Ταξιδιωτικές αμαρτίες

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ακούστε τι άλλο θυμήθηκα : Είχα πάει στο Παρίσι και δεν έφαγα προφιτερόλ (βασικά η παρέα μου , η παρέα που είχα πάει τότε με αυτούς δεν ήθελε γιατί ήταν τσιγκούνηδες και ξινοί) ...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αύγουστος 2016 στο δεύτερο ταξίδι μου ΗΠΑ, είχα κανονίσει κατά τη διαμονή μου στο Λας Βέγκας να πάω ημερήσια στο Grand Canyon..

Έλα όμως που είχα ένα διαολάκι στον ένα ώμο που με έτρωγε "που θα τρέχεις τώρα μες το καύσωνα; κ είναι κ μακριά..ταλαιπωρία..κάτσε δω να χαρείς τη χλίδα..μες το αιρ κοντισιον..άσε που έχεις υψοφοβία/ακροφοβία..δε θα το χαρείς.."

Το αγγελάκι στον άλλο ώμο έλεγε βέβαια "αφού το πλήρωσες πήγαινε κρίμα να μη το δεις" κ αυτό επικράτησε στο τέλος..

Ώσπου χτυπάει το τηλ στο δωμάτιό μου την μέρα της εκδρομής στις...5 τα ξημερώματα !! Κ ακούω "καλημέρα στις έξι (χαράματα) θα σας περιμένει το πούλμαν στο τάδε σημείο"...εγώ με τη τσίμπλα στο μάτι "oh I will not come" κ γυρίζω πλευρό..

Πάνε τ 80 ευρώπουλα που πλήρωσα (κ ήταν κ προσφορά) πάει κ η μοναδική ίσως ευκαιρία που είχα να δω αυτό το φοβερό θαύμα της φύσης..

Ακόμα κ σήμερα προσπαθώ να δικαιολογηθώ στον εαυτό μου μ όλα αυτά που ανέφερε ο διαολάκος πιο πάνω..αλλά δε ξέρω..μάλλον έκανα βλακεία..
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Ακούστε τι άλλο θυμήθηκα : Είχα πάει στο Παρίσι και δεν έφαγα προφιτερόλ (βασικά η παρέα μου , η παρέα που είχα πάει τότε με αυτούς δεν ήθελε γιατί ήταν τσιγκούνηδες και ξινοί) ...
Βασικά μου δίνεις ιδέα να ανοίξω καινούργιο θέμα με τιτλο '' Τσιγκουνηδες και Ταξίδια''... Μπορώ να γράψω και story ίσως... χμμμ... Είναι πολλα δε ξέρω..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αύγουστος 2016 στο δεύτερο ταξίδι μου ΗΠΑ, είχα κανονίσει κατά τη διαμονή μου στο Λας Βέγκας να πάω ημερήσια στο Grand Canyon..

Έλα όμως που είχα ένα διαολάκι στον ένα ώμο που με έτρωγε "που θα τρέχεις τώρα μες το καύσωνα; κ είναι κ μακριά..ταλαιπωρία..κάτσε δω να χαρείς τη χλίδα..μες το αιρ κοντισιον..άσε που έχεις υψοφοβία/ακροφοβία..δε θα το χαρείς.."

Το αγγελάκι στον άλλο ώμο έλεγε βέβαια "αφού το πλήρωσες πήγαινε κρίμα να μη το δεις" κ αυτό επικράτησε στο τέλος..

Ώσπου χτυπάει το τηλ στο δωμάτιό μου την μέρα της εκδρομής στις...5 τα ξημερώματα !! Κ ακούω "καλημέρα στις έξι (χαράματα) θα σας περιμένει το πούλμαν στο τάδε σημείο"...εγώ με τη τσίμπλα στο μάτι "oh I will not come" κ γυρίζω πλευρό..

Πάνε τ 80 ευρώπουλα που πλήρωσα (κ ήταν κ προσφορά) πάει κ η μοναδική ίσως ευκαιρία που είχα να δω αυτό το φοβερό θαύμα της φύσης..

Ακόμα κ σήμερα προσπαθώ να δικαιολογηθώ στον εαυτό μου μ όλα αυτά που ανέφερε ο διαολάκος πιο πάνω..αλλά δε ξέρω..μάλλον έκανα βλακεία..
σοοκαριστικό!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Εχουμε παει Αρχαια Ολυμπια απο Β Ελλαδα και επειδη πεινουσαμε ειπαμε να φαμε σε μια ταβερνα, ειχε και ζεστη, αντε και μια μπυριτσα ακομη, η Ολυμπια εκλεινε στις 2, πληρωσαμε το εστιατοριο στις 2.30 και γυρισαμε στην Πατρα.
Λιγα χρονια μετα διοριζομαι για 7 μηνες στην Αρχαια Ολυμπια. Καθε πρωι με την τσιμπλα στο ματι και καθε μεσημερι τρεχοντας στον Πυργο πισω για ξεκουραση, την χαζευα απο το αυτοκινητο και ποτε δεν ειπα "δεν σταματαμε να μπουμε?".
Τελικα βρεθηκα μετα απο λιγα χρονια εκει μια Πανσεληνο Αυγουστου που ηταν ανοιχτη και ειδα κατι λιγα στο σκοταδι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
'Ενα μουσείο του Βατικανού κι ένα ανέβασμα στον πύργο του Άιφελ κι από μένα. Δεν μου πέρασε απ'το μυαλό να τα γράψω γιατί ο μόνος τρόπος να πάω είναι στην κυριολεξία σηκωτός.

Τώρα που το θυμήθηκα , θεωρείται ως ''ταξιδιωτική αμαρτία'' το γεγονός που δεν πρόλαβα να επισκεφτώ τη Τραστέβερε στη Ρώμη ;;;

Εννοείται πως ναι! Όταν διάβασα ότι έχασες το Πάνθεον ένιωσα ένα τσίμπημα στην καρδιά. Θα δείξει αν το πάει για έμφραγμα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ταξιδιωτικη αμαρτια ειναι 2 φορες στο Λονδινο και δεν εχω παει ουτε london eye , ουτε Μανταμ τισω... Νομιζω εδω ειχα διαβασει οτι δεν πολυ αξιζει... Ακομα σε Πεκινο-Σαγκαη δεν εφαγα Κινεζικο αλλα προτιμουσα ευρωπαικο μπουφε... τουλαχιστον κατι πιο αυθεντικο απο το ρυζι... Σε Νεα υορκη Δεν πηγα Αστορια... το μονο που δεν προλαβαμε... Στη Βενετια δεν πηγα βολτα με γονδολα.... Και μια αμαρτια.... κανονιζα πριν 10 χρονια καποτε ενα ταξιδι Κουβα και δεν το πηγα... τωρα δεν ξερω αν αξιζει ακομα να παω... Ταξιδιωτικη αμαρτια ειναι οτι παντα σκεφτομαι να παρω τα 2 μικρα μου μαζι αλλα τελευταια στιγμη σκεφτομαι οτι χρειαζομαστε σαν ζευγαρι λιγεςμερες να χαλαρωσουμε... και το 2χρονο-3χρονο θα περασει καλυτερα με τους παππουδες και χωρις να κινδύνεψει απο κοβιντ!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Βασικά μου δίνεις ιδέα να ανοίξω καινούργιο θέμα με τιτλο '' Τσιγκουνηδες και Ταξίδια''... Μπορώ να γράψω και story ίσως... χμμμ... Είναι πολλα δε ξέρω..
@Hayate Χαίρομαι που σου δίνω ιδέες ...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μουσείο του Βατικανού: Ειμαι μέσα και αναζητώ επιμόνως την πινακίδα που οδηγεί στην Καπέλα Σιστινα.Ακολουθώ το πλήθος.... Καταλαβαίνω πως έχω φθάσει στην έξοδο... Έξω έχει ήλιο.... Δε βαριέσαι! Άλλη φορά!
Ξανα στη Ρώμη με τον καλό μου αυτή τη φορά και θέλει παρέα για το Βατικανό. "Εγώ τον Πάπα δεν τον ξαναπληρώνω" δηλώνω με πείσμα. Εκείνος είδε και την Καπέλα.
Χωρίς ντροπη ομολογώ πως ΔΕΝ το μετάνοιωσα!

Βενετία: Περιμένουμε στην ουρα για να μπούμε στον Άγιο Μάρκο. Εκνευρίζομαι και ... φεύγω. Εκεινος το απόλαυσε. Εγώ ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου :(
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
- Λονδίνο:
1.Μαντάμ Τόσο (δεν έφταναν τα οικονομικά για το τσουχτερό εισιτήριο).
2. Θεατρική παράσταση (για τον ίδιο λόγο).
- Παρίσι: Μουλέν Ρούζ (δεν ήθελε η ξενερωτη παρέα).
- Ταυλάνδη Πατάγια: Προτιμήσαμε να μην ακολουθήσουμε το γκρουπ αλλά να πάμε αλλού με βανάκι. Όχι ότι περάσαμε άσχημα...
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.388
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Βιέννη:
Είχα βρει εισιτήριο για παράσταση στην όπερα όταν κλείσαμε τα αεροπορικά οπότε σκέφτηκα χαλαρή ότι θα το κλείσω αργότερα.. Μπουαχαχα.. Φυσικά δεν υπήρχε τίποτα όταν ξύπνησα. (ευτυχώς είχα ξαναπάει στο παρελθόν). Όσο είμαστε, λοιπόν, στη Βιέννη, λέω δεν μπορεί να μην δούμε έστω και μια παράσταση.. Οπότε βρίσκω μια στο Volkstheater (θέατρο του λαού) με εισιτήριο τύπου 5 ευρώ. Εμείς και άλλοι 20 ήμασταν μέσα, παρακολουθώντας μονόλογο στα γερμανικά.. Θεϊκό.

Βαρκελώνη:
Έμεινα 5 μήνες και δεν μπήκα ποτέ μέσα στη Sagrada Familia. Δεν το θεώρησα ποτε "απαραίτητο". Επίσης, δεν πήγα ποτέ Ανδαλουσία τότε, γιατί θεωρούσα ότι θέλω σίγουρα μια βδομάδα εκεί ενώ είχα στη διάθεσή μου πάντα Μαξ 3 μέρες..(τώρα απλά θα πήγαινα ένα σκ Γρανάδα, το επόμενο Σεβίλλη κλπ)

Ιερουσαλήμ:
Ήμασταν έξω από το λεωφορείο της γραμμής που θα μας πήγαινε Ραμάλα και δεν μπήκαμε ποτέ με τη φίλη μου γιατί φοβήθηκαμε... Τραγικό.

"Εννοείται" Βενετία χωρίς γόνδολα, Παρίσι χωρίς άιφελ, Λονδίνο χωρίς London eye, Κωνσταντινούπολη χωρίς να μπω μέσα στην Αγία Σοφία, Άμστερνταμ χωρίς μουσείο βαν Γκογκ, κ.α.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom