Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

Melenia678

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Κατεβήκαμε με zip-line στην αρχη του ποταμού και απο εκει μας πήραν οι βάρκες για το ράφτινγκ.ηταν φοβερό,στο τελος έπεφτες απο ενα καταρράκτη 5 μέτρων,αν σας αρεσει η περιπέτεια θα το διασκεδάσετε.Τον εχω στο φβ οποτε να πω την αληθεια δεν ξερω πως να στο στειλω.Το ονομα του ειναι tony noho,και εμεις μεςω messenger τα κανονίσαμε .Καποιο νησί δεν επισκεφτήκαμε ενα φιλικό μας ζευγαρι πήγε στα gili τους αρεσε πολυ απλα ξυπνουσαν καθε μερα νωρις γιατί ειχαν έναν μουσουλμανικό ναό και έβγαινε και ξεκινούσε τους ψαλμούς απο πολυ νωρις και ακουγοταν σε ολο το νησί.
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπερίζω την τρελοπαρέα. Αυτό το φόρουμ είναι καθημερινή συνήθεια εδώ και χρόνια. Πρόσφατα αποφάσισα να γραφτώ για να μπορώ να συζητώ για αγαπημένα ταξίδια. Με πολύ χαρά δέχθηκα ένα κάρο συμβουλές για την οργάνωση ταξιδιού στην Κούβα και περάσαμε με την κοπέλα τα ωραιότερα Χριστούγεννα φέτος. Άνοιξε έτσι η όρεξη και σήμερα κλείσαμε Μπαλί για τον Σεπτέμβριο και σας ζητώ ταπεινά την πολύτιμη βοήθειά σας και την υπομονή σας προκειμένου να μας μείνει αξέχαστο και αυτό το ταξίδι.

Τα βασικά, είμαστε 30 και 28 ετών, έχουμε κάνει αρκετά ταξίδια με αγαπημένα μέχρι τώρα την Κούβα, το Μαρόκο και τα Κανάρια Νησιά. Δεν είμαστε σούπερactive και γυμνασμένοι αλλά ούτε και τεμπέληδες που θέλουμε μόνο all inclusive και παραλία. Θα βρεθούμε λοιπόν στο Μπαλί στις 8 Σεπτεμβρίου το βράδυ και θα αναχωρήσουμε από εκεί στις 19 το απόγευμα. Προσανατολιζόμαστε στο εξής πρόγραμμα, 8-13 διαμονή σε ubud, 14-15 διαμονή σε Gilly T 16-17-18 seminyak. Πως σας ακούγεται?

Θέλουμε από ναούς να δούμε σίγουρα τους ulun danu beratan, tanah lot, και uluwatu, από ορυζώνες τον tegallalang και σε όλα τα άλλα είμαστε ανοιχτοί. Επίσης θέλουμε βόλτα με ελέφαντες, ράφτινγκ, σέρφινγκ (είμαστε άσχετοι) και βουτιά με μάσκα και αναπνευστήρα σε κάποια ήρεμη θάλασσα (δεν θέλουμε μαθήματα κατάδυσης κτλ λόγω κόστους). Όσον αφορά την ενοικίαση αυτοκινήτου θα χρειαζόμαστε για όλες τις ημέρες? Φτάνουμε στο αεροδρόμιο βράδυ οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να κλείσουμε και για εκείνη την μέρα οδηγό ή αν θα βγει φθηνότερα ένα ταξί για ubud. Βγαίνει το πρόγραμμα όπως το έχω στο μυαλό μου? Τέλος τι συνδυάζεται καλύτερα με ubud και τι από seminyak? Eννοείται είμαστε δεκτικοί σε προτάσεις για ξενοδοχεία ή οδηγούς. Το μπάτζετ για τις διανυκτερεύσεις θα είναι μάξιμουμ 60 ευρώ το βράδυ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Καλησπέρα, οδηγόυς θα βρισκετε στον δρόμο κάθε 2 μέτρα... Μην σκας, Όταν θα θέλετε να αλλάξετε περιοχή ή να κάνετε μια βόλτα/δραστηριότητα τότε με 40 ευρώ θα τον έχετε για όλη την μέρα. Φυσικά όταν φτάσετε δεν αξίζει να κλείσετε κάποιον για την μεταφορά στο ubud. Στο αεροδρόμιο υπάρχουν προκαθορισμένες τιμές για όλο το νησί.
Η seminyak ήταν τρομερά τουριστική για τα γούστα μου, αλλά αυτό εξαρτάται από εσάς.
Εμείς κάναμε καταδύσεις στο amed , scuba στο νησάκι menjangan δίπλα στο pemuteran. Όμως αν πάτε στα Gilli, νομίζω θα περάσετε πολύ όμορφα.
Για ξενοδοχεία , απλά ψάξε στα μεγάλα σάιτ (πχ Booking) με τα κριτήρια και την τιμή πού ζητάς. Θα βρεις πολλά και καλά.
Μέχρι να σας απαντήσει κάποιος άλλος, προτείνω να διαβάσετε ιστορίες για το Μπάλι εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/?prefix_id=86 .

Καλή συνέχεια! :)
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Καλησπέρα, οδηγόυς θα βρισκετε στον δρόμο κάθε 2 μέτρα... Μην σκας, Όταν θα θέλετε να αλλάξετε περιοχή ή να κάνετε μια βόλτα/δραστηριότητα τότε με 40 ευρώ θα τον έχετε για όλη την μέρα. Φυσικά όταν φτάσετε δεν αξίζει να κλείσετε κάποιον για την μεταφορά στο ubud. Στο αεροδρόμιο υπάρχουν προκαθορισμένες τιμές για όλο το νησί.
Οι τιμές που μου έδωσε εμένα το γραφείο που επικοινώνησα είναι με την ώρα και όχι με την ημέρα. Εμείς θα έχουμε βάση την Ubud άλλά θα εκδράμουμε σε όλο το νησί. Επιπλέον δεν θα μένουμε Ubud downtown αλλά περίπου 20 λεπτά μέσα στην ζούγκλα.

6 hours IDR 400.000/Car ($30)
8 hours IDR 500.000/Car ($39)
10 hours IDR 550.000/Car ($43)
Extra hours IDR 50.000 ($4)

Αξίζει ή να ψάξω και αλλού?

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό που να είναι με την ημέρα?

Επίσης για ταξί από αεροδρόμιο για Ubud μας πρότεινε περίπου στα 18 €.
Είναι σωστή η τιμή ή να το αφήσω?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο ιντερνέτ, βρήκα ότι η τιμή που σας ζητάνε για το αεροδρόμιο στο Ubud,είναι μια χαρά.
Επίσης η τιμές που σας δίνουν οι οδηγοί για εκδρομές είναι περίπου ίδιες παντού. Όταν λέμε "με την μέρα" είναι περίπου 10 ώρες ... Επαναλαμβάνω, οι οδηγοί στο Μπαλί είναι όσοι και οι κάτοικοι (σχεδόν) ;) , περπατώντας θα σας ρωτήσουν άπειρες φορές!
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Να ρωτησω κατι αλλο παιδια. Για 12 μερες, ποσες ημερες απ αυτες θα χρειαστουμε αμαξι? Θελω να πω στo gili t σιγουρα δεν χρειαζομαι αλλα τις αλλες περιοχες? Πχ να επιλεξω κατι μεσα στο ubud για να μπορω να βγαινω βολτα στην πολη με τα ποδια οταν τελειωνουμε τις δραστηριοτητες η λιγο εξω και για καθε ανεβασμα κατεβασμα στην πολη να χρειαζομαι οδηγο? Επισης πχ απο seminyak για jimbaran που θελω να παω στο ηλιοβασιλεμα για ψαρι αξιζει να εχω κλεισει καποιον για ολη μερα η βγαινει οικονομικα και να παρεις ταξι για να πας απ το α στο β. Σαν προγραμμα ακουγεται οκ το 6 μερες ubud 3 seminyak και 2 gili η εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο? Θα ηθελα να εχω βαση για να γυρισω και το βορειο και το νοτιο τμημα γι'αυτο και σπαω τις διανυκτερευσεις. Gili αξιζει η αδικα η ταλαιπωρια? Τελος οσο κλεινεις τον οδηγο σου για ολη μερα αυτος καθεται και σε περιμενει καπου? ΠΧ πως επικοινωνω μαζι του για να ερθει να με παρει κτλ? Ισως ειναι χαζες οι αποριες μου αλλα αν καποιος μπορει να μου τις λυσει θα ειμαι υποχρεωμενος ;)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Ο οδηγός σε περιμένει μέχρι να πας να τον βρεις εσύ, πχ στην έξοδο κάποιου ναού. Εγώ θα έλεγα, έννοειται στο Ubud να μείνεις κάπου κεντρικά , έτσι και αλλιώς είναι απλά ένα μεγάλο χωριό... Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον οδηγό στον δρόμο, για το πόσο θέλει να σε πάει "εκεί" ...
Όσο για το πρόγραμμα σας, εξαρτάται από εσάς... Εμείς αλλάζαμε την βάση μας. Άλλοι πάλι, θέλουν να επιστρέψουν στο ίδιο ξενοδοχείο! Είναι απλά , μην σκας! :)
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Aρα Ubud να ψάξω κάπου που με τα πόδια μπορώ να φτάσω city center. Να φανταστώ θέλουν παζάρι οι τιμές ξενοδοχείων? Επίσης για να έχω μια εικόνα λίγο, πόσο πρέπει να μου ζητήσουν για ταξί από seminyak σε jimbaran η γενικότερα σε κοντινές πόλεις που δεν θέλω να υποχρεωθώ σε ολοήμερη κράτηση οδηγού? Ρωτάω γιατί διαβάζοντας για την τρελή κίνηση κτλ μην έχω το ταξίμετρο να γράφει για ώρες και πούμε τσάμπα δεν πήραμε ολοήμερο οδηγό. Σίγουρα είναι όλα απλά και όταν φτάσεις στον προορισμό τα βρίσκεις όλα αλλά η αγχωτική φύση μου θέλει να τα ξέρει όλα από πριν :p . Από εγκληματικότητα πως πάει το νησί?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Για τιμές ταξί, ψάξε στο ιντερνέτ. Ότι ζητήσεις,το βρίσκεις! Το Ubud δεν είναι μεγάλο... Αν κλείσεις ξενοδοχεία μέσω μεγάλου σάιτ, δεν μπορείς να κάνεις παζάρια. Ίσως αν θέλεις να ασχοληθείς, στείλε μέιλ σε αυτά που σε ενδιαφέρουν. Εγκληματικότητα; Δεν νομίζω :)
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Aρα το ubud ειναι walkable αν κλεισω city center. Βεβαια κοιτουσα λιγο για ξενοδοχεια και τα πιο ωραια ειναι λιγο εξω αλλα απ την αλλη δεν θελω να χρειαζομαι ταξι για να βγω το βραδυ εξω. Η seminyak ειναι walkable? Lovina Canggu και Nusa Dua αξιζουν επισκεψη?
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Να ρωτησω κατι αλλο παιδια. Για 12 μερες, ποσες ημερες απ αυτες θα χρειαστουμε αμαξι? Θελω να πω στo gili t σιγουρα δεν χρειαζομαι αλλα τις αλλες περιοχες? Πχ να επιλεξω κατι μεσα στο ubud για να μπορω να βγαινω βολτα στην πολη με τα ποδια οταν τελειωνουμε τις δραστηριοτητες η λιγο εξω και για καθε ανεβασμα κατεβασμα στην πολη να χρειαζομαι οδηγο? Επισης πχ απο seminyak για jimbaran που θελω να παω στο ηλιοβασιλεμα για ψαρι αξιζει να εχω κλεισει καποιον για ολη μερα η βγαινει οικονομικα και να παρεις ταξι για να πας απ το α στο β. Σαν προγραμμα ακουγεται οκ το 6 μερες ubud 3 seminyak και 2 gili η εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο? Θα ηθελα να εχω βαση για να γυρισω και το βορειο και το νοτιο τμημα γι'αυτο και σπαω τις διανυκτερευσεις. Gili αξιζει η αδικα η ταλαιπωρια? Τελος οσο κλεινεις τον οδηγο σου για ολη μερα αυτος καθεται και σε περιμενει καπου? ΠΧ πως επικοινωνω μαζι του για να ερθει να με παρει κτλ? Ισως ειναι χαζες οι αποριες μου αλλα αν καποιος μπορει να μου τις λυσει θα ειμαι υποχρεωμενος ;)
Απο το Jimbaran στο Seminyak σε ωρα αιχμης μπορει να σε παρει και 1.5 ωρα (δεν φανταζεσαι τι κινηση μπορει να συναντησεις σε καποια σημεια). Οποτε μην κοιτας τις αποστασεις χιλιομετρικα. Αν θες να δεις το νησι κατα τη γνωμη μου θες αυτοκινητο στο ubud σχεδον καθε μερα. Αν μια μερα θες να πας μονο σε μια περιοχη για κατι συγκεκριμενο και να μην κανεις τιποτε αλλο τοτε συμφερει ταξι. Αν θες να γυρισεις σε 2-3 περιοχες δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να παρεις οδηγο
 

Harrygreen88

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
N/A
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Απλά για να μπορέσω να υπολογίσω καλύτερα θα ήθελα να ξέρω που χρειάζομαι full day driver και που απλά ταξάκι για να με πάει κάπου. Πχ αν θέλω από seminyak να πάω kuta για ποτό η canggu ή jimbaran για ψάρι πάω με ταξί ή χρειάζομαι full driver μαζί μου? Seminyak όπου και να μείνω είναι walkable η να ψάξω σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.155
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom