Ταξιδιωτικές εκπομπές

Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Αυτός ο τύπος κάνει ταξίδια όπως την Τσετσενία και τον Υπερσιβηρικό να φαντάζουν παιχνιδάκι. Έχει μια χαρακτηριστική ευθύτητα και διεισδυτική ματιά που μου ταιριάζει πολύ. Πάει και σε ενδιαφέροντα μέρη, τα λιγότερα εξερευνημένα.
Αυτός και ο Harald Baldr. Μοναδικοί και οι δύο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για την Eva Zu Beck διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Ναι μεν έχει κάνει φοβερά ταξίδια, ωστόσο δε το θεωρώ σόφρων να μας παρουσιάζει σχεδόν mainstream ένα ταξίδι στο Αφγανιστάν, λέγοντας ότι είναι ασφαλές κλπ. Είναι παραπλάνηση και επειδή το έχουν κάνει κι άλλοι -παρουσιάζοντάς το έτσι- στερείται ηθικής, δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις και θεωρώ πως δε σέβεται και τους ντόπιους.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Η αλήθεια ειναι οτι όντως τα παρουσιάζει σαν να είναι εύκολο κ αυτό δεν μ'αρέσει ούτε εμένα αλλά δεν νομίζω οτι αναφέρει οτι είναι ασφαλές, ισα ισα που αποσο θυμάμαι έλεγε οτι δεν προτείνει να πάμε αν δεν ήμαστε σίγουροι για το που πάμε και φυσικά μόνο με τοπικό οδηγό/συνοδεία. Sorry αν κάνω κάποιο λάθος, ίσως να μην κατάλαβα και καλά γιατί δεν είναι κ τέλεια τα αγγλικά μου.

Τους ντόπιους γιατί θεωρείς οτι δεν τους σέβεται? Δεν μου έχει δημιουργήσει τέτοια εντύπωση.
Αυτός που καμιά φορά μου δίνει την αίσθηση οτι δεν σέβεται τους ντόπιους είναι ο Harald Baldr με τα ωρες ωρες χαζά αστεία του.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εννοώ πως δε δείχνει σεβασμό στο δράμα των κατοίκων όχι μόνο αυτή αλλά οποιοσδήποτε πάει σε εμπόλεμες ζώνες ή μέρη με ασταθή κατάσταση για να περιαυτολογησει αργότερα. Φαινόμενο δυστυχώς σύνηθες με τους «υπερταξιδιωτες» του Διαδικτύου της τελευταίας δεκαετίας.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αφήνοντας λίγο τα ταξίδια στο Αφγανιστάν, την Οσσετία και την Τσετσενία, ερχόμενοι πιο κοντά, εδώ στα δικά μας, έχω να προτείνω το νέο εγχείρημα των trip flakes. Για τους Trip flakes έχω ξαναγράψει, όταν με φιλοξένησαν στην εκπομπή του για να μιλήσω σχετικά με το solo traveling . Αυτή τη φορά οργώνουν την ελληνική επαρχία ψάχνοντας για νέους ανθρώπους που αναβιώνουν παλιά επαγγέλματα όπως λχ αυτό του πεταλωτή. Τα (ομολογουμένως καλογυρισμένα) επεισόδια φεύγουν μονορούφι, stay tuned όμως γιατί ετοιμάζονται σύντομα και τα επόμενα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Υπάρχει μια Γαλλική εκπομπή η οποία ονομάζεται Pékin express. Το κόνσεπτ είναι ότι οι διαγωνιζόμενοι ξεκινώντας απ'το Πεκίνο κινούνται σταδιακά αποκλειστικά και μόνο με οτοστόπ και με διανυκτέρευση όπου βρουν χωρίς λεφτά σε διάφορα μέρη εκτελώντας κάποιες αποστολές. Φέτος παίζει η 14η σεζόν και ο στόχος ήταν να διασχίσουν την Αφρική. Λόγω της κατάστασης με τον ιό, άλλαξε το πλάνο και ήρθαν στην Ελλάδα! Έχω εκπλαγεί με το πόσο εύκολα τους πάιρνουν με οτοστόπ ή τους δίνουν ένα μέρος να κοιμηθούν παρόλο τον άγαρμπο τρόπο που το ζητάνε οι Γάλλοι. Αυτή η εκπομπή είναι φοβερή διαφήμιση για την Ελλάδα σαν τοπία, κουζίνα και φιλοξενία. Υπάρχει διαθέσιμο ένα 2ωρο επεισόδιο στο site του καναλιού.

Pékin Express sur 6play : voir les épisodes en streaming

Πολύ ωραίο κόνσεπτ εκπομπής. Μακάρι να γίνει αντίστοιχη προσπάθεια από Ελληνικό κανάλι.
Είχα γράψει γι'αυτήν την πολύ ωραία εκπομπή της γαλλικής τηλεόρασης και είχα προσθέσει μακάρι να γίνει αντίστοιχη εκπομπή στην Ελλάδα. Το γρουσούζεψα! Pékin express απ'το μασούτη!

Asia Express: Ο Πολυχρονίδης και η Ζενεβιέβ συνάντησαν τα εννέα ζευγάρια! | Star.gr
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εδώ στη Θεσσαλονίκη, στη δημοτική τηλεόραση έχουμε μια υπέροχη γυναικεία παρουσία, τη Χριστίνα Κανατάκη την οποία παρακολουθούσα ανελλιπώς όταν ήμουν είκοσι χρόνων και καθόμουν σπίτι με ένα νεογέννητο μωρό, μωρό κι εγώ η ίδια στην ουσία. Δεκαεπτά χρόνια μετά είχα την τύχη η γυναίκα αυτή να με προσεγγίσει για να κάνει ένα αφιέρωμα στο βιβλίο που έχω γράψει και στα ταξίδια που έχω κάνει. Και είναι σημαντικό να προωθούμε το female solo travelling , αφήνοντας πίσω τα όποια στερεότυπα ακόμα το συνοδεύουν και κάνοντας το συντηρητισμό μα και το ανελέητο κουτσομπολιό να σιωπήσει. Μια για πάντα.
Εδώ το λινκ :
 

alenav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπερα σε ολους!


Λατρευω τα ταξίδια, ομως η οικονομικη μου κατασταση δεν μου επιτρεπει ουτε να παω μεχρι την απεναντι γωνια 😂


Οποτε θα ήθελα να βρω καποια ωραια ταξιδιωτική εκπομπή να δω και να "ταξιδεψω" μαζι τους!!


Εχω δει παρα πολλες είναι η αληθεια και δυστυχώς έχω ξεμείνει.


Ψάχνω παρεΐστικες ταξιδιωτικές εκπομπες με ωραία διαθεση και να μην σε κανουν να βαριεσαι.


Και φυσικά να μπορω να την δω καπου με ελληνικούς υπότιτλους.


Με την σειρα μου, εχω να σας προτείνω αρκετές ταξιδιωτικές εκπομπές.


1) Jack Whitehall: Travels with My Father / 2017 netflix.


Πολύ όμορφη ταξιδιωτική εκπομπή. Πατερας και γιος ταξιδευουν μαζι. 2 γενιες πολυ διαφορετικές με πολλά ευτράπελα! 😊


2) Down to Earth with Zac Efron / 2020, netflix


Τρομερα επεισόδια. Ειδικά η πρώτη σεζόν.


Βάλτε το 1ο επεισόδιο, αν θυμάμαι καλά είναι η Ισλανδία και θεωρώ ότι θα σας κερδίσει!
3) Τα πιο απίστευτα ενοικιαζομενα στον κόσμο, 2021, netflix
Μπορεί να μην είναι ταξιδιωτική εκπομπή, με την έννοια οτι δείχνει πολεις, χωριά, δραστηριότητες.
Δείχνει όμως τρομερά ενοικιαζομενα δωμάτια και πολλές δραστηριότητες γύρω από αυτά.
Για παράδειγμα, στο Μεξικό, σε κάποια φάση, έμειναν σε ξενοδοχείο, το οποίο ήταν σαν το σώμα ενός φιδιού. 🐍
4) Dark tourist. 2018, netflix.
Μια πολύ διαφορετική ταξιδιωτική εκπομπή για την σκοτεινή πλευρά του τουρισμού.
Ο πρωταγωνιστής επισκέφθηκε τα κατεχόμενα χωρίς καμία άδεια σε ένα επεισόδιο...
Καθώς επίσης και το Τσερνομπίλ, τη Χιροσιμα και το Ναγκασακι, τ Μεντεγιν κλπ
5) James may: our man in Italy (μπορείς να το βρεις στο ιντερνετ)
Πάρα πολύ γλυκούλης κύριος και τρομερή ταξιδιωτική εκπομπή αν θέλεις να κάνεις τουρ στην Ιταλία!
6) the reluctant traveler. (Μπορείς να το βρεις στο ιντερνετ)
Πάρα πολύ συμπαθητικός και αυτός ο παρουσιαστής!
Πήγε σε πολλά μέρη και έδειξε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
Και μετά είναι ο Ευτυχής Μπλετσας και ο Δουσης!
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι αυτό που ψάχνω για να δω, το παρεΐστικο. Ειδικά με τον Ευτυχη, λίγο κοιμάμαι με τα ατελειωτα τοπία... Αλλά ο άνθρωπος έχει κοινό και μπράβο του.
Ο Δουσης έχει κάποια λιγα πολύ πολύ καλά επεισόδια!
Ελπίζω να βοήθησα!
 

alenav

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Ευχαριστούμε για τις προτάσεις.
Συμπληρωματικά υπάρχει σχετικό θέμα εδω Ταξιδιωτικές εκπομπές
Ευχαριστώ πολύ!
Το κοίταξα, έψαξα μερικές προτάσεις που εγραφαν για το ερτφλιξ και δυστυχώς δεν υπάρχουν πια..
Επίσης έχω δοκιμάσει να δω κάποιες εκπομπες από εκεί και ήταν λιγακι "ήσυχες" για μενα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Καλησπερα σε ολους!


Λατρευω τα ταξίδια, ομως η οικονομικη μου κατασταση δεν μου επιτρεπει ουτε να παω μεχρι την απεναντι γωνια 😂


Οποτε θα ήθελα να βρω καποια ωραια ταξιδιωτική εκπομπή να δω και να "ταξιδεψω" μαζι τους!!


Εχω δει παρα πολλες είναι η αληθεια και δυστυχώς έχω ξεμείνει.


Ψάχνω παρεΐστικες ταξιδιωτικές εκπομπες με ωραία διαθεση και να μην σε κανουν να βαριεσαι.


Και φυσικά να μπορω να την δω καπου με ελληνικούς υπότιτλους.


Με την σειρα μου, εχω να σας προτείνω αρκετές ταξιδιωτικές εκπομπές.


1) Jack Whitehall: Travels with My Father / 2017 netflix.


Πολύ όμορφη ταξιδιωτική εκπομπή. Πατερας και γιος ταξιδευουν μαζι. 2 γενιες πολυ διαφορετικές με πολλά ευτράπελα! 😊


2) Down to Earth with Zac Efron / 2020, netflix


Τρομερα επεισόδια. Ειδικά η πρώτη σεζόν.


Βάλτε το 1ο επεισόδιο, αν θυμάμαι καλά είναι η Ισλανδία και θεωρώ ότι θα σας κερδίσει!
3) Τα πιο απίστευτα ενοικιαζομενα στον κόσμο, 2021, netflix
Μπορεί να μην είναι ταξιδιωτική εκπομπή, με την έννοια οτι δείχνει πολεις, χωριά, δραστηριότητες.
Δείχνει όμως τρομερά ενοικιαζομενα δωμάτια και πολλές δραστηριότητες γύρω από αυτά.
Για παράδειγμα, στο Μεξικό, σε κάποια φάση, έμειναν σε ξενοδοχείο, το οποίο ήταν σαν το σώμα ενός φιδιού. 🐍
4) Dark tourist. 2018, netflix.
Μια πολύ διαφορετική ταξιδιωτική εκπομπή για την σκοτεινή πλευρά του τουρισμού.
Ο πρωταγωνιστής επισκέφθηκε τα κατεχόμενα χωρίς καμία άδεια σε ένα επεισόδιο...
Καθώς επίσης και το Τσερνομπίλ, τη Χιροσιμα και το Ναγκασακι, τ Μεντεγιν κλπ
5) James may: our man in Italy (μπορείς να το βρεις στο ιντερνετ)
Πάρα πολύ γλυκούλης κύριος και τρομερή ταξιδιωτική εκπομπή αν θέλεις να κάνεις τουρ στην Ιταλία!
6) the reluctant traveler. (Μπορείς να το βρεις στο ιντερνετ)
Πάρα πολύ συμπαθητικός και αυτός ο παρουσιαστής!
Πήγε σε πολλά μέρη και έδειξε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
Και μετά είναι ο Ευτυχής Μπλετσας και ο Δουσης!
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι αυτό που ψάχνω για να δω, το παρεΐστικο. Ειδικά με τον Ευτυχη, λίγο κοιμάμαι με τα ατελειωτα τοπία... Αλλά ο άνθρωπος έχει κοινό και μπράβο του.
Ο Δουσης έχει κάποια λιγα πολύ πολύ καλά επεισόδια!
Ελπίζω να βοήθησα!
Στο site που είσαι μπορείς να ταξιδέψεις υπέροχα με τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών... Να συζητήσεις και να δημιουργήσεις νέα ταξιδιωτικά πλάνα.
Απο εκπομπές τώρα ο Δουσης της προηγούμενης έκδοσης μου άρεσε, στο νέο ξεκίνημά δεν τον ςχω δει πολύ αλλά στα λίγα που παρακολούθησα δεν ήταν το ίδιο καλός.
Αντίθετα ο μπλετσας στα δικά μου μάτια είναι σταθερά καλός. Μου αρέσει πολύ που είναι ένα απλό ζευγάρι, όχι μοντέλα όχι το κλασσικό ουτοπικό πρότυπο που δείχνει συνήθως η τηλεόραση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom