Τελικά επιτρέπεται να βγάζεις φώτο από το αεροπλάνο?

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
ωχχ... Ήταν και το πρώτο ταξίδι μου με αεροπλάνο και δεν ήξερα τίποτα όμως... Χεχεχε... Την επόμενη φορά θα το προσέξω και σε ευχαριστώ για την πληροφορία..
Μα καλά δεν ακούστηκε το μήνυμα της εταιρίας πριν την απογείωση;
 

Alexandraaa

Member
Μηνύματα
260
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Κούβα
Ταξίδευα με την Vueling και μιλούσανε μόνο στα Ισπανικά... Καθόλου Αγγλικά. Ισπανικά δεν ξέρω οπότε δεν κατάλαβα τι λέγανε.
 

leprechaun

Member
Μηνύματα
25
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία, Μπαλί
Παιδιά εγώ γιατί πρώτη φορά το ακούω αυτό σχετικά με την απαγόρευση της φωτογραφικής?εγώ πάντα τραβάω αβέρτα κ δε μου έχουν πει τπτ!ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι δεν επιτρέπεται..μέχρι κ τους αεροσυνοδούς φωτογραφίζω κ αυτοί χαλαροί..τί να πω,ίσως να έπεσα στην περίπτωση!
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Εγω ξερω οτι επιτρεπετε,μαλον μεχρι το 2002 σιγουρα,τωρα τι να εχει αλαξει??
Παντως φωτογραφιες και εγω βγαζω,αλλα θα ρωτισω τη κουμπαρα μου που ειναι ακομα αεροσυνοδος και θα σας πω!!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ειδικά οι φωτό ξημέρωμα που έχω βγάλει πάνω από τις Άλπεις, φτάνουν για ολόκληρο άλμπουμ...Κανείς δεν μου είπε τίποτα - ούτε και στους υπολοίπους βεβαίως και πηγαινοερχόντουσαν οι κυριούλες της Lufthansa συνεχώς...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
θα ρωτισω τη κουμπαρα μου που ειναι ακομα αεροσυνοδος και θα σας πω!!
Καλά, μη δένεις και τον γάιδαρό σου. Χρειάστηκε να ρωτήσω 3 αεροσυνοδούς για τον λόγο που μας ζητάνε να κρατάμε τα σκίαστρα των παραθύρων ανοιχτά κατά την προσγείωση και την απογείωση (δεν ήξεραν), για να λάβω την απάντηση τελικά από άσχετο με τον χώρο.

Ειδικά οι φωτό ξημέρωμα που έχω βγάλει πάνω από τις Άλπεις, φτάνουν για ολόκληρο άλμπουμ...Κανείς δεν μου είπε τίποτα - ούτε και στους υπολοίπους βεβαίως και πηγαινοερχόντουσαν οι κυριούλες της Lufthansa συνεχώς...
Και που να δεις ανατολή πάνω απ' την Σαχάρα!
 

Attachments

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Χρειάστηκε να ρωτήσω 3 αεροσυνοδούς για τον λόγο που μας ζητάνε να κρατάμε τα σκίαστρα των παραθύρων ανοιχτά κατά την προσγείωση και την απογείωση (δεν ήξεραν), για να λάβω την απάντηση τελικά από άσχετο με τον χώρο.

Και ποιος ειναι ο λογος???
(δεν το εχω ρωτησει ποτε,ουτε το ειχα σκεφτει ποτε)
Λες να μην ξερει??
θα την "κραξω" αν δε ξερει!!
χαχαχα


Κοιτα,λεω μεχρι το 2002 οτι δεν υπηρχε προβλημα,γιατι το 2002 μετα το σκηνικο που εγινε στους δυδιμους πυργους αλαξανε πολα πραγματα για αυτο δεν το λεω με σιγουρια.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλά, μη δένεις και τον γάιδαρό σου. Χρειάστηκε να ρωτήσω 3 αεροσυνοδούς για τον λόγο που μας ζητάνε να κρατάμε τα σκίαστρα των παραθύρων ανοιχτά κατά την προσγείωση και την απογείωση (δεν ήξεραν), για να λάβω την απάντηση τελικά από άσχετο με τον χώρο.
Το ξέρω ότι είμαι off topic, αλλά μπορείς να μας πεις το λόγο; Πάντα είχα αυτή την απορία:xmas_rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εχω την εντυπωση (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι ο λογος που τα σκιαστρα των αεροπλανων μενουν ανοιχτα κατα την απογειωση-προσγειωση ειναι ακριβως ο ιδιος -καπως μακαβριος- λογος που χαμηλωνουν τα φωτα τη νυχτα κατα την απογειωση-προσγειωση επισης. Και καλα κανουν οι αεροσυνοδοι και δεν το λενε γιατι υπαρχει κοσμος που φοβαται. Δεν νομιζω να μην γνωριζουν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ο λόγος για τον οποίο θέλουν όλα τα σκίαστρα ανοικτά είναι γιατί, οι αεροπορικές εταιρείες βασίζονται στο ότι οι επιβάτες έχουν πλήρη θέαση του εξωτερικού του αεροσκάφους. Οι μόνοι που μπορούν να δουν τις μηχανές και ό, τι συμβαίνει γύρω τους είναι οι επιβάτες. Το πλήρωμα που κάθεται σε συγκεκριμένες θέσεις δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Και, προφανώς, τα αεροπλάνα δεν έχουν εξωτερικούς πλαϊνούς ή πίσω καθρέφτες! :xmas_smile:

Από την πλευρά του επιβάτη τώρα, αν δείτε κάτι να μην πάει καλά έξω, θ' ανησυχήσετε (ίσως και να πανικοβληθείτε) και θα ζητήσετε την αεροσυνοδό αμέσως. Σωστά; Μ' αυτόν τον τρόπο, το πλήρωμα πτήσης ειδοποιείται αμέσως αν κάτι πάει στραβά.

Όσον αφορά το κλείσιμό τους τη νύχτα, η πολιτική που ακολουθούν οι διάφορες εταιρίες είναι διαφορετική. Οι περισσότερες μεγάλες αεροπορικές εταιρείες (SIA, MAS, Cathay Pacific, Qantas), εξακολουθούν να ζητούν να τα έχετε ανοιχτά, αλλά σβήνουν τα φώτα καμπίνας. Οι ίδιοι λόγοι ασφαλείας ισχύουν κι εδώ: Με τα φώτα σβηστά, είναι ευκολότερο να δει κανείς έξω από το αεροπλάνο και ν' αναφέρει αν κάτι πάει στραβά.

Επίσης, σε κάθε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, θα ξέρετε π.χ. να μην πάτε στην πλευρά που έχει πιάσει φωτιά, ή έχει βυθιστεί στο νερό, κοιτάζοντας έξω απ' το πλησιέστερο παράθυρο.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εχω την εντυπωση (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι ο λογος που τα σκιαστρα των αεροπλανων μενουν ανοιχτα κατα την απογειωση-προσγειωση ειναι ακριβως ο ιδιος -καπως μακαβριος- λογος που χαμηλωνουν τα φωτα τη νυχτα κατα την απογειωση-προσγειωση επισης. Και καλα κανουν οι αεροσυνοδοι και δεν το λενε γιατι υπαρχει κοσμος που φοβαται. Δεν νομιζω να μην γνωριζουν.
Απο ότι ξέρω τα φώτα χαμηλώνουν κατά την απογείωση επειδή το αεροπλάνο χρειάζεται να έχει το 100% της ισχύς του διαθέσιμο κατά την επιτάχυνση.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με τα φώτα σβηστά, είναι ευκολότερο να δει κανείς έξω από το αεροπλάνο και ν' αναφέρει αν κάτι πάει στραβά.
Και οχι μονο. Ο κυριος λογος που τα φωτα καμπινας χαμηλωνουν ειναι αν κατι δεν παει καλα, τα ματια των επιβατων να εχουν συνηθισει στο σκοταδι κι ετσι να μην χαθει πολυτιμος χρονος κατα την εγκαταλειψη του αεροσκαφους. Βοηθαει δηλαδη να βλεπουν καλα εκεινη την ωρα τις γρηγορες οδηγιες των αεροσυνοδων. Γι' αυτο και το ατομικο φωτακι -που λαθος το αναβουν πολλοι- πρεπει να ειναι επισης κλειστο στην απογειωση και την προσγειωση. Τα ιδια ισχυουν και οταν υπαρχουν πολλα κενα αερος και εντονες αναταραξεις.
Φανταστειτε αν ηταν τα φωτα ανοιχτα και συνεβαινε κατι και σβηναν τα φωτα ξαφνικα, τι πανικος θα επακολουθουσε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.153
Μέλη
38.990
Νεότερο μέλος
chris.s

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom