Ταξιδιωτική Λογοτεχνία, τηλεόραση...

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πρόσφατο δώρο για τα γενέθλιά μου, από έναν καλό και πολυταξιδεμένο φίλο, το

'Μητροπόλεις, ιστορίες, παράδεισοι - Οδηγός του τολμηρού ταξιδιώτη'

του Άρη Σφακιανάκη (εκδ. Ελληνικά Γράμματα)
To διαβασες τελικα αυτο το βιβλιο; Ειναι καλο;

Εγω δωρακια πηρα το "Η τεχνη του ταξιδιου" και "ο Γυρος του κοσμου σε 40 χωρες". Διαβαζω το πρωτο και μ'αρεσει παρα πολυ. Βιβλια δε διαβαζω καθολου, μονο κατι τετοια μου αρεσουν κι αυτο αξιζει. Το δευτερο ειναι καπως αδιαφορο, για καθε χωρα και μερος γραφει δυο τρια πραγματα πολυ γενικα και αοριστα. Σε αλλο θεμα μου το ειχε πει ο traveladdict και γι'αυτο δε το αγορασα, αλλα τελικα μου το δωρισαν. Το'χω σταματησει και θα το συνεχισω μολις τελειωσω τη Τεχνη του ταξιδιου.

Το "Μια βδομαδα στο αεροδρομιο" μηπως το εχει διαβασει κανεις;
 

mformania

Member
Μηνύματα
17
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος Ξέρει ??
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Να πω κ εγώ με την σειρά μου ότι το θέμα ειναι πολύ ωραία και να προσθέσω:

  • την ποιητική συλλογή του Federico Garcia Lorca ποιήματα της ανδαλουσίας-πραγματικά μαγικά
  • το soundtrack της ταινίας "Δωμάτιο στην Ρώμη"
  • την ταινία "Μεσάνυχτα στο Παρίσι" όπως και το "Vicky Christina Barcelona" και γενικά πιστεύω πως οι ταινίες του Woody Allen είναι ταξιδιωτικά προτεπτικές.
  • Ακόμα οι ταινίες: Babel κ Biutiful του Iñárritu αν και όχι πολύ ευχάριστες, το In Bruges του Martin McDonagh, το ντοκιμαντέρ Life In A Day, το Room with a view του james ivory, το pranzo di ferragosto του Gianni Di Gregorio, Ημερολόγια μοτοσυκλέτας του Walter Salles αλλά και το ομοτιτλο βιβλιο, τα " Πριν το ηλιοβασίλεμα " και "πριν το ξημέρωμα "
  • Και συνεχίζω:το Dirty Dancing-Havana Nights(γιατί όχι),το Paris je t'aime,το Dans Paris του Christophe Honore,A seperation του Asghar Farhadi και τα Godfather
  • * Τελειώνοντας να πω πως δεν είναι όλες οι ταινίες σαν το Eat pray love, αλλά η κάθε μία με τον τρόπο της προβάλει τις ομορφίες ή τις κοινωνικές συνθήκες της χώρας στη οποία εχει γυριστεί η ταινία ....:clap:




 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
To διαβασες τελικα αυτο το βιβλιο; Ειναι καλο;

Εγω δωρακια πηρα το "Η τεχνη του ταξιδιου"

Na μας πεις εντυπώσεις όταν τελειώσεις μανελάκι

Ο Πάτρικ Λη Φέρμορ " ήταν ο μεγαλύτερος ταξιδιωτικός συγγραφέας της εποχής μας". αυτό γραφούν οι ινφος στο βιβλίο του "Η εποχή της δωρεάς"
Θα τον γνωρίζετε βέβαια οι περισσότεροι με την άλλη του ιδιότητα και δράση. Δηλαδή το ότι έκανε αντίσταση στα κρητικά βουνά για δυο χρόνια ντυμένος βοσκός, και μαζί με μια ομάδα κρητικών απήγαγε το στρατηγό Κράιπερ κλπ κλπ. πριν λίγες μέρες μόνο...ανακάλυψα την ιδιότητα του σα συγγραφέα. "Η εποχή της δωρεάς" είναι ταξιδιωτική ιστορία για ένα ταξίδι που έκανε από το Λονδίνο στην Κων/λη, περπατώντας πάνω στη χιονισμένη Ευρώπη. Πως εκμεταλλεύθηκε την φοιτητική του ιδιότητα και το έκανε δωρεάν. ύφος γραφής μοναδικό, που σε κάνει να ξανα -απολαμβάνεις προτάσεις
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Για λάτρεις της μάμα Άφρικα και όχι μόνο...


Μα τι ωραία πράγματα ανακαλύπτω συνέχεια σ' αυτό το site!!! Να προτείνω κι εγώ το βιβλίο "Οι φωνές του Μαρακές" του Ελίας Κανέτι. Μεγάλος μάστορας ο άτιμος. Πρόκειται για ταξιδιωτικά στιγμιότυπα, γραμμένα με μεγάλη ευαισθησία. Είναι πολύ μικρό βιβλίο, ιδανικό ανάγνωσμα τόσο πριν όσο και μετά από μια επίσκεψη στην Αφρική (και ιδίως στο Μαρόκο)... Αλλά αποτελεί και ωραιότατο δέλεαρ για όσους ακόμη δεν έχουν βάλει αυτή την ήπειρο στο χάρτη των ονείρων τους! Καλή ανάγνωση...
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.318
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Mάλιστα..εξ αιτίας του, θέλω να πάω Μαρακές αλλά να δούμε πότε.
Ελίας Κανέτι ο νομπελίστας από το βιβλίου του "Η Τύφλωση" που σας την έχω πολυδιαφημίσει εδώ

(krazykat εδώ θα δεις μαστοριά.....)
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Μαρακές και Τύφλωση

Έγινε, soudiane, μπήκε ήδη στη λίστα με τα βιβλία που θα αγοραστούν άμεσα. Όσο για το Μαρακές, έχει αλλάξει αρκετά από τότε... Θα το αναγνωρίσεις, όμως, σίγουρα. Μην τα ξαναλέμε, βλέπουμε αυτά που είμαστε, και γινόμαστε αυτά που διαβάζουμε, οπότε σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις το ταξίδι και - μέσα στα κοπάδια τουριστών και τα μεγάφωνα των μουεζίνηδων - να ακούσεις τις δικές σου φωνές του Μαρακές.
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Αλεξάνδρεια

Και επειδή η Αίγυπτος παραμένει επίκαιρη, θα τολμήσω να προτείνω ένα βιβλίο που σαφώς δεν κατατάσσεται στο είδος της ταξιδιωτικής λογοτεχνίας, αλλά θα σας συνεπάρει με τις περιγραφές ενός κόσμου χαμένου αλλά οικείου, απ' αυτούς που νοσταλγούμε χωρίς να έχουμε γνωρίσει ποτέ. "Υπατία: Η γυναίκα που αγάπησε την επιστήμη" του Πέδρο Γκάλβεθ. Η Υπατία ως ιστορικό πρόσωπο έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον πολλών μελετητών, οι δε συνθήκες θανάτου της και το ιστορικό πλαίσιο της εποχής έχουν γίνει αιτία ουκ ολίγων διαξιφισμών. Ο λόγος, όμως, που προτείνω το βιβλίο εδώ είναι γιατί οι περιγραφές της Αλεξάνδρειας του 4ου μ.Χ. αιώνα θα σας βάλουν σε μια ατμόσφαιρα ονειρική, οικεία και συναρπαστική. Και όσο κι αν απέχει από την Αλεξάνδρεια του σήμερα, θα σας κάνει να θέλετε να την επισκεφθείτε, έστω για να διαπιστώσετε πόσα είναι αυτά που δεν υπάρχουν πια...

 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ο Πάτρικ Λη Φέρμορ " ήταν ο μεγαλύτερος ταξιδιωτικός συγγραφέας της εποχής μας". αυτό γραφούν οι ινφος στο βιβλίο του "Η εποχή της δωρεάς"
"Η εποχή της δωρεάς" είναι ταξιδιωτική ιστορία για ένα ταξίδι που έκανε από το Λονδίνο στην Κων/λη, περπατώντας πάνω στη χιονισμένη Ευρώπη. Πως εκμεταλλεύθηκε την φοιτητική του ιδιότητα και το έκανε δωρεάν. ύφος γραφής μοναδικό, που σε κάνει να ξανα -απολαμβάνεις προτάσεις
Είναι το 1ο μέρος αυτού του ταξιδιού. Το 2ο είναι το "Ανάμεσα στα δάση και τα νερά". Δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει. Από το 1ο όμως μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα για την Ευρώπη και τα μετέπειτα. Ο Φέρμορ πέθανε τον Ιούνιο που μας πέρασε σχεδόν 100 χρόνων. Ζούσε στην Καρδαμύλη. Έχει γράψει και δύο βιβλία για την Ελλάδα. Τα Μάνη και Ρούμελη.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Για λάτρεις της μάμα Άφρικα και όχι μόνο...


Μα τι ωραία πράγματα ανακαλύπτω συνέχεια σ' αυτό το site!!! Να προτείνω κι εγώ το βιβλίο "Οι φωνές του Μαρακές" του Ελίας Κανέτι. Μεγάλος μάστορας ο άτιμος. Πρόκειται για ταξιδιωτικά στιγμιότυπα, γραμμένα με μεγάλη ευαισθησία. Είναι πολύ μικρό βιβλίο, ιδανικό ανάγνωσμα τόσο πριν όσο και μετά από μια επίσκεψη στην Αφρική (και ιδίως στο Μαρόκο)... Αλλά αποτελεί και ωραιότατο δέλεαρ για όσους ακόμη δεν έχουν βάλει αυτή την ήπειρο στο χάρτη των ονείρων τους! Καλή ανάγνωση...
Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω από ποιον έχει εκδοθεί. Μόνο πως είναι μετάφραση του Νίκου Δήμου. Ποιος είναι ο εκδοτικός οίκος;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom