Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προφανώς από τη ζήτηση. Προορισμός που είχε 10 πτήσεις την εβδομάδα τώρα θα έχει 4 κ.ο.κ

Αυτοί που δε φοβούνται θα πετάξουν κι αυτοί που φοβούνται δε θα πετάξουν, απλό είναι.

Ο υπεύθυνος της iberia για τη λατινική Αμερική μου είπε πως όπως πάνε τα πράγματα Ιούλιο θα πετάνε για Καραϊβική και η Μελια έχει αρχίσει να στέλνει οδηγίες για το πώς θα ξανανοιξουν τα ξενοδοχεια της στο νησί. Ήδη η Κουβανική κυβέρνηση ανακοίνωσε πως μέσα στον Ιούνιο τα ξενοδοχεία θα ανοίξουν για τον εσωτερικό τουρισμό αρχικά.
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Προφανώς από τη ζήτηση. Προορισμός που είχε 10 πτήσεις την εβδομάδα τώρα θα έχει 4 κ.ο.κ
Άρα πιστευεις δε θα καταργηθούν τελείως κάποιες πτησεις, απλά θα σου στελνουν email για την κράτησή σου πχ να σου λένε για τον τάδε προορισμό πλεον υπάρχουν αυτές οι ημερομηνίες, τις θέλετε ή προτιματε voucher?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω ρε παίδες. Αμφιβάλλω αν έχουν οριστικές αποφάσεις κι αυτοί. Η πρόθεση πάντως υπάρχει κι ετοιμάζονται. Αναμένουμε στο ακουστικό μας, είναι κι όλος ο κόσμος εκνευρισμένος.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κάποιος έγραψε κάτι τέτοιο "εαν δεν ανοίζουμε δεν θα βγάλουμε λεφτά, εάν ανοίξουμε θα χάσουμε λεφτά, προετοιμαζόμαστε για του χρόνου" δε θυμαμαι πού το ειδα
edit: ταιριάζει με αυτό που είπε ο Yorgos "Αυτοί που δε φοβούνται θα πετάξουν κι αυτοί που φοβούνται δε θα πετάξουν". Με συνδυασμό ν ανά κ πάμε για το 2022. Αν 50% ανοίξουν και 50% πετάξουν 25% το τεικδεπουλ για τη σαιζον
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Μερικοι ειστε τελειως εκτος πραγματικοτητας.

"Ποιος θα πεταξει καθομενος ωρες διπλα σε αγνωστο". Παρα πολλοι.

"Ανοιξαμε και σας περιμενουμε" επειδη δε θα ναι κενη η μεσαια θεση. Μερικοι δε θελουμε να πληρωσουμε τριπλασιο το εισητηριο, πεταμε με τη ryan για να μπορουμε να πεταμε με 20-30 ευρω.

Επικινδυνο να μην εχει 14 μερες καραντινα. Εκει κι αν δε θα ρθει κανεις, αν πρεπει να μεινει κλεισμενος 2 βδομαδες στην αφξιη ή στην επιστροφη του.

Ο κοσμος κουραζεται απ τα μετρα, και ολοενα και αυξανεται το ποσοστο που θα παιρνει ρισκα. Οπως εγραψε και ενας κοινωνιολογος, η πανδημια μπορει να "τελειωσει" οταν κουραστει ο κοσμος και αποφασισει σε μεγαλο ποσοστο να επανελθει στη ζωη του, παρα τους κινδυνους. Δεν ειμαστε ακομα εκει, αλλα προς τα εκει οδευουμε.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τον Ιούλιο δε θα θυμάται κανείς αυτό τον ιό και όσοι ήταν προνοητικοί θα κάνουν τις διακοπές τους χωρίς να πληρώσουν last minute. Όσοι νομίζουν ότι τον Ιούλιο και τον Αύγουστο ο κόσμος θα είναι ακόμα κλεισμένος στις ντουλάπες, να αγοράσουν δυνατά κλιματιστικά ή καλύτερα βεντάλιες γιατί τα κλιματιστικά είναι επικίνδυνα για τη διασπορά του ιού.
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Σε μαιλ που εστειλα στον τυπακο που εχει το διαμερισμα airbnb στην μαλτα,ηταν το εξης: οτι θα μπορουμε να παμε με την κορη μου κανονικα,απλα και στην μαλτα ως τον ιουνιο του 2020 δυστυχως θα μπαινουν σε καραντινα οι ταξιδιωτες απ οποιο μερος κι αν ερχονται.εμεις θα ταξιδεψουμε 20 αυγουστου με 27.μεχρι τοτε θα ειναι ελπιζω καλυτερα τα πραγματα γιατι ταξιδι με καραντινα δεν το βλεπω να παμε,δεν με πειραζει να μεινω καραντινα στο σπιτι μου,στη χωρα μου,αλλα τι να το κανω να παω καπου και να μην μ αφησουν να βγω εξω;με αυτη τη λογικη κανεις δεν θα παει πουθενα.παντως για την ιστορια,το δωματιο ενω ειχε 48 ωρες μετα την κρατηση μονο επιστροφη χρηματων,πλεον σε προσωπικο μνμ αν πεις πως λογω κορονοιου,θες να μην πας σου στελνουν τα χρηματα σου στο ακεραιο.εγω παντως θα κανω οτι μπορω για να παμε με την κορη μου,αν ολα πανε κατα διαολου και τον αυγουστο,και σε μερη οπως η μαλτα που και ζεστη εχει και ελαχιστα κρουσματα,καλα κρασια.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για να παει κάποιος ταξιδι, ειδικά στο εξωτερικό, υπάρχουν τουλαχιστον οι παρακάτω παράγοντες:
Αν φοβαται οτι θα κολλήσει μεσα στο αεροπλάνο ή αεροδρόμιο.
Αν φοβάται οτι θα κολλήσει στη χωρα προορισμού λογω χαλαρων μετρων ή κατι παρόμοιο.
Αν αρρωστήσει στη χωρα προορισμού αν θα εχει καλη περίθαλψη.
Αν θα πρεπει να μπει σε καραντίνα στη χωρα προορισμού.
Αν θα πρεπει να μπει σε καραντίνα στη χωρα του οταν επιστρέψει.
Αν υπάρχει εστω και μια προϋπόθεση απο τις παραπάνω απλα δεν θα ταξιδεψει ακομα και αν βρει 5στερο με 1 ευρώ τη βραδια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Για να παει κάποιος ταξιδι, ειδικά στο εξωτερικό, υπάρχουν τουλαχιστον οι παρακάτω παράγοντες:
Αν φοβαται οτι θα κολλήσει μεσα στο αεροπλάνο ή αεροδρόμιο.
Αν φοβάται οτι θα κολλήσει στη χωρα προορισμού λογω χαλαρων μετρων ή κατι παρόμοιο.
Αν αρρωστήσει στη χωρα προορισμού αν θα εχει καλη περίθαλψη.
Αν θα πρεπει να μπει σε καραντίνα στη χωρα προορισμού.
Αν θα πρεπει να μπει σε καραντίνα στη χωρα του οταν επιστρέψει.
Αν υπάρχει εστω και μια προϋπόθεση απο τις παραπάνω απλα δεν θα ταξιδεψει ακομα και αν βρει 5στερο με 1 ευρώ τη βραδια.

Ακριβώς έτσι. Πρώτη φορά έχω τόσους γνωστούς που δεν θα πάνε πουθενά και ρωτάνε αν είσαι τρελός που σχεδιάζεις διακοπές. Μερικοί μου είπαν πως κατά την διάρκεια της καραντίνας δεν δούλευαν και επιδοτήθηκαν κιόλας λέει από το κράτος, άρα λέει ήταν τσάμπα διακοπές και δεν χρειάζονται άλλες.

Και δεν μιλάμε μόνο για εξωτερικό. Και για την Ελλάδα μιλάμε. Σκέφτονται τι θα συναντήσουν στο αεροπλάνο-καράβι, αν υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουν στο ξενοδοχείο κλπ.
Καλά αυτό με την καραντίνα είναι αυτονόητο. Σιγα μην πας διακοπές σε μια χώρα εξωτερικό που πολλοί πάνε για μερικές μέρες και σου πούνε κάτσε 14 καραντίνα. Δεν παίζει.
Άσε αυτό που λες που αποκλείουν όλες τις χώρες που έχουν χαλαρά μέτρα, όλες τις χώρες που έχουν πολλά κρούσματα κλπ.
Αλλά και για Ελλάδα διστάζουν. Αν μάλιστα ανοίξει η Ελλάδα σύνορα σε χώρες στις οποίες υπάρχει έξαρση του ιού, εκεί κι αν δεν θα πάνε για να μην συναντήσουν ταξιδιώτες από τέτοιες χώρες.
Αν πάλι ανοίξει επιλεκτικά- όπως ακούστηκε- με τίποτα χώρες τύπου Κύπρος, Ισραήλ, Βουλγαρία....ε μερικοί θα το τολμήσουν. Κάποιοι ούτε τότε.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.069
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγώ πάντως προς το παρόν δεν ακύρωσα τίποτα....ισα ισα ελπίζω να μπορούμε να πάμε προς τα βόρεια (γερμανίας) για μια βδομάδα μέσα Ιουνίου...
ανοίξανε παιδότοποι, αν ανοίξουν οι παιδικοί, τα σχολεια κλπ, είτε είμαι μια βδομάδα σπίτι, είτε είμαστε μια βδομάδα σε ένα διαμέρισμα κάπου αλλου δεν βλέπω διαφορα...
βεβαια θα πάω οδικώς...k τον Αύγουστο...
αεροπορικώς δεν ξέρω αν θα το έκανα αλλα ούτως η άλλως με 2 παιδιά δεν βγαίνει
είμαι περίεργος όμως τον αύγουστο πως θα είναι με την διατροφή κλπ στο hotel

βασικά καλά να είμαστε k θα δούμε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.720
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom