Ταξιδιωτική Λογοτεχνία, τηλεόραση...

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ευχαριστώ πολύ! Το παράγγειλα κιόλας από την Πολιτεία. Νάσαι καλά!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Είναι το 1ο μέρος αυτού του ταξιδιού. Το 2ο είναι το "Ανάμεσα στα δάση και τα νερά". Δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει. Από το 1ο όμως μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα για την Ευρώπη και τα μετέπειτα. Ο Φέρμορ πέθανε τον Ιούνιο που μας πέρασε σχεδόν 100 χρόνων. Ζούσε στην Καρδαμύλη. Έχει γράψει και δύο βιβλία για την Ελλάδα. Τα Μάνη και Ρούμελη.
Ευχαριστώ για την ινφο. Γι αυτό τελειώνουν οι σελίδες κι είμαι ακόμα στην Πράγα;
τα τελευταία τα γνωρίζω, και το θάνατο θυμάμαι γιατί είχαν αναφερθεί εδώ εκτενώς οι κρητικοί.
Το ότι ήταν συγγραφέας δν τόξερα μέχρι που είδα τυχαία το βιβλίο.
τούτο είναι απόλαυση
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Θα δεις οτι τελειώνει στα σύνορα Ουγγαρίας-Σλοβακίας

Αυτό που μου έκανε φοβερή εντύπωση είναι η νοοτροπία των Γερμανών (και Γερμανικής κουλτούρας λαών) ότι το ταξίδι αποτελεί μέρος των σπουδών ενός ατόμου. Έτσι κάπως εξηγήται η αγάπη τους για το ταξίδι.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Έχω ακούσει ότι σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες (Δανία ή Ολλανδία αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη) το ή τα τελευταία έτη φοίτησης στο ''Λύκειό'' τους είναι υποχρεωτικά ταξίδια ανά τον κόσμο, ώστε με την ενηλικίωσή τους να έχουν και μια πιο πλήρη άποψη του κόσμου, ξέρει κανείς κάτι σχετικό?
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
101 Reykjavik (ταινία)

To "101 Reykjavik" το έχουμε πει; ΦΑ-ΝΤΑ-ΣΤΙ-ΚΟ και πολύ-πολύ αστείο έργο που διαδραματίζεται στην ομώνυμη πόλη... Αξίζει όχι μόνο για τους φίλους της Ισλανδίας (που δεν είναι και λίγοι σε αυτό το φόρουμ :haha:) και για επίδοξους επισκέπτες, αλλά για όποιον θέλει απλά να περάσει ένα ωραίο βράδυ στο σπίτι - το χαμόγελο στο τέλος της προβολής είναι εγγυημένο.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
,
"ο Γυρος του κοσμου σε 40 χωρες". ,, ................ ειναι καπως αδιαφορο, για καθε χωρα και μερος γραφει δυο τρια πραγματα πολυ γενικα και αοριστα.
συμφωνώ,
είναι σαν κειμενάκια από οδηγό εκδρομών τουριστικού πρακτορείου.
Ο τίτλος ...πολύ έξυπνος, αλλά τίποτε περισσότερο.......
 

Maria_Maz

Member
Μηνύματα
59
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ-Γκαλαπαγκος
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
ταξιδιωτικα βιβλια

μολις τελειωσα ενα υπεροχο, ταξιδιωτικο βιβλιο, που το συνιστω ανεπιφυλακτα σε ολους τους πορωμενους ταξιδιωτες του φορουμ!! ηταν σαν να διαβαζα μια μεγαλη ταξιδιωτικη ιστορια!:lol::lol:
λεγεται "ο γυρος του κοσμου με ποδηλατο" των Φρανσουάζ & Κλοντ Ερβέ εκδοσεις υψιλον.
το απολαυσα οσο λιγα βιβλια, πολυ καλογραμμενο και δυνατο. οχι μονο μαθαινεις πολλα απο την καθημερινοτητα των ανθρωπων αλλα σου δινει και μια ψυχικη δυναμη. εμενα τουλαχιστον με επηρεασε πολυ! :clap:
εχετε διαβασει καποιο ταξιδιωτικο βιβλιο που σας αρεσε;
 

Maria_Maz

Member
Μηνύματα
59
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ-Γκαλαπαγκος
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Βολιβια
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν πειράζει, ευχαριστούμε για το τιπ! Το έχω ακούσει και από αλλού γι'αυτό το βιβλίο, ίσως ήρθε η ώρα να το παραγγείλω :)
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Matthias Debureaux
"Η τέχνη του να γίνεσαι βαρετός με τις ταξιδιωτικές σου αφηγήσεις"
Εκδόσεις Άγρα του 2006

Από τα αγαπημένα μου. Μικρούλι και με χιούμορ. Ο συγγραφέας ταξιδεύει για τα περιοδικά Ctizen K και Les Echos. Tο έχω διαβάσει πάνω απο 10 φορές. Δίνει γενικά συμβουλές για το πώς να εντιπωσιάσεις σε μια συζήτηση αναφερόμενος στα ταξίδια σου, τι να πάρεις μαζί σου φεύγοντας κ.α. Πώς να κάνεις τον έξυπνο με λίγα λόγια πάντα με χιούμορ βέβαια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom