Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

assatan

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ποιός; Και το κυριότερο, γιατί;


Σκέφτεστε το ενδεχόμενο να μην είναι από τη Θεσσαλονίκη; Δε μένουμε όλοι στον τόπο καταγωγής μας...
ούτε καν μου πέρασε απ το μυαλό
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Τελικα διίστανται οι αποψεις..μπορεις να πας με ταυτοτητα UK ή οχι?εχω και εγω ταυτοτητα απο το 2006 σε καλη κατασταση,μοιαζω και με την φωτο οκ..απλα αν θελεις υποχρεωτικα διαβατηριο δεν μπαινει καν σε λιστα ταξιδιου αμεσα το Λονδινακι! :(
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τελικα διίστανται οι αποψεις..μπορεις να πας με ταυτοτητα UK ή οχι?εχω και εγω ταυτοτητα απο το 2006 σε καλη κατασταση,μοιαζω και με την φωτο οκ..απλα αν θελεις υποχρεωτικα διαβατηριο δεν μπαινει καν σε λιστα ταξιδιου αμεσα το Λονδινακι! :(
Εφόσον έχει λατινικούς χαρακτήρες μπορείς, τελεία και παυλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικα διίστανται οι αποψεις..μπορεις να πας με ταυτοτητα UK ή οχι?εχω και εγω ταυτοτητα απο το 2006 σε καλη κατασταση,μοιαζω και με την φωτο οκ..απλα αν θελεις υποχρεωτικα διαβατηριο δεν μπαινει καν σε λιστα ταξιδιου αμεσα το Λονδινακι! :(
Δε διίστανται καθόλου οι απόψεις.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
466
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Όχι βεβαια,γιατί να χρειάζεσαι διαβατήριο? Παραμένει χώρα της Ε.Ε., με ταυτότητα νέου τύπου ( λατινικά) ταξιδευεις κανονικά.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Τον Απρίλιο Θέλω να ταξιδέψω και εγώ στο Μάντσεστερ από ότι κατάλαβα τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ταυτότητες που έχουν λατινικούς χαρακτήρες γραμμένες στο χέρι. Επειδή δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να βγάλω καινούργια ταυτότητα Γιατί πρέπει να τρέξω να την δηλώσω σε αλλες υπηρεσίες αλλά ούτως ή άλλως μέχρι τέλη του 18 είπαν θα τις αλλάξουμε.εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι η ταυτότητά μου είναι χαλασμένη απέξω το πλαστικό.που μπορώ να να το φτιάξω; Μπορώ και στην Αστυνομία η να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο;Από το 2006 την έχω και εγώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τον Απρίλιο Θέλω να ταξιδέψω και εγώ στο Μάντσεστερ από ότι κατάλαβα τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τις ταυτότητες που έχουν λατινικούς χαρακτήρες γραμμένες στο χέρι. Επειδή δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να βγάλω καινούργια ταυτότητα Γιατί πρέπει να τρέξω να την δηλώσω σε αλλες υπηρεσίες αλλά ούτως ή άλλως μέχρι τέλη του 18 είπαν θα τις αλλάξουμε.εμένα το πρόβλημά μου είναι ότι η ταυτότητά μου είναι χαλασμένη απέξω το πλαστικό.που μπορώ να να το φτιάξω; Μπορώ και στην Αστυνομία η να πάω σε κάποιο βιβλιοπωλείο;Από το 2006 την έχω και εγώ.
Με χαλασμένη ταυτότητα μπορεί να έχεις μεγάλη καθυστέρηση στον έλεγχο, μπορεί και τίποτα χειρότερο. Μην την φτιάξεις σε βιβλιοπωλείο, χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα. Πήγαινε στην αστυνομία και βγάλε καινούργια.
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Τελικά για να μην μπω σε περιπέτειες πήγα και έβγαλα καινούργια ταυτότητα. Εγώ παλιά την είχα πλαστικοποίηση σε βιβλιοπωλείο αυτό είναι παράνομο μου είπε ο αστυνομος και ευτυχώς που ηρθες να την αλλάξεις.Γιατί θα σίγουρα θα ειχα πρόβλημα να πετάξω για Αγγλία έτσι που ήταν.Αρα πλέον έχω το κεφάλι μου ήσυχο για αυτό το θέμα.
 

DanaiGrd

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, ταξιδεύω σε 1 μήνα για Σκωτία με ενδιάμεση σταση στο αεροδρομιο του Αμστερνταμ.. Θα χρειαστώ μόνο την ταυτότητα μου ή διαβατήριο;; ξέρω κλασική ερώτηση απλά δε μου δίνει κανείς σίγουρη απάντηση! επισης η επιστροφη μου θα ειναι μεσω Λονδινου! ευχαριστώ πολυ!!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σας, ταξιδεύω σε 1 μήνα για Σκωτία με ενδιάμεση σταση στο αεροδρομιο του Αμστερνταμ.. Θα χρειαστώ μόνο την ταυτότητα μου ή διαβατήριο;; ξέρω κλασική ερώτηση απλά δε μου δίνει κανείς σίγουρη απάντηση! επισης η επιστροφη μου θα ειναι μεσω Λονδινου! ευχαριστώ πολυ!!
Εφόσον έχει λατινικούς χαρακτήρες μια χαρά θα περάσεις. Απλά δε θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις τα αυτόματα μηχανήματα και ίσως την κοιτάξουν λίγο παραπάνω.
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Καλησπέρα φίλοι, με επικειμένο ταξίδι στο Λονδίνο αρχές Δεκεμβρίου επισκεφθήκαμε τοη διεύθυνση διαβατηρίων για να εκδώσουμε διαβατήρια στις δύο μικρότερες κόρες οι οποίες είναι κάτω των 12 και δεν έχουν ΑΔΤ. Εκεί η υπεύθυνη μας ενημέρωσε ότι παρατηρούνται προβλήματα στα αεροδρόμια του Ηνωμένου Βασιλείου με κατόχους ΑΔΤ και ότι αρκετοί προβαίνουν σε έκδοση διαβατηρίου παρόλο κάτοχοι νέου τύπου ταυτότητας. Καταχαρήκαμε, ευχηθήκαμε στις κόρες μας καλό ταξίδι αλλά σκεφτήκαμε να πάρουμε και την Βρετανική πρεσβεία, έτσι για διασταύρωση. Η υπάλληλος μας διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει θέμα αν και το ταξίδι μας είναι αρκετά μακρινό. Παρατήρησε δε ότι αν η πολιτική αλλάξει (viva brexit) θα το μάθουμε άμεσα γιατί θα βουίξει ο κόσμος. Καλού κακού μας πρότεινε να ξανακαλέσουμε αρχές Νοεμβρίου. Άρα νοιώθουμε ασφαλής μέχρι να νοιώσουμε ανασφαλής …….χαχαχαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom