Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
σιγουρα αποχαιρεταω την κολομβια τον σεπτεμβριο ακομα και να μπορω να παω, καθως ενας απο τους λογους που θελω να παω ειναι να χορεψω. πιθανοτατα λοιπον καπου ελλαδα

προς το παρον δεν κανω σχεδια :confused:
δεν ειναι μονο τα ταξιδια που δεν κανω, δεν εχω πια διαθεση να ψαχνω προορισμους, δωματια, προγραμματα, να δω αν οικονομικα μπορουσα να οργανωσω ενα ταξιδι, να διαβαζω ταξιδιωτικες ιστοριες και να ονειρευομαι. αυτα ηταν πραγματα που εκανα σχεδον καθημερινα
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολλές φορές έχω νιώσει λίγο παραμελημένος και "άτυχος" που είμαι μόνιμος κάτοικος επαρχίας και δει νησιού, λόγω πολλών ελλείψεων που έχει αυτό το κράτος και παρανοϊκών καταστάσεων που ζούμε πολλές φορές εμείς εδώ. Καταστάσεις που σίγουρα δεν μπορεί να πιστέψει κάποιος κάτοικος μεγάλου αστικού κέντρου (-Μα είναι δυνατόν να έχετε ένα ασθενοφόρο σε όλη τη Σάμο?? -Γίνεται γίνεται...).

Αυτή τη φορά θα νιώσω λίγο τυχερός που δεν εξαρτιέμαι από αεροπλάνα και περιορισμούς για να βρίσκομαι στη θάλασσα μέσα σε λίγα λεπτά και να πίνω το καφεδάκι μου (φρεντάκι πάντα) σε κάποια ξαπλώστρα.

Εντάξει, θα προτιμούσα να λύσουμε το πρώτο σκέλος σαφώς, αλλά θα πορευτούμε με ότι έχουμε.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με τον καιρό που έχει η Ελλάδα, δε φαντάζει και τόσο τραγικό να μη φύγεις από τη χώρα για ένα χρόνο. Ξέρω άπειρους που δεν έχουν φύγει ποτέ μέχρι τώρα :p

Όντως όμως σε άλλες χώρες με χάλια καιρό, ο κόσμος περιμένει πώς και πώς να πάει διακοπές σε κάποιον καλοκαιρινό προορισμό. Προφανώς δεν είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου, αλλά δεν είναι το ίδιο να σου σερβίρουν κάθε μέρα μουσακά με το να σου σερβίρουν κάθε μέρα φασόλια (προτιμώ τα φασόλια αλλά η πλειοψηφία όχι φαντάζομαι).

Επίσης υπάρχουν και οι περιπτώσεις ανθρώπων που ζουν στο εξωτερικό και που πάνε μία ή δύο φορές το χρόνο στη χώρα τους, για να δουν συγγενείς και φίλους (και να κάνουν διακοπάρες βεβαίως βεβαίως). Θα στενοχωρηθώ απίστευτα πολύ αν δεν καταφέρω να πάω Ελλάδα το καλοκαίρι, καθώς ένας πολύ καλός φίλος παντρεύεται και το περίμενα πώς και πώς. Ωστόσο πιο πολύ θα στενοχωρηθούν οι γονείς μου, που έχουν να με δουν απ το Δεκεμβρη του 2019, αν με ξαναδούν τώρα τον Ιούλιο του 2021.
Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση, έχω να παω Ελλάδα από Ιανουάριο και ελπίζω να είναι εφικτό Ιούνιο -Ιούλιο (από Φρανκφούρτη). Και στα δύο μέρη έχω το σπίτι μου, οπότε χαλάλι η καραντίνα. Ιδανικά θα ήθελα ένα νησάκι αλλά είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένη για το ενδεχόμενο να μην παίξει καθόλου. Σε στιγμές τρελής αισιοδοξίας ελπίζω να πάω και τη Μάλτα που έχω κλείσει για τέλη Ιουλίου. ...αλλιώς δεύτερο voucher αεροπορικών λόγω ιού, μετά το Φρανκφούρτη -Ρέικιαβικ 😢😢😢
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Σε στιγμές τρελής αισιοδοξίας ελπίζω να πάω και τη Μάλτα που έχω κλείσει για τέλη Ιουλίου. ...αλλιώς δεύτερο voucher αεροπορικών λόγω ιού, μετά το Φρανκφούρτη -Ρέικιαβικ 😢😢😢
H Mαλτα εφτασε σε μηδενικα νεα κρουσματα κανει αρση του λοκνταουν αμεσα. Εγω θα ημουν αισιοδοξη.
Παω να κλεισω καμια διαμονη να βρισκεται κι εγω, ποτε δεν ξερεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mια αρκετα καλη ερευνα, για τις προθεσεις φετος.
Κλεινουμε εγκαιρα Ελλαδα για Αυγουστο γιατι μαλλον θα εχει κινηση.
https://www.ethnos.gr/ellada/102200...inon-shediazei-na-kanei-kalokairines-diakopes
Δεν έχω καταλάβει πως είναι αντιπροσωπευτική μια έρευνα που το 69% των ερωτηθέντων είναι γυναίκες... Τι διάολο, το πελατολόγιο των hondos center πήραν;
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν έχω καταλάβει πως είναι αντιπροσωπευτική μια έρευνα που το 69% των ερωτηθέντων είναι γυναίκες... Τι διάολο, το πελατολόγιο των hondos center πήραν;
δεν εχει σημασια το ποσοστο. ετσι κιαλλιώς οι γυναικες θα παρουν αποφάσεις. Ααα όλα κιολα Αντωνάκη, εμείς ειμαστε στρατιωτικοί και τα λέμε τσεκουράτα..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
H Mαλτα εφτασε σε μηδενικα νεα κρουσματα κανει αρση του λοκνταουν αμεσα. Εγω θα ημουν αισιοδοξη.
Παω να κλεισω καμια διαμονη να βρισκεται κι εγω, ποτε δεν ξερεις.
H Γερμανια ομως θα αφησει να πεταξεις;
Εμενα αυτη αντιστοιχα ειναι η ανησυχια μου (απο Ισπανια)

Κατα τ αλλα οντως για εσωτερικα ταξιδια θα πρεπει να κλεισεις νωρις, γιατι αυτο θα ειναι το τρεντ εφετο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γενικότερα έχετε πάθει παράκρουση μερικοί. Συνέλθετε. Το μισό θέμα εδώ κινείται γύρω από ένα παρανοϊκά αδιανόητο 99.9% που κάποιος έγραψε (χάριν υπερβολής, υποθέτω), και κάποιοι το πήρατε κυριολεκτικά. Αντί να μαζευτείτε συνεχίζετε και επιμένετε στη μπούρδα.
Ναι, υπάρχει κόσμος που έχει χρήμα να περάσει κάνα χρόνο χωρίς να δουλεύει και να έχει και μαξιλάρι ασφαλείας μετά. Μπορεί να μην είστε εσείς (ή και να είστε, δεν ξέρω τα οικονομικά του καθενός). Deal with it. Δεν είναι μόνο 0.01% του πληθυσμού.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
29
Likes
110
Προσωπικά θεωρώ ότι οι 14 μέρες καραντίνα καλοκαιριάτικα στην Ελλάδα, ακόμα και αν έχεις αυτή τη δυνατότητα, είναι too much, απλά για να πας ταξίδι αναψυχής, το οποίο θα μπορείς πιθανότατα να πας του χρόνου χωρίς περιορισμούς. Θεωρώ πως και η πλειοψηφία έτσι θα σκεφτεί, συν τη γενικότερη υστερία που επικρατεί, οπότε ο τουρισμός στο εξωτερικό το καλοκαίρι θα κυμανθεί από ελάχιστος έως καθόλου.

Οι γονείς μου που έχουν να έρθουν από το καλοκαίρι του '19 Ελλάδα, έχουν ήδη αρχίσει να το αποκλείουν για φέτος, όσο και αν δε τους αρέσει καθόλου αυτό. Ακόμα και αν τους δοθεί η δυνατότητα(καθόλου σίγουρο, ΗΠΑ μένουν), το να περάσεις τις 2 απ τις 7 εβδομάδες σου στην Ελλάδα καραντινάτος, ε άστο καλύτερα. Επόμενη ευκαιρία είναι τα Χριστούγεννα, και αν ούτε τότε γίνεται, μιλάμε για καλοκαίρι του '21. Δύσκολο για τον Έλληνα γονέα να κάνει να δει το παιδί του 2 χρόνια όταν πριν από 3 χρόνια ήμουν ανήλικο και μέναμε στο ίδιο σπίτι, αλλά η κατάσταση έτσι είναι δυστυχώς για όλους μας, τα ταξίδια μπορούν να περιμένουν
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
H Γερμανια ομως θα αφησει να πεταξεις;
Εμενα αυτη αντιστοιχα ειναι η ανησυχια μου (απο Ισπανια)

Κατα τ αλλα οντως για εσωτερικα ταξιδια θα πρεπει να κλεισεις νωρις, γιατι αυτο θα ειναι το τρεντ εφετο
Αυτό είναι επίσης θέμα αν και εδώ λένε πως θα ακολουθήσουν τις όποιες κοινές ευρωπαϊκές αποφάσεις. Ποντάρω και στο ότι και η Ελλάδα και η Γερμανία τα πήγαν καλά μέχρι στιγμής. Για καλοκαιρινές διακοπές προκρίνουν κι εδώ πάντως την επιλογή του εσωτερικού τουρισμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom