Τελικά επιτρέπεται να βγάζεις φώτο από το αεροπλάνο?

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσύ θα δεχόσουν να πετάξεις αν ήξερες ότι μέλη του πληρώματος αγνοούν τουλάχιστο ένα από τους βασικούς κανόνες για την ασφάλεια εν πτήσει?
Εγω δεχομαι τα παντα αν ειναι να πεταξω στα ουρανια ( και κυριολεκτικα και μεταφορικα).
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
τέδειξα μια παλιά SLR που είχα με ρώτησε εαν είναι ηλεκτρονική και οταν της είπα " οχι" είπε "α ,οκ"
Πέραν των πιθανών προβλημάτων που μπορεί να προκαλέσει μια ηλεκτρονική συσκευή κατα την απογείωση και την προσγείωση (και μιλάω για όλη την διαδικασία προσγείωσης! Δηλαδή δεν μπορούμε να απέχουμε 3 παραπάνω λεπτά από τα κινητά μας τα οποία πρέπει να τα ανοίξουμε μετό που θα πιάσουν οι ρόδες διάδρομο??) υπάρχουν και άλλα θέματα με τις φωτογραφικές... Φωτογραφίες σαν την παρακάτω δεν νομίζω να επιτρέπονται...

(θα μου πείτε με το google earth τούτη η πληροφορία βρίσκεται φάτσα φόρα αλλά και πάλι...)
 

Attachments

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Οι φωτογραφικές απαγορεύονται κατά την απογείωση και την προσγείωση (μόνο) όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές. Και απαγορευόντουσαν και το 2002.
Το τι θα σας πει η κουμπάρα σας, είναι αδιάφορο, ξέρετε ήδη, κι αν είναι κάτι διαφορετικό θα πρέπει να χάσει τη δουλειά της (ή σας λέει ψέματα ότι είναι αεροσυνοδός).

taver θα σου απαντησω και ελπιζω να μην στραβωσεις:
(Οι φωτογραφικές απαγορεύονται κατά την απογείωση και την προσγείωση (μόνο) όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές. Και απαγορευόντουσαν και το 2002) μεχρι και το τελος του 01 μπορουσες να βγαλεις,το σταματησανε με τα νεα μετρα ασφαλειας του 2002

(Το τι θα σας πει η κουμπάρα σας, είναι αδιάφορο),σιγουρα για σενα ειναι αδιαφορο,αλλα δεν πιστευω οτι εκπρωσοπευεις το forum.

(ή σας λέει ψέματα ότι είναι αεροσυνοδός),επειδη ελπιζω αυτο να το λες στο χαβαλε δεν το σχολιαζω καν,γιατι αν ειναι αλιως,τοτε sorry,αλλα εχεις προβλημα.
Φιλικα!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ουφ, βαρέθηκα. Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε. Δε θα κάτσω να σκάσω και για τα προφανή, και να μου λένε κι ότι έχω και πρόβλημα. Για την ιστορία, ουδεμία σχέση έχει η εν λόγω απαγόρευση με τα αντιτρομοκρατικά μέτρα του 2001/2002.
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Ουφ, βαρέθηκα. Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε. Δε θα κάτσω να σκάσω και για τα προφανή, και να μου λένε κι ότι έχω και πρόβλημα. Για την ιστορία, ουδεμία σχέση έχει η εν λόγω απαγόρευση με τα αντιτρομοκρατικά μέτρα του 2001/2002.
Βρε taver,sorry για το βρε,αλλα ετσι μου βγηκε,δεν χρειαζεται να σκασεις και το ξερεις.
Forum ειναι και συζηταμε,λεει ο καθενας την γνωμη του,απλα.
Δεν σου ειπα οτι εχεις προβλημα και ειμαι σιγουρος πως καταλαβες πως το ειπα.
Τελος παντων,
καλη συνεχεια!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Βρε taver,sorry για το βρε,αλλα ετσι μου βγηκε,δεν χρειαζεται να σκασεις και το ξερεις.
Forum ειναι και συζηταμε,λεει ο καθενας την γνωμη του,απλα.
Δεν σου ειπα οτι εχεις προβλημα και ειμαι σιγουρος πως καταλαβες πως το ειπα.
Τελος παντων,
καλη συνεχεια!!
Μην ανησυχεις ετσι το λεει, εχει τον ασκαστο. Αν ηταν θα 'χε σκασει μ' αυτα που εχουν γραψει αλλοι (συμπεριλαμβανομενου και εμου) πριν απο 'σενα.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Πάντως όλες οι φορητές ηλεκτρονικές συσκευές (PED) απαγορεύτηκαν σύμφωνα με το 14 CFR (Code of Federal Regulations) 91.21 στις ΗΠΑ.
Αντιγράφω:

Section 91.21 was established because of the potential for portable electronic devices (PED) to interfere with aircraft communications and navigation equipment. It prohibits the operation of PEDs aboard U.S.-registered civil aircraft while operating under instrument flight rules (IFR).
[...]
Section 91.21 (formerly section 91.19) was initially established in May 1961 to prohibit the operation of high-frequency omnidirectional range was being used for navigation purposes. The Federal Aviation Administration (FAA) subsequently determined that other PEDs could be potentially hazardous to aircraft communication and navigation equipment, if operated aboard aircraft.

Αυτό βλέπουμε ότι ισχύει σύμφωνα με την FAA. Δεν ξέρω αν ίσχυε για όλες τις χώρες ούτε αν άλλαξε κάτι το 2002. (ερώτηση: δεν υπάρχουν οικουμενικοί κανόνες ασφαλείας για τα αεροσκάφη όλων των χωρών;)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Πήγα και εγώ ο κακομοίρης να βγάλω φώτογραφια τον Αγ. Βασίλη μιας και πετάγαμε την ίδια μέρα (ή μάλλον νύχτα) και να πως μου έκαναν το παραθυρο...
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον δεν εχω λογω να διαφωνησω μαζι σας για απογειωση και προσγειωση παντως κατα τη διαρκεια της πτησης χτες εβγαλα πολλες φωτο.
Κατι αλλο θελω να αναφερω μιας και συζητουσατε για τα σκιαδια πριν.
Στην πτηση για Νεα Υορκη μετα απο κανα 2 ωρο μας εκλεισαν εντελως τα σκιαδια και πηγαμε σαν τους τυφλοποντικες μεχρι τον Καναδα.
μας ειπαν οτι το αεροσκαφος ειχε ανεβει πολυ ψηλα και οτι υπηρχε κινδυνος απο την ηλιακη ακτινοβολια.
εχει συμβει αυτο σε κανεναν?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπον δεν εχω λογω να διαφωνησω μαζι σας για απογειωση και προσγειωση παντως κατα τη διαρκεια της πτησης χτες εβγαλα πολλες φωτο.
Κατι αλλο θελω να αναφερω μιας και συζητουσατε για τα σκιαδια πριν.
Στην πτηση για Νεα Υορκη μετα απο κανα 2 ωρο μας εκλεισαν εντελως τα σκιαδια και πηγαμε σαν τους τυφλοποντικες μεχρι τον Καναδα.
μας ειπαν οτι το αεροσκαφος ειχε ανεβει πολυ ψηλα και οτι υπηρχε κινδυνος απο την ηλιακη ακτινοβολια.
εχει συμβει αυτο σε κανεναν?
Οχι, δεν μου 'χει συμβει αλλα λογικο μου ακουγεται.

Μου γεννησες μια απορια : Αφου η πτηση ηταν για Νεα Υορκη πως πηγατε μεχρι τον Καναδα;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σωστος!
Φτανεις στο υψος του Καναδα και μετα περνεις την κατηφορα.
Ταβερ πες του....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom