Ταϊλάνδη Φιλιππίνες Ταυλανδη vs Φιλιππινες

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Δυστυχώς αυτά μου είπανε, αυτά κι εγώ πίστευα και πιστεύω από τις ατελείωτες ώρες στα φόρουμ που έχω περάσει....γι'αυτό και θα μείνω Maenam, γι'αυτό και θα μείνω Σαμούι 2-3 μέρες και όχι παραπάνω....

Όταν με το καλό γυρίσω, θα κάνω τριπλό συγκριτικό: Ταϊλάνδη vs Μαλαισία vs Σεϋχέλλες

Αν και από τώρα υποψιάζομαι την κατάταξη :haha: Είμαι σίγουρος ότι Πανγκάν, Τάο & Περχέντιαν θα είναι φοβερά...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Gts
Σχετικα με το Σαμουι το εχω γραψει στην κεντρικη ιστορια,οτι ειναι πολυ τουριστικο.
Η τσαβενγκ ειναι γεγονος οτι δεν εχει ευκολα προσβαση στην παραλια λογω ξενοδοχειων.Την τσαβενγκ δεν την τιμησα ποτε για να κανω μπανιο.Πηγαινα μονο το βραδυ για βολτα.Εχει πολυ ποδαροδρομο για χαζεμα.Το ιδιο και η Λαμαι.Ανωτερη ειναι η Τσαβενγκ νοι,και ενας μικρος κολπος πιο περα οπου και εμενα-περιοχη thongtakian-ειναι πολυ ησυχο μερος.
Το πανγκαν ειναι τουλαχιστον μια 10ετια πισω απο το Σαμουι,και οι παραλιες μικρες,ομορφες και δεν εχουν κοσμο.Η θαλασσα ειναι πεντακαθαρη και εχει πολυ καλη διαυγεια ο βυθος.Αν αποφυγεις μερες πανσεληνου το νησι ειναι σχετικα αδειο.
Η χαντριν ειναι μεγαλη παραλια αλλα τουριστικη.Ενα απογευμα πηγα μονο.
Οι ΒΑ και ΒΔ παραλιες του νησιου ειναι οι καλυτερες.
Θα περιμενω εντυπωσεις απο τα Περχεντιαν και.... οχι μονο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Με αφορμή άλλο τόπικ, να που ξαναβλέπω τι είχα γράψει καιρό πριν, πριν ακόμα επισκεφθώ τη μαγική Ταϋλάνδη. Τώρα τα βλέπω εντελώς διαφορετικά.....Τουριστική η Chaweng ναι, αλλά θαυμάσια για μπάνιο, τόσο μεγάλη και απλωμένη που ο κόσμος δε σου φαίνεται καθόλου. Και φυσικά δε γίνεται καμία σύγκριση με ελληνική παραλία τον Αύγουστο...σε σχέση με τις δικές μας ήταν σαν ερημική!

Συμφωνώ απόλυτα με τον xenos που μας έστρεψε τη προσοχή σε διπλανά από τη Chaweng κολπάκια, πανέμορφα και μέσα στην οργιώδη βλάστηση...μια χαρά είναι και η Chaweng, απλά όταν πηγαίνεις στο Phangan παθαίνεις τόση πλάκα, που τα ξεχνάς όλα....

Όσο για την ατμόσφαιρα της Ταϋλάνδης, τι να πει κανείς....θεωρώ τεράστιο πλεονέκτημα ότι οι άνθρωποι είναι βουδιστές και όχι καθολικοί....τι ωραία εικόνα ήταν να βλέπεις τα σπιτάκια τους, με καθαρές αυλές, τακτοποιημένα, με τα σπιτάκια των πνευμάτων, με με με....αυτά για όποιον τυχερό έμεινε, όπως εγώ, μέσα σε οικισμό ντόπιων.

Και αν και δεν έχω πάει Φιλιππίνες, νομίζω ότι η Ταϋλάνδη υπερτερεί. Όχι σε όλα τα μέρη φυσικά, αλλά τίποτε δεν είναι τυχαίο στη ζωή...

Όσο για το φαγητό στη Ταϋλάνδη, είναι φτωχά τα λόγια για να εξυμνήσουμε το πλούτο, την πρωτοτυπία και τη ποικιλία γεύσεων και αρωμάτων. Ο παράδεισος του γκουρμέ ταξιδιώτη....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
μου ανοιξατε την ορεξη...για φαγητο κ οχι μονο
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
έχοντας πάει πλέον και στους 2 προορισμούς αλλά περισσότερες φορές στην Ταυλάνδη έχω να πω ότι απλά και οι 2 χώρες είναι πανέμορφες. Στις πρωτεύουσες και των 2 επικρατεί αρκετή φτώχια με προβάδισμα της Μανίλας αλλά αυτό το γνωρίζεις από πριν.. Όσο για τις παραλίες δεν είναι τυχαίο ότι η White Beach του Μπορακάι βγήκε μία από τις 10 καλύτερες παραλίες του κόσμου. Νομίζω ότι οι Φιλιππίνες υπερτερούν στη διαύγεια του νερού με μεγάλη διαφορά.. Αχχχχχχ τέλος πάντων και τι δεν θα'δινα να μουν κάπου εκεί χαμένη στην Ασία....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και το Μπορακάι ψηφιστηκε προσφατα ως το καλύτερο νησί για το 2012 :)
 
Last edited by a moderator:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Aλήθεια;;; Δεν το 'ξερα!!!! Το αξίζει βέβαια... Αχχχχχ και ξαναλέω αχχχχχ:(
 

TravelGuru

Banned
Μηνύματα
14
Likes
4
Για μένα η Φιλιππίνες είναι ίσως η ποιο όμορφη χώρα που έχω επισκεφτεί !
Έχω πάει 3 φορές και συστήνω σε όλους σας να πάτε.
Για μένα αυτή η χώρα είναι ο απόλυτος " Τροπικός Παράδεισος ".
 

Kalifornia1810l

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα σε ολους ετοιμαζομαι να παω ταξιδι τον μαρτιο και ειμαι αναμεσα σε φιλιπιννες η ταυλανδη εχει παει καποιος για εντυπωσεις η που ειναι καλυτερα.ευχαριστω πολυ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Που είναι καλύτερα για να κάνεις τι; Μπάνια; Φαί; Να δεις φύση; Αρχαία; Να βολτάρεις σε πόλη;
Προσωπικά προτιμώ Μπαγκοκ και βόρεια Ταυλάνδη, αλλά τελικά είναι θέμα γούστου.
 

Kalifornia1810l

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Που είναι καλύτερα για να κάνεις τι; Μπάνια; Φαί; Να δεις φύση; Αρχαία; Να βολτάρεις σε πόλη;
Προσωπικά προτιμώ Μπαγκοκ και βόρεια Ταυλάνδη, αλλά τελικά είναι θέμα γούστου.
Καλησπερα για καλυτερα τοπια και καλυτερες παραλιες ποιο πολυ με ενδιαφερει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom