Ταξιδιωτική Λογοτεχνία, τηλεόραση...

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το έχω στη γαλλική έκδοση, απίστευτο γέλιο!:D

Θα δανειστώ δύο χωρία του βιβλίου από το internet (αγγλική μετάφραση):

Travelling nowadays is neither a privilege nor a heroic act. [...] Its novelty lies in the fabrication of a special, particular interest, as some sort of alibi to accusations of being a simple tourist. An ersatz explorer gloating in the mirror plumed in feathers is a thousand times more dangerous than the common low-profile tourist. As Edward Dahlberg put it, all these rodents are boiling in the same pot anyway: “When one realizes that his life is worthless he either commits suicide or travels.”

Proclaim your thirst for the Other. Your intention: meet other civilisations and witness their authenticity. Have a preference for the human element instead of the sterile marble and rubble, your sole desire being total immersion. After a week diving in Patmos, consider yourself half-Greek. Even if the only company you had there was a programmer from Luxembourg and a Computer Science student from Manx, praise the symbiotic relationship you had with the country: “I came for India, I will return for the Indians”.

:haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Είναι το 1ο μέρος αυτού του ταξιδιού. Το 2ο είναι το "Ανάμεσα στα δάση και τα νερά". Δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει. Από το 1ο όμως μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα για την Ευρώπη και τα μετέπειτα. Ο Φέρμορ πέθανε τον Ιούνιο που μας πέρασε σχεδόν 100 χρόνων. Ζούσε στην Καρδαμύλη. Έχει γράψει και δύο βιβλία για την Ελλάδα. Τα Μάνη και Ρούμελη.
Ούτε το "Ανάμεσα στα δάση και τα νερά" θα μας πάει στην Πόλη.
Συνεχίζει με Ουγγαρία, Τρανσυλβανία, έμπλεξε με γκόμενες στη Ρουμανία, και λεπτομερή ιστορία των τόπων. Το πρώτο το θεωρώ πολύ καλύτερο με τις απίθανες περιγραφές.
Βρήκα και τη "Ρούμελη" για να δω πως μας τα λέει!!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Έχω ακούσει ότι σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες (Δανία ή Ολλανδία αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη) το ή τα τελευταία έτη φοίτησης στο ''Λύκειό'' τους είναι υποχρεωτικά ταξίδια ανά τον κόσμο, ώστε με την ενηλικίωσή τους να έχουν και μια πιο πλήρη άποψη του κόσμου, ξέρει κανείς κάτι σχετικό?
Παίζει γενικά στην Ευρώπη το "Year off", δηλαδή μόλις τελειώσουν το σχολείο και πριν το Πανεπιστήμιο (φαντάροι δεν πάνε) διαθέτουν μια χρονιά για να ταξιδέψουν.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ούτε το "Ανάμεσα στα δάση και τα νερά" θα μας πάει στην Πόλη.
Συνεχίζει με Ουγγαρία, Τρανσυλβανία, έμπλεξε με γκόμενες στη Ρουμανία, και λεπτομερή ιστορία των τόπων. Το πρώτο το θεωρώ πολύ καλύτερο με τις απίθανες περιγραφές.
Βρήκα και τη "Ρούμελη" για να δω πως μας τα λέει!!!!!
??????????????? Από όσο ξέρω έφτασε στην Πόλη. Άλλο βιβλίο δεν ξέρω να υπάρχει σχετικά. Τι να πω
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
??????????????? Από όσο ξέρω έφτασε στην Πόλη. Άλλο βιβλίο δεν ξέρω να υπάρχει σχετικά. Τι να πω
από την εισαγωγή του ίδιου: Εισαγωγικό γράμμα στον Ζαν Φίλντινγκ..... Θα υπάρξει υπάρξει ένα ακόμα βιβλίο, που θα μας οδηγήσει στο τέλος του ταξιδιού και πέρα από αυτό....
"Ανάμεσα στα δάση και στα νερά"
Πάτρικ Λη Φέρμορ
εκδ Μεταίχμιο
(περισσότερα θα σου πω σε λίγες μέρες)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
από την εισαγωγή του ίδιου: Εισαγωγικό γράμμα στον Ζαν Φίλντινγκ..... Θα υπάρξει υπάρξει ένα ακόμα βιβλίο, που θα μας οδηγήσει στο τέλος του ταξιδιού και πέρα από αυτό....
"Ανάμεσα στα δάση και στα νερά"
Πάτρικ Λη Φέρμορ
εκδ Μεταίχμιο
(περισσότερα θα σου πω σε λίγες μέρες)
Τοτε που πέθανε είχα διαβάσει οτι το τρίτο και τελευταίο βιβλίο ήταν έτοιμο αλλά δεν είχε εκδοθεί.Αν μάθεις κάτι ενημέρωσε μας.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
από την εισαγωγή του ίδιου: Εισαγωγικό γράμμα στον Ζαν Φίλντινγκ..... Θα υπάρξει υπάρξει ένα ακόμα βιβλίο, που θα μας οδηγήσει στο τέλος του ταξιδιού και πέρα από αυτό....
"Ανάμεσα στα δάση και στα νερά"
Πάτρικ Λη Φέρμορ
εκδ Μεταίχμιο
(περισσότερα θα σου πω σε λίγες μέρες)

Ο φίλος μας.. σταμάτησε στις "Σιδερένιες Πύλες" (Ρουμανία, Δούναβης)
άλλο βιβλίο για τη συνέχεια δεν έχω βρει.
Το "Ανάμεσα στα δάση και στα νερά" οι τελευταίες του 50 σελίδες είναι οι πιο ενδιαφέρουσες από ιστορία, τοπίο, λαογραφία. Οι υπόλοιπες το παρακάνει με ιστορικές λεπτομέρειες που περισσότερο αφορούν ειδικούς...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Θέλω να διαβάσω κάποιο από τα "Ταξιδιώτικα" του Καζαντζάκη, δεν έχω διαβάσει κανένα. Ποιο βιβλίο μου προτείνεται; Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με την Ρωσία..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Θέλω να διαβάσω κάποιο από τα "Ταξιδιώτικα" του Καζαντζάκη, δεν έχω διαβάσει κανένα. Ποιο βιβλίο μου προτείνεται; Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με την Ρωσία..
Συγχωρήστε μου την αμφισβήτηση, αλλά εκτός από ιστορική αξία, ποια άλλη μπορεί να έχει το να διαβάσεις κανείς ένα κείμενο ταξιδιωτικής λογοτεχνίας τόσο παλιό; Ίσως φταίει ότι είμαι από τους λίγους που δεν τρελαίνονται με το ύφος του Καζαντζάκη.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μα αυτό είναι το ενδιαφέρον.Το ότι είναι τόσο παλιό.Δεν το διαβάζεις για να κάνεις τουρισμό με αυτό οδηγό.

Κάτι ανάλογο που εγώ λάτρεψα ήταν αυτό
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ / AMICIS EDMONDO. DE

Από τα "ταξιδιωτικά " ούτε εγώ έχω διαβάσει κανένα πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom