Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Γεια σας! θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με ένα ταξίδι που για πρώτη φορά οργανώνουμε μόνοι μας... Εχουμε κλείσει λοιπόν αεροπορικά απο Ηράκλειο για Λονδίνο (Γκάτγουικ) το Mάρτιο με easyjet και επιστροφή απο Ορλί στο Παρίσι μιας και θα πάρουμε το eurostar.. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής 1ον: Στην κράτηση μου στο site της easyjet μου εμφανίζει το παρακάτω μυνημα: Αναλυτικές πληροφορίες επιβάτη
Ένας ή περισσότεροι από τους προορισμούς της κράτησής σας απαιτεί την υποβολή αναλυτικών πληροφοριών επιβάτη, ώστε να υπάρξει συμμόρφωση με την εθνική νομοθεσία περί ασφαλείας. Παρακαλούμε υποβάλλετε αυτά τα στοιχεία για όλους τους επιβάτες που αναφέρονται στη συνέχεια, συμπεριλαμβανομένων παιδιών και βρεφών, σύμφωνα με τα ταξιδιωτικά έγγραφα που θα χρησιμοποιηθούν για αυτό το ταξίδι. Εάν αυτά τα στοιχεία δεν είναι πλήρη ή δεν αντιστοιχούν στα έγγραφα που θα παρουσιάσετε για το ταξίδι, δεν θα σας επιτραπεί να ταξιδέψετε με την πτήση σας.

Φαντάζομαι λοιπόν οτι εννοεί το ταξίδι για Λονδίνο. Ετσι λοιπον επέλεξα ως ταξιδιωτικό εγγραφο την ταυτότητα (είχε ως αλλη επιλογή διαβατήριο και έγγραφο προσφύγων) για την οποία ζητάει ημερομινία λήξης εκει τώρα τι βάζω????

2ον είναι υποχρεωτικό να εχω διαβατήριο για το Λονδίνο εχω διαβάσει οτι και με την ταυτότητα ειναι οκ. ισχύει??? (γι αυτό άλλωστε δεν μου ζητάει τις παραπάνω πληροφορίες?) ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :xmas_biggrin:

Σίγουρα ισχύει η ταυτότητα για Λονδίνο.Δεν εχω ταξιδέψει με easy αλλά το θέμα με την ημερομηνία λήξης εχει αναφερθεί και άλλη φορά.Αν θυμάμαι καλά βάζεις μια άσχετη ημερομηνία και δεν υπάρχει πρόβλημα.Περίμενε να απαντήσει και κάποιος άλλος που ξέρει για σιγουριά.
 
Last edited by a moderator:

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την ταυτότητα. Προσωπικά έχω μαζί μου και ταυτότητα και διαβατήριο για την περίπτωση κλοπής, ή αν πέσω σε κομπλεξικό/σχολαστικό υπάλληλο.

Για Αγγλία πάντως, ταξιδεύεις κανονικά με την ταυτότητα. Πρόσεξε μην υπάρχουν ορθογραφικά λάθη στην ταυτότητα και σου δημιουργήσουν πρόβλημα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν ταξίδεψα στο Λονδίνο με την easy και έβαλα στην ημερομηνία λήξης της ταυτότητας ημερομηνία δέκα χρόνων μετά την ημερομηνία έκδοσης. Οι συμφορουμίστες με είχαν ενημερώσει και ήταν απολύτως σωστό. Καλά να περάσετε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Στο Λονδίνο έχω χρησιμοποίσει ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.Δεν έχω πάει ούτε γυρίσει με easy αλλά με british και olympic.Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.Καλά να περάσεις!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν ταξίδεψα στο Λονδίνο με την easy και έβαλα στην ημερομηνία λήξης της ταυτότητας ημερομηνία δέκα χρόνων μετά την ημερομηνία έκδοσης. Οι συμφορουμίστες με είχαν ενημερώσει και ήταν απολύτως σωστό. Καλά να περάσετε.
Πόσο νωρίτερα πρέπει να εχεις βάλει τα στοιχεία σου στη φόρμα της easyjet; Αν ενημερώσω τα στοιχεία λίγες μέρες πριν ταξιδέψω πειράζει; Αυτή τη στιγμή έχω βάλει στοιχεία ταυτότητας (χωρίς ημερομηνία λήξης) αλλά σε λίγες μερες θα έχω το ανανεωμένο μου διαβατήριο. Μπορώ λίγο πριν ταξιδέψω να μπω στη φόρμα και να βγάλω τα στοιχεία ταυτότητας και να βάλω διαβατηρίου; Ευχαριστώ!!!
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Με αγχωσες λίγο. Έχω ταξιδέψει πολλές φορές με easyjet αλλά δεν θυμάμαι αν έδωσα αναλυτικά τα στοιχεία μου στο παρελθόν. Σε δυο βδομάδες περίπου πετάω κι εγώ για Λονδίνο. Λες να πρέπει να μπω και να δηλώσω τα στοιχεία; Τι γίνεται αν δεν τα δηλώσεις;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με αγχωσες λίγο. Έχω ταξιδέψει πολλές φορές με easyjet αλλά δεν θυμάμαι αν έδωσα αναλυτικά τα στοιχεία μου στο παρελθόν. Σε δυο βδομάδες περίπου πετάω κι εγώ για Λονδίνο. Λες να πρέπει να μπω και να δηλώσω τα στοιχεία; Τι γίνεται αν δεν τα δηλώσεις;
Ηθελα να στο πω,

Εμένα μου γράφουν αυτό :
Σημαντικό! Πρέπει να προσθέσετε πληροφορίες ταυτότητας στην κράτησή σας

Για την ασφάλειά σας πρέπει να παράσχετε στοιχεία διαβατηρίου ή άλλα κατάλληλα έγγραφα ταυτότητας με τα οποία θα ταξιδέψετε. Αυτό απαιτείται από το νόμο τόσο για εσάς όσο και για τους συνεπιβάτες σας.
Εάν δεν το κάνετε, δεν θα μπορείτε να επιβιβαστείτε στο αεροπλάνο.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Εντάξει μπήκα και το έκανα. Καλά που μου το θυμίσατε. Ουφ! Ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που δεν συμπληρώσει κάποιος τα στοιχεία του;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Εντάξει μπήκα και το έκανα. Καλά που μου το θυμίσατε. Ουφ! Ξέρει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που δεν συμπληρώσει κάποιος τα στοιχεία του;
Μαλλον δε πεταει! :xmas_cheesygrin: Στο Λονδινο ειναι πολυ αυστηροι, μας ειχε κατσαδιασει η αγγλιδα που ηταν καπως φθαρμενες οι ταυτοτητες μας. Αυτο με τη δηλωση στοιχειων στην easyjet ειναι μονο για Λονδινο νομιζω, ή τελος παντων οχι για ολες τις χωρες. Πρεπει οπωσδηποτε να γινει και μαλιστα σωστα. Κι εγω λιγες μερες πριν το'χα κανει.


Πόσο νωρίτερα πρέπει να εχεις βάλει τα στοιχεία σου στη φόρμα της easyjet; Αν ενημερώσω τα στοιχεία λίγες μέρες πριν ταξιδέψω πειράζει; Αυτή τη στιγμή έχω βάλει στοιχεία ταυτότητας (χωρίς ημερομηνία λήξης) αλλά σε λίγες μερες θα έχω το ανανεωμένο μου διαβατήριο. Μπορώ λίγο πριν ταξιδέψω να μπω στη φόρμα και να βγάλω τα στοιχεία ταυτότητας και να βάλω διαβατηρίου; Ευχαριστώ!!!
Ναι μπορεις. Αρκει να μη το ξεχασεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τον Απρίλη που πήγα με τη Ninu Βερολίνο τίποτε παρόμοιο δε μας ζητήθηκε από την easy jet. ...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Τον Απρίλη που πήγα με τη Ninu Βερολίνο τίποτε παρόμοιο δε μας ζητήθηκε από την easy jet. ...
Ουτε για Ρωμη. Το UK ειναι λιγο πιο αυστηρο. Το ειχα ρωτησει κι εγω οταν εκλεισα για Ρωμη και αγχωθηκα που δε ζητησε αναλυτικα στοιχεια, αλλα με ειχαν καθησυχασει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom