Γερμανία Ταξίδι στο Μόναχο

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εμεις σχεδον καθε μερα,περα απο γευμα και μερικες φορες και βραδυνο,παιρναμε και το βαισβουρστ,στα ορθια,συνηθως απο το σταθμο.Αυτο σημαινει υγιεινη διατροφη!

Εμεις παντως ειχαμε επισκεφτει 9 εκκλησιες στο Μοναχο (αφησαμε και 1-2 εξω!).
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Λοιπον μιας και μενω εδω στο Μοναχο,θα σου προτεινα τα εξης:

Boλτα στη Marienplatz (το neues rathaus ειναι αυτο που ειναι πανω στη πλατεια και το παλιο ειναι οπως βλεπεις το καινουριο,στο δεξι σου χερι,νομιζω εχει και ενα μουσειο παιχνιδιων μεσα).Η βολτα ειναι πολυ ωραια μεχρι το Stachus,o δρομος μεχρι εκει ειναι η κεντρικη εμπορικη οδος,οπως ειναι η δικια μας η ερμου.
Να μπειτε στη Frauenkirche και να ανεβειτε στο πυργο της Peterskirchen (30 δευτερα απο τη Marienplatz).Η θεα απο εκει ειναι εκπληκτικη!
Για φαγητο ειναι ενα πολυ ωραιο μαγαζακι στη viktualienmarkt που εχει ενα πολυ ωραιο bratwurst,εγω τουλαχιστον τρελενομαι!
Mετα βολτιτσα odeonsplatz και απο εκει ειναι ωραια να περπατησετε μεχρι το universitaet,τη σταση του μετρο οπου ειναι το πανεπιστημιο του μοναχου και η κεντρικη βιβλιοθηκη.
Αλλα που μπορειτε να κανετε,ειναι να πατε στο Εnglischer Garten να δειτε το παρκο και κυριως τους surfers αμα ειναι καλη ημερα.Υποτιθεται οτι απαγορευεται αυτο που κανουν αλλα ολοι το ξερουν και η αστυνομια κανει τα στραβα ματια.Μετα να πατε στο Olympiapark να ανεβειτε στον πυργο της τηλεορασης,εχει και ωραιο εστιατορια μονο που θελει κρατηση και ειναι και τσιμπημενο.
Για εκδρομες,υπαρχουν το Salzburg το Neuschwanstein (που ειναι παρα πολυ ωραιο,δεν αξιζει βεβαια να μπειτε θα κλαιτε τα λεφτα σας,μονο απο το εξωτερικο) και το Schloss Ηοhenzollern (google it!)
Για εξοδο Schwabing και κυριως στις στασεις Μuenchener Freiheit και Giselastrasse εχει κατι πολυ ωραια μαγαζια (καλα οχι και σαν Αθηνα ,αλλα λεμε τωρα).
Ωραια ειναι επισης και η περιοχη γυρω απο το Sendlinger Tor!
Α και αν θελετε ετσι και ενα πιο μακρυ ταξιδακι,η χριστουγεννιατικη αγορα της Νυρεμβεργης ειναι η καλυτερη στη Γερμανια!

Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα!

YΓ: Ξεχασα το ζωολογικο κηπο στο Thalkirchen και το Hofbrauhaus αν και αυτο θα το λεει και ο οδηγος σας..!
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
@Varis81
Αν μπορείς πες λίγο και τι ακριβώς παίζει με τα εισιτήρια των ΜΜΕ γιατί εμείς είχαμε μπερδευτεί μέχρι να βγάλουμε άκρη.

Νομίζω στο τέλος καταλήξαμε με 24ωρο εισιτήριο απεριόριστων διαδρομών στις βασικές ζώνες για 5 άτομα στην τιμή των 10?.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
@Varis81
Αν μπορείς πες λίγο και τι ακριβώς παίζει με τα εισιτήρια των ΜΜΕ γιατί εμείς είχαμε μπερδευτεί μέχρι να βγάλουμε άκρη.

Νομίζω στο τέλος καταλήξαμε με 24ωρο εισιτήριο απεριόριστων διαδρομών στις βασικές ζώνες για 5 άτομα στην τιμή των 10?.
Nαι βασικα ειναι πολυ πολυπλοκο το συστημα και θελει καλη εκπαιδευση!!
Βασικα αν ειναι πχ δυο ατομα,συμφερει το isarcard της μιας εβδομαδας που κανει 14 ευρω και γλυτωνεις και μερος του 18ευρου που θες για το πηγαινε ελα στο αεροδρομιο γιατι πληρωνεις μονο απο το αεροδρομιο μεχρι το ring 5 (νομιζω το αεροδρομιο ειναι ring 9)Μετα ομως εχεις ολη τη βδομαδα στa 1-4 με 14 ευρω!!Eκπληκτικο αν αναλογιστεις οτι το ημερισιο εχει 5.20 νομιζω.
Αν ειστε πανω απο τρια ατομα συμφερει αυτο που ειπες.

YΓ:Η isarcard ειναι απο δευτερα μεχρι κυριακη ,δεν μπορεις πχ να βγαλεις απο τεταρτη μεχρι τριτη.
 

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
VARIS81 θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας κ μένεις Μόναχο η πολή περπατιέται εύκολα ή οι αποστάσεις είναι μακρινές για τα κυριότερα αξιοθέτα? Το ξενοδοχείο μας είναι κοντά στο Μουσείο Τεχνολογίας κ μιας κ θα είμαστε 5 άτομα λέγαμε να βγάλουμε την City Tour Card για το κέντρο. Θα μας φανεί χρήσιμη ή δεν αξίζει τα λεφτά?? http://www.travelstories.gr/members/varis81-3586.html
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
VARIS81 θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας κ μένεις Μόναχο η πολή περπατιέται εύκολα ή οι αποστάσεις είναι μακρινές για τα κυριότερα αξιοθέτα? Το ξενοδοχείο μας είναι κοντά στο Μουσείο Τεχνολογίας κ μιας κ θα είμαστε 5 άτομα λέγαμε να βγάλουμε την City Tour Card για το κέντρο. Θα μας φανεί χρήσιμη ή δεν αξίζει τα λεφτά??
Φανταζομαι οταν λες μουσειο τεχνολογιας εννοεις το deutsches museum.Απο εκει δεν ειναι και παρα πολυ κοντα το κεντρο κυριως λογω του κρυου το χειμωνα που δεν κανει και πολυ ευχαριστο το περπατημα.Αλλα αμα πας στο κεντρο γυρω γυρω ολα περπατιουνται.Σε καποια πραγματα θες μετρο βεβαια οπως ο ζωολογικος κηπος η το olympia park.
Koιτα εγω δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε αυτη την καρτα αλλα αν κρινω απο την τιμη της και ειστε και 5 πιο φτηνα δεν θα βρειτε!
 

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Φανταζομαι οταν λες μουσειο τεχνολογιας εννοεις το deutsches museum.Απο εκει δεν ειναι και παρα πολυ κοντα το κεντρο κυριως λογω του κρυου το χειμωνα που δεν κανει και πολυ ευχαριστο το περπατημα.Αλλα αμα πας στο κεντρο γυρω γυρω ολα περπατιουνται.Σε καποια πραγματα θες μετρο βεβαια οπως ο ζωολογικος κηπος η το olympia park.
Koιτα εγω δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε αυτη την καρτα αλλα αν κρινω απο την τιμη της και ειστε και 5 πιο φτηνα δεν θα βρειτε!
Ευχαριστώ για την βοήθεια ελπίζω να βγάλω άκρη με τους αυτόματους πωλητές των εισητηρίων γιατί πέρυσι στην Φρανκφούρτη θυμάμαι ότι ήταν μόνο στην Γερμανική γλώσσα!!!!
 

RINA SKOURA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας παιδιά!!!

Σε 5 ημέρες πετάω για Μόναχο για 1 εβδομάδα και θέλω να αφιερώσουμε 2 μέρες στο κάστρο και Garmish-Πατερνκριχεν όπου και θα κάνουμε μια διανυκτέρευση εκεί.
Είναι πρώτη φορά που πάω Μόναχο και θέλω εαν μπορεί κάποιος,
σας παρακαλώ να μου πεί πια διαδρομή να ακολουθήσω με το τρένο Μόναχο -Fussen (κάστρο) και μετά πως πάω Garmish?
ή απο το Mόναχο στο Garmish και μετά πως πάω στο κάστρο και στην συνέχεια επιστροφή Μόναχο.
Σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ:roll:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Γειά σας παιδιά!!!

Σε 5 ημέρες πετάω για Μόναχο για 1 εβδομάδα και θέλω να αφιερώσουμε 2 μέρες στο κάστρο και Garmish-Πατερνκριχεν όπου και θα κάνουμε μια διανυκτέρευση εκεί.
Είναι πρώτη φορά που πάω Μόναχο και θέλω εαν μπορεί κάποιος,
σας παρακαλώ να μου πεί πια διαδρομή να ακολουθήσω με το τρένο Μόναχο -Fussen (κάστρο) και μετά πως πάω Garmish?
ή απο το Mόναχο στο Garmish και μετά πως πάω στο κάστρο και στην συνέχεια επιστροφή Μόναχο.
Σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ:roll:
Γιατι θες να μεινεις εκει και δεν το κανεις μονοημερη??
Για το neuschwanstein παιρνεις το τρενο απο τον κεντρικο σιδηροδρομικο σταθμο για Fuessen ,εχει καθε .06 νομιζω ,τσεκαρε το.2 ωρες και κατι η διαδρομη.Μολις κατεβεις στο φουσεν εχει λεωφορειο ακριβως εξω απο το σταθμο (ακολουθα το πληθος) που σε παει στη βαση του καστρου.Απο εκει η περπατημα η λεωφορειο η αμαξα για να κανεις την ανηφορα.Αν θες να μπεις και μεσα κλεισε εισητηρια απο το ιντερνετ γιατι η ουρα ειναι απιστευτη.Παντως κατ εμε δεν αξιζει να μπεις ,απεξω ειναι ωραιο.Α να πατε και marienbruecke εχει καταπληκτικη θεα του καστρου αλλα εχει λιγο παραπανω περπατημα,αν την παλεψετε με το κρυο αξιζει.Για επιστροφη απο Fuessen παλι καθε μια ωρα εχει αλλα τσεκαρε στο bahn.de .
 

anika

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανια
Πολύ καλά τα λέει ο Varis81,πήγαινε με το τρένο αφού θα έχεις κλείσει τα εισητήρια σου απο πριν μέσω του :https://www.hohenschwangau.de/?id=856 αν δεν θέλεις να περιμένεις 2-3 ώρες στην ουρά.Η μόνη ένσταση που έχω είναι στο ότι κατεμέ αξίζει να το δείς το κάστρο και από μέσα.Τόσο η αίθουσα του τροβαδούρου με την καταπληκτική ακουστική της όσο και η αίθουσα του θρόνου και το μικρό σπήλαιο μέσα στο κάστρο αξίζουν τον κόπο.Το συγκεκριμένο κάστρο σε αντίθεση με το Hohenschwangau χτίστηκε ως ησυχαστήριο παρά για επίδειξη δύναμης και ο Λουδοβίκος ο δεύτερος της Βαβαυρίας (ο επονομαζόμενος "τρελός") που το έχτισε ξετίναξε τα οικονομικά της για να το πετύχει .Η ανηφόρα από το εκδοτήριο μέχρι το κάστρο είναι αρκετά δύσκολη διαδρομή γιαυτό φρόντισε να έχεις αρκετό χρόνο στην διάθεση σου ώστε να μην χρειαστής να την κάνεις τρέχοντας (αμ την κάνεις με τα πόδια).Αν περάσει η ώρα εισόδου του γκρουπ σου (αυτολυ που θα επιλέξεις στην online κράτηση) δεν θα σου επιτρέψουν να μπεις (ούτε θα σου επιστρέψουν τα χρήματα γιαυτό φρόντισε να κλείσεις γκρουπ για μετά τις 11:30 ,ώστε να έχεις αρκετό χρόνο στην διάθεση σου.
 

RINA SKOURA

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστώ anika & Varis81 που απαντήσατε. Δηλαδη εαν κατάλαβα παίρνω απο Μόναχο τραίνο για Fussen και απο εκεί θέλω 2 ώρες για το κάστρο? και στην συνέχεια πως θα πάω στο Garmish?
Δεν υπάρχει κατευθείαν απο Μόναχο- Σβαγκάου (κάστρο) διαδρομή με το τραίνο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.136
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom