Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Feedback από Σερβία: Τρίτη φορά μέσα στο 2021, η χώρα δεν έκλεισε ποτέ, μόνο από μέσα Μαρτίου μέχρι τέλος Απριλίου που έκλεισαν τα εστιατόρια και τα malls (τα μικρά μαγαζιά έμειναν ανοιχτά εκείνο το διάστημα) όταν και δέχτηκε πίεση το σύστημα υγείας. Ποτέ δεν είχε sms, ποτέ απαγόρευση κυκλοφορίας, έχει πάρει εμβόλια από τους πάντες (pfizer, Ρώσους, Κινέζους, moderna, δεν ξέρω για Astra), οι μάσκες είναι υποχρεωτικές μόνο σε εσωτερικούς χώρους και αυτό σαν ισχυρή σύσταση χωρίς πρόστιμο σε όσους δεν το τηρούν.

Τις προηγούμενες 2 φορές πήγα χειμώνα όπου έκλειναν τα μαγαζιά στις 9ώρα, χωρίς νυχτερινή διασκέδαση. Τώρα είναι όλα ανοιχτά, νυχτερινά μαγαζιά, clubs, kafanas.

Το Σάββατο ανακοινώθηκε ότι η είσοδος στην Ελλάδα μπορεί να γίνει και με rapid test, επομένως γύρισα με rapid αξίας 25 ευρώ αντί για το τσουχτερό 75ευρο (τον χειμώνα ήταν 150 ευρώ) PCR.

Στο PLF της επιστροφής δεν υπάρχει ακόμα η επιλογή για το rapid γιαυτό και επέλεξα το πλαίσιο του PCR. Σε κάνενα αεροδρόμιο δε κοίταξαν τα στοιχεία, μόνο την ημερομηνία και των 2 εγγράφων και το αποτέλεσμα του τεστ.

Ας είμαστε ρεαλιστές, όταν (ειδικά τα αερόδρομια της Ευρωπαϊκής Ένωσης), έχουν μάθει τα τελευταία 20 χρόνια να έχουν ανοιχτά σύνορα, χωρίς το πολλαπλάσιο προσωπικό για ελέγχους επιβατών, είναι πρακτικά αδύνατο σε κάθε αεροδρόμιο/λιμάνι να τεστάρουν ενδελεχώς τα αποτελέσματα και τα πιστοποιητικά. Και δεν είναι Ελληνική πάθηση αυτό..
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Ειναι εντυπωσιακα τα αποτελεσματα ενος ταχυτατου πλανου εμβολιασμου που προσεφερε εμβολια και σε γειτονες, οταν εδω επρεπε να παρακολουθουμε τα κυβερνητικα στελεχη να εμβολιαζονται προκλητικα εκτος προτεραιοτητας. Μπραβο στους Σερβους.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Οχι στη Μαλτα. Δεχονται μονο το πιστοποιητικο που εκδιδει η χωρα και μετα την 1η Ιουλη. Θελει ακομη ψαξιμο σε καθε χωρα.
Άρα θα πάμε με μοριακό??? Εκτός κ αν προλάβουν να το αλλάξουν μέχρι τις 24..... Κ γυρνάμε τουλάχιστον με το πιστοποιητικό εμβολιασμού?????
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Feedback από Σερβία: Τρίτη φορά μέσα στο 2021, η χώρα δεν έκλεισε ποτέ, μόνο από μέσα Μαρτίου μέχρι τέλος Απριλίου που έκλεισαν τα εστιατόρια και τα malls (τα μικρά μαγαζιά έμειναν ανοιχτά εκείνο το διάστημα) όταν και δέχτηκε πίεση το σύστημα υγείας. Ποτέ δεν είχε sms, ποτέ απαγόρευση κυκλοφορίας, έχει πάρει εμβόλια από τους πάντες (pfizer, Ρώσους, Κινέζους, moderna, δεν ξέρω για Astra), οι μάσκες είναι υποχρεωτικές μόνο σε εσωτερικούς χώρους και αυτό σαν ισχυρή σύσταση χωρίς πρόστιμο σε όσους δεν το τηρούν.

Τις προηγούμενες 2 φορές πήγα χειμώνα όπου έκλειναν τα μαγαζιά στις 9ώρα, χωρίς νυχτερινή διασκέδαση. Τώρα είναι όλα ανοιχτά, νυχτερινά μαγαζιά, clubs, kafanas.

Το Σάββατο ανακοινώθηκε ότι η είσοδος στην Ελλάδα μπορεί να γίνει και με rapid test, επομένως γύρισα με rapid αξίας 25 ευρώ αντί για το τσουχτερό 75ευρο (τον χειμώνα ήταν 150 ευρώ) PCR.

Στο PLF της επιστροφής δεν υπάρχει ακόμα η επιλογή για το rapid γιαυτό και επέλεξα το πλαίσιο του PCR. Σε κάνενα αεροδρόμιο δε κοίταξαν τα στοιχεία, μόνο την ημερομηνία και των 2 εγγράφων και το αποτέλεσμα του τεστ.

Ας είμαστε ρεαλιστές, όταν (ειδικά τα αερόδρομια της Ευρωπαϊκής Ένωσης), έχουν μάθει τα τελευταία 20 χρόνια να έχουν ανοιχτά σύνορα, χωρίς το πολλαπλάσιο προσωπικό για ελέγχους επιβατών, είναι πρακτικά αδύνατο σε κάθε αεροδρόμιο/λιμάνι να τεστάρουν ενδελεχώς τα αποτελέσματα και τα πιστοποιητικά. Και δεν είναι Ελληνική πάθηση αυτό..
Πες μαςαν θες και πως μπαινεις στη Σερβια. Θελει PLF; Μοριακο; Ραπιντ; Σκοπευω να παω με αυτοκινητο αρχες ιουλιου .
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
4.003
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Άρα θα πάμε με μοριακό??? Εκτός κ αν προλάβουν να το αλλάξουν μέχρι τις 24..... Κ γυρνάμε τουλάχιστον με το πιστοποιητικό εμβολιασμού?????
Ακριβώς.Προς το παρόν πρέπει να κάνουμε μοριακό και επιστροφή με πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.905
Άρα θα πάμε με μοριακό??? Εκτός κ αν προλάβουν να το αλλάξουν μέχρι τις 24..... Κ γυρνάμε τουλάχιστον με το πιστοποιητικό εμβολιασμού?????
Επειδη παω Αυγουστο, ελπιζω οτι ως τοτε θα δεχθουν το Ευρωπαικο Πιστοποιητικο.
Για την ωρα μονο μοριακο στην εισοδο.
 

love4ice

Member
Μηνύματα
20
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Άρα θα πάμε με μοριακό??? Εκτός κ αν προλάβουν να το αλλάξουν μέχρι τις 24..... Κ γυρνάμε τουλάχιστον με το πιστοποιητικό εμβολιασμού?????
Ναι ακριβώς. Θα πάτε με pcr + plf για Μάλτα που θα βρείτε εδώ. Και θα γυρίσετε με το πιστοποιητικό + plf για Ελλάδα.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Για Γαλλία πλέον αρκεί πιστοποιητικό + δήλωση υγείας χειρόγραφα έτσι; Και επιστροφή πιστοποιητικό + plf κλασσικά;
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Feedback από Γαλλία:

- όταν πηγαίνεις, εκτός από πιστοποιητικό εμβολιασμού/PCR, το γαλλικό κράτος ζητά να έχεις συμπληρωμένη και μια σχετική φόρμα - υπεύθυνη δήλωση στην οποία βεβαιώνεις ότι δεν έχεις έρθει σε επαφή με κρούσμα ή δεν έχεις συμπτώματα. Δεν το έλεγξε κανείς τελικά. Το πιστοποιητικό εμβολιασμού το είδαν πολύ βιαστικά. Επίσης, σε έχουν να περιμένεις σε ουρές ο ένας πάνω στον άλλο, για να ελέγξουν διαβατήρια/ταυτότητες (!)

- όταν επιστρέφεις Ελλάδα, οι έλεγχοι είναι πιο αυστηροί. Π.χ. στο αεροδρόμιο στην Αθήνα κοίταξαν προσεκτικά το plf και το πιστοποιητικό εμβολιασμού, αν έχουν παρέλθει 15 μέρες κτλ.
Όσον αφορά το Plf, όντως αρκεί ένα ανά οικογένεια.
Εγώ έφτανα ξημερώματα, επομένως πριν την αναχώρηση είχα λάβει μόνο ένα επιβεβαιωτικό λινκ που μου είχε σταλεί στο μέιλ, το οποίο και έδειξα στο αεροδρόμιο στο Παρίσι. Όταν έφτασα Αθήνα (ενώ μου ήρθε το κανονικό Plf στο μέιλ μου), το έδειξα και αυτό στους ελέγχους. Παρεμπιπτόντως, στους ελέγχους ο ένας πάνω στον άλλο ήμασταν...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πες μαςαν θες και πως μπαινεις στη Σερβια. Θελει PLF; Μοριακο; Ραπιντ; Σκοπευω να παω με αυτοκινητο αρχες ιουλιου .
PCR 48 ωρών ή πιστοποιητικό εμβολιασμού.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λίγα λόγια για το ταξίδι του τριημέρου, το πρώτο μετά από 8 μήνες υπομονής.
Αν δεν είναι το κατάλληλο νήμα αυτό, παρακαλώ να μεταφερθεί.

1. Τσάμπα καθόμουν και παιδευόμουν με τη χαρτούρα και τα τεστ τη προηγούμενη μέρα. Χαμένος χρόνος από τη ζωή μου. Κι άντε το τεστ το κάνω και για μένα έτσι κι αλλιώς 2 φορές την εβδομάδα, τα υπόλοιπα όμως, δηλώσεις υγείας κτλ ήταν παντελώς άχρηστα. Δε λέω να μη τα κάνετε προς θεού, λέω τι αντιμετώπισα. Πλήρης αδιαφορία από πλευράς aegean κατά τη πτήση μου στο Θεσσ/νίκη - Σαντορίνη, όπου όφειλαν να ζητήσουν τη βεβαίωση.

2. Στους χώρους αναμονής του αεροσκάφους, στο αεροσκάφος αλλά και φυσικά το λεωφορείο που μας μετέφερε σ' αυτό γινόταν το έλα να δεις. Καμία τήρηση αποστάσεων. Κατά τα άλλα η αποβίβαση με συγκεκριμένο κανονισμό μας έλειπε.

3. Πάμε τώρα στο λιμάνι της Σαντορίνης να γελάσουμε. Αρχικά να πω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των τουριστών δε ξέρω τι οδηγίες έχει, πάντως μάσκα μια φορά δε χρησιμοποιεί. Μου έκανε εντύπωση που κάτι τέτοιο γινόταν και στην ουρά του πλοίου, μέσα σε κλειστό χώρο. Πλοίο για το οποίο βεβαίως δε τηρήθηκε καμία απόσταση όπως μπορείτε να δείτε και δε ζητήθηκε ούτε εκεί δήλωση υγείας. Δε νομίζω να σας κάνει η εικόνα για εποχές covid:
104715.jpg

(μασκούλα δε ψηνόμαστε)

4. Το ίδιο και χειρότερο φαινόμενο με τις μάσκες επικρατούσε και στο κλειστού τύπου πλοίο παρακαλώ της seajet, χωρίς να υπάρχει καμία παρατήρηση από μέρους του πληρώματος. Για να μην είμαι άδικος, στο πλοίο δεν ήταν μόνο οι τουρίστες αλλά και αρκετοί Έλληνες που δε χρησιμοποιούσαν μάσκα.

5. Περιττό να αναφέρω βεβαίως τι γινόνταν στα νησιά. Έξω σα να μην υπάρχει ιός, μέσα μάσκα με το ζόρι και για τα τυπικά. Στις μετακινήσεις με το λεωφορείο περίπου μισοί - μισοί.

6. Το ίδιο και περισσότερο (που δε το περίμενα) στην επιστροφή μου περνώντας από τα Φηρά στη Σαντορίνη. Στο κεντρικό πεζόδρομο και στα καταστήματα, χρήση μάσκας έκαναν μόνο στην εστίαση. Πήγα να δω ένα φίλο που εργάζεται εκεί και σοκαρίστηκα, παρόλο που μου είπε χαρακτηριστικά ότι έχει πέσει πολύ εμβόλιο στο νησί. Εννοείται βεβαίως ότι οι τουρίστες ήταν και πάλι στο κόσμο τους.

7. Στο αεροπλάνο -ακόμα- είναι ίσως το μόνο μέρος που τηρείται ο κανονισμός. Δε ξέρω πως θα ένιωθα αν δεν ήμουν εμβολιασμένος, μάλλον λέω ότι θα φοβόμουν πολύ γενικώς.

Συνοψίζοντας, το λέγαμε όλοι, άνοιξε ο τουρισμός, ξεχάστηκε ο κορωνοιός. Στηρίζω τις ελπίδες μου να μην έχουμε ίδιο κακό χειμώνα μόνο στα εμβόλια.
Καλά θα πάει και αυτό...
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Πάντως καλό είναι να έχουμε όλοι τη δήλωση υγείας, γιατί δεν ξέρει κανείς σε ποιόν θα πέσει.
Στην επιστροφή από Κρήτη, ο υπεύθυνος , όχι μόνο κοίταξε τις δηλώσεις υγείας αλλά μας την είπε κάπως, γιατί δεν είχαμε βάλει και υπογραφές πάνω. Επειδή στο ταξίδι προς Κρήτη δεν ζήτησε κανείς υπογραφή, δεν το θεωρήσαμε απαραίτητο.
Μάλιστα είπε πως σκεφτόταν να μας στείλει στη ρεσεψιόν για υπογραφή και ξανά πίσω, αλλά τελικά μας είπε πως θα μας δώσει στυλό επιτόπου να υπογράψουμε, για να μην μας ταλαιπωρεί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom