχρι τη Ζυρίχη.
Εάν έχεις τόσο χρόνο αναμονής στη Βασιλεία δες μήπως σε συμφέρει να κατέβεις για μια βόλτα στη πόλη και δεις και το όμορφο δημαρχείο της και κάποια ωραία σημεία της παλιάς πόλης που έχει.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
212
Likes
1.226
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Υπολόγισε σε όλα τα διπλάσια κόστη από ότι στην Ελλάδα. Μόνο τα μανητάκια τους είχαν νορμάλ τιμές....
Αν θυμάμαι καλά για το τρένο από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης για το κέντρο της πόλης πρεπει να έδωσα 7 ή 8 € για μια διαδρομή των 20 λεπτών. Οπότε βρίσκω πολύ λογική την τιμή των 30 € για μια μονή διαδρομή από Βασιλεία μέχρι τη Ζυρίχη.
Εάν έχεις τόσο χρόνο αναμονής στη Βασιλεία δες μήπως σε συμφέρει να κατέβεις για μια βόλτα στη πόλη και δεις και το όμορφο δημαρχείο της και κάποια ωραία σημεία της παλιάς πόλης που έχει.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έτσι όπως τα λες όντως τα 30 είναι λίγα! Θα επισκεφτώ ούτως η άλλως τη Βασιλεία . Έχουμε κλείσει διανυκτέρευση 15 με 16 Μαϊού και αναχώρηση από εκεί για Θεσσαλονίκη . Το λεωφορείο που παίρνω είναι το 50 από το αεροδρόμιο;
Επίσης από το ξενοδοχείο θα μας δώσουν αυτήν την city card για ελεύθερες μετακινήσεις στη Βασιλεία αλλά στο check in που θα το κάνουμε στις 15/5 . Άρα , για την άφιξη (11/5) δεν θα έχουμε ελεύθερες μετακινήσεις.
Γενικά το πλάνο είναι 11/5 BASEL AIRPORT-ZURICH, 11-14/5 ZURICH (4 διανυκτερεύσεις), 15-16/5 BASEL ( 1 διανυκτέρευση ) .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.931
Likes
40.774
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έτσι όπως τα λες όντως τα 30 είναι λίγα! Θα επισκεφτώ ούτως η άλλως τη Βασιλεία . Έχουμε κλείσει διανυκτέρευση 15 με 16 Μαϊού και αναχώρηση από εκεί για Θεσσαλονίκη . Το λεωφορείο που παίρνω είναι το 50 από το αεροδρόμιο;
Επίσης από το ξενοδοχείο θα μας δώσουν αυτήν την city card για ελεύθερες μετακινήσεις στη Βασιλεία αλλά στο check in που θα το κάνουμε στις 15/5 . Άρα , για την άφιξη (11/5) δεν θα έχουμε ελεύθερες μετακινήσεις.
Γενικά το πλάνο είναι 11/5 BASEL AIRPORT-ZURICH, 11-14/5 ZURICH (4 διανυκτερεύσεις), 15-16/5 BASEL ( 1 διανυκτέρευση ) .
Αμετρητες αναχωρησεις απο το Freibourg που ειναι κοντα στη Βασιλεια. Προφανως θα κοστισει λιγοτερο το Βασιλεια Freibourg.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom