Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ναι λογικό είναι αυτό που γράφετε σχετικά με τις ταυτότητες, αλλά θέλει να χρησιμοποιήσει διαβατήριο. Μπορεί με το ισχύοιν ή πρέπει να το ανανεώσει;
https://www.gov.uk/uk-border-control/before-you-leave-for-the-uk
You must have a valid passport to enter the UK. It must be valid for the whole of your stay.
Καλού κακού, κάντε ένα τηλέφωνο στην Ελληνική πρεσβεία, στο Ηνωμένο Βασίλειο για να είστε σίγουροι.
Πάντως συμφωνώ με τον North66, είναι κρίμα να δώσετε 85€ για νέο διαβατήριο, αν η κόρη σας δεν έχει σκοπό να κάνει άλλο ταξίδι άμεσα, που να χρειάζεται διαβατήριο. Μπορεί να χρησιμοποιήσει την ταυτότητα της!
 

Katsidaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους. Θα ταξιδεψω τελος του μηνα στη σκωτια (εδιμβουργο) και εχω ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες χειρογραφους απο το 2006 που ημουν 13 και προφανως εχω αλλαξει πολυ απο τοτε. Οταν πηγα να την αλλαξω προσφατα στην αστυνομικη διευθυνση λαρισας μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα, οτι ταξιδευω κανονικα και οτι δε χρειαζεται να αλλαξω εφοσων ειναι στα λατινικα και δε προβλεπεται κιολας λογω των 15 ετων .Μου διαβεβαιωσαν 2 αστυνομικοι κιολας οτι ειναι μια χαρα και οτι δεν εχει σημασια τοσο που εχω αλλαξει απο τοτε εφοσων ολα τα στοιχεια ειναι ενταξει. Σε τηλεφωνο που πηρα στη διευθυνση ταυτοτητων μου απαντησε το ιδιο και οτι δε μπορει να αλλαξει εφοσων διαθετει σωστα στοιχεια και λατινικους χαρακτηρες.

Το θεμα ειναι οτι μπορει να εχω προβλημα εξω με αυτο το θεμα; διαθετω και διπλωμα και καρτα οπως και φοιτητικο πασο που ειναι κατεγραμενα στα λατινικα τα στοιχεια μου με φωτογραφιες αλλα δε θελω να εχω ιστοριες. Ευχαριστω πολυ
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Σαμοθράκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα με τις ταυτότητες τις χειρόγραφες για είσοδο στο ΗΒ (μένω χρόνια ΗΒ και καμια φορά ταξιδεύω με ταυτότητα). Τις κοιτάνε λίγο με μισό μάτι γιατί δε μπορούν να τις σκανάρουν όποτε πρέπει να εισχωρήσουν δεδομένα με το χέρι. Από όταν ξεκινησε η ιστορία με το Brexit, κακώς, έχουν αρχίσει να κάνουν ερωτήσεις λες και έχει γίνει ηδη το Brexit, όποτε να περιμένετε ερωτήσεις του στυλ 'Για πόσο καιρό θα είσαι εδω', και 'γιατί ταξιδεύεις ΗΒ' κλπ. Το μόνο θέμα είναι οτι συνήθως στα αεροδρόμια που έχουν τις εισόδους βιο-διαβατηρίου, δημιουργείται ουρά στις ταυτότητες γιατί ταξιδεύουν πολλοί με ταυτότητα από όλη την ΕΕ ενώ όσοι έχουν το βιο-διαβατήριο ξεμπερδεύουν γρήγορα. Αν δεν υπάρχει άλλος λόγος να βγάλεις διαβατήριο, η ταυτότητα είναι μια χαρά για ΗΒ.
 

Katsidaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα με τις ταυτότητες τις χειρόγραφες για είσοδο στο ΗΒ (μένω χρόνια ΗΒ και καμια φορά ταξιδεύω με ταυτότητα). Τις κοιτάνε λίγο με μισό μάτι γιατί δε μπορούν να τις σκανάρουν όποτε πρέπει να εισχωρήσουν δεδομένα με το χέρι. Από όταν ξεκινησε η ιστορία με το Brexit, κακώς, έχουν αρχίσει να κάνουν ερωτήσεις λες και έχει γίνει ηδη το Brexit, όποτε να περιμένετε ερωτήσεις του στυλ 'Για πόσο καιρό θα είσαι εδω', και 'γιατί ταξιδεύεις ΗΒ' κλπ. Το μόνο θέμα είναι οτι συνήθως στα αεροδρόμια που έχουν τις εισόδους βιο-διαβατηρίου, δημιουργείται ουρά στις ταυτότητες γιατί ταξιδεύουν πολλοί με ταυτότητα από όλη την ΕΕ ενώ όσοι έχουν το βιο-διαβατήριο ξεμπερδεύουν γρήγορα. Αν δεν υπάρχει άλλος λόγος να βγάλεις διαβατήριο, η ταυτότητα είναι μια χαρά για ΗΒ.
Ευχαριστω πολυ απλα επειδη ειναι τοσο παλια και ειμαι παιδακι εκει για αυτο ειχα μια ανησυχια.
 

marizoldi

Member
Μηνύματα
14
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Σαμοθράκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Σίγουρα μοιάζεις με τη φωτογραφία και θα δουν και την ημερομηνία έκδοσης της. Σε κάθε περίπτωση ακομα και να τους πάρει χρόνο να ταυτοποιησουν στοιχεία, εφόσον αυτή ειναι η ταυτότητα σου, νομικά έχεις δικαίωμα εισόδου στη χώρα με αυτό το έγγραφο.
 

georgia1978

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!
Είμαι η Γεωργία από Θεσσαλονική και προκειται να ταξιδέψω το Φεβρουάριο στο Λιβερπουλ της Αγγλίας. Το θεμα μου είναι πως δε γνωρίζω αν πρέπει να κανω χαρτιά για να μου εκδοθεί καινούργια ταυτότητα, (γιατί εχω την πρωτη μου ακόμα και δεν είμαι στην πρωτη νιότη) ή θα ήταν προτιμότερο να εκδόσω διαβατήριο? Επιπροσθέτως δεν ξέρω αν προλαβαίνω για διαβατήριο. Τηλεφωνώ από το πρωι στην πρεσβεια και δεν απαντά κανείς.
Και ερωτώ: Ταξιδεύει ακόμα κανείς με παλιά ταυτότητα? Με την εΑγγλία και το brexit τι ισχύει πια? Παλιά είχα ταξιδεψει με την παλιοταυτότητα μου χωρις πρόβλημα. Είναι καλύτερα να βγάλω διαβατήριο?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και καλές αποδράσεις σε όλους!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλώς ήρθες!

Η ταυτότητα έχει λατινικούς χαρακτήρες; Αν ναι, η λέξη "Θεσσαλονίκη" είναι διακεκομμενη, δλδ "Θεσ/νίκη";
Πριν πόσα χρόνια εκδόθηκε;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν δεν είναι φθαρμένη γιατί να την αλλάξεις; Αλλά και πάλι αν θες και εφόσον δεν έχεις βάλει πουθενά στην κράτηση τον αριθμό της ταυτότητας πάλι προλαβαίνεις. Και διαβατήριο προλαβαίνεις, σε μία εβδομάδα το πολύ θα έχει βγει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάθε δελτίο ταυτότητας που είναι έγκυρο στην Ελλάδα είναι έγκυρο και στο UK. Αν όμως δεν αναγνωρίζεσαι στη φωτό, είναι φθαρμένο ή τέλος πάντων ο συνοριοφύλακας που θα πέσεις έχει αμφιβολίες γι αυτό, μπορεί να ταλαιπωρηθείς.

Νέο δελτίο ταυτότητας εκδίδεται αυθημερόν. Αν σκοπεύεις να μείνεις στο UK για καιρό ή να ταξιδέψεις και σε χώρες εκτός ΕΕ, βγάλε διαβατήριο.
 

assatan

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εάν η ταυτότητά σου έχει εκδοθεί 10 χρόνια και πριν υπάρχει κίνδυνος να μη σε αφήσουν να ταξιδέψεις. Καλό είναι να βγάλεις ταυτότητα άμεσα διότι έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο βάσει καινούργιου νόμου που λέει ότι πρέπει η λέξη Θεσσαλονίκη να γράφεται ολόκληρο στις ταυτότητες και μέχρι και πριν ένα χρόνο το έγραφαν διακεκομμένο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εάν η ταυτότητά σου έχει εκδοθεί 10 χρόνια και πριν υπάρχει κίνδυνος να μη σε αφήσουν να ταξιδέψεις.
Ποιός; Και το κυριότερο, γιατί;

Καλό είναι να βγάλεις ταυτότητα άμεσα διότι έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο βάσει καινούργιου νόμου που λέει ότι πρέπει η λέξη Θεσσαλονίκη να γράφεται ολόκληρο στις ταυτότητες και μέχρι και πριν ένα χρόνο το έγραφαν διακεκομμένο.
Σκέφτεστε το ενδεχόμενο να μην είναι από τη Θεσσαλονίκη; Δε μένουμε όλοι στον τόπο καταγωγής μας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom