Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ανοιγει τα συνορα για τους πολιτες της ΕΕ
Και η Ιταλια καποια ημερομηνια στο πρωτο μισο του Ιουνιου κανει το ιδιο.
Λαθος. Το εχουμε πει 20 μερες πριν (ποστ ν.421).
Η Ιταλια ανοιξε τα συνορα της για πολιτες ΕΕ σημερα 3/6. Buon viaggio.
https://www.esteri.it/mae/en/minist...l-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ημιυπογειο με ημιυπογειο εχει διαφορα. Υπαρχουν αριστα ημιυπογεια πολυτελειας που η μια τους οψη ειναι ισογειο και κοιταει σε ανοιχτους ομορφους κηπους ή αμεσως μετα την βεραντα εχουν ιδιωτικη πισινα ή θεα στη θαλασσα κλπ. Απλα η λεξη ημιυπογειο δεν λεει κατι. Για να υπαρξη εκτιμηση θα πρεπει να γνωριζεις το συνολο των χαρακτηριστικων του δωματιου.
Υπήρξε η εκτίμηση απ'τις εικόνες, ημιυπόγειο.
Ημιυπόγειο με θέα θάλασσα και θέα πισίνα δεν έχω δει πάντως. Τώρα αν φαίνεται από καμιά τρυπα στον ορίζοντα ε χαλάλι τα 90+ ευρώ που ζητανε, Ιουνιο, χωρίς τουρίστες. Το συμπέρασμα μου είναι πως δεν τους λείπουν, γιατί αν τους έλειπαν δεν θα το είχαν τόσο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Υπήρξε η εκτίμηση απ'τις εικόνες, ημιυπόγειο.
Ημιυπόγειο με θέα θάλασσα και θέα πισίνα δεν έχω δει πάντως. Τώρα αν φαίνεται από καμιά τρυπα στον ορίζοντα ε χαλάλι τα 90+ ευρώ που ζητανε, Ιουνιο, χωρίς τουρίστες. Το συμπέρασμα μου είναι πως δεν τους λείπουν, γιατί αν τους έλειπαν δεν θα το είχαν τόσο.
Υπαρχουν πολλα γι αυτο το ειπα. Αν τωρα ηταν ημιυπογειο με παραθυρα στα 2 μετρα τι να πω; Καμια φορα γινονται και λαθη, καμια φορα βαζουν υπερβολικες τιμες μονο για να εμφανιζονται γιατι στην πραγματικοτητα δεν θελουν να κανουν κρατηση απο ΟΤΑs, κι αν το κλεισεις απο αυτους το παιρνεις με μεγαλη εκπτωση 40-60%. Υπαρχει και η περιπτωση οι ιδιοκτητες να ειναι οτι να ναι.

Δεν υπαρχει κατι αλλο περα απο ημιυπογειο στο νησι για να πας να μεινεις;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Υπαρχουν πολλα γι αυτο το ειπα. Αν τωρα ηταν ημιυπογειο με παραθυρα στα 2 μετρα τι να πω; Καμια φορα γινονται και λαθη, καμια φορα βαζουν υπερβολικες τιμες μονο για να εμφανιζονται γιατι στην πραγματικοτητα δεν θελουν να κανουν κρατηση απο ΟΤΑs, κι αν το κλεισεις απο αυτους το παιρνεις με μεγαλη εκπτωση 40-60%. Υπαρχει και η περιπτωση οι ιδιοκτητες να ειναι οτι να ναι.

Δεν υπαρχει κατι αλλο περα απο ημιυπογειο στο νησι για να πας να μεινεις;
Υπάρχουν άλλα ήταν 2-3 που μου έκαναν εντυπωση για την τιμή τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απλα εδωσες την εντυπωση πως το νησι συνολικα εχει επαγγελματιες που δεν ξερουν τι ζητανε. Βεβαια ευτυχως δεν ειπες ονομα νησιου. Δυο τρεις και πεντε τετοιες περιπτωσεις θα βρεις σε οποιοδηποτε τουριστικα αναπτυγμενο μερος του κοσμου και να ψαξεις. Για καποια υπαρχει εξηγηση που ισως δεν φαινεται ευκολα σε μας και την ξερει το ξενοδοχειο και καπου γινονται και λαθη.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πτήση από Αθήνα για Νάξο χτες 05 Ιουνίου με Ολυμπιακή......το πάρκινγκ του Βενιζέλος εμφανώς άδειο,στο holiday που άφησα το αυτοκίνητο καμία 100 ιχ..... λεωφορείο,και με μάσκες για τον αεροσταθμό,απ'εξω καμία 10ρια άτομα καπνιστές και μέσα το απόλυτο δέος ΑΔΕΙΑ η αίθουσα !!!! 5 απ'εδώ 5 απ'εκεί......ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05 Ιουνίου !!! Στον έλεγχο για τα gates υπήρχε μια ουρά 30-40 ατόμων που κρατούσε αποστάσεις και με μάσκες πάντα και όλοι πλην ενός ηλικιωμένου κυρίου !!!! Στην ουρά που ήταν αδιάφορος !!! ΜΟΝΟ τα Duty free ανοιχτά και θλιβερή εικόνα μέ όλα τα υπόλοιπα καταστήματα κλειστά.Αφιξη στο gate και επιβίβαση στο λεωφορείο για μετάβαση στο αεροσκάφος.Το ATR42 μας περίμενε,τους 22 μας πεντακάθαρο και απολυμασμενο για την πτήση.Ολοι με μάσκες και απογείωση στην ώρα μας,και ναι είχε και SERVICE !!!!!!! Σακουλάκι με μπουκαλάκι νερού 330ml μπισκοτάκι Βιολαντα και νέου τύπου μαντηλάκι απολυμαντικό ! Άφιξη στην Νάξο και υποδοχή από τις κύριες της εταιρείας με μάσκες πάντα αλλά ως εκεί......ο υπόλοιπος κόσμος στις αναχωρησεις και γύρω απ' το αεροδρόμιο ... χύμα στο κύμα ! Τα υπόλοιπα την Δευτέρα από την επιστροφή......
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.781
Αυτο που ανοιγουν τα αεροδρομια σε 8 μερες αλλα η Aegean δεν εχει πτησεις ολο το καλοκαιρι για Κροατια, Εσθονια, Φινλανδια που ειχε και στο παρελθον ειναι παγκοσμιο παραδοξο.
Εννοειται οτι δεν εβαλε πτησεις σε προορισμους που δεν ειχε και στο παρελθον (Νορβηγια και πολλες της λιστας).
Αντιθετα θα πηγαινοφερνει κοσμο απο αεροδρομια που χρειαζεται καραντινα πολλες φορες την εβδομαδα γιατι ποιος δεν θελει τετοιες διακοπες;
https://www.tanea.gr/2020/06/06/gre...-stin-ellada-ti-tha-isxyei-gia-ta-aerodromia/
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.624
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Μίλησα πριν λίγο με υπάλληλο της Air France για το αν έχω υποχρέωση για καραντίνα αν έρθω τράνζιτ από το cdg .....και η απάντηση ήταν ΝΑΙ 7ήμερα καραντίνα είτε τράνζιτ είτε από παραμονή στην Γαλλία......άρα ? Το ηθικό δίδαγμα ? Δεν μπορούμε με AF να πετάξουμε για ΠΟΥΘΕΝΑ !!!! Μάλλον καλύτερα ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ! 🙁🙁🙁
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Παρασκευή απόγευμα 6 πτήση Αθήνα-Χανιά, η κατάσταση στο Ελ. Βενιζέλος εμφανώς καλύτερη από πριν 2 βδομάδες.

Περισσότερες πτήσεις στον πίνακα ανακοινώσεων, πριν 2 βδομάδες ήταν 7 πτήσεις από τις 14:00 και μετά, τώρα ήταν κοντά στις 30 από τις 18:00 και μετά.

IMG_0745.jpg


Το αεροπλάνο για Χανιά γεμάτο, μπήκαν και 4 staff εισιτήρια στις 3 τελευταίες σειρές που η Aegean κανονικά τις έχει άδειες σε περίπτωση ανάγκης.

Σε σχέση με την προηγούμενη φορά, δεν πέρναμε μπουκάλι, μαντηλάκι και σνακ από την είσοδο του αεροπλάνου, αλλά έγινε το σέρβις κανονικά και τα έδιναν σε χάρτινη σακούλα.

Σε πτήση φίλου που ήρθε από Βρυξέλλες την Πέμπτη (πάλι Aegean), μου είπε ότι τους έδωσαν μέσα στο αεροπλάνο να συμπληρώσουν ένα έντυπο χαρτί για το που θα μείνουν στην Ελλάδα, βγήκαν από το αεροπλάνο ανά 50 άτομα και έγινε δειγματοληπτικός έλεγχος σε όλους τους επιβάτες. Συμπλήρωσαν καινούριο έντυπο στην αστυνομία και τους πήγαν σε ξενοδοχείο. Η διαδικασία για όλο το αεροπλάνο πήρε πάνω από 1,5 ώρα.

Τα αποτελέσματα των τεστ θα έβγαιναν την επομένη, εάν είναι όλοι αρνητικοί τότε τους αφήνουν να φύγουν, δεν μου είπε κάτι οπότε υποθέτω ότι δεν υπήρχε θετικό τεστ. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε ενημέρωση πριν την πτήση και κάποιοι επιβάτες είχαν connection flights σε άλλες περιοχές της Ελλάδος, ενώ έπρεπε να μείνουν υποχρεωτικώς για μια μέρα στο ξενοδοχείο που τους πήγαν, επομένως όλο αυτό δημιούργησε αναστάτωση.
 
Last edited:

timoanas

Member
Μηνύματα
10
Likes
11
Σε πτήση φίλου που ήρθε από Βρυξέλλες την Πέμπτη (πάλι Aegean), μου είπε ότι τους έδωσαν μέσα στο αεροπλάνο να συμπληρώσουν ένα έντυπο χαρτί για το που θα μείνουν στην Ελλάδα, βγήκαν από το αεροπλάνο ανά 50 άτομα και έγινε δειγματοληπτικός έλεγχος σε όλους τους επιβάτες. Συμπλήρωσαν καινούριο έντυπο στην αστυνομία και τους πήγαν σε ξενοδοχείο. Η διαδικασία για όλο το αεροπλάνο πήρε πάνω από 1,5 ώρα.

Τα αποτελέσματα των τεστ θα έβγαιναν την επομένη, εάν είναι όλοι αρνητικοί τότε τους αφήνουν να φύγουν, δεν μου είπε κάτι οπότε υποθέτω ότι δεν υπήρχε θετικό τεστ. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε ενημέρωση πριν την πτήση και κάποιοι επιβάτες είχαν connection flights σε άλλες περιοχές της Ελλάδος, ενώ έπρεπε να μείνουν υποχρεωτικώς για μια μέρα στο ξενοδοχείο που τους πήγαν, επομένως όλο αυτό δημιούργησε αναστάτωση.
Καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, με βάση και όσα διάβασα πιο πάνω, ως πότε θα ισχύει αυτό με τις πτήσεις από εξωτερικό, τον δειγματοληπτικό έλεγχο για τεστ και την διαμονή σε ξενοδοχείο για ένα βράδυ τουλάχιστον ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα?
Ζω Γερμανία και άκουσα ότι μετά τις 15 Ιουνίου θα καταργηθεί η καραντίνα και η διαμονή σε ξενοδοχεία ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα των τεστ, ισχύει (για πτήσεις Γερμανία - Ελλάδα)?
Θέλουμε με τον φίλο μου να έρθουμε διακοπές Ελλάδα το καλοκαίρι σε κανένα νησί στις Κυκλάδες, αλλά δεν ξέρουμε τι παίζει γενικά από δρομολόγια/ασφάλεια στα πλοία και κατάσταση στα νησιά. Πήγε κάποιος πρόσφατα Κυκλάδες που θα ήθελε να μοιραστεί τις εμπειρίες του? Ή υπάρχει κάποιο άλλο σχετικότερο thread?
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς, με βάση και όσα διάβασα πιο πάνω, ως πότε θα ισχύει αυτό με τις πτήσεις από εξωτερικό, τον δειγματοληπτικό έλεγχο για τεστ και την διαμονή σε ξενοδοχείο για ένα βράδυ τουλάχιστον ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα?
Ζω Γερμανία και άκουσα ότι μετά τις 15 Ιουνίου θα καταργηθεί η καραντίνα και η διαμονή σε ξενοδοχεία ώσπου να βγουν τα αποτελέσματα των τεστ, ισχύει (για πτήσεις Γερμανία - Ελλάδα)?
Θέλουμε με τον φίλο μου να έρθουμε διακοπές Ελλάδα το καλοκαίρι σε κανένα νησί στις Κυκλάδες, αλλά δεν ξέρουμε τι παίζει γενικά από δρομολόγια/ασφάλεια στα πλοία και κατάσταση στα νησιά. Πήγε κάποιος πρόσφατα Κυκλάδες που θα ήθελε να μοιραστεί τις εμπειρίες του? Ή υπάρχει κάποιο άλλο σχετικότερο thread?
Μετά τις 15 Ιουνίου για πτήσεις από Γερμανία ισχύει μόνο δειγματοληπτικός έλεγχος και δεν επιβάλλεται καραντίνα. Τα πλοία αναχωρούν κανονικά με 65% πληρότητα. Από δικό μου άτομο, που είναι τώρα Νάξο για το τριήμερο, οι επιχειρήσεις ανοίγουν σιγά σιγά με μία καθυστέρηση και η κατάσταση επανέρχεται στην κανονικότητα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτο που ανοιγουν τα αεροδρομια σε 8 μερες αλλα η Aegean δεν εχει πτησεις ολο το καλοκαιρι για Κροατια, Εσθονια, Φινλανδια που ειχε και στο παρελθον ειναι παγκοσμιο παραδοξο.
Ποιο είναι το παράδοξο; Λιγότερη ζήτηση, λιγότερες πτήσεις.


Αντιθετα θα πηγαινοφερνει κοσμο απο αεροδρομια που χρειαζεται καραντινα πολλες φορες την εβδομαδα γιατι ποιος δεν θελει τετοιες διακοπες;
Δεν πάνε όλοι οι επιβάτες διακοπές, υπάρχουν κι άλλοι επιβάτες εκτός από τους τουρίστες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom