Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

marinaki 2020

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα... σκέφτομαστεβνα κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία...έχω πάει Ρώμη...θα ήθελα να πάω Μπολόνια ή Φλωρεντία...τι μου προτείνετε;επίσης θα έχω κ τα παιδιά μαζί ηλικίας 3+9 χρόνων...μήπως να νοικιαζαμε κάποιο αυτοκίνητο;;ποια είναι η διαδικασία;οι δρόμοι είναι εύκολοι; οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Ποια εποχη θα πατε?Μπορειτε να πατε Μπολονια και να το συνδιασετε με Τοσκανη νοικιαζοντας αμάξι .Ή Μπολονια και με τρένο Βερονα και να πατε και gardaland με τα παιδια και να γυρισετε την γυρω περιοχη(δεν το εχω κανει ακομα) ακομα και Βενετια μπορειτε να βαλετε .Αυτο που εχω κανει με παιδια και ηταν φανταστικα πηγαμε με το αμαξι μας Πατρα -Ανκονα και μειναμε μια βδομαδα Τοσκανη Ανοιξη .Γυρισαμε ολα τα χωρια της Τοσκανης και πηγαμε και Τσινκουε Τερε .Ηταν φανταστικα .Γενικως ποτε θελετε να πατε,για ποσες μερες κλπ.Οι δρομοι ειναι πανευκολοι .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Καλησπέρα... σκέφτομαστεβνα κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία...έχω πάει Ρώμη...θα ήθελα να πάω Μπολόνια ή Φλωρεντία...τι μου προτείνετε;επίσης θα έχω κ τα παιδιά μαζί ηλικίας 3+9 χρόνων...μήπως να νοικιαζαμε κάποιο αυτοκίνητο;;ποια είναι η διαδικασία;οι δρόμοι είναι εύκολοι; οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη
Εξαρτάται τι θέλετε να δείτε και πόσες μέρες. Αν θέλετε να κινηθείτε σε πόλεις, θα έλεγα καλύτερα με τρένο (τα παιδιά πληρώνουν κατι λίγο, αν βγάλουν εισιτηριο με εναν ενηλικό, αν θυμάμαι καλά είναι ο ναυλος junior).
Aν θέλετε να κινηθείτε σε χωριά πχ Τοσκάνη, τότε το αυτοκίνητο είναι προτιμότερο. Οι δρόμοι είναι μια χαρά & με την χρήση gps δεν θα έχετε κανενα πρόβλημα. Το μόνο θέμα είναι οι ZTL (zone traffico limitato), oπότε καλό είναι να έχετε κανει μια ερευνα για τα μέρη που θα επισκεφτειτε κ αν ισχυει, ωστε να τους αποφυγετε.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Καλησπέρα... σκέφτομαστεβνα κάνουμε ένα ταξίδι στην Ιταλία...έχω πάει Ρώμη...θα ήθελα να πάω Μπολόνια ή Φλωρεντία...τι μου προτείνετε;επίσης θα έχω κ τα παιδιά μαζί ηλικίας 3+9 χρόνων...μήπως να νοικιαζαμε κάποιο αυτοκίνητο;;ποια είναι η διαδικασία;οι δρόμοι είναι εύκολοι; οποιαδήποτε πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη
οι δρομοι ειναι ευκολοι και τα μικρα αυτοκινητα φθηνα για νοικιασμα, θελει μονο προσοχη επειδη υπαρχουν στις πολεις ,ζωνες κυκλοφοριας που ειναι μονο για τους μονιμους κατοικους και με καμερες σου στελνουν τα προστιμα στην πιστωτικη... εφαγα τεσσερεις κλησεις απο Βερονα και δυο απο Μιλανο, στην προσπαθεια μου να βρω ελευθερο παρκομετρο, εκανα γυρους το τετραγωνο και παταγα στην ζωνη και καθε τεσσερα λεπτα μου χρεωναν προστιμο... εχουν πινακιδες , στα Ιταλικα που κατι γραφουν, αλλα εβλεπα να ειναι μπροστα μου 20-30 αυτοκινητα και ακολουθουσα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ποια εποχη θα πατε?Μπορειτε να πατε Μπολονια και να το συνδιασετε με Τοσκανη νοικιαζοντας αμάξι .Ή Μπολονια και με τρένο Βερονα και να πατε και gardaland με τα παιδια και να γυρισετε την γυρω περιοχη(δεν το εχω κανει ακομα) ακομα και Βενετια μπορειτε να βαλετε .Αυτο που εχω κανει με παιδια και ηταν φανταστικα πηγαμε με το αμαξι μας Πατρα -Ανκονα και μειναμε μια βδομαδα Τοσκανη Ανοιξη .Γυρισαμε ολα τα χωρια της Τοσκανης και πηγαμε και Τσινκουε Τερε .Ηταν φανταστικα .Γενικως ποτε θελετε να πατε,για ποσες μερες κλπ.Οι δρομοι ειναι πανευκολοι .
Ο άντρας μου έχει παλιό δίπλωμα. Γίνεται δεκτό;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Ο άντρας μου έχει παλιό δίπλωμα. Γίνεται δεκτό;
δεν ειναι να το ρισκαρεις, μπορει να μη σου δωσουν αυτοκινητο και να σου χαλασει το ταξιδι... εκεινο που εκανε ενας φιλος , που δεν προλαβαινε να βγαλει διπλωμα νεο, εβγαλε διεθνες απο την ΕΛΠΑ, που ισχυει για ενα χρονο, θα σου ελεγα να ρωτησεις εκει και να μαθεις λεπτομερειες
 

sofaki69

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα στο φόρουμ😊 είμαι καινούργια εδω με πολλες αποριες σχετικά με όσα είδα για Τοσκάνη,οποίος ξέρει και θέλει να με βοηθήσει θα με διευκόλυνε πολύ
10 Απριλίου φτάνουμε μιλανο όπου απο εκεί έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο μαζί με το αγόρι μου για να κατευθυνθούμε προς Τοσκάνη και συγκεκριμένα το ξενοδοχείο που θα μένουμε είναι λίγο έξω απο το San Gimignano. Θα πάμε φλωρεντια πίζα Λουκά και όσα περισσότερα από τα χωριά μπορέσουμε να δούμε μιας και θα κάτσουμε εκεί 6 μέρες.
Το θέμα που μας απασχολεί είναι το αμάξι και τα πρόστιμα που πέφτουν βροχή.
Οποτε θέλω να ρωτήσω τι πρεπει να προσεχουμε;τα ορια ταχύτητας αν τα γνωρίζει κάποιος, μέχρι που μπορούμε να πάμε με το αμάξι και σε ποιες περιοχές;
Και το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε,τι συμβαίνει στην περίπτωση που έχουμε απλήρωτο πρόστιμο; Από πριν 2 χρόνια σε διακοπές στο αμαλφι;
Ειχαν έρθει στο σπίτι του από ΕΛΤΑ 3 πρόστιμα το 4ο δεν πήγαμε να το παρουμε ποτέ από τα ΕΛΤΑ !Το αμάξι πάλι νοικιάστηκε στο όνομα του αγοριού μου με τα δικά του στοιχεία σε άλλη εταιρία όμως θα έχουμε θέμα;
Ευχαριστω πολύ 😊
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα στο φόρουμ😊 είμαι καινούργια εδω με πολλες αποριες σχετικά με όσα είδα για Τοσκάνη,οποίος ξέρει και θέλει να με βοηθήσει θα με διευκόλυνε πολύ
10 Απριλίου φτάνουμε μιλανο όπου απο εκεί έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο μαζί με το αγόρι μου για να κατευθυνθούμε προς Τοσκάνη και συγκεκριμένα το ξενοδοχείο που θα μένουμε είναι λίγο έξω απο το San Gimignano. Θα πάμε φλωρεντια πίζα Λουκά και όσα περισσότερα από τα χωριά μπορέσουμε να δούμε μιας και θα κάτσουμε εκεί 6 μέρες.
Το θέμα που μας απασχολεί είναι το αμάξι και τα πρόστιμα που πέφτουν βροχή.
Οποτε θέλω να ρωτήσω τι πρεπει να προσεχουμε;τα ορια ταχύτητας αν τα γνωρίζει κάποιος, μέχρι που μπορούμε να πάμε με το αμάξι και σε ποιες περιοχές;
Και το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε,τι συμβαίνει στην περίπτωση που έχουμε απλήρωτο πρόστιμο; Από πριν 2 χρόνια σε διακοπές στο αμαλφι;
Ειχαν έρθει στο σπίτι του από ΕΛΤΑ 3 πρόστιμα το 4ο δεν πήγαμε να το παρουμε ποτέ από τα ΕΛΤΑ !Το αμάξι πάλι νοικιάστηκε στο όνομα του αγοριού μου με τα δικά του στοιχεία σε άλλη εταιρία όμως θα έχουμε θέμα;
Ευχαριστω πολύ 😊
Μετά βεβαιότητας μπορώ να απαντησω μόνο, οτι το προστιμο που δεν πληρωθηκε θα πέσει στην εφορια....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σίγουρα πρέπει να τηρειτετα όρια ταχύτητας, όπως παντού. Διαφέρουν από σημείο σε σημείο οπότε προσεχετε τις πινακίδες, επίσης και στο google maps μπορείς να ρυθμίσεις να σε ενημερώνει για υπέρβαση.
Στα περισσότερα χωριά, το κέντρο είτε είναι μη προσβάσιμο ή ZLT, οπότε προσέχετε κ σχετικές πινακίδες. Θα πρέπει να αφήνετε το αυτοκίνητο στα δημοτικά parking που υπάρχουν στην είσοδο κάθε χωριού με παρκόμετρο.
Γενικά δεν υπάρχει κάποιο θέμα, απλά να ακολουθείτε τις σημάνσεις.
 
Last edited:

Marilena11

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σας!
Θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο αεροπορικώς μέχρι Μπολόνια, όπου έχουμε ενοικιάσει αυτοκίνητο. Θα πάμε Πίζα για 3 ημερες και μετά θελουμε να πάμε για άλλες 4 ημερες Φλωρεντια. Το θέμα μου όμως είναι ο δακτύλιος, και το 8 μηνών μωρό που θα έχω μαζί μου. Έχει κάποιος καμία πρόταση για διαμονή στην Φλωρεντια χωρίς να φάμε κλήση αλλά να είναι και σχετικά κοντά με τα μέσα για να μην ταλαιπωρηθεί το μωρό;
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Γεια σας!
Θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο αεροπορικώς μέχρι Μπολόνια, όπου έχουμε ενοικιάσει αυτοκίνητο. Θα πάμε Πίζα για 3 ημερες και μετά θελουμε να πάμε για άλλες 4 ημερες Φλωρεντια. Το θέμα μου όμως είναι ο δακτύλιος, και το 8 μηνών μωρό που θα έχω μαζί μου. Έχει κάποιος καμία πρόταση για διαμονή στην Φλωρεντια χωρίς να φάμε κλήση αλλά να είναι και σχετικά κοντά με τα μέσα για να μην ταλαιπωρηθεί το μωρό;
εμεις πριν καποια χρονια ειχαμε μεινει στο Camping firenze εξω απο την Φλωρεντια σε σπιτακι και ωραιοτατο Parking .Ειχε δωρεαν shuttle bus ανα μια ωρα η μισαωρο που σε πηγαινε στο κεντρο της Φλωρεντιας .Ηταν πολυ εξυπηρετικο και το προτεινω γιατι με τις κλησεις στην Ιταλια δεν παιζεις .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom