Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.337
Στο ενδιάμεσο στο Βιετνάμ παρατείνουν την υποχρεωτική καραντίνα των 14 ημερών (άγνωστο για πόσο) για τις λίγες κατηγορίες στις οποίες επιτρέπουν την είσοδο στη χώρα.

Έχουν τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις (ασύνδετες μεταξύ τους), ξένων ειδικών που ήρθαν τον προηγούμενο μήνα από διαφορετικές περιοχές (Ινδία, Ιαπωνία, Κίνα) με αρνητικό PCR και ενώ έδωσαν 2 ή 3 αρνητικά PCR στο Βιετνάμ με το τελευταίο πριν την αναχώρηση από την καραντίνα, εμφάνισαν συμπτώματα μερικές μέρες μετά. Ο ένας έχει κολλήσει τουλάχιστον 20 άτομα με την ινδική μετάλλαξη και οι κινέζοι άλλα τόσα (οι φήμες λένε "κορίτσια" σε μπαρ που πήγαιναν μετά τη δουλειά), αλλά πρόλαβαν και επέστρεψαν στην Κίνα πριν ανακαλυφθεί το γεγονός.

Εκτός από τις περιοχές στις οποίες κινήθηκαν τα γνωστά κρούσματα που απαγορεύεται να μπει/βγει κανείς, κλείσανε καφέ, εστιατόρια και σχολεία/πανεπιστήμια καθώς ανακάλυψαν και ένα - ναι ΕΝΑ - κρούσμα που δεν βρίσκουν άμεση σύνδεση με τα γνωστά κρούσματα.
 

Lemesos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα παιδιά,

Η Namibia είδα οτι είναι ανοικτή για τουρισμο, ξερει καποιος περισσότερα?

ευχαριστω
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ !
Η συγκεκριμενη χωρα μαζι με τη Μποτσουανα ειναι αυτες που εχω βαλει στο ματι για οταν παω για 1η φορα στην Αφρικη, αλλα διαβαζω οτι ειναι μια ολοκληρη ταλαιπωρια η visa και σιχαινομαι αυτες τις γραφειοκρατιες....
 

SuperNova

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Καλησπέρα παιδιά,

μήπως ξέρετε, αν απαιτείτε test από Ryanair για εσωτερική πτήση Ηράκλειο - Θεσσαλονίκη στης 21/5/21;
Και αν ναι, τι τεστ; self η PCR?

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Liana13

Member
Μηνύματα
34
Likes
185
Καλησπέρα σας! Προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Πάρμα τον Ιούνιο. Μέχρι στιγμής στην Ιταλία υφίσταται ακόμα η πενθήμερη καραντίνα για όσους έρχονται από ΕΕ. Υπάρχει κάποιος που να ζει εκει πέρα και να έχει μια παραπάνω αποψη για το αν αυτο τελικα θα σταματήσει τον Ιούνιο ή γενικά να γνωρίζει ή να έχει ακούσει κάτι; Και επίσης αν υπαρχει καποιος που ζει εκει αν γνωριζει καποιο διαγνωστικο που να προσφερει μοριακο τεστ σε πιο χαμηλες τιμες γιατι μεχρι στιγμης αυτα που εχω βρει ειναι γυρω στα 100 ευρω. Σας ευχαριστω πολυ!!! Καλη λευτερια! ;Ρ
 

anttheo

Member
Μηνύματα
74
Likes
60

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δε σκοπεύω κάτι τέτοιο ,καθώς είμαι υπεύθυνος και δε θέλω να σκοτώσω συνανθρώπους μου με τη διάδοση ιικου φορτίου. Αλλά έχω απορία πως ξέρουν οι χώρες ότι το PCR τεστ σου είναι πραγματικό ; Λόγω δουλειάς βλέπω ότι στους εργαζόμενους τα κέντρα στέλνουν ένα generated result που απλά αλλάζουν το όνομα και ημερομηνία. Γίνεται κάποια διασταύρωση με ΑΜΚΑ στο αεροδρόμιο ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι δε σκοπεύω κάτι τέτοιο ,καθώς είμαι υπεύθυνος και δε θέλω να σκοτώσω συνανθρώπους μου με τη διάδοση ιικου φορτίου. Αλλά έχω απορία πως ξέρουν οι χώρες ότι το PCR τεστ σου είναι πραγματικό ; Λόγω δουλειάς βλέπω ότι στους εργαζόμενους τα κέντρα στέλνουν ένα generated result που απλά αλλάζουν το όνομα και ημερομηνία. Γίνεται κάποια διασταύρωση με ΑΜΚΑ στο αεροδρόμιο ;
Δεν το ξέρουν. Άπειρες οι ιστορίες με τα φωτοσοπημένα πιστοποιητικά και υπάρχουν και ολίγες συλλήψεις ανθρώπων που τα πωλούν (αν γκουγκλάρεις θα δεις). Ο βασικός λόγος που γίνεται όλη η φασαρία με το πράσινο διαβατήριο είναι αυτός, να υπάρχει ένα κοινό QR και να μη μπορεί ο κάθε δεκάχρονος με βασικές γνώσεις photoshop να αντιγράφει αποτελέσματα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σας! Προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Πάρμα τον Ιούνιο. Μέχρι στιγμής στην Ιταλία υφίσταται ακόμα η πενθήμερη καραντίνα για όσους έρχονται από ΕΕ. Υπάρχει κάποιος που να ζει εκει πέρα και να έχει μια παραπάνω αποψη για το αν αυτο τελικα θα σταματήσει τον Ιούνιο ή γενικά να γνωρίζει ή να έχει ακούσει κάτι; Και επίσης αν υπαρχει καποιος που ζει εκει αν γνωριζει καποιο διαγνωστικο που να προσφερει μοριακο τεστ σε πιο χαμηλες τιμες γιατι μεχρι στιγμης αυτα που εχω βρει ειναι γυρω στα 100 ευρω. Σας ευχαριστω πολυ!!! Καλη λευτερια! ;Ρ
Χωρις να σε παρω στο λαιμο μου χαζευοντας στο ινστα σημερα επεσα πανω σ αυτο εδω http://instagr.am/p/COfMMS-Ke1h/ Οποτε υποθετω πως απο Ιουνιο μ ενα απλο τεστ θα μπαινεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom