Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πόσο νωρίτερα πρέπει να εχεις βάλει τα στοιχεία σου στη φόρμα της easyjet; Αν ενημερώσω τα στοιχεία λίγες μέρες πριν ταξιδέψω πειράζει; Αυτή τη στιγμή έχω βάλει στοιχεία ταυτότητας (χωρίς ημερομηνία λήξης) αλλά σε λίγες μερες θα έχω το ανανεωμένο μου διαβατήριο. Μπορώ λίγο πριν ταξιδέψω να μπω στη φόρμα και να βγάλω τα στοιχεία ταυτότητας και να βάλω διαβατηρίου; Ευχαριστώ!!!

Δεν είμαι σίγουρη εάν μπορείς να αλλάξεις την ταυτότητα με το διαβατήριο εφόσον έχεις κάνει την κράτηση. Πάντως πριν πας να εκτυπώσεις τα εισιτήρια μπορείς να βάλεις τότε ημερομηνία λήξης της ταυτότητας σου και να λυθεί το θέμα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν είμαι σίγουρη εάν μπορείς να αλλάξεις την ταυτότητα με το διαβατήριο εφόσον έχεις κάνει την κράτηση. Πάντως πριν πας να εκτυπώσεις τα εισιτήρια μπορείς να βάλεις τότε ημερομηνία λήξης της ταυτότητας σου και να λυθεί το θέμα.
Για εκτύπωση εννοείς την φόρμα της κράτησης που κραταμε μαζι ή online check in;; γιατί το δευτερο δε το έχω κανει ποτε.. Πάντως εκεί που έχω βάλει τα στοιχεία βλέπω ότι υπάρχει περιθώριο αλλαγών και αποθήκευσης, αυτό που δεν αλλάζει χωρίς χρέωση ειναι τα ονόματα των ταξιδιωτών..
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Μα κι εγώ πριν δυο χρόνια που πήγα πάλι Λονδίνο δεν θυμάμαι να συμπλήρωσα κι άλλα στοιχεία. Εντωμεταξύ στην ίδισ πτήση θα είναι και οι γονείς μου, οι οποίοι κάνανε κράτηση με airtickets. Δεν τους ζητήθηκε να συμπληρώουν περαιτέρω στοιχεία. Εκείνοι δεν θα έχουν πρόβλημα;
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Για εκτύπωση εννοείς την φόρμα της κράτησης που κραταμε μαζι ή online check in;; γιατί το δευτερο δε το έχω κανει ποτε.. Πάντως εκεί που έχω βάλει τα στοιχεία βλέπω ότι υπάρχει περιθώριο αλλαγών και αποθήκευσης, αυτό που δεν αλλάζει χωρίς χρέωση ειναι τα ονόματα των ταξιδιωτών..

Το on line check in εννοώ.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μα κι εγώ πριν δυο χρόνια που πήγα πάλι Λονδίνο δεν θυμάμαι να συμπλήρωσα κι άλλα στοιχεία. Εντωμεταξύ στην ίδισ πτήση θα είναι και οι γονείς μου, οι οποίοι κάνανε κράτηση με airtickets. Δεν τους ζητήθηκε να συμπληρώουν περαιτέρω στοιχεία. Εκείνοι δεν θα έχουν πρόβλημα;

Πριν δύο χρόνια στο Λονδίνο με την easy δεν μου ζητήθηκε τίποτα. Πέρσυ το Πάσχα -πάλι με την easy-έπρεπε να βάλω στοιχεία. Η γνώμη μου είναι να μην διακυνδινεύει κανείς. Αφού τα ζητάνε, γράψτε τα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ένα τόσο απλό θέμα και το έχετε μπλέξει, πετάγοντας ο καθένας από μια ανακριβή μπούρδα.

- Εν γένει για να ταξιδέψει κάποιος από μια χώρα σε μια άλλη, χρειάζεται ένα πράγμα που λέγεται ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.
- Στην ειδική περίπτωση ταξιδιών εντώς Ευρωπαϊκής ένωσης, έιναι δεκτή, εναλλακτικά, και μόνο για τους πολίτες της ένωσης, ένα άλλο χαρτί, αντί για διαβατήριο, που ονομάζεται ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.
- Το Ηνωμένο Βασίλειο, όπως και κάποιες ακόμα χώρες, ζητάνε από τους αερομεταφορείς (άρα και την EasyJet) να τους στέλνουν τα στοιχεία των επιβατών κάθε πτήσης που προορίζεται για κει. Αν κάνατε λοιπόν τσεκίν στο γκισέ, ο υπάλληλος θα τα συμπλήρωνε στη δική του φόρμα. Επειδή το κάνετε όμως ηλεκτρονικά, πρέπει αυτό να το κάνετε εσεις μέσα από τη σελίδα.
- H φόρμα είναι φτιαγμένη για διαβατήρια. Αυτός είναι ο κοινός παρονομαστής σε όλο τον κόσμο. Που να ξέρει τώρα ο προγραμματιστής της easyjet ή της Ryanair για τις Ελληνικές ταυτότητες που δεν έχουν ημερομηνίες λήξης.... Το μόνο που ελέγχεται εκεί είναι ότι η ημερομηνία λήξης είναι (αρκετά) μελλοντική.
- Τα στοιχεία αυτά είναι πληροφοριακά (αλλά πρέπει να είναι αληθή σε περίπτωση που γίνει κανένας έλεγχος). Φυσικά και μπορείτε να εμφανιστείτε στον έλεγχο διαβατηρίων με άλλο διαβατήριο, άλλη ταυτότητα, ταυτότητα αντί για διαβατήριο κλπ.
- Ο αερομεταφορέας, σε πτήσεις που ξεκινάνε από την Ελλάδα αλλά και πολλές ακόμα χώρες, είναι υποχρεωμένος κατά την επιβίβαση να πιστοποιήσει την ταυτοπροσωπία ενός επιβάτη με το όνομα που εμφανίζεται στο boarding pass.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γραφονται τοσα πολλα για ταξιδι με ταυτοτητα στο εξωτρικο. Ποτε δεν ξερετε σε ποιον μπαγλαμα θα τυχετε που ειτε θα ειναι ασχετος, ειτε δεν θα εχει πληρη ενημερωση, ειτε θα θελει να σας σπασει τα νευρα ψαχνοντας να βρει καρφιτσα στα αχυρα. Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις με τις εντελως πανηλιθιες Ελληνικες ταυτοτητες που σχεδιαστηκαν πριν 60 χρονια δεν βγαζεις ακρη. Επιπλεον πολλοι λιγοι Ευρωπαιοι ξερουν να διαβαζουν και να καταννοουν Ελληνικα.

Γι αυτο βγαλτε ενα ρημαδι Διαβατηριο να μην εχετε προβληματα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γι αυτο βγαλτε ενα ρημαδι Διαβατηριο να μην εχετε προβληματα.
Όποιος δεν έχει σκοπό να βγει έξω από τα όρια των χωρών που δέχονται την ελληνική ταυτότητα αντί διαβατηρίου, δεν έχει κανένα λόγο να πετάξει 90e για να βγάλει διαβατήριο. Αν θέλουμε να ονομαζόμαστε Ευρωπαίοι πολίτες, πρέπει να ξέρουμε και τα δικαιώματά μας.

Τα ίδια κόλπα μου έκανε στο check-in του Gatwick ένας άσχετος υπάλληλος μιας αεροπορικής ότι δήθεν δεν μπορούσα να ταξιδέψω στην Ισλανδία με την ταυτότητά μου, αλλά στο τέλος που φώναξε τον προιστάμενό του για διευκρινίσεις, εκείνος του έκανε συστάσεις για την αδικαιολόγητη καθυστέρηση ενός επιβάτη που φέρει τα νόμιμα έγγραφα και μου ζήτησε συγγνώμη για την καθυστέρηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με τις εντελως πανηλιθιες Ελληνικες ταυτοτητες που σχεδιαστηκαν πριν 60 χρονια δεν βγαζεις ακρη.
απορώ με τετοιο χαρακτηρισμό. πολύ καλύτερη απο την παλιότερη ιταλική είναι και μαλιστα στα αγγλικά. η παλιά ιταλική γίνεται δεκτή παντού και μόνο σε άψογα ιταλικά.
συμφωνώ:
Αν θέλουμε να ονομαζόμαστε Ευρωπαίοι πολίτες, πρέπει να ξέρουμε και τα δικαιώματά μας.
 

vicki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σας!μηπως ξερει καποιος να μου πει αν θα εχω καποιο προβλημα με την ταυτοτητα μου στο ταξιδι που θα κανω τον μαιο;την εβγαλα τον περασμενο αυγουστο.αλλα διαβαζω πολλα και ανησυχω λιγακι..εχει λατινικους χαρακτηρες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
γεια σας!μηπως ξερει καποιος να μου πει αν θα εχω καποιο προβλημα με την ταυτοτητα μου στο ταξιδι που θα κανω τον μαιο;την εβγαλα τον περασμενο αυγουστο.αλλα διαβαζω πολλα και ανησυχω λιγακι..εχει λατινικους χαρακτηρες.
Εγω ταξίδεψα τον Νοεμβριο και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ταυτότητα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom