Αυστρία Ταξίδι στη Βιέννη και εκδρομές

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εγώ θα πρότεινα το Σάλτσμπουργκ. Η διαδρομή με το τρένο είναι γύρω στις 2,5 ώρες, και το τοπίο είναι πανέμορφο, κυρίως όσο πλησιάζεις στο Σαλτσμπουργκ. Το επισκεφθήκαμε καλοκαίρι, προσπαθώ να το φανταστώ χιονισμένο τον χειμώνα... Την πόλη τη βλέπεις σε μια μέρα.

Μπρατισλάβα έχει απευθείας πτήσεις η Ryanair (από Αθήνα, νομίζω και από Θεσσαλονίκη). Είναι μεν δίπλα στη Βιέννη, αλλά τα αεροπορικά συνήθως βγαίνουν αρκετά φθηνά, οπότε μπορείς να "πεταχτείς" άλλη φορά εκεί.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ προτείνω σαφώς Μπρατισλάβα, ημερήσια στο Salzburg μου φαίνεται σκότωμα (2,5 πήγαινε 2,5 ωρες έλα, είναι τουλ. 5 ώρες σύνολο), και θα ταλαιπωρηθείτε και δεν θα προλάβετε να δείτε την πόλη η οποία έχει πολύ περισσότερα πράγματα να δεις από την Μπρατισλάβα.
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για μονοήμερη στο σαλτσμπουρκ με Flixbus έχεις κάποιος αποψη; 67€ για δυο άτομα που ενδιαφέρομαι πιο οικονομικά απο τα τρένα τα βλέπω. Επίσης αξίζουν οι συναυλίες στο Concerts in Mozart's House?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Σκέφτομαι να κάνω μια ημερήσια εκδρομή αρχές Δεκέμβρη,από Βιέννη, στο Krems και στο Durnstein.Γνωριζει κάποιος πως μπορώ να το οργανώσω;
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που κάποιος μείνει στη Βιέννη, υπάρχουν οργανωμένες ημερήσιες εκδρομές σε τοπικά πρακτορεία για την ύπαιθρο, ώστε να πάρεις μία γεύση από τις Άλπεις;
Υπάρχει κάποιο που προτείνετε;

Ακόμα αξίζει μία ημερήσια εκδρομή στο Σάλτζμπουργκ ή δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα; Θα ήταν προτιμότερη μία εκδρομή στη Μπρατισλάβα μέσω Δούναβη;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που κάποιος μείνει στη Βιέννη, υπάρχουν οργανωμένες ημερήσιες εκδρομές σε τοπικά πρακτορεία για την ύπαιθρο, ώστε να πάρεις μία γεύση από τις Άλπεις;
Υπάρχει κάποιο που προτείνετε;

Ακόμα αξίζει μία ημερήσια εκδρομή στο Σάλτζμπουργκ ή δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτα; Θα ήταν προτιμότερη μία εκδρομή στη Μπρατισλάβα μέσω Δούναβη;
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το πιο σχετικό θέμα, όπου έχει γίνει ανάλογη συζήτηση.
 

Nikoskaloy

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Καλησπέρα σας, σαββατο 15 Φλεβάρη θα ήθελα να κανω μια μονοήμερη για το χαλστατ απο το κεντρο της Βιέννης. Μπορει κάποιος που έχει πάει πρόσφατα να γράψει λιγο ξεκάθαρα το πως θα παει εκει; ποιο τρένο θα χρησιμοποιήσει, γραμμή, στάση κτλ.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους!
23-27 Ιανουαρίου θα είμαστε 4 άτομα Βιέννη. Σκεφτόμουν να κάνουμε μιά ημερήσια στο Baden αλλά όσο το ψάχνω προστίθενται μέρη! Δηλ. απο Βιέννη να πάμε Seegrotte, Castle Liechtenstein και Baden. Ειναι εφικτό αυτό με ΜΜΜ? Για το Baden ξέρω οτι είναι εύκολο αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα μέρη?
 

filiatrinoula

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Γεια σε όλους.Εχω προγραμματίσει ταξίδι στη Βιέννη τέλος του επόμενου μήνα για 5 μέρες.Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω ερωτήματα..
1.Αξίζει να πάμε Σαλτσμπουργκ-Χαλστατ για 1-2 μέρες;Να κάνουμε μία διανυκτέρευση και να δούμε τα βασικά;Με αυτοκίνητο ή τρένο;Φτάνουμε στις 6 το απόγευμα στο αεροδρόμιο.
2.Στη Βιέννη σκέφτομαι να πάμε στα ανάκτορα Σενμπρούν,Μπελβεντέρε,Ναό Αγ.Στεφάνου,την υπαίθρια αγορά του Naschmarkt.Τι λετε,θα πάρουμε μια καλή γεύση από Βιέννη;Αξίζει η κρουαζιέρα στο Δούναβη;
3.Θα ήθελα πληροφορίες για Μπάντεν και Μάγιερλινκ.Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
4.Βγάζοντας την Vienna card θα έχω έκπτωση στα παραπάνω ανάκτορα;Αξίζει;
5.Τέλος,κάπου είχα διαβάσει για εναν Ελληνα ταξιτζη που κανει μεταφορά απο αεροδρόμιο.θα μπορούσατε να μου δώσετε στοιχεία επικοινωνίας;Ευχαριστώ!
 

Panospap71

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αβάνα Κούβα
Γεια σε όλους.Εχω προγραμματίσει ταξίδι στη Βιέννη τέλος του επόμενου μήνα για 5 μέρες.Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω ερωτήματα..
1.Αξίζει να πάμε Σαλτσμπουργκ-Χαλστατ για 1-2 μέρες;Να κάνουμε μία διανυκτέρευση και να δούμε τα βασικά;Με αυτοκίνητο ή τρένο;Φτάνουμε στις 6 το απόγευμα στο αεροδρόμιο.
2.Στη Βιέννη σκέφτομαι να πάμε στα ανάκτορα Σενμπρούν,Μπελβεντέρε,Ναό Αγ.Στεφάνου,την υπαίθρια αγορά του Naschmarkt.Τι λετε,θα πάρουμε μια καλή γεύση από Βιέννη;Αξίζει η κρουαζιέρα στο Δούναβη;
3.Θα ήθελα πληροφορίες για Μπάντεν και Μάγιερλινκ.Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
4.Βγάζοντας την Vienna card θα έχω έκπτωση στα παραπάνω ανάκτορα;Αξίζει;
5.Τέλος,κάπου είχα διαβάσει για εναν Ελληνα ταξιτζη που κανει μεταφορά απο αεροδρόμιο.θα μπορούσατε να μου δώσετε στοιχεία επικοινωνίας;Ευχαριστώ!
Salzburg και Hallstatt 2 ημέρες. Από Βιεννη μονοήμερη μπορεις να πας με το μπλε τραμ στο Baden και μονοήμερες εκδρομές επίσης Bratislava και Brno. O Έλληνας ταξιτζής είναι ο Γιώργος με τηλ 00436604516876
Επίσης αεροδρόμιο -Vienna center με το. Γιώργη 30€


Να πας και στο κρασοχωρι Grinzing 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης με το τραμ 38. Κατεβαίνοντας στο τέρμα με το τραμ στο Grinzing, ακριβώς απέναντι έχει μια στάση λεωφορείου έξω από ένα καφέ.
Περνάει το 38A.Το παίρνεις με το ίδιο εισιτήριο και κατεβαίνεις στο 2ο τέρμα στον λόφο του kahlenberg όπου έχει μια τεράστια εκκλησία, ένα σαλέ να πιεις τον καφέ σου με πανοραμική θέα όλης της βιεννης.Καλες βόλτες.....

Επίσης φτάνοντας στην Βιεννη μην ασχοληθείς ουτε με κάρτες ουτε με τίποτα. Δευτέρα με Κυριακή βγάζεις εβδομαδιαίο εισιτήριο για την γραμμή 100 που είναι όλα Τα μεταφορικά μέσα τραμ,λεωφορεία και μέτρο εντός πόλης με 16€
Προσοχη μόνο...το εισιτήριο το βγάζεις οποία μέρα θέλεις αλλά πάντα ισχύει Δευτερα με Κυριακή. Δηλ.εαν το βγάλεις Δευτέρα ισχύει μέχρι 12 το βράδυ της Κυριακής αν το βγάλεις Σάββατο το ίδιο.

Στο hofburg δεν θα πάτε που είναι το χειμερινό παλάτι μέσα στην πόλη? Επίσης στο δημαρχείο ?
Στην Βουλή που νομίζεις ότι εισαι στην Ελλάδα? Όλα αυτά είναι το ένα μετά το άλλο με τα πόδια. Βόλτα στο Δούναβη μούφα.....Κατέβα με το μέτρό στο Donau κάνε βόλτα ποδαράτο στο νησάκι και νοικιάζεις εκεί βαρκούλα με 10€.

Όσο για εκδρομές μπες στο Omio και βρες φτηνά εισιτήρια για Μπρατισλάβα ή Μπρνο με την regiojet ή την FlixBus εταιρείας με πούλμαν σύγχρονα. Η regiojet έχει και συνοδούς μέσα που προσφέρουν περιοδικά,καφέ,τσάι,χυμό δωρεάν και έχουν και οθόνη τηλεόρασης στο κάθε κάθισμα με άπειρες ταινίες και παιχνίδια.
 
Last edited by a moderator:

Johntsouk100@gmai

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας εχω κανονισει με την κοπελα μου 5 μερες να παμε βιεννη και εχουμε κλεισει ηδη ξενοδοχειο αυτο που θελω να ξερω ειναι τι αξιζει πιο πολυ να παμε μονοημερη στη βουδαπεστη η στην πραγα αλλα χωρις να μεινουμε πχ να παμε πρωι και να γυρισουμε βραδυ τι απο τα 2 αξιζει περισσοτερο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom