Ταξιδιωτικοί οδηγοί VS Travelstories

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Φυσικα και δε ριχνουμε στην πυρα τους ταξιδιωτικους οδηγους.
Φυσικα παιρνω καποιον οδηγο μαζι μου , ειδικα εγω που δεν ξερω προς τα που θα κινηθω καθε φορα και που θα με βγαλει. Περισσοτερο ομως για τον χαρτη και γενικες πληροφοριες της περιοχης.

Πριν απο το ταξιδι βλεπω πολλες φωτο , διαβαζω travelstories αλλων ταξιδιωτων και καποιες φορες παιρνω και εκτυπωσεις απο προηγουμενους ταξιδιωτες που ομως εμπιστευομαι τη γνωμη τους και ξερω οτι τα γουστα μας συμπιπτουν.
Επισης πληροφοριες απο αλλους ταξιδιωτες που συναντω στο δρομο και πιανουμε κουβεντα ή ντοπιους που πιστευω ξερουν καλυτερα απο τον οποιοδηποτε οδηγο. Αυτο ομως το κανει καποιος που ταξιδευει οπως εγω. Αν πας για 4 μερες στο Παρισι πρεπει να πας προετοιμασμενος και με οδηγο οπωσδηποτε πιστευω ωστε να μη χασεις κανενα αξιοθεατο και να μη γυρνας ασκοπα εδω κι εκει – κατι που αρεσει σε μενα και ταιριαζει στα μερη που παω και για τις μερες που εχω...

Το καλο με ενα σαιτ οπως αυτο ειναι οτι ‘γνωριζομαστε’ και ξερουμε τι ενδιαφερει τον καθενα.
Ετσι για παραδειγμα αν ο xenos θελησει να παει στις Φιλιππινες μπορει να εμπιστευτει πιστευω τη γνωμη μου για την ωραιοτερη παραλια στο Πανγκλαο...Το χρησιμοποιω μονο σαν παραδειγμα και δε θελω σε καμια περιπτωση να πω οτι ειμαι ‘ειδικος’ , απλα εχω τρελλα με τις παραλιες , τις ψαχνω και ειναι γνωστο στο σαιτ. Φυσικα και καλα θα κανει να παρει οδηγο μαζι του , αλλα στο θεμα παραλιας μπορει να με εμπιστευτει και να κρατησει μια σημειωση για τη συγκεκριμενη παραλια που θα του πω. Αν τον συμβουλεψω για τα αξιοθεατα της Μαδριτης παλι ξερει τι πρεπει να κανει:haha:. Αυτο εννοω ‘γνωριζομαστε’.

Κλεινοντας εχω να πω οτι στο ταξιδι αισθανομαι ασφαλεια με εναν οδηγο κι ας μεινει πεταμενος στο πισω καθισμα κι ας μην τον ανοιξω καθολου. Ομως συγκεκριμενες πληροφοριες που ηθελα για το Μπελιζ ή για τις Φιλιππινες και που μου εδωσαν προηγουμενοι ταξιδιωτες δεν τις βρηκα σε κανενα οδηγο.
Απο και και περα κλεινω τα βιβλια , ακολουθω το ενστικτο μου και το διασκεδαζω κυριως οταν χαθω σε χωματοδρομους και απομονωμενα χωρια και παραλιες που δε γραφονται σε οδηγους....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Οι ταξιδιωτικοί οδηγοί είναι χρήσιμοι αν θέλεις να ονειρεύεσαι καθώς προετοιμάζεις το ταξίδι σου.
Τους διαβάζεις και σε συνδυασμό με φώτο και βιντεάκια από το ίντερνετ, νοερά ταξιδεύεις...
Στο ταξίδι όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμοι γιατί οι απόψεις των συγγραφέων για ξενοδοχεία, εστιατόρια, καφέ, κέντρα διασκεδάσεως, μαγαζιά για ψώνια απέχουν κατά πολύ από τη νοοτροπία, τις συνήθειες και τις γεύσεις των ελλήνων ταξιδιωτών.
Και αυτό είναι φυσιολογικό γιατί οι περισσότεροι ταξιδιωτικοί οδηγοί είναι γραμμένοι από αλλοδαπούς.
Επομένως, τίθεμαι υπερ του travelstories!!!
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Οι ταξιδιωτικοί οδηγοί είναι χρήσιμοι αν θέλεις να ονειρεύεσαι καθώς προετοιμάζεις το ταξίδι σου.
Τους διαβάζεις και σε συνδυασμό με φώτο και βιντεάκια από το ίντερνετ, νοερά ταξιδεύεις...
Και όταν φύγεις τους αφήνεις στη γιαγια σου για να ξερει που θα είσαι όταν λείπεις.

Στο ταξίδι όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμοι γιατί οι απόψεις των συγγραφέων για ξενοδοχεία, εστιατόρια, καφέ, κέντρα διασκεδάσεως, μαγαζιά για ψώνια απέχουν κατά πολύ από τη νοοτροπία, τις συνήθειες και τις γεύσεις των ελλήνων ταξιδιωτών.
Το γεγονός ότι έχεις τη δυνατότητα να γνωρίζεις ποιες μέρες και ώρες ανοίγουν τα μουσεία, ποιο λεωφορείο εξυπηρετεί την τάδε διαδρομή, πιο εστιατόριο προσφέρει την αυθεντική κουζίνα της πόλης, άσχετα αν εσύ ψαχνεις ολο το Παρίσι να βρεις κεμπάμπ, είναι λίγο περιττές οι πληροφορίες; Και τελικά όλοι οι 'Ελληνες εχουν τα ιδια γούστα που τους βάζουμε σε ένα τσουβάλι;

Και αυτό είναι φυσιολογικό γιατί οι περισσότεροι ταξιδιωτικοί οδηγοί είναι γραμμένοι από αλλοδαπούς.
Φυσικά, γιατί ακόμα και στις διακοπές μας είμαστε χύμα. Είναι ποτέ δυνατόν ο ξενέρωτος ο αλλοδαπός να γνωρίζει τι θα πεί ταξίδι για τον Έλληνα;
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ευτυχώς για μένα από τότε που άρχισα να ταξιδεύω, βρίσκω όλες αυτές τις πληροφορίες σε ιστοσελίδες στο ίντερνετ και δεν χρειάζεται να τις αναζητώ στις σελίδες ενός οδηγού που έχει κυκλοφορήσει τον προηγούμενο χρόνο και αυτά που γράφει μπορεί να έχουν αλλάξει!
Και τόνισα απλά ότι οι έλληνες ταξιδιώτες στην πλειοψηφία τους αντιλαμβάνονται διαφορετικά το ταξίδι από κάποιους άλλους λαούς.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Συμφωνώ ότι ενας ταξιδιωτικός οδηγός κρίνεται στη λεπτομέρεια. Ειχα πάρει μαζί μου στην Σαιγκόν οδηγό LP. Περιττό να αναφέρω ότι ο χάρτης της πόλης δεν πρόσφερε τίποτα. Μου έδειχνε μια λεωφόρο ευθεία ενώ στην ουσία ο δρόμος έστριβε 45 μοίρες δεξιά. Μέχρι να καταλάβω που είμαι, αφού χάθηκα φυσικά και μετά από ερωτήσεις και βρισιές προς τον χάρτη, βρήκα αυτό που έψαχνα.
Συμπέρασμα: δεν είναι πάντα αξιόπιστοι...
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Και ως συνέχεια, συμφωνω περι υποκειμενικοτητας του συγγραφεα αλλά λάθος σε χάρτη?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παιδια λιγο πολυ ολοι τα ιδια λεμε.
Φυσικα και θα παρουμε ταξιδιωτικο οδηγο μαζι μας στο ταξιδι εστω κι`αν τον κανουμε προσκεφαλο στο αεροπλανο.
Οσον αφορα εμενα σε καποιο επομενο ταξιδι θα τον παρω απαρετητα μαζι μου και θα τον γεμισω με στικερς με τις πολυτιμες πληροφοριες απο τα μελη του φορουμ,και το πιθανοτερο να εκτυπωσω και τις ταξιδιωτικες ιστοριες που εχετε γραψει,μην μου ξεφυγη καμμια λεπτομερια.
Οσο για το απο ποιον θα ρωτησω πληροφοριες για παραλιες και οχι μονο...δεν θελει και ρωτημα γιατι....
"εκαστος στο ειδος του και η go2dbeach στις παραλιες",εξαλλου διαβαζωντας την ειναι σαν ναχω κολυμπηση στο Δομινικο,Μπελιζ,Μεξικο,κλπ.
Για τις Φιλιππινες κανω ακομα προσπαθεια,αλλα ειναι ατελειωτες.:haha:

Οσον αφορα χαρτες Τεντεν πηγες πολυυυυυ μακρυα.!!!
Εγω θα γραψω μια μικρη ιστορια για Ελληνικο χαρτη-μιας και εχω παρει φορα τον τελευταιο καιρο με τις ιστοριες-.
Ηθελα να παρω εναν πληρες χαρτη της Ελλαδος για να τον εχω στο αμαξι,για εξορμησεις
Σαββατοκυριακου,μιας και ο παληος ειχε αφησει τα περισσοτερα σπλαχνα του σε ολα τα σημεια του οριζοντα.
Ειχα αμεριστη εμπιστοσυνη σε γνωστο ταξιδιωτικο βιβλιοπωλειο στο κεντρο της Αθηνας,που κυριως εχει τους δικους του ταξιδιωτικους οδηγους,και χαρτες.
Εχωντας λοιπον αμεριστη εμπιστοσυνη σε οτι εχω αγοραση μεχρι προτεινος βρισκω χαρτη σε μεγεθος βιβλιου Α4 με σπιραλ,να ειναι ευκολος για γρηγορες ματιες στο αμαξι.
Τον ξεφυλιζω στα γρηγορα και μενω ευχαριστημενος.
Πληρωνω,φευγω.
Με το που φτανω σπιτι τον ανοιγω να βρω το χωριουδακι μου στον Νομο Χανιων.
Βρε που ειναι????
Κοιταω δεξια,κοιταω ζερβα,κοιταω και παραπερα.
Αφαντο το χωριο.
Και οχι μονο το δικο μου αλλα και τα γυρω χωρια.
Μονο κωμοπολεις και κεφαλοχωρια βλεπω.
Πανικος.
Μαπα ο χαρτης.!!!
Και οχι μονο αυτο,αλλα αμα το παρουνε γραμμη οι συντεκνοκουμπαροι,
οτι δεν τους εχει ο χαρτης θα εχουμε κακα μαντατα.......!!!!!
Και φυσικα αφου ειχε αραιοκατηκιμενη την Κρητη θα ειχε και ολη την υπολοιπη Ελλαδα.
Τον περνω παραμασχαλα με την αποδειξη του και πισω.
Στο μαγαζι......
Το λεω στην υπαλληλο,μου λεει αποκλειεται,
Της λεω που ειναι το χωριο μου ωρε???..εδω περα???
Μοκο.
Η κοπελα δεν μου εφταιγε σε τιποτα.
Περιμενω υπευθυνο.
Ερχεται και του το αποδεικνυω με αλλον χαρτη πληρεστερο που ειχανε, αυτους τους μονοκοματους που τους ξεδιπλωνεις και πιανουνε ολο το σαλονι και τη μιση κρεββατοκαμαρα.
Αυτος ο χαρτης οντως τα ειχε ολα.!!
Ο αλλος χαρτης που πηρα γιατι δεν ταχει ολα λεω????
Απαντηση υπευθυνου μετα απο σκεψη......
Γιατι αμα ειχε και το παραμικρο χωριουδακι θα ητανε ολος μια μαυριλα μου λεει!!!!!!!
Και αμα τον αγοραση κανας Χριστιανος και θελει να παει σε κανενα καρακοβουνι που θα το βρει???
Αμα δεν σας κανει αυτος ο χαρτης παρτε αυτον μου λεει εννοωντας τον αλλο που ξεδιπλωνει.
Αλλα αυτος που ξεδιπλωνει δεν ανοιγει σε ΙΧ,πρεπει να εχεις πουλμαν για να τον ανοιξεις.!!
Να μην τα πολυλογω,ανταλλαξα απο το ιδιο μαγαζι τον χαρτη που ειχα παρει με εναν εστω και μικροτερου μεγεθους που εχει και την παραμικρη αετοφωλια του Ψηλορειτη απο εκδοσεις Καπρανιδη.
Και δεν ειναι και μαυριλα.
Γι`αυτο προσεχουμε τι αγοραζουμε απο το εμποριο.
Και οι πληροφοριες που δινονται απο τα μελη του φορουμ ειναι πολλες φορες ανεκτιμητες.
Σας κουρασα αλλα ετσι ειναι....
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Xenos, δεν κούρασες. Δίδαξες.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Κατά τη γνώμη μου, όπως και να το κάνεις, δεν μπορείς να αντικαταστήσεις τις πληροφορίες ενός ταξιδιωτικού οδηγού με ένα site, όσο καλό και ενημερωμένο να είναι αυτό. Ή μάλλον ίσως και να μπορείς: αν ταξιδεύεις με group ή αν το ταξίδι σου είναι σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος, για λίγες μόνο μέρες, όπου όλα είναι αποφασισμένα από πριν και δεν έχεις σκοπό να κάνεις αλλαγές.


Όταν όμως αποφασίζεις να πας σε μια πόλη που δεν την είχες από πριν στο πρόγραμμα τι κάνεις; Ψάχνεις για net cafe για να βρεις πληροφορίες; Αυτό είναι το καλό που σου προσφέρουν οι οδηγοί. Έχεις μαζεμένες όσες πληροφορίες χρειάζεσαι ανά πάσα στιγμή στην τσάντα σου. Και οι οδηγοί αυτοί από ταξιδιώτες είναι γραμμένοι, ξέρουν τι υπάρχει και σου λένε που και πως να το βρεις. Φυσικά δεν είναι ανάγκη να ακολουθείς ότι λένε και είναι λάθος αν το κάνεις.


Και επειδή δεν ταξιδεύουν όλοι με τον ίδιο τρόπο, προτιμώ να πάρω πληροφορίες για 5 διαφορετικά hostels ή ξενοδοχεία και μετά να κρίνω εγώ παρά να πάω στο 1 που πρότεινε το μέλος ενός forum που στο κάτω κάτω μπορεί να μην ταιριάζει σε αυτό που ψάχνω.

Και μιας που ξεκίνησε ο xenos (ακόμα γελάω με τον χάρτη που όταν τον ξεδιπλώνεις πιάνει όλο το σαλόνι και τη μισή κρεβατοκάμαρα! :haha:) τις ιστορίες να πω και μια δική μου.

Έχω περάσει από το Vietnam στην Κίνα, βρίσκομαι στην συνοριακή πόλη Hekou και
και έχω σκοπό να πάω στο Kunming όπου σε 2 μέρες θα συναντήσω κάτι φίλους που έμειναν στο Vietnam 1 μέρα παραπάνω. Μιας και είχα χάσει το λεωφορείο για Kunming (όπου έτσι κι αλλιώς κάνει μισή μέρα), είπα να σπάσω το ταξίδι, κάνοντας μια στάση στο Gejiou για ένα βράδυ. Το λεωφορείο έφευγε στη 1.30 το μεσημέρι, πήγα έβγαλα εισιτήριου (με νοήματα και δείχνοντας τον χάρτη) και μου έδειξαν το λεωφορείο. Ένα άθλιο 20θέσιο, όπου φυσικά ήμουν ο μόνος ξένος. Οι υπόλοιποι επιβάτες ήταν ντόπιοι με τεράστια σακιά με δεν ξέρω και’γω τι (και δεν θέλω να ξέρω γιατί από κάποια έσταζαν και υγρά) στο πάτωμα και ανάμεσα στις θέσεις και μια γυναίκα κουβαλούσε και μια κότα ζωντανή μέσα στην τσάντα της (εντάξει δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο). Όλη η διαδρομή ήταν μια ατελείωτη σειρά από λακκούβες σε έναν άθλιο χωματόδρομο, ενώ οι Κινέζοι που κάπνιζαν ασταμάτητα και έφτυναν μέσα στο λεωφορείο την έκαναν ακόμα πιο ενδιαφέρουσα. Αλλά είχε πλάκα, μου πρόσφεραν τσιγάρα (παρεμπιπτόντως όποιος έχει δοκιμάσει το φτηνά Κινέζικα τσιγάρα θα καταλάβει γιατί για 1,5 μήνα στην Κίνα δεν κάπνιζα) και η διαδρομή ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα. Μετά από 5 ώρες, την ώρα που σκοτείνιαζε φτάνουμε στο Gejiou.



Το Gejiou παρεμπιπτόντως δεν αναφέρετε στον οδηγό του LP που είχα μαζί μου και δεν είναι και καμιά μικρή πόλη αλλά συνηθισμένος από ΝΑ Ασία που είναι πολύ εύκολο να βρεις ότι θες, με περίμενε μια έκπληξη. Χωρίς χάρτη λοιπόν και χωρίς πληροφορίες αρχίζω να ψάχνομαι και να ρωτάω γύρω αλλά κανείς δεν με καταλαβαίνει. Βγαίνω από το σταθμό κάνω μια βόλτα μπας και βρω κανένα ξενοδοχείο αλλά τίποτα. Ξαναγυρίζω στον σταθμό. Ρωτάω συνεχώς και τελικά κάποιος φωνάζει μια κοπέλα που μίλαγε κάποια αγγλικά. Τη ρωτάω για ξενοδοχείο και μου λέει πως υπάρχουν δωμάτια μέσα στον σταθμό στα οποία μου είπε όμως να μην μείνω και πως υπάρχει και το “No10” στην πόλη και να πάρω ταξί γιατί είναι μακριά. Ωραία λέω, θα πάω εκεί. Βγαίνω από το σταθμό σταματάω ένα taxi, βάζω μέσα τα πράγματα μου, μπαίνω και εγώ. Ωραία και τώρα; “No10” του λέω... με κοιτάει ο τύπος, “hotel” του λέω... καμία αντίδραση. Ενώνω τις παλάμες και τις κάνω μαξιλάρι και κλείνω τα μάτια μου (νόμιζα πως είναι παγκοσμίως η χειρονομία για τον ύπνο, όχι στην Κίνα προφανώς), ο τύπος τίποτα. Βγαίνω από το ταξί, παίρνω τα πράγματα, μπαίνω πάλι στον σταθμό, βρίσκω την κοπέλα και την βάζω να μου γράψει σε ένα χαρτί την λέξη ξενοδοχείο. Μου το γράφει, βγαίνω έξω σταματάω άλλο ταξί, το δείχνω στον ταξιτζή. Το κοιτάει μου λέει κάτι (μη με ρωτήσετε τι) εγώ του γνέφω καταφατικά και ξεκινάμε. Μετά από 10 λεπτά φτάνουμε σε ένα τεράστιο, κυριλέ ξενοδοχείο γεμάτο με neon lights απ’έξω (όπως και τα μισά κτήρια). Τα πιάσαμε τα λεφτά μας. Πληρώνω τον ταξιτζή και μπαίνω στο ξενοδοχείο. Ρωτάω για δωμάτιο, μου λένε την τιμή και παθαίνω εγκεφαλικό, ζητάω φθηνότερο και περιμένω άλλη μια ψυχρολουσία. Ευτυχώς είχαν δωμάτιο στην πιο παλιά πτέρυγα, που δεν θα χρειαζόταν να δώσω το μισό budget του ταξιδιού μου για μια βραδιά αλλά και πάλι ήταν πιο ακριβό από αυτά που συνηθίζω. Αποφασίζω να ψάξω για κάποιο πιο οικονομικό.



Σταματάω ταξί, του δείχνω το χαρτί με τη λέξη ξενοδοχείο, μου δείχνει αυτό στο οποίο ήμασταν δίπλα. Προσπαθώ να του εξηγήσω πως θέλω άλλο αλλά χωρίς τύχη. Σταματάω άλλο ταξί, η ιστορία επαναλαμβάνεται με το ίδιο αποτέλεσμα. Αρχίζω να περπατώ μπας και φανώ τυχερός. Κάνω κύκλους στα γύρω τετράγωνα χωρίς τύχη. Ένας αστυνομικός/φύλακας προσπαθεί να με ρωτήσει μάλλον τι θέλω αλλά δείχνοντας του το χαρτί μου δείχνει και αυτός το “No10”. Μάλλον θα με πέρναγαν για τρελό μιας και απέξω γράφει με τεράστια νέον γράμματα HOTEL. Μετά από λίγο συναντάω μια γυναίκα που μιλ'αει αγγλικά και μου λέει πως υπάρχει και άλλο ξενοδοχείο πιο φτηνό, μερικά τετράγωνα πιο πέρα. Περπατάω ψάχνοντας αλλά τζίφος. 2 ώρες αφότου έχω φτάσει στην πόλη και ενώ έχω κουραστεί, μου έχουν σπάσει τα νεύρα, έχω αρχίσει να κρυώνω και βρίσκομαι ακόμα στον δρόμο με το backpack στην πλάτη, αποφασίζω πως δεν είναι η τυχερή μου μέρα: έριξα τα μούτρα μου, έβαλα βαθιά το χέρι στην τσέπη και πήρα το δωμάτιο στο “Νο10”.

Από το να μου συμβαίνει αυτό σε κάθε μέρος που φτάνω, προτιμώ να έχω μαζί μου τον οδηγό και να ακολουθώ το χάρτη ως το πρώτο guesthouse ή hostel και να ξεφορτώσω τουλάχιστον το backpack μου!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Παιδια λιγο πολυ ολοι τα ιδια λεμε.

Με το που φτανω σπιτι τον ανοιγω να βρω το χωριουδακι μου στον Νομο Χανιων.
Βρε που ειναι????
Κοιταω δεξια,κοιταω ζερβα,κοιταω και παραπερα.
Αφαντο το χωριο.
Και οχι μονο το δικο μου αλλα και τα γυρω χωρια.
Μονο κωμοπολεις και κεφαλοχωρια βλεπω.
Πανικος.
Μαπα ο χαρτης.!!!
Και οχι μονο αυτο,αλλα αμα το παρουνε γραμμη οι συντεκνοκουμπαροι,
οτι δεν τους εχει ο χαρτης θα εχουμε κακα μαντατα.......!!!!!
θα θελα να δω την φατσα σου...:haha::haha::haha::haha: καθως και των συντεκτων οταν θα τους ελεγες τι χαρτη αγορασες....:bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικα συμφωνουμε ολοι οτι οι οδηγοι ειναι χρησιμοι - αναλογα με τον τροπο που ταξιδευουμε - κυριως για τα πρακτικα θεματα (δρομολογια , ωραρια , μουσεια , ξενοδοχεια κλπ) αλλα και οι προσωπικες εμπειριες που ακουμε απο αλλους ταξιδιωτες ειναι επισης ανεκτιμητες ειδικα αν ειναι προσφατες.

Χαιρομαι ιδιαιτερα που το παρον θεμα εγινε αφορμη να διαβασω μινι ταξιδιωτικη ιστορια απο τον mpiftex..μακαρι να μας την ελεγες ολη σε ξεχωριστο θεμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.855
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom