Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Το πιθανότερο είναι να πληρώσεις στο ξενοδοχείο όλο το ποσό - με την αναχώρησή σου (μετρητά ή με πιστωτική), οπότε μάλλον δεν πρέπει ν' ανησυχείς. Μια επικοινωνία με το ξενοδοχείο και διευκρίνηση της κατάστασης - ωστόσο - δεν βλάπτει. Αν μιλήσουν μαζί σου και ξέρουν ότι θα πας, μπορεί και να μην κάνουν κάποια χρέωση πριν εμφανιστείς.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Να ρωτησω κατι..εκανα την κρατηση χθες βραδυ για τις 17 Ιανουαριου χωρις δικαιωμα ακυρωσης και εκανα το λαθος να χρησιμοποιησω μια Pre-paid καρτα που εχω και που ειχε μεσα το ποσο των 200 ευρω-ενω το ποσο της διαμονης για 4 βραδια ειναι 216!Μου εστειλαν βεβαια email επιβεβαιωσης απο το Booking αλλα φοβαμαι μηπως οταν πανε να κανουν την χρεωση δουν οτι το ποσο ειναι ανεπαρκες, μου την ακυρωσουν..και μεινω στα κρυα του λουτρου!
Και γιατί δεν πας σήμερα να προσθέσεις άλλα 16 ευρώ στην prepaid ;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Η ημερες που θα μεινουμε ειναι 8 και θελω μια γνωμη για το που θα μεινουμε , δεν εχουμε αυτοκινητο με τα ΜΜΜ θα πηγαινουμε αλλα θελουμε να δουμε ολο και περισσοτερο την Τουρκια (Ασιατικο-Ευρωπαικο)
Εγώ θα σου πρότεινα μια και έχεις αρκετές μέρες να τις "σπάσεις" και να μείνεις 2-3 βράδια στην Ασιατική πλευρά ώστε να μπορέσεις να την εξερευνήσεις μέρα-νύχτα με την ησυχία σου και να μη δεσμεύεσαι από τα ΜΜΜ. Για τα υπόλοιπα βράδια σου είτε θα επιλέξεις να μείνεις στο Σουλταναχμετ αν θες να είσαι κοντά στα περισσότερα μνημεία και να χορτάσεις την ατμόσφαιρα της παλιάς πόλης όλες τις ώρες (όμως να ξέρεις πως δεν έχει πολλή ζωή το βράδυ), είτε θα μείνεις στην Ταξίμ για να είσαι κοντά στη "βαβούρα", είτε κάπου στη μέση πχ Καρακιόι ώστε να μπορείς να συνδυάζεις τα περισσότερα μοιράζοντας απόσταση και χρόνο.
Γενικά με τα ΜΜΜ θα εξυπηρετηθείτε πολύ άνετα.

Α και απο συναλλαγμα ποσα να εχουμε μαζι μας?
να παρουμε 1000€ σε συναλλαγμα για 8 ημερες να μπορεσουμε να παμε στα αξιοθεατα και οπου αλλου?
Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις. Εξαρτάται από το αν θέλεις να κάνεις αγορές, πού θα φας, πού θα διασκεδάσεις, γενικά τι "ζημιά" έχεις σκοπό να κάνεις. Πάντως αν μεσα στο μπάτζετ αυτό είναι και το κόστος του ξενοδοχείου θα έλεγα πως είναι λίγα τα χρήματα.
Αν έχεις χρεωστική κάρτα (ειδικά της Εθνικής Τράπεζας) χρησιμοποίησέ τη άφοβα για να κάνεις αναλήψεις από τα ΑΤΜ.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Είχα πάει τέλη Φλεβάρη (το 2013) και ήταν ανοιχτά. Είχε και πολύ καλό καιρό βέβαια.
Και εγώ που είχα πάει τέλος Ιανουαρίου αλλα και τον Νοέμβρη ήταν ανοιχτά...Το πολύ πολύ αν βρέχει να κάθονται μέσα αλλά και πάλι με τραπεζάκι κοντά σε παράθυρο η θέα είναι το ίδιο όμορφη!!!

Καλημερα και καλη χρονια.

Μια ερωτηση να κανω για να βγω απο την δυσκολη θεση

Εχω κλεισει εισιτήρια για Κωνσταντινουπολη Ατατουρκ , και εχω μπει στην αναζητηση του ξενοδοχειου αλλα δεν μπορω να υπολογισω της αποστασεις καλα.

Δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω Ταξιμ ή Φατιχ
Η ημερες που θα μεινουμε ειναι 8 και θελω μια γνωμη για το που θα μεινουμε , δεν εχουμε αυτοκινητο με τα ΜΜΜ θα πηγαινουμε αλλα θελουμε να δουμε ολο και περισσοτερο την Τουρκια (Ασιατικο-Ευρωπαικο)

Ποια η γνωμη σας?

Α και απο συναλλαγμα ποσα να εχουμε μαζι μας?
να παρουμε 1000€ σε συναλλαγμα για 8 ημερες να μπορεσουμε να παμε στα αξιοθεατα και οπου αλλου?
Έχουν γίνει άπειρες συζητήσεις εδω μέσα για την επιλογή ανάμεσα Ταξίμ και Σουλταναχμέτ για διαμονή...Είναι ανάλογα πως θέλετε να περάσετε τις μέρες και τις νύχτες σας!!! Οτι και να διαλέξετε τα ΜΜΜ είναι τόσο οργανωμένα που θα βοηθήσουν στις μετακινήσεις σας ακόμα κ αν θέλετε να πάτε απο την μια μεριά στην άλλη!!! Όσο για τα 1000 € αν έχετε ήδη πληρώσει το ξεν/χειο είναι αρκετά για να δείτε τα αξιοθέατα να φάτε να πιείτε να μετακινηθείτε και να κάνετε κάποια ψώνια ανάλογα βέβαια πάντα με το τι θέλετε να πάρετε και που θα τρώτε!!! Η Πόλη έχει άπειρες επιλογές σε όλα. Καλά να περάσετε!!!
 
Last edited by a moderator:

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
Και γιατί δεν πας σήμερα να προσθέσεις άλλα 16 ευρώ στην prepaid ;
Δυστυχως δουλευω απο τις 7,30 -16,00 και δεν ξερω αν και πως μπορω να το κανω ηλεκτρονικα...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
εκανα την κρατηση χθες βραδυ για τις 17 Ιανουαριου χωρις δικαιωμα ακυρωσης και εκανα το λαθος να χρησιμοποιησω μια Pre-paid καρτα που εχω και που ειχε μεσα το ποσο των 200 ευρω-ενω το ποσο της διαμονης για 4 βραδια ειναι 216
Και καθόλου να μην πας χωρίς να ενημερώσεις,το ξενοδοχείο λέει ότι θα χρεώσει την πρώτη βραδιά μόνο.Οπότε το ποσό που έχεις είναι υπερ αρκετό.Και προέγκριση να κάνουν είτε την πρώτη βραδιά θα σου δεσμεύσουν είτε κάτι τυπικό(0,01 €)
 

Daphne 1231

Member
Μηνύματα
34
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντιν/πολη ξανα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια
Και καθόλου να μην πας χωρίς να ενημερώσεις,το ξενοδοχείο λέει ότι θα χρεώσει την πρώτη βραδιά μόνο.Οπότε το ποσό που έχεις είναι υπερ αρκετό.Και προέγκριση να κάνουν είτε την πρώτη βραδιά θα σου δεσμεύσουν είτε κάτι τυπικό(0,01 €)
Η τιμη αυτη ειναι χωρις δικαιωμα ακυρωσης οποτε σε καθε περιπτωση θα χρεωσουν ολο το ποσο και οχι μονο το πρωτο βραδυ
 

fmg

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Κωνστατινούπολη σε λίγες εβδομάδες.. Με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα στην Άγκυρα θα ηθελα την άποψη σας για το αν είναι επικίνδυνο ένα ταξίδι σην Τουρκία ή οχι...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Καλησπέρα! Σκοπεύω να ταξιδέψω στην Κωνστατινούπολη σε λίγες εβδομάδες.. Με αφορμή τα πρόσφατα γεγονότα στην Άγκυρα θα ηθελα την άποψη σας για το αν είναι επικίνδυνο ένα ταξίδι σην Τουρκία ή οχι...
Aυτο ειναι κατι το οποιο ο καθενας το κρινει μονος του.Για μενα προσωπικα-που επισης σε λιγες εβδομαδες θα ειμαι στην Πολη-δεν αλλαζει τιποτα.
 

Chr!ss@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Aυτο ειναι κατι το οποιο ο καθενας το κρινει μονος του.Για μενα προσωπικα-που επισης σε λιγες εβδομαδες θα ειμαι στην Πολη-δεν αλλαζει τιποτα.

Καλημερα σε ολους!!!Και γω εχω κλεισει για τα μεσα του αλλου μηνα!Το προηγουμενο Φλεβαρη ειχαμε κλεισει να παμε γαμηλιο και το μονο που καταφεραμε ηταν να πεταξουμε μεχρι πανω απο τη Πολη και να γυρισουμε γιατι δεν μπορουσαμε να προσγειωθουμε απο τα χιονια!Και τωρα αυτο.......χαχαχα...Θα παω να ξορκισω το κακο!!!!!Πιστευα πως μονο εμεις ειμαστε οι τρελοι αλλα οκ....ανακουφιζομαι!!!!!!χαχαχαχα!!!

Με το καλο να παμε και να γυρισουμε ολοι!!!!!!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Σίγουρα σε όλους φέρνει μια ανησυχία η επίθεση στην Άγκυρα αλλά δεν θα άλλαζα με τίποτα το ταξίδι μου...Σε 10 μέρες φεύγουμε και βλέποντας την ισοτιμία ευρώ λίρας(1 ευρω-3,34 λίρες)με βλέπω να φέρνω όλο το παζάρι....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom