Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

georgiapa1985

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
ΑΧ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.......!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ....!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
You must still show a valid ID card or passport when travelling to or from Bulgaria, Cyprus, Ireland, Romania and the United Kingdom. Though part of the EU, these countries do not belong to the passport-free Schengen area.

(Please note that the only valid ID is the one delivered by national authorities. Driving licences, post, bank or tax cards are not accepted as valid travel documents or proof of identity.)

Με άλλα λόγια, από τη στιγμή που είσαι πολίτης της ΕΕ χρειάζεται να επιδείξεις δελτίο ταυτότητας ή διαβατήριο. Το δελτίο ταυτότητας αρκεί.
Για την εσωτερική πτήση δες εδώ:

Domestic/Republic of Ireland travel

* A valid passport
* An expired passport (can be used on domestic flights for up to two years after expiry)
* Valid photographic EU or Swiss national identity card
* Valid photographic driving licence
* Valid armed forces identity card
Ότι να'ναι, για την Ιρλανδία. Εγώ ταξίδεψα με απαρχαιομένη ταυτότητα... Όχι σε εσωτερική πτήση. Σωστά κατάλαβα; Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΘΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕΣΑ ΜΑΙΟΥ ΣΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ (ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ) ΜΕΣΩ ΛΟΝΔΙΝΟΥ ΜΕ RΥΑΝAIR ΚΑΙ ΕΑSYJET ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΗΝ. ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΩΣ ΣΕΓΚΕΝ ΟΠΟΤΕ ΖΗΤΟΥΝ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ) ΑΡΚΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ, ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΤΗΣΗ ( RYANAIR ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΤΗΣΗ ΛΟΝΔΙΝΟ- ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ (EASYJET)? ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ?

Υ.Γ. ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΦΑΛΑΙΑ...
Είναι Ευρωπαϊκή Ένωση κι αυτό είναι που έχει τη σημασία. Ανεξάρτητα από Schengen ή όχι, ταξιδεύεις μόνο με ταυτότητα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και να μη γίνεται,προλαβαίνεις να βγάλεις διαβατήριο, πληρώνοντας το αντίτιμο... :rolleyes:
Μη το λες.Ξέρω έναν εδώ μέσα που προσπαθεί να βγάλει διαβατήριο τέσσερις μήνες τώρα.:shock:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η αλήθεια είναι ότι βρισκόταν λίγο πιο μακριά απ'την Κάρπαθο αλλά και Αθήνα που ήρθε,προκοπή δεν είδε...
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
georgiapa1985,

Μέχρι να ..ξεκολλήσει το CAPS LOCK σου, μπορείς να γράφεις κρατώντας πατημένο το πλήκτρο Shift.

Το επόμενο caps message θα διαγραφεί.

:cool:
 

prod21

Member
Μηνύματα
39
Likes
8
Δεν χρειάζεται διαβατήριο, η ταυτότητα αρκεί. Σε περίπτωση ενοικίασης αυτοκινήτου όμως καλό θα ήταν να είναι με λατινικούς χαρακτήρες το δίπλωμα, για να μην έχεις πρόβλημα.
 

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Συγνωμη για το offtopic αλλα στο site της Ryanair δεν βρισκω δρομολογιο για Λονδινο.Απο Βολο φευγει?
 

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Ευχαριστω για την απαντηση!Βρηκα με 50Ε καλοκαιρακι.Για δυο νυχτες για ποτακι στο Soho μια χαρα ειναι!
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας! θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με ένα ταξίδι που για πρώτη φορά οργανώνουμε μόνοι μας... Εχουμε κλείσει λοιπόν αεροπορικά απο Ηράκλειο για Λονδίνο (Γκάτγουικ) το Mάρτιο με easyjet και επιστροφή απο Ορλί στο Παρίσι μιας και θα πάρουμε το eurostar.. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής 1ον: Στην κράτηση μου στο site της easyjet μου εμφανίζει το παρακάτω μυνημα: Αναλυτικές πληροφορίες επιβάτη
Ένας ή περισσότεροι από τους προορισμούς της κράτησής σας απαιτεί την υποβολή αναλυτικών πληροφοριών επιβάτη, ώστε να υπάρξει συμμόρφωση με την εθνική νομοθεσία περί ασφαλείας. Παρακαλούμε υποβάλλετε αυτά τα στοιχεία για όλους τους επιβάτες που αναφέρονται στη συνέχεια, συμπεριλαμβανομένων παιδιών και βρεφών, σύμφωνα με τα ταξιδιωτικά έγγραφα που θα χρησιμοποιηθούν για αυτό το ταξίδι. Εάν αυτά τα στοιχεία δεν είναι πλήρη ή δεν αντιστοιχούν στα έγγραφα που θα παρουσιάσετε για το ταξίδι, δεν θα σας επιτραπεί να ταξιδέψετε με την πτήση σας.

Φαντάζομαι λοιπόν οτι εννοεί το ταξίδι για Λονδίνο. Ετσι λοιπον επέλεξα ως ταξιδιωτικό εγγραφο την ταυτότητα (είχε ως αλλη επιλογή διαβατήριο και έγγραφο προσφύγων) για την οποία ζητάει ημερομινία λήξης εκει τώρα τι βάζω????

2ον είναι υποχρεωτικό να εχω διαβατήριο για το Λονδίνο εχω διαβάσει οτι και με την ταυτότητα ειναι οκ. ισχύει??? (γι αυτό άλλωστε δεν μου ζητάει τις παραπάνω πληροφορίες?) ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom